Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

    Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
    Държиш на течаща вода. Режеш едно парче и го обработваш термично. Така ще разбереш кога трябва да спреш с обезсоляването!
    А да, това е другия метод, с термичната обработка (запичаш го леко примерно).

    Част от вечерята тази вечер:
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1389.jpg
Прегледи:1
Размер:173.7 КБ
ID:5634753

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1391.jpg
Прегледи:1
Размер:127.1 КБ
ID:5634754

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1393.jpg
Прегледи:1
Размер:101.6 КБ
ID:5634756

    Мммм, сушито също е станало чудесно (абсолютно натюр си е, само поръсено с червен пипер).
    Дано не ви подразня много, но вечеряхме домашен боб яхния, с домашен хляб от хлебопекарната, с домашна пастърма и домашно суши (известно още като "селски салам")
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

      Първоначално публикуван от plamen atanasov Преглед на мнение
      То май се гонеше в занятието да хапнем нещо вкусно , и на практика което не може да си купиш в магазина ( домашно приготвено ) . Ама май стана - не стават за ядене , ама ще ги ям . Хвърляй ги на кучето и не ги мисли .
      Определено и кучето няма да ги яде, поне не в този вид, но нали ти казвам, смятам да ги пообработя малко и да стават за ядене, скоро очаквайте снимки на постния боб с пастърма ;-)
      Hristo Draganov
      http://htftp.domainbg.com/HD/

      И аз искам България чиста ! ! !

      Коментар


      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

        Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
        домашно суши (известно още като "селски салам")
        Аз съм слушал и за друго наречие на сланината - "Бял салам"
        YAMAHA WR450F

        Коментар


        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

          Пичове,запалихте ме и мен.
          Дали правилно съм разбрал технологията?
          Саламура/150 гр сол на литър вода. Ако съм попил правилно около литър саламура за килограм месо.
          Киснене 48 часа в саламура. Изплакване 24 часа във вода. Тук малко ми се губи-на течаща вода ли се плакне, или се сменя водата през определено време.
          Притискане между дъски за 12 часа. Подсушаване и овъргалване в мерудии. Сушене-начало на оптиване след седмица.
          Благодаря предварително на отзовалите се, че ми писна да ям испански болуци в Швеция.

          Коментар


          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

            Не си разбрал.
            Няма изплакване 24ч. Ако са ти дебели парчетата ги притискаш между две плоскости за 24ч и тогава валяш в подправки и окачаш да се сушат. Моите парчета не бяха дебели и не съм ги пресовал. Станаха...ммм...
            В неделя слагам нова серия, че тези свършиха за нула време.

            Коментар


            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

              Просто пропускаш изплакването, а ги притискаш за около 2 часа. Аз не пропускам притискането, защото стават по-бавно и остават меки, ако не ги пресовам. Овалването в подправки - след 5 дни и после още 5 дни в хладилника, между салфетки или кухненска хартия, за да изчезне твърдата коричка от сушенето.

              Коментар


              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                Въобще ли не се плакне?
                Директно от саламурата се пресова?
                Подправките ...след 5 дни сушене на голо?
                Ок , ще пробвам и ще споделя резултата.
                Благодаря и поздрави!

                Коментар


                • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                  Припомних си и аз детските години

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150116_082527_HDR.jpg
Прегледи:1
Размер:127.7 КБ
ID:5635100
                  Nissan Patrol GR Y60 2.8TD (отлетя)
                  Grand Cherokee 3.0

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                    Ти си бил едно щастливо и добре гледано дете!

                    За колегата kikimora - саламурата доставя точна концентрация на сол в месото.
                    Няма нужда от обезсоляване, защото знаем точно колко сол сме сложили.
                    След саламурата -> натискане 2-3 часа -> овалване в подправки -> простиране.
                    Овалването в подправки се прави веднага за да се овкуси месото. Ако го овъргаляш после няма този ефект.
                    Отделно, че самият процес на сушене на месото е друг когато е "запечатано" с подправките.
                    0885600006 - Чичо Коце

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                      Тази година реших да променя технологията.
                      До миналата заравях месата в суха сол(тя после става на каша де, от соковете на месото)-това 24 часа, после изкисване във вода пак за 24 часа, подправки и на телта да съхнат.
                      Обаче ставаха малко по-солени отколкото ми харесват, затова реших да пробвам по рецептата със саламура. От тази тема я научих.
                      Та нарязах си месата(сина ги ряза де, и ги надребнил повече отколкото трябва, ама и така стават), и ги накиснах за 45 часа в саламура от вода и 200 грама на литър сол.
                      По-горе някой пита дали рецептата била литър за килограм месо...
                      Ами няма точно количество бе, залива се докато се покрият месата. Ако ще с половин литър, ако щеш с 10-все е тая.
                      Мислех да ги държа 48 часа, ама така се случи, че ги извадих от саламурата няколко часа по-рано.
                      Подсушаване-15-20 минути на решетка(докато объркам мерудиите), и после овалване, конец с губерката, и на телта да съхнат.
                      На третия ден вече става за опитване, макар да са малко меки месцата. Аз ги свалих на осмия ден, в торбичка за да не съхнат повече(макар, че е неизбежно, но поне да забавя максимално), и в хладилника.

                      Оказа се, че стават чудни.
                      Всяка година ще правя по тази рецепта, добра е.
                      Има ли желание-има и начин!

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                        Благодаря за указаната помощ.
                        Надявам се последен въпрос-месото в саламурата в хладилник ли го държите или на стайна температура. Аз го оставих на терасата/няма място в хладилника/ а на вън е около нулата до плюс 5 през деня.
                        Между другото отдавна я предъвквам тази тема и слюноотделям, но едва след като реших да пробвам осъзнах че не всичко ми е така ясно както си мислех в началото.

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                          Първоначално публикуван от a26 Преглед на мнение

                          [ATTACH=CONFIG]769690[/ATTACH]
                          Досега сушех само пастърма, но тази снимка беше последната капка в чашата на въздържането ми от суджуците. Сега ще падне пак едно четене из темите.... Браво на майстора на тези благинки. И на Коце бой за темите

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                            Първоначално публикуван от kikimora Преглед на мнение
                            Надявам се последен въпрос-месото в саламурата в хладилник ли го държите или на стайна температура
                            Винаги на студено! Месо е!
                            0885600006 - Чичо Коце

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                              Тц.
                              Месо е, ама осолено. Да, може да се развали, но не и за два дни.
                              Моите месца ги държах в кухнята, не знам каква е температурата, но като е запалено парното не е по-малко 20-21 градуса. И като изстине не става по-малко от 14-15.
                              Така, че няма никакво значение къде се прави процедурата по осоляване. Едно време като не са имали хладилници и фризери как са си сушили пастърмите?..
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма, суджуци и луканки

                                Аз винаги го кисна на тераста и до сега не е имало проблеми.
                                В маринатата слагам ималко чер пипер,бахар и дафинов лист,кисне 24 часа след което притискам за24 часа с една ботилка от10 литра и овалвам в подправки.
                                Малко ми е трудно със снимките,но ако се справя щепусна няколко:-)
                                Кия Спортидж 2000тди
                                Всеки шут отзад-е крачка на пред

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X