Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

    Първоначално публикуван от kikimora Преглед на мнение
    Коце , свинското стана невроятно,може би защото по принцип не съм фен на телешкото. Много са солени. Може би проблема е , че бях купил доста едра морска сол, която не се разстваряше. Затова кипнах вода и така я разстворих. После охладих и затиснах благините.
    Солта я дават специално за такива неща. Следващият път ще пробвам със ситно смляна морска сол. Мислиш ли , че може да има проблем ако солта е под указаната/в смисъл да се развали/.
    В петък почивам и смятам да заложа нова реколта. Този път ще наблегна на "прасето вратлето", рабира се приемам напътствия.
    Вярвам ти за всичко. Аз съм се наиграл с различни модели сол. Сега ползвам само българска морска сол.
    0885600006 - Чичо Коце

    Коментар


    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

      Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
      Вярвам ти за всичко. Аз съм се наиграл с различни модели сол. Сега ползвам само българска морска сол.
      И коя е тази българска сол, на чийто етикет да не пише "Произход Тунис, Египет" и т.н?

      CarTest - Да ти е сладко! Ти ли ги прави? С какво ги пълни?
      Nissan Terrano 2,7 TDI

      Коментар


      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

        Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
        CarTest - Да ти е сладко! Ти ли ги прави? С какво ги пълни?
        Кайма .. свинска ...
        85 % плешка .. предна, че това намерих и 15 % сланина,
        Само свинско е.
        Естествени черва ...
        Сега чекаме да видим кво шъ стане.

        Иначе се въртя около тях по 10 пъти на ден.
        Вентилатора съм го пуснал на макс. .. да стават ....
        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

        Коментар


        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

          Какво се втелявате с тази сол бе? Сол като сол. С всяка една става. И няма такова нещо като "концентрация на солта"-демек в единица тегло да се съдържа повече соленост. Не знам какво ви притеснява със солта, при положение, че на литър вода може да се сложи от 150 до 300 грама сол. И да има някаква разлика при различните марки-та е толкова минимална, че не си заслужава писането.
          Още малко и ще започне да си осолявате месата с хималайска сол...

          А ако месото не иска да съхне-трябва му по-сух въздух, или вятър. Когато имам такъв проблем-окачам мръвките на сушилника, вкарвам ги в стаята, и насочвам вентилатора срещу тях. Ден-два, и са поели доста от "ветролечението".
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

            Коле, вервай разлика от сол до сол има, мамка и и сол. Учудващо за мен шведското мазе се оказа много добра сушилня. Блока има изкуствена вентилация , мазата не се отоплява и е сухо, но температурата е поне 15-17 градуса. Какво повече може да иска човек!
            Освен да случи на сол разбира се.
            Коце, нямам достъпна българска сол. Дет Колето се бъзика с хималайската ,ама тя ми е по - достъпна от българската , за жалост.

            Коментар


            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

              Колеги,

              Кажете каква марка сол ползвате и от къде я купувате. Писна ми с тия кауфланди и всякакви долнопробни вериги солта там е Египет Тунис и тям подобни. Последно взех една сол Орбел - произход Беларус не соли. Суджука ми стана леко безсолен.

              При пастърмите не го наблюдавам този проблем. Може би като направя разсол и месото си поема колкото му е необходимо.

              Коментар


              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                Първоначално публикуван от Filo Преглед на мнение
                Колеги,

                Кажете каква марка сол ползвате и от къде я купувате.
                Английска,от аптеката...
                Нищо не мога,и нищо не знам...

                Коментар


                • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                  Малко ще се отклоня от темата на последните мнения.

                  Виждам, че повечето осолявате месото в солена сламура, изплаквате, притискате за да се изцеди водата и след това сушите. И аз правих така, и се случваше добре.

                  Само че пробвах няколко пъти алтернативен подход: осоляване в морска сол, без вода. Месото се слага в съд, покрива се отвсякъде със сол, оставя се 10-12 часа, измива се след това и се суши след слагане на подправките. По тоя начин има едно предимство - заради солта, която прониква в прясното сърово месо, то отделя голяма част от "водата" още докато се осолява. Осмоза. Например, ако се използва за съд тава или тенджера, месото се покрива с вода, остава твърдо и доста сухо докато е в солта. Затова го слагам на решетка (гевгир), че да стои месото в суха сол докато се осолява.

                  Тоя подход намалява много разправиите и технологичното време - за приготвяне и съхнене. И пак са много добри резултатите.
                  Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

                  UaZ 469B

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                    Първоначално публикуван от Filo Преглед на мнение
                    Колеги,

                    Кажете каква марка сол ползвате и от къде я купувате. Писна ми с тия кауфланди и всякакви долнопробни вериги солта там е Египет Тунис и тям подобни. Последно взех една сол Орбел - произход Беларус не соли. Суджука ми стана леко безсолен.

                    При пастърмите не го наблюдавам този проблем. Може би като направя разсол и месото си поема колкото му е необходимо.
                    Аз ползвам баш от Кауфлана...И нямам оплавания. Тъкмо замезвам с пастърмичка,като за сравнение хапвам и оризови ядки.Еднакво солено ми е.Осолявам на сухо до 48 часа,изплаквам за 2-3 пресовам пак толкова и овалвам в сухи подправки . И на колеги и приятели давам,никой не се е оплакал досега...
                    Виден столичен ихтиолог

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                      Първоначално публикуван от alex_r Преглед на мнение

                      Само че пробвах няколко пъти алтернативен подход: осоляване в морска сол, без вода.
                      И по двата начина си става без проблем. Пробвал съм и двата-винаги се получава. Кога по-солено, кога по-нормално, но няма значение-все се получава.

                      А ако толкова искате да сте винаги перфектни в концентрацията на сол в разтвора-просто правете винаги саламура, с определена гъстота. Все едно, че правите вино, но вместо захар мерите сол. И пак е валидно правилото(за трушии обаче)-прясно яйце да плува, като видимата му част е колкото 5 стотинки.
                      Ако искате по-солен разтвор-петното трябва да стане за 50 ст, или направо за левче. И след една-две проби и грешки ще се научите колко време да държите месото в така приготвената саламура.

                      Елементарно е, какво има да се шашкате, че солта била тунизийска, или от северната част на южните морета...
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                        Начи, да се извиня - последната морска сол ми е гръцка. Кой гледал в магазина, гледал.
                        NaCl 99,7%
                        калиев йодат 28-55 мг/кг.
                        0885600006 - Чичо Коце

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                          Къде е по-добре да се суши според специалистите,на таван или под покрива на беседката в двора?На тавана ,дядо ми /светла му памет/едно време кичеше суджуци от магарешко и свинско,но не наследих традицията за правене,а за консумация,та мисля че ще стане и за пъстърмата и мисля да действам тия дни.
                          Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                            Ами етоя и нея нейно величество пастърмата след 12 дена 0.200 грама сол на литър вода 3 дена после половин ден обезсоляване,подправки микс пипер/ черен червен/чимен,чубрица,мерудия,сминдух.......................и така сега с вино;-))))))))))))))))))наздраве;-)))))))))))))
                            Прикачени файлове
                            За тези които се мислят за дяволи да не забравят че и на него някой му е сложил рога!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                              Ето и аз какво сътворих. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2015-01-14 17.28.31.jpg
Прегледи:1
Размер:105.3 КБ
ID:5638251Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2015-01-14 17.29.08.jpg
Прегледи:1
Размер:104.1 КБ
ID:5638252и една лека закуска Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2015-01-28 12.33.35.jpg
Прегледи:1
Размер:102.9 КБ
ID:5638253

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                                Първоначално публикуван от alex_r Преглед на мнение
                                Малко ще се отклоня от темата на последните мнения.

                                Виждам, че повечето осолявате месото в солена сламура, изплаквате, притискате за да се изцеди водата и след това сушите....
                                Аз го правя като тебе, но обезсолявам за 1-2 часа след 24 часа в солта.
                                edoors.bg- Джаджи за врати и врати

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X