Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашно сирене.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Домашно сирене.

    И кисело мляко,само от мляко!
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0294.jpg
Прегледи:1
Размер:115.6 КБ
ID:5716268
    .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
    Киа спортаж2000тди 98г
    Ауди А3 1.9ТДИ
    Каравана Аdria 390Q

    Коментар


    • #17
      От: Домашно сирене.

      Става и от пастьоризирано мляко. Мирише освен от хигиена при доене и производство също от животно и време. В много случаи нещата са малко шантави с тези фуражи, породи и болести, но всеки си знае.
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #18
        От: Домашно сирене.

        Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
        И кисело мляко,само от мляко!
        Масовия довод кое мляко е истинско и кое не е времето, за което се разваля. Колкото по-малко било, толкова е по-истинско.
        Не знам кой го е измислил, но съм го чувал многократно.
        Та ако не ти се развали за един ден значи не е истинско.
        Аз оня ден купих най-истинското домашно мляко - още в магазина беше развалено.

        Коментар


        • #19
          От: Домашно сирене.

          [QUOTE=georgipetkov64;2978309]И кисело мляко,само от мляко!
          /QUOTE]

          Как успяваш да го направиш на буци,аз почти всяко лято си го правя в къщи,в момента има козе кисело мляко,но стои рядко.
          Кравето го правя гъсто,но му присипвам цвика,и го изцеждам няколко дни,става гъсто почти като катък,но си играя доста.
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • #20
            От: Домашно сирене.

            Няма ли най-накрая някой да напише рецепта по която го прави? И за кашкавал няма да е зле...че вече цяла седмица ми текат лигите.
            Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

            Коментар


            • #21
              От: Домашно сирене.

              1) От 4-5 години си подквасвам сам мляко всяка седмица. Стои си спокойно една седмица в хладилника без да му става нищо. След две седмици започва да хваща леко мухъл по каймака, но ако го махнеш, отдолу млякото отново става за ядене, с една идея по-кисело. Но рядко оставя повече от седмица. И аз имам чувството, че преди по-бързо се разваляше млякото. От ВИХВП са ми казвали, че за последните 20-30 години щамовете от бактерии за кисело мляко са променяни няколко пъти. Щото все пак аз ползвам закваска от магазина.

              2) Чичо Гошо да каже, дали млякото му е краве. Освен това млякото от крава до крава може да има доста голяма разлика в гъстотата и масленост.

              3) Анатолий, ти нямаше ли село в Родопите (нещо като Славейново и Петково ми се въртят, но може и да греша)..? Защото моята баба беше от с. Манастир. Та тя цял живот гледаше крава в къщи. От онези дребните, кафявите, родопските говеда. Та имам един спомен. И тя квасеше млякото като чичо Гошо в тенджера. И ставаше - точно като на снимката - гъсто и на буци. Обаче майка ми често взимаше от същото мляко и го квасеше в Пловдив. В Пловдив квасеше от същото мляко и винаги ставаше доста по-леко. Та от климата ли е или от технологията - не знам.
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • #22
                От: Домашно сирене.

                Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                1) ..Стои си спокойно една седмица в хладилника без да му става нищо. След две седмици започва да хваща леко мухъл по каймака, но ако го махнеш, отдолу млякото отново става за ядене, с една идея по-кисело. Но рядко оставя повече от седмица.
                И моите наблюдения винаги са били същите. И преди 20 години и сега.
                Но откъде идва схващането, че домашното/хубавото бързо се разваля не знам.
                Друго, което не разбирам е защо се нарича нещо домашно, след като е купено от някоя баба или дядо, или кой знае кой селянин (в добрия смисъл)?
                "Био" и "домашно" са две знакови думи в речника на самочувствието на много хора.
                С "домашната" продукция трябва да си много по-внимателен отколкото с купешката. Ноо, всеки има право да си съсипва здравето.

                Коментар


                • #23
                  От: Домашно сирене.

                  Млякото е овче,и за това е толкова гъсто.
                  Предполагам е с висока масленост.
                  .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                  Киа спортаж2000тди 98г
                  Ауди А3 1.9ТДИ
                  Каравана Аdria 390Q

                  Коментар


                  • #24
                    От: Домашно сирене.

                    Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                    Как успяваш да го направиш на буци,аз почти всяко лято си го правя в къщи,в момента има козе кисело мляко,но стои рядко.
                    Козето няма как да го направиш гъсто, ако е само истинско козе мляко. Винаги става рядко, но аз много го харесвам, пийвам си го като айрян!
                    יעבור
                    «И това ще мине»

                    Коментар


                    • #25
                      От: Домашно сирене.

                      Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                      И моите наблюдения винаги са били същите. И преди 20 години и сега.
                      Но откъде идва схващането, че домашното/хубавото бързо се разваля не знам.
                      Друго, което не разбирам е защо се нарича нещо домашно, след като е купено от някоя баба или дядо, или кой знае кой селянин (в добрия смисъл)?
                      "Био" и "домашно" са две знакови думи в речника на самочувствието на много хора.
                      С "домашната" продукция трябва да си много по-внимателен отколкото с купешката. Ноо, всеки има право да си съсипва здравето.
                      Нещата наречени "Еко" и "Био" са търговски бранд и често не са нито био нито еко. Поредния способ за будалкане на лековерните.
                      От друга страна аз наричам "домашно" това което съм приготвил в нас с двете си ръце (или ръцете на домашните любимци), и на близки и познати на които имам доверие. Всичко друго си е купено.
                      Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Домашно сирене.

                        За домашното киселото мляко.
                        Разваля се, ако не му махнеш каймака след подквасването и то се разваля. Онова отмагазина, разваленото, и то може да е истинско.
                        Козето кисело мляко винаги е малко по рядко, а сиренето е по трошливо. Не съм проучвал защо, но според мен е поради по-ниската масленост масленост.
                        За домашното сирене
                        При пастьоризация казеиновите връзки се разкъсват, за това млякото се подгрява до 60* С, след което бързо се охлажда до 37~38 по същата скала.
                        Добавя се маята, по предписание, и се оставя (завито или във фурната ) за около час. До час трябва да се е отлепло от стените и да е избил цвика.
                        С нож се нарязвана малки парчета за по-лесното отделяне на цвика. Изчаква се още 30 мин., пресипва е в тензух за отцеждане , като се бърка от време на време , защото в средата винаги остава повече от цвика.
                        От това отцеждане зависи кога ще го сложите да се пресова.
                        Това става като се сложи във форма и се притисне с тежест.
                        Следващата стъпка е стабилизиране то на съренето.
                        Осолява се и се оставя да преседи 24 часа, така и останалия цвик излиза.
                        Нарязвасе на парчета и се посвавя в солен разтвор с плътност при 20 градуса яйцето да се показва колкото монета от лев.
                        Така престоява 3 - 4 дни.
                        В нова саламура се поставя след този период за окончателно зреене - 40 дни.
                        Тази саламура трябва да на половина по-малко съдържание на сол, в противен случаи процесът "зреене" го няма.
                        Да вие сладко.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Домашно сирене.

                          Първоначално публикуван от siem Преглед на мнение
                          От друга страна аз наричам "домашно" това което съм приготвил в нас с двете си ръце...
                          Демек? Какво по-точно? 'Щот', (на кой етаж беше, на ЕПК-то) не вярвам да имаш крава например. Ма знам ли, когато идвах, до балкона не ходихме.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Домашно сирене.

                            Кравата и прасето са в мазето, че много тежат и блокира асансьора, а кокошките на терасата. Доматите и моркова на покрива, ама там имам териториални спорове с комшия. Съдим се за земя. Тъй де- както казват в един филм- "...кучета и котки може- прасе не може"
                            Между другото, майтапа настрана, но на скоро разбрах, че на съседен блок също толкова висок като моя на покрива отглеждали кошери и то повече от един. Даже май и по телевизията са ги давали.
                            Имаш ли желание- има начин.
                            Трите О-та на неудачниците: Оплакване, Оправдаване, Обвиняване.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Домашно сирене.

                              Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
                              Но откъде идва схващането, че домашното/хубавото бързо се разваля не знам.
                              Веднага ще ти обЯсня:
                              Когато даден продукт, в случая млякото е естествен, без да му са слагани консерванти-той си се разваля за някакъв период. Колко-според зависи, но за киселото мляко в хладилник-седмица до 10-на дни.
                              На купешките млека са добавени консерванти, които убиват бактериите водещи до "разваляне", затова са и много по-трайни.
                              А масово народът има панически страх от всичко което може да се нарече "химия", и кара по инерцията от този страх. А да седне и да помисли малко-тцъ, то си е трудна дейност...

                              Онзи ден чух, че в някаква наредба забранили в храната за детските градини да имало пържено. Щото от здравословни подбуди нали... А не се замислят, че по този начин правят мечешка услуга на децата си. Именно на тези деца над чието здраве милеят, та чак потреперват...
                              Моето поколение е израсло с пържени филийки, пържени бухти, пържени питки от най-обикновено месо, пържени кюфтета, пържени тиквички, пържен патладжан, и още много пържени ястия, и какво ни е станало?

                              По темата-преди доста години майка ми правеше домашно кисело мляко и домашно сирене. В повечето случаи от краве мляко, понякога и от козе. И в двата случая не ми харесваше да ги ям-козето мляко си има характерната миризма, а кравето сирене беше някак "гумено". Това от магазина ми е много по-приятно на вкус, Ако и онова да беше домашно. С киселото мляко същата работа. Ама поради бедност-щеш не щеш-само домашно. И ако не ти харесва-не яж.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар


                              • #30
                                От: Домашно сирене.

                                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                                Веднага ще ти обЯсня:
                                ...
                                По темата-преди доста години майка ми правеше домашно кисело мляко и домашно сирене. В повечето случаи от краве мляко, понякога и от козе. И в двата случая не ми харесваше да ги ям-козето мляко си има характерната миризма, а кравето сирене беше някак "гумено". Това от магазина ми е много по-приятно на вкус, Ако и онова да беше домашно. С киселото мляко същата работа. Ама поради бедност-щеш не щеш-само домашно. И ако не ти харесва-не яж.

                                Кольо, тогава иамше суровини в изобилие и всичко което се продаваше в магазините, беше малко по-истинско от сега. Тогава в моето село, във всяка къща имаше по 1-2-3 крави и 5-10-20 овце. В ТКЗС-то имаше много крави и овце. Умножи това по броя на селата в България и направи сметка колко суровини са отивали по мандрите и колбасарските заводи. Сега в момента тези суровини ги няма и всичко в магазина е тъпкано със заместители, оцветители, подобрители и кво ли не, само за да прилича на нещо.

                                Ония ден гледах в Лидл етикет на телешки сълам. Съдържание на говеждо месо - 3% !!! Другото беше свински кожи, и много МОМ. Това МОМ са смляни на паста кокали, жили, кожи и всичко останало. Но като ог натъпчеш с нитритна сол и натриев глутамат става много вкусно.

                                Честно да ти кажа и аз искам за опитам от онова магазинското сирене, ама от едно време. И лютеницата си спомням още и салама Камчия.
                                Последно редактирано от bullet_pk; 28-05-16, 13:28.
                                Nissan Terrano 2,7 TDI

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X