Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Захар подходяща за правене на ракия.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Захар подходяща за правене на ракия.

    Колеги, пускам тази тема, че съм потърпевш от определена марка захар, от която за 20 кг захар, нарочно варена с цел да се премахнат стабилизаторите и инхибиторите в нея - стана леко кафява. Получих при варката добив 5 л. калвадос.
    Варя ракия от 25г. като знам повечето тънкости, вярно е, че човек се учи цял живот и си остава ненаучен.
    Технологията бе следната, ябълките ги размачках с машинка за белене на царевица. Сварих ги и ги смесих с 25кг захарен сироп получен в съотношение захар вода 1:3.5, тъй като казана ми е 80 л. Казана е проверен за дупки и течове по време на варенето на ракия.
    Преди варене, захарността бе 0 и зная, че не съм я изпуснал.
    При ябъките се маха малко повече първоначален алкохол, около 1.5-2%, тъй като при тях се образува повече метанол. След като махнах в началото, метанола, калвадоса почна да тече с 50 градуса, срях го на 38 градуса, като цялото количество е около 5 л. с 42 гр.
    Ако Вие имате някакъв опит с лоша захар, споделете, идеята е вече да няма грешки с продуктите, тъй като всичко си е пара и време.
    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

  • #2
    От: Захар подходяща за правене на ракия.

    Ако си потърпевш от въпросната захар, не би ли било по добре да се каже и марката, за да няма много "ужилени" от същата.
    „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

    Коментар


    • #3
      От: Захар подходяща за правене на ракия.

      Марката е стара и българска " Сладея " закупена от магазин " Метро ".
      Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

      Коментар


      • #4
        От: Захар подходяща за правене на ракия.

        Точно с нея до лани не бях чул някой се оплаква. Дори все живо с нея работеше... .
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • #5
          От: Захар подходяща за правене на ракия.

          "Преди варене, захарността бе 0 и зная, че не съм я изпуснал"

          Сигурен ли си в това? С какво провери захарите , че са 0

          Коментар


          • #6
            От: Захар подходяща за правене на ракия.

            Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
            Точно с нея до лани не бях чул някой се оплаква. Дори все живо с нея работеше... .
            Подкрепям думите на колегата.Ракиджиите около мен само нея ползват и до момента няма недоволни.

            Коментар


            • #7
              От: Захар подходяща за правене на ракия.

              Не казваш как е протекла ферментацията...

              Коментар


              • #8
                От: Захар подходяща за правене на ракия.

                Аз също само със "Сладея" работа, но този път хак. Зная, че слагат стабилизатори и час варя, докато стана светлокафява. Процеса е отработен и затова смятам, че е от менте захар.
                Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                Коментар


                • #9
                  От: Захар подходяща за правене на ракия.

                  Познавам хора имали провал с въпросната захар.По принцип на етикета трябва да пише калориите,нещо около 1926 мисля,ако не пише значи нещо не е точно.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Захар подходяща за правене на ракия.

                    Проблема в 99,9% не ти е захарта.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Захар подходяща за правене на ракия.

                      От човек който се занимава с варене на ракия и продажба ми каза че захарта трябва да има енергийна стойност не по малка от 400.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Захар подходяща за правене на ракия.

                        "сладея"-се пакетира в захарни заводи в Горна Оряховица,там си имат фирмен магазин в който даже си продават захар за ракия.По голяма разфасовка 25кг на значително по ниска цена,събират останало по линии,шнекове и др.захарта си е перфектна но няма търговски вид.За момента не съм чул оплакване от тези продукти.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Захар подходяща за правене на ракия.

                          Аз само споделям, вероятно и аз имам вина и времето също, че е непостоянно. Анализирайки всичко досега ,виновна е захарта. Вече заредих 80 литра с варен ечемик със захар с марката "Захира" и ще видя какво ще стане, засега върви добре.
                          Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Захар подходяща за правене на ракия.

                            Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
                            Аз само споделям, вероятно и аз имам вина и времето също, че е непостоянно. Анализирайки всичко досега ,виновна е захарта. Вече заредих 80 литра с варен ечемик със захар с марката "Захира" и ще видя какво ще стане, засега върви добре.
                            Аз лично не разбрах пропорциите ти - ябълки, захар, вода, но ако си вложил 20кг. захар, липсват ти доста градуси в получената ябълкова ракия(калвадоса се вари от сока на пресования материал). Не си представям проблема да е в захарта, но в това време на измами-знае ли човек...
                            Колкото до ечемика, ако не си го правил досега, пак няма да си очарован от рандемана. Принципно по-добре е да се използва жито, защото е по-евтино и има 10% повече нишисте. Хубаво е да се знае, че разваряването и ферментацията с добавяне на захар са два отделни и последователни процеса и при първия параметрите за следене са температура и киселинност. Вторият от тях задилжително се корегира мануално.
                            Поздрави и успех!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Захар подходяща за правене на ракия.

                              Така ви се пада, като варите ракия от захар. Повярвайте, няма лесен начин захарта да се направи негодна за алкохолна ферментация. Нито пък има вещество, което да е по-евтино от захарта и да се продава като менте и пак да е сладко.

                              От друга страна, има изобилие от начини ферментацията да се отклони в нежелани посоки и това изобщо не е от захарта.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X