Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте рецепта за Коледна пуйка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дайте рецепта за Коледна пуйка

    Около 15 килограма. Въпроса е че като съм намерил толкова голяма, не знам как трябва да се пече за да не остане сурова отвътре. Може би на много бавен огън - 6, 8 часа ?
    Интересувам се само от реализирани рецепти, тоест някой който има опит.
    Печката ми е перфектна с всички екстри, вентилатори, циклично нагряване и прочие, " шукаритети ".
    Последния ми опит доведе до едно съсухрено изчадие, жилаво, като птеродактил. Но този път съм си намерил жива пуйка, тукашна, не американска заготовка и храня по сериозни надежди !
    Моля, който е пробвал да сподели опит . Благодаря.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

  • #2
    До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

    Здравей!

    От години я печем като преди това изцяло я опаковаме с "листове" сланина, а върху тях с фолио. Очевидно отдолу изтича доста мазнина, но пък няма никакъв начин пуйката да се получи жилава.

    Освен това, за да не се занимаваме с прекалено едри екземпляри, сме се насочили към четирикраки пуйки. Тази порода се култивира като към пуйката в тавата прибавиш две отделно купени пуешки бутчета - опаковани по същия начин.

    Ако те интересуват още подробности, първо трябва да питам, защото не помня наизуст всички процедури.

    Поздрави!
    Искам България чиста!

    Коментар


    • #3
      До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

      Пуйката се осолява отвътре и отвън.
      За плънката в дълбок тиган или тенджерка се сгорещява олио и масло, слагат се да се запържат последователно леко дробчетата. Следва запържване в същата мазнина на ориза/измит в три води и отцеден/до сребрист вид и ореховите ядки. Добавят се подправките и топла вода 200мл. Отново всичко се разбърква до поемането на водата. Тогава тигана се маха от печката.
      Пуйката се пълни, зашива и маже с размекнато масло отвън. Увива се във фолио и се пече около 2 часа на умерена фурна в дълбока тава с 200мл вода на дъното.
      Изважда се, като около нея се поставя предварително приготвена гарнитурата: нарязано кисело зеле, избъркано с подправките и бекона. Пуйката със зелето отново се пече 1 час, като от време на време се избърква.
      Сервира се печено месо с гарнитура и плънка за порция.


      ПРОДУКТИ
      1 пуйка – от 3 до 4 кг

      за плънката:
      500г ориз
      80г краве масло
      2 с.л. олио
      250г пилешки дробчета и сърчица
      1 пакетче черен пипер
      1 с.л. сол
      1 с.л. пресен или сух джоджен
      1 кафяна чаша орехови ядки


      за гарнитурата:
      1 голяма кисела зелка
      2 с.л. червен пипер
      1 ч.л. чубрица
      5-6 скилидки чесън
      1чаена чашка олио
      бекон/сланина/-дребни късчета до 200 г

      Рецептата е от е-кулинар,правили сме я два пъти ,но добавям стафиди една кафяна чаша към пълнежа и я пека 2,5 до 3 часа с фолиото на 170-180 градуса.Освен това след махането на фолиото си приготвям бульон пилешки може и гъбен от готовия,както и разтопено масло и последния час или времето през което ще стане зелето си я мажа редовно за равномерно получаване на желания загар.
      Лично моите хора не предпочитат чубрицата и чесъна към зеето ,а чисто.
      По същия начин може да се направи и патица,но там трявбва по -малко мазнина защото самата птица пуска много.
      Успех.
      Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
      "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
      "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

      Коментар


      • #4
        До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

        Изпращаш пуйката с въздушна поща отвъд Атлантика в някое учреждение /когато след Х броя дни пристигне много ще и се "зарадват"/, купуваш 1 лакът вратни пържоли и оттук-нататък рецептите са известни. Наздраве!
        / и се извинявам за спама, но не се сдържах/.

        Коментар


        • #5
          До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

          И аз знам къде е истината, ама много холестерол има свинското.

          БЕЗРАДОСТНА Е БОРБАТА С КИЛОГРАМИТЕ
          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

          Коментар


          • #6
            До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

            За пълненето - зависи от вкуса ти.
            За печенето - на всеки половин килограм даваш 20 мин печене. За 4 кг женска пуйка (не се смейте, има значение) това са 8 половинки по 20 мин =160 мин. Умерена фурна, около 170, задължително загрята преди поставяне на мисирката.
            LZ1AIV

            Коментар


            • #7
              До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

              Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
              И аз знам къде е истината, ама много холестерол има свинското...
              Човечеството никога няма да определи Международен ден за борба с холестерола в края на декември - началото на януари. И неслучайно.

              Това беше на майтап. Иначе се сетих, че не съм обърнал внимание на съществения ти въпрос в темата - за това че пуйката е много голяма и да се опече добре не е лесно.

              Подходите тук са два (не е лошо да се прилагат едновременно).

              Едното е продължително печене при по-ниска температура и нагряване от всички посоки; да речем не по-малко от 5-6-7 часа при 150 - 180 градуса.

              Другото е в плънката - там трябва да има достатъчно влага, която да поддържа процеса отвътре. Американският "екзотичен" номер с портокал или мандарини (обелени и разделени на резенчета, естествено) не е за да получат "манджа с грозде", а предимно за да поддържат овлажняване отвътре. Това е допълнителна причина в плънката, която неизбежно съдържа ориз (а той поглъща влага), да има гъби и моркови.

              Има и школа, според която в плънката слагат кисело зеле, опитвал съм, но не го препоръчвам. Мястото на киселото зеле в случая е в тавата около пуйката и е желателно да се сложи около час преди окончателното изпичане.

              За това се сещам, дано не съм те подвел някъде. (Щото старея - докато напиша 20-ина реда, зверски огладнях... )

              Поздрави!
              Искам България чиста!

              Коментар


              • #8
                До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

                Благодаря за рецептите, колеги, изчетох всичко внимателно, това с мандарините ще го пробвам, много любопитно ми звучи, а от сланинената опаковка се отказвам, защото ако ще е така по-добре прасенце.Мисля да набутам и стафиди в плънката, стискайте палци
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #9
                  До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

                  Здравей!

                  След кратка консултация по темата (исках да съм сигурен дали нещо не съм сбъркал или пропуснал) имам само една съществена добавка.

                  След като плънката е задушена, разбъркваме в нея една малка кутийка заквасена сметана. После - след като сместа е поизстинала - пълним животинчето.

                  Поздрави!
                  Искам България чиста!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

                    Ник, ами ако имаш възможност предполагам,че и у нас вече продават от тези термометри за пуйките които изскачат ,като се опече вътре.Наистина е голяма.Успех.
                    Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                    "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                    "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                    Коментар


                    • #11
                      До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

                      моята рецепта няма нищо общо с това което е казано до тук но много й се радват всички
                      та значи към 10 часа сутринта вече трябва да е сложена в печката
                      за това преди това съм сварила дреболиите омесват ги с ориз и пълня пуйката преди това в тавата съм сложила булюн пилешки и зеленчуков много лош навик е да се соли всичко дирвектно за това аз слагам около две супени лъжици ракия или някакъв бял алкохол но не вино слагам сол на око след напълването и зашиването на пуйката я слагам в тавата завивам с фолио и в пучката на 50 градуса около 1-1,30 часа след това пред около 2 часа усилваме и така към 20,30 часа е готова да бъде разгъната за да се стопли - запече за около 30 мин и в 21 сме готови с яденето

                      Коментар


                      • #12
                        До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

                        Според мен "чудовище" с такива размери най-добре ще стане на пещ
                        Николай Папазов

                        Коментар


                        • #13
                          До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

                          Пост #4 чети ! Прав е колегата.Да си я ядат американците . Тук традицията на Коледа е да се яде прасе. Не пуйки , гълъби и подобни пернати.
                          Мойте предци са погинали от сърдечни удари и инсулти . Аз що да се отличавам? С прасе или пуйка,все ще се умира. Разликата е само че тия с прасешките истории ще се възнесат с блаженннна усмивка към небето , сетили изтинското блаженство....... за разлика от другите.
                          Уморените коне не ги убиват , нали ??

                          Коментар


                          • #14
                            До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

                            Аз знам само боб по хайдушки. Иначе сигурно ако мисля няколко дена ще успея да тунинговам яйце от сурово до варено. Ама може и да не успея.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Дайте рецепта за Коледна пуйка

                              Два пъти съм ял пуйка за Кледа. Единия е американска, другата една от "стадото" на баща ми. Ами какво да ти кажа... американската се приготвяше много лесно, продаваше се с "термометър" кога ще стане готова във фурната. Ставаше супер месото като филе, меко, сочно, никакви жили, но.... безвкусно. Нащта, от обора на баща ми, обратното - вариш я мноооого после печеш и накрая.... предодакктил с жили като кости, ама вкусно, само дето жилаво и ти трябват много клечки за зъби. Ни едното ни другото ми харесаха. Препоръчвам ти КОКОШКА (явно за догодина) след като не искаш свинския холестирол. В нашата фамилия традицията за коледа е капама - огромна тенджата по средата кокошка, около нея пържоли, кювтете, сърми, наденица или кърначета, и много кисело зеле около всичко това. Рецептата е .... импровизацията е най-добрата такава. Прави се в големи количества и най-хубавото й е, че колкото повече я претопляш (за следващите дни) толкова по хубава става.

                              Весела Коледа и богата Коледна трапеза.
                              О899 2б2 1З2

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X