Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сливова ракия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сливова ракия

    Един небезизвестен колега трябваше да ми "употреби" материала, ама се оказа несериозен и на мен ми стана жал за хубавите сливки и...ще правим ракия... Та както и да е, не пия ракия изобщо, ама знам как се прави. Подходяща тема за дискусии. Не ми е за първи път, но сега ще е от джанки (не, че има разлика).
    Прикачени файлове

  • #2
    От: Сливова ракия

    Единствената,но не маловажна разлика е,че тези джанки се нуждаят от доста захарчица за да пуснат някой литър качествена ракия. Природата дала и е жалко да се похаби такова нещо.
    Колега макар,че не пиеш ти я направи все ще се намери някой дето ще се "прежали" да я пие.
    Успех.

    Коментар


    • #3
      От: Сливова ракия

      Стана ли?
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #4
        От: Сливова ракия

        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
        Стана ли?
        Е...не още, разбира се.

        Коментар


        • #5
          От: Сливова ракия

          Там (при ракията нямам кирилица на клавиатурата, та затова не пиша).
          Значи...процесът е на две фази: Едната цели по-неузрелите сливи, от които става разкошен сироп, след варене с малко захар.
          Втората е същинската...ракиджийскта. Плодовете са издебнати да са достатъчно узряли (2 дни след снимките) При бруленето падат лесно и някои едва се пукат. Идеята е да имат максимална захарност(узрялост) и да се изпревари самоволното капене, свързано с презряване и гнилост.
          Та това е направено. Държа да отдбележа, че НЯМА изгнили ,или накакси некачествени плодове в материала, като същевременно смятам, че са максимално узрели. Разбира се не меря захарност, не че не трябва, ама се сещам за един от бившите ми работодатели, дето все ревеше: "Колко е захарността!?" А аз на ум му отговарях: "А бе, да ти е>а майката, ти като купува без пари, пита ли ме, дали стават!"
          Принципно сливите се коригират със захар, но идеята в случая е не да се гони рандеман, а да стане мо'абед по темата. Все пак смятам, че са добре узряли и купона ще стане.
          Значи изчистени са загнилите, ако има такива, смачкани механически на около 80%...все пак става лесно, а и нямам мелница под ръка. Костилките са в материала. Най-правилно е да се прекарат през мелница и да се отделят, ама няма.

          Коментар


          • #6
            От: Сливова ракия

            Сливите са събрани, смачкани и поставени в бидон, около 240л, в момента до средата. В процеса на самото мачкане е пиготвена мая, магазинска, за хляб, 3 пакетчета по, да речем 25гр. По-късно ще обясня как се приготвя. И...бъркаме...всеки ден по няколко пъти. Ферментацията протича незабавно, даже слънцето яко напича(бидона все още е на открито)...Ние не обичаме "топлите" ферментации и го закривам с подръчни материали от пряка слънчева светлина.
            Пояснявам, топлото не пречи, а помага на ферментацията, ама бурната реакция кара "шапката" да изплува много бързо и се налага незабавно бъркане, или някакъв друг способ за отреагиране, а аз не съм постоянно на линия, да не говорим, че никой не ми диша във врата и да ме кара да "варя на 3-я ден...!

            Коментар


            • #7
              От: Сливова ракия

              Бъркалка за боя и циментови лепила върши чудеса, декстрозата също.
              Декстрозата пуска 1:1 ракия, джанките - за аромат и без друго не пускат почти нищо.
              И гледай казана да не кипне, ако трябва помощ - свиркай.

              Аз съм във сливов район ( нямам предвид , че у дома сме 3:1 - само аз съм с морков) Ловеч, сладко и сокове - без пари, ама ракията си сака захар ( декстроза).
              Куцото при мен е , че имам три сорта джанки и един сливи, едните джанки са вече готови, ама другите след седмица, третите - след още една, а сливите - след това. Много кахъри, много бачкане и пари за ходене до там - да гният, мамка им.
              подаръци за мъже от FACOM
              промоция на читави инструменти

              и на хоби такива

              тел. О879 Ч8Ч 2З5

              Коментар


              • #8
                От: Сливова ракия

                Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                Бъркалка за боя и циментови лепила върши чудеса, декстрозата също.
                Декстрозата пуска 1:1 ракия, джанките - за аромат и без друго не пускат почти нищо.
                И гледай казана да не кипне, ако трябва помощ - свиркай.

                Аз съм във сливов район ( нямам предвид , че у дома сме 3:1 - само аз съм с морков) Ловеч, сладко и сокове - без пари, ама ракията си сака захар ( декстроза).
                Куцото при мен е , че имам три сорта джанки и един сливи, едните джанки са вече готови, ама другите след седмица, третите - след още една, а сливите - след това. Много кахъри, много бачкане и пари за ходене до там - да гният, мамка им.
                Maystore, явно ме бъркаш с някой, знам че обичаш да си на всяка манджа мерудия, ама аз не питам как се прави ракия, а обяснявам как се прави.
                Имам и бъркалка, имам и захарен сироп, не ги ползвам, защото смятам, че не е нужно. Ако представлява интерес мога да пусна анализните свидетелства на видовете декстроза, изосуит, глукозов, фруктозов и др. сиропи. Скромният ми опит показва, че рандеманът е силно близък, отнесено по цена, до този на захарта, но вкусовите качества дърпат резултата надолу.
                Последно редактирано от chrichri; 11-07-13, 01:02.

                Коментар


                • #9
                  От: Сливова ракия

                  Преди да си легна искам с няколко думи да изясня идеята на правене на ракия от сливи. Народното творчество, в смисъл-събирай сливите с лопатата и...в казана е идиотщина. Най-добрата захарност дават сините сливи, достатъчна за направата на добър продукт, без външна интерванция. Не случайно в Троян и Тетевен се прави "хубава" сливова. Всички сливи стават за целта, важно все пак е да са узрели добре, това е същината на процеса. По селата ги чакат да окапят и тогава ги събират. Аз ги дебна да узреят и тогава ги друсам. Разликата е малка , но същественна-НЯМА ЗАГНИЛИ, това е, което ние "отворените" не можем да преборим. Припомням, че при ферментация от загнилата част се получава метанол. Та...условно казано , след 20 дена би трябвало ферментацията да завърши. Разликата от другите джибровки е, че когато е с костилки, произведеният вече алкохол екстрахира циановодород от костилката на плода. Това важи не само за сливите, а за каийсии праскови и други плодове. Т.е следва незабавно варене(ако не са отделени костилките), т.е. не може този материал да стои и да чака удобно за варене време. Важно е, защото за малко дни, ракията може да стране силно отровна, ако е от горчиви кайсии, дори смъртоносна. За отбелязване е, че метанолът е силно безвреден, отнесен към цианидите, които си подлежат на стандарт за ВАН. С две думи, нужна е шокова ферментация, независимо от захарното съдържание-каквото има да се трансформира в алкохол максимално и апогея да се "хване" и незабавна дестилация. В случая има приказка-сливовата се вари на 22-я ден. Хубаво е тези, които си варят ракия да прочетат това поне два пъти.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Сливова ракия

                    Малко спам ма може да е истина - бащата имаше един колега с 4 щерки,като вкара у тях кайсиева ракия и я вади сливова след това,колко е вярно друг да казва.
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #11
                      От: Сливова ракия

                      Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                      Малко спам ма може да е истина - бащата имаше един колега с 4 щерки,като вкара у тях кайсиева ракия и я вади сливова след това,колко е вярно друг да казва.
                      ..."Докторе, кажи какво уиски пиеш, да ти направя!". България е страната на неограничените възможности, даже се чудя за какво са му кайсиите?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Сливова ракия

                        Сливите са си сливи.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #13
                          От: Сливова ракия

                          [QUOTE=chrichri;2238378]..........
                          Принципно сливите се коригират със захар, но идеята в случая е не да се гони рандеман, а да стане мо'абед по темата. Все пак смятам, че са добре узряли и купона ще стане.

                          ... да споделиш количеството етилов алкохол,без корекцията със захар, стана ми интересно, щото аз винаги слагам...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Сливова ракия

                            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                            Maystore, явно ме бъркаш с някой, знам че обичаш да си на всяка манджа мерудия, ама аз не питам как се прави ракия, а обяснявам как се прави.
                            Обясняваш какво?Как се прави сливова ракия с джанки?Това е ракия от джанки и от джапанки можеш да направиш ракия,ако сложиш захар.Сливова ракия се прави от сини сливи!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Сливова ракия

                              Ице, побързай с представянето на технологията, че тези дни ще залагаме материала - да не сбъркаме нещо...моля те. Аз искам да сложа и малко захар..заради "рандемана" - дай рецепта..сериозно! Сега съм в Унгария, но утре като се прибера, ще чета. Поздрави!
                              00359893488603

                              ....нямам си вече LR...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X