Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна пастърма, суджуци и луканки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Домашна пастърма

    Първоначално публикуван от nikodim13 Преглед на мнение
    Колеги, да си кажа и аз рецептата за приготвяне на сушено месо(пробвал съм доста видове) Класиката е 21 дена в сол, за толкова е изчислено че узрява(никаква марината, чиста готварска сол)ред месо, ред сол, така докато свърши месото. На втория ден съда е пълен с течност - месото си пуска лимфа. След 21 дни месото се оставя на течаща вода 3 дни, да се обезсоли. Пробва се на сол като парченце се запече във фурната!!! След това мъчително чакане и още по мъчителното изкисване идва ред на най-важното, според мен - подправките. Аз правя комбинация от 50 гр. червен пипер, 30 гр. чимен -млян, 20 гр. чесън на прах, за спойка бяло винце. Като свърши дозата правя нова докато стигне за цялото месо. Има и бърз вариант - 3 дена в сол, 3 часа изкисване с течаща вода и пак подправките. Бързата рецепта я ползвам само за свински бонфилета! Да Ви е сладко!
    Брат ми я прави по този начин,миналата година и аз така я правих.Но мен повече ме устроива 1литър вода 200гр,морска сол,48часа.
    SUZUKI VITARA V6
    HONDA CBR 919RR
    MERCEDES ML
    MAN TGA D2O COMANREIL 18-430

    Коментар


    • От: Домашна пастърма

      Една идея за сушенето,използвана дълги години от баща ми,която предстои да бъде възродена: М'атриала се окачва в камината на една "лятна" кухня,като комина е с предпазител,за да не вали директно вътре. Това място е с постоянна естествена вентилация,няма опасност месото да бъде достигнато от "хищници",а и мухи не се навъртат там дори и при топло време,заради въздушното течение.

      Коментар


      • От: Домашна пастърма

        Информацията ми за пастърмата от свинския шол - седя 48 часа в саламура 120 гр сол на литър (като на 24-тия час смених саламурата, защото в нея имаше много кръв). Следваше няколко часа киснене във вода за окончателно изкарване на кръвта. Стана много добре на сол, вече е готова. Изсушена е 60% от суровото месо.

        Коментар


        • От: Домашна пастърма

          И аз пробвах експериментално и за първи път-200грама свинско от контрафиле и 250 грама телешко.48 часа в литър вода с 200гр. едра морска сол на кристали, 4-5 часа изкисване след това в сладка вода, овъргаляне в сминух, чубрица и лют червен пипер(пишеше на етикета "люто чили"). Висене 8 дни на остъклена с алуминиева дограма северозападна тераса на дръжка от супен миячка за прозорци(предимство е че се разтяга ).На осмия ден вечерта ги свалих и във фризера-не издържах и опитах свинското едното парче(бяха две) и ...го изядох...На другия ден заминаха и другите две-свинско и телешко.

          Сега съм решил да сложа няколко килограма, но малко място да се отвори във фризера, че е пълен догоре със замразени печени чушки и други зарзавати които "хрускам зимата".Тази зима ще си "спретна" домашна пастърма за цялата година до другата зима-и всичкото ще сложа във фризера...

          Снимки няма, бързо "изхрусках" пастърмата ...

          Телешката пастърма от шол се "точеше"-леко се разкъсваше и набраздено се разтягаше при отхапване и дръпване на една част от тънко отрязаното парче ...

          Благодаря за рецептата и указанията - приключих с куп(ч)ешката пастърма и всякакви месно-купешки боклуци , освен ако са италиански, френски или испански като например италианското прошуто.
          Последно редактирано от Justif; 22-11-13, 23:14.

          Коментар


          • От: Домашна пастърма

            еее може ли такава лакомия ..чак и снимка да няма време да щракнеш .. В тоя ред на мисли .. и аз да се оплача - работата е зле- щото отива на привършване .. ще трябва нова да се зарежда ..няма как. МЪКА ..

            Коментар


            • От: Домашна пастърма

              Първоначално публикуван от Justif Преглед на мнение
              ... приключих с купешката пастърма и всякакви месно-купешки боклуци....
              Така ще е, Славчо....
              0885600006 - Чичо Коце

              Коментар


              • Домашна пастърма в саламура

                Та ето какво натъкмих и азе

                1. Месото го почистих много добре от жилите и ципите. Използвах 2бр х 500г х 2см х 6см говеждо контрафиле .

                2. След почистването поставих парчетата в саламура от вода и сол (65гр на литър вода). В тая саламура стоя 30часа затиснато за да не изплува месото.

                3. На другия ден приготвих нова саламура със същото количество вода и 85г на литър сол, добавих чер пипер на зърна, бахар, кимион на зърна, дафинов лист и кардамон. Повря така 10тина минути и после я охладих саламурата до 4Ц и го топнах месото вътре и отгоре с тежест за още 24часа със добавени 3 скилидки надробен чесън.

                бях чел някъде че целта на тия действия е да се махне кръвта с първата саламура и да се ароматизира месото във втората.(по спомен там в рецептата ставаше и дума за 25г сол за литър вода или за номера със яйцето но не досмелях за толкова сол)

                4. На третия ден извадих месото от саламурата, изплаквах и накисвах за 3часа в питейна вода.

                5. в момента пресовам първите 6ч с 20кг тежест общо за 12ч, като в последните 6ч ще е със 40кг и следва проветряване плюс изсъхване

                6. през всичкото време температурата в околната среда варира между +3 и +10 градуса(денем беше в специална торба за да се запази най дълго с нощната температура, даже и охлаждах с торбички замръзнала вода от фризера ), за следващата седмица дават за ноща -5 и за деня около +10 c влажност около 50%, ще съхне в балкон който нощем ще е затворен(стъклен)

                да видим кво са получи.
                ако се хареса резултата и от дечурлигата ще следват опитите, ако не, ще следва сухо осоляване и облицовка със мерудии.

                Последно редактирано от ErdincK; 23-11-13, 16:35.
                SJ-8, SCRAMBLER / 4-Speed, Manual Transmission, Part Time Transfer Case / Engine I-6, carburettor / Year: 1982 Toledo, Ohio

                Коментар


                • От: Домашна пастърма

                  2см х 6см - много тънко ми се вижда в сурово състояние. Би трябвало да е 4 х 6 см, или нещо подобно...
                  0885600006 - Чичо Коце

                  Коментар


                  • От: Домашна пастърма

                    И аз го режа на по-дебело, иначе много изсъхва, ама то вкус.
                    Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

                    0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

                    Коментар


                    • От: Домашна пастърма

                      Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
                      2см х 6см - много тънко ми се вижда в сурово състояние. Би трябвало да е 4 х 6 см, или нещо подобно...
                      да, съгласен съм, но според мене времето е все още топло за подобни "мероприятия", за това реших да пробвам със такива размери

                      през цялото време количеството сол ме озадачаваше, преди малко увкусих мръвка за проба на сол и аромат, мноого приятен аромат и ниво на сол, но мисля че следващия път солта ще е към 100 или 110г/л, или пак със 85г/л но няма да се вкисва в безсолна вода (защото сякаш със толкова сол нема го има блокиращия ефект за развитието на нежеланите бактерии)

                      м/у другото, ако не се развали в тая "жега", нема му остане време да изсъхне много, щото виното все още мноого леко бълбука и чака в "засада"
                      Последно редактирано от ErdincK; 24-11-13, 05:51.
                      SJ-8, SCRAMBLER / 4-Speed, Manual Transmission, Part Time Transfer Case / Engine I-6, carburettor / Year: 1982 Toledo, Ohio

                      Коментар


                      • От: Домашна пастърма

                        В момента освобождавам свинското от пресата защото конското чака реда си.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23112013018.jpg
Прегледи:1
Размер:140.9 КБ
ID:5539488
                        А ето я и цялата продукция.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23112013019.jpg
Прегледи:1
Размер:150.8 КБ
ID:5539489
                        ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
                        ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
                        0896 846 246

                        Коментар


                        • От: Домашна пастърма

                          ЕЕЕ сериозно производство .. че и конско .. Една от най-вкусните пастърми е от кОнь.
                          А аз скромно .. още 5 далъмчета курдисах днес ... 4 в мокро и еднинко .. в сухо .. да видим ...

                          Коментар


                          • От: Домашна пастърма

                            С падането на температурите, глада стига застрашителни размери!
                            0885600006 - Чичо Коце

                            Коментар


                            • От: Домашна пастърма

                              Сериозен френски ключ колега , иначе продукцията е сериозна!
                              Очаквайте включване и от мен към началото на другия месец ...
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • От: Домашна пастърма

                                Леле леле лелеееееееееееееееееееееееееееее;-)))))))))))))))))))))).Както казали хората;НО КОМЕНТ; Поздравления;-))))))))))))))))))
                                За тези които се мислят за дяволи да не забравят че и на него някой му е сложил рога!!!!!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X