Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави синьо сирене?

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се прави синьо сирене?

    Здравейте,
    Обичам да ям синьо сирене.
    Когато забравиш саламурено сирене в хладилника то плесенясва и посинява но вкуса не е добър.
    Има ли технология за домашно приготвяне на синьо сирене?
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

  • #2
    От: Как се прави синьо сирене?

    Постави парче синьо сирене при прясно извадено от саламурата овче (може и краве, но хубаво, да не е като тебешир), под похлупак в кутия. След седмица време, в условията на хладилника (6-10*С) ще имаш резултати.
    LZ1AIV

    Коментар


    • #3
      От: Как се прави синьо сирене?

      Краткия отговор е не. След малко ще ти пусна и дългия
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #4
        От: Как се прави синьо сирене?

        Инджой.
        Пия ром

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ss01.jpg
Прегледи:1
Размер:204.0 КБ
ID:5744905

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ss02.jpg
Прегледи:1
Размер:110.6 КБ
ID:5744906

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ss03.jpg
Прегледи:1
Размер:106.1 КБ
ID:5744907

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ss04.jpg
Прегледи:1
Размер:104.9 КБ
ID:5744908

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ss05.jpg
Прегледи:1
Размер:99.3 КБ
ID:5744909

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ss06.jpg
Прегледи:1
Размер:113.1 КБ
ID:5744910

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ss07.jpg
Прегледи:1
Размер:177.1 КБ
ID:5744911
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #5
          От: Как се прави синьо сирене?

          И аз много обичам синьо сирене, но никога не съм се замислял да си го правя. Май не е за всеки тая работа. Трябва си условия. Иначе евала за лекцията. Дано му е полезна на колегата.

          Коментар


          • #6
            От: Как се прави синьо сирене?

            Първоначално публикуван от GECATA 73 Преглед на мнение
            Дано му е полезна на колегата.
            Съмнявам се. Особено като погледнеш рандемана
            Но има и рецепти с добавяне на тоалетна хартия
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: Как се прави синьо сирене?

              Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
              Постави парче синьо сирене при прясно извадено от саламурата овче (може и краве, но хубаво, да не е като тебешир), под похлупак в кутия. След седмица време, в условията на хладилника (6-10*С) ще имаш резултати.
              Става. Преди години ме отвориха на този номер - нарязвяш на дебели филии буца бяло овче сирене, между филиите ( сетих се за рекламата: "между два салама - тъъъъъъъъъъъничка филия" ) тънки резенчета от най-пленясалото възможно оригинално синьо сирене, слепваш резените, слагаш в пластмасова кутия с капак да не изсъхне - и в хладилника. За една седмица плесента се прехвърля и тотално "заразява" българското бяло сирене, вкл. му придава въпросния "аромат на мръсни крака" . 100 грама "Рокфор" или немски по-евтин аналог правят килограм наше овче на "синьо сирене". Който е мераклия, може да обере плесента с шиш и да надупчи бялото сирене, като вкара плесента вътре - така го правят "Рокфора" и даже се виждат следите от шишове, ако купите по-голямо парче. Рокфорът си е овче бяло сирене (тип "фета"), цялата му екзотика за франсетата и за евроГейците по принцип е, че е от овче мляко - на тях им се струва безумен къртовски труд да доиш овца, все едно да доиш котка
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #8
                От: Как се прави синьо сирене?

                Айде и аз, с малко личен опит.

                Обичам мухлясали сирена, както за мезе, така и за готвене, но това е друга тема.

                Преди 5-6г. реших да импровизирам, като преди това си попрегледах домашното.
                Относно шуплите, освен теорията посочена от Търтьо, се ползват и едни шишове които приличат на голям кензан за икебана, само че по-нарядко и по-дебели, естествено, с които се правят дупки спомагащи за аерирането и плесенясването на питите, които през няколко дни се обръщат по стелажите.

                Та повлиян от нашето зелено сирене, което се прави в и около Черни Вит, реших да импровизирам и нарязах и понадупчих сирене което оставих на тъмно в шкаф в пластмасова кутия..
                Ми получи се нещо интересно, но не и синьо сирене.
                На мен ми харесваше и съм си го правил няколко пъти, но тогавашната жена на живота ми почна да ме облъчва с филма "Плесен".

                Никога не съм ял зелено сирене щото не съм ходил в Черни Вит, но зеленото сирене, освен природата, е повод за разходка до там, и мисля да си гепя малко от зеленото за вкъщи и да видя какво ще стане.
                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                Коментар


                • #9
                  От: Как се прави синьо сирене?

                  Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                  да видя какво ще стане.
                  Нищо

                  Въздух, влажност, температура, проветривост и так далее не можеш да докараш.
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как се прави синьо сирене?

                    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                    Нищо

                    Въздух, влажност, температура, проветривост и так далее не можеш да докараш.
                    Е нали точно това казах:

                    Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                    ...
                    Ми получи се нещо интересно, но не и синьо сирене.
                    ...
                    но мойте резултати са емпирични.

                    Със зеленото е друга работата и, като скоча до там, ше си зема и ше пробвам.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как се прави синьо сирене?

                      Ако ще скачаш да ми донесеш едно килце.
                      Иначе зеленото е друга технология - то плесенясва отвън.
                      И ако се вярва на сайта им - тия са открили самозараждането щото не са чували за Льовенхук
                      http://greencheese.eu/

                      смехурковци
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как се прави синьо сирене?

                        За зеленото не съм чел нищо, но съм гледал няколко филмчета как го правят, че е местната гордост, и не е кой знае кво, но въпреки това трябва да се пробва.

                        И нЕмаш грижи, но преди Великден със сигурност няма да ходя.

                        ... ама нещо се правеха на интересни, та май само по кръчмите го даваха за консумация, но не съм сигурен.
                        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как се прави синьо сирене?

                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          Става. Преди години ме отвориха на този номер - нарязвяш на дебели филии буца бяло овче сирене, между филиите ( сетих се за рекламата: "между два салама - тъъъъъъъъъъъничка филия" ) тънки резенчета от най-пленясалото възможно оригинално синьо сирене, слепваш резените, слагаш в пластмасова кутия с капак да не изсъхне - и в хладилника. За една седмица плесента се прехвърля и тотално "заразява" българското бяло сирене, вкл. му придава въпросния "аромат на мръсни крака" . 100 грама "Рокфор" или немски по-евтин аналог правят килограм наше овче на "синьо сирене". Който е мераклия, може да обере плесента с шиш и да надупчи бялото сирене, като вкара плесента вътре - така го правят "Рокфора" и даже се виждат следите от шишове, ако купите по-голямо парче. Рокфорът си е овче бяло сирене (тип "фета"), цялата му екзотика за франсетата и за евроГейците по принцип е, че е от овче мляко - на тях им се струва безумен къртовски труд да доиш овца, все едно да доиш котка
                          При първа възможност ще приложа рецептата и ще публикувам снимков материал.
                          Благодаря!
                          Land Rover Discovery II, V8 4.0
                          VW Golf VI variant
                          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как се прави синьо сирене?

                            Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                            При първа възможност ще приложа рецептата и ще публикувам снимков материал.
                            Благодаря!
                            Ако сам си правиш сирене, го направи с пресносола (това което стваа преди да се е втвърдило), и ползвай за донор синьо сирене поне 80%.
                            "Рокфор" е марка, та не е задължително да е баш то.

                            И да разказваш процеса и резултата в симки.
                            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как се прави синьо сирене?

                              Това ме подсети за един виц

                              Слабо известен факт е, че на "Руски пощи" дължим редица изобретения, например синьото сирене, оцета и стафидите. (пощите може и Български да са )
                              Страхът от свободата е един от основните страхове на човека. И все пак той иска да бъде свободен.
                              И в същото време я ограничава-застраховки, ипотеки,
                              вярвания, обичаи, религии, общности, идеологии, догми, политически движения...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X