Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Суджу

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Суджу

    Скъпи гладници,

    От доста време се главоблъскам в опитите си да разшифровам една класика в софийските дюнерджийници, а именно "суджу"-то.
    Крак поведоха преди години сирийците от Мимас, като в последствие започнаха да го предлагат на много места.
    За тези, които не знаят - това е люта кайма, намазана на арабска питка и заедно с нея изпечена на скарата. Брутално вкусно!
    Има варияции с различни хлебчета и питки, с различен успех и вкус. Винаги съм виждал, че вадят каймата от кутия, богато овкусена с подправки и различно люта... Зависи от майстора. След поредното "суджу" от дюнера до Фреди, на Плиска, вече не издържах и започнах да търся как се прави.
    Да, ама не! Оказа се, че няма такова животно в кулинарния свят. Това е сирийско-български вариант на "лахмаджуна" или повече популярен като "арабска пица". Пак много вкусно нещо, но не баш с този вкус. На много места съм пробвал, но никой не казва нищо...После ще ни се молят за гражданство...
    По метода на пробата и грешката, започнах опити в чичовата лаборатория. Чак вчера достигнах до резултат, който е почти 1:1 с "оригиналът".

    А именно:
    - смляно телешко месо
    - сол
    - малко черен пипер
    - червен пипер
    - лют червен пипер /до поносимост/
    - няколко скилидки счукан чесън
    - много...джоджен!

    Странно или не, това е подправка, която рядко влиза в комбинация със сурова кайма. Или поне по нашите разбирания. Но пък даде желания резултат!

    Подправките ги слагам "на око", защото не мисля, че някой в тази част на света ползва мерки!

    Пекарната замеси едно кило тесто. Оформих питки, които изпекох от двете страни на скарата, след това намазах с каймата, която беше престояла овкусена една вечер в хладилника. И обратно на скарата за кратко. Натам бяха ред сълзи, ред сополи...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1012158.jpg
Прегледи:1
Размер:150.5 КБ
ID:6086688

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1012159.jpg
Прегледи:1
Размер:167.3 КБ
ID:6086685

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1012162.jpg
Прегледи:1
Размер:160.9 КБ
ID:6086686

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1012163.jpg
Прегледи:1
Размер:149.6 КБ
ID:6086687

    п.п. имам подозрения, че на места слагат и едра чубрица, но това ще бъде установено на последващ етап!
    0885600006 - Чичо Коце

  • #2
    От: Суджу

    Ахххххх колко е добре със салатката.

    Коментар


    • #3
      От: Суджу

      Стига бе Коце!!!

      От пет дена се опитвам да не ям хляб, че напълнях през зимата. И ми е едно измито на стомаха ... А ти пак пускаш холестеролни бомби!

      Ще видя колко ще изтрая и ще пробвам рецептата.
      Nissan Terrano 2,7 TDI

      Коментар


      • #4
        От: Суджу

        Браво бе, Колега, Умрем за суджу !
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • #5
          От: Суджу

          Сигурно е станало вкусно, само некои забелеШки

          Суджу на чист български е суджук - просто тия ъкат на беззвучната увуларна експлозивна.
          Оригинала е баш сандвич със суджук - леко разплескан. Ся тия че ги мързи да пълнят черва и т.н. е ясно а и тука няма кой да ги фане че бурят.
          На това дето викаш арабска пица е араис - булка (у наше село принцеса, по варненско странджанка)

          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #6
            От: Суджу

            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
            На това дето викаш арабска пица е араис - булка (у наше село принцеса, по варненско странджанка)

            Не барай принцесите и странджанките! Не са баш с такава рецепта. Ще намеря клипа да видиш какво имам предвид.
            0885600006 - Чичо Коце

            Коментар


            • #7
              От: Суджу

              Абе за каймата се бийте там в ъгъла тихичко , на мен ми е интересно рецептата за арабската питка
              Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
              За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

              A1+

              Коментар


              • #8
                От: Суджу

                Първоначално публикуван от ИВАН НЕДОКЛАНОВ Преглед на мнение
                ... на мен ми е интересно рецептата за арабската питка
                Не е оригинална, но пък стана вкусна. Оригиналната е без мая.
                Направих си нормално тесто, оставих няколко часа хубаво да бухне, изпекох го от двете страни на скарата, след това мажеш каймата и т.н.
                Арабските ги пекат в пещ, а аз няма как да го направя.
                0885600006 - Чичо Коце

                Коментар


                • #9
                  От: Суджу

                  Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
                  ...
                  По метода на пробата и грешката, започнах опити в чичовата лаборатория. Чак вчера достигнах до резултат, който е почти 1:1 с "оригиналът".

                  А именно:
                  - смляно телешко месо
                  - сол
                  - малко черен пипер
                  - червен пипер
                  - лют червен пипер /до поносимост/
                  - няколко скилидки счукан чесън
                  - много...джоджен! ...
                  Питах един съсед сириец- това е горе-долу +лук +магданоз.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Суджу

                    Виждал съм да ги пекат и на едни ламарини , ама какво е тестото , пробвал съм ... ама не мога да го докарам същото , моите стават едбу твърди след печене , а техните са меки ...
                    .
                    Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                    За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                    A1+

                    Коментар


                    • #11
                      От: Суджу

                      Пеща е много силна и се пекат много бързо.
                      0885600006 - Чичо Коце

                      Коментар


                      • #12
                        От: Суджу

                        Да де, ама стават хем хрупкави, хем меки. Оня ден ядох някакво турско подобно със сусам и прочие отгоре. Пекоха си го във фурна. Явно и в тестото има нещо.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Суджу

                          Тва ша съ изпробва, благодарско за рецептата. Дьозунът сух или пресен?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Суджу

                            Е, нямало как.
                            Става и на комин от ламаринТа да се пекат.
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #15
                              От: Суджу

                              Абе Търтьо ний печенИтъ ще го измислим , ама дай рецепта , знам че си вещ по тези ширини
                              Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
                              За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

                              A1+

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X