Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нашенска ракия и Grappa.....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Нашенска ракия и Grappa.....

    Така се оказва, да...
    Your conscience is all you can take to your grave.

    Коментар


    • #17
      От: Нашенска ракия и Grappa.....

      [QUOTE=TigerHunter;1641171]Доколкото аз съм запознат, грапата се прави от второ вино. Шушулки, чепки и захар. Не че е лошо пиене,/QUOTE]

      Бррррр. Не е лошо ?! Че кое и е хубавото тогава бре ?! Ако наистина така се прави , да им имам грапата тогава !


      Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
      .....Въпросната е главен технолог във Винпром гр.Лом.
      Ама ти съгласен ли си с нея , или просто я цитираш ? А ако тази слива .... ъъъ.... техноложка , не е виждала как се обработват сливи за ракия - да си ходи на курс . Тук сме се събрали сериозни производители и консуматори на домашния кехлибар и такива писаници ги приемам за лична обида .

      Ай наздраве !
      Последно редактирано от Vlado_Ts; 09-10-11, 17:55.
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • #18
        От: Нашенска ракия и Grappa.....

        През първите години в Италия, преди да си намеря професионалното поприще, всяка есен ходех да бера грозде при местните винопроизводители (pianura Pontina) на юг от Рим.
        Говоря за аграрни консорциуми и крупни производители с по няколко десетки хектара лозя.
        Та, гроздето го беряхме в пластмасови съдове с дръжки по около 50 кг. Товареше се на ремаркета и се извозваше до избата (cantina). Отпред на мегдана се изкарваше машината за отделяне на чепките. От ремаркето изсипвахме съдовете в бункера. Машината изхвърляше чепките настрани и по един прозрачен гъвкав маркуч, сока заедно с люспите исемките, се изпомпваше вътре в големи (до 10-15 тона) съдове от алпака (tini или tinozzi).
        Там протича бурната ферментация.
        След това, ширата се източва и заминава в други съдове или бъчви (botti) за бавната ферментация.
        Та от люспите, семките и утайките се прави грапата. Това е т.нар винача (vinaccia). Не съм сигурен за технологията, дали добавят вода, захар, как ферментира и т.н.
        Там само някои по-дребни производители, любители на огнената течност си произвеждаха грапа за домашна употреба. Не съм сигурен дори, дали е било законно. Опитвал съм и домашна грапа на 65 градуса.
        Предполагам, че виначата (джибрите) се изкупуват от по-големите производители на грапа (distillatori).
        Там вече, нямам идея как я магерят.
        Иначе от фирмените има и много пивки, но винаги си имат един особен дъх и вкус. Може би заради танина в люспите и семките. Не знам.
        Правят я и от бели и от червени вина (виначе).
        Едва ли големите производители пропускат парфюмирането и тем подобни манипулации.

        ПП: Владо, че и аз така казвам. Да и имам и грапата пред нашата домашна парцуцка!
        Your conscience is all you can take to your grave.

        Коментар


        • #19
          От: Нашенска ракия и Grappa.....

          Първоначално публикуван от skunk Преглед на мнение
          Спирт плюс есенция е много по-добър вариант отколкото някои от отровите , които сами си забъркваме с казаните
          Не че толкова му вярвам на Божидар Димитров ама в кой ли винпром са си варили ракията http://dnes.dir.bg/news/rakia-bozhid...e-9660330?nt=9
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • #20
            От: Нашенска ракия и Grappa.....

            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
            Не че толкова му вярвам на Божидар Димитров ама в кой ли винпром са си варили ракията http://dnes.dir.bg/news/rakia-bozhid...e-9660330?nt=9
            E как кой? Виж къде е намерен стаканът и следвай логиката. Лясковец е най-близо.

            Коментар


            • #21
              От: Нашенска ракия и Grappa.....

              Да кажа и аз за костилките.
              Падна ми това лято един тон сини сливи.Не угнили,а добре узрели сладки плодове.Човекът,който ми ги даде има ЯРМОМЕЛКА.Та,от ремаркето-право в ярмомелката.Получи се маса подобна на мармалад.От там-в бидоните.Без захар,по причина добре известна на небезизвестният Остап Бендер.
              На ДЕВЕТИЯТ ден започнах да варя.Костилките или парчетиите от тях,бяха паднали на дъното на бидоните.Прецедих,поизмих и ги отделих да съхнат за гориво.На първа варка извадих всичко-първак,ракия,цуйка.Докато престане да се пали като хвърлиш на огъня една чашка от течността.
              На втората варка налях 1/4 вода и тази течност.И още някои хитринки разбира се.Първака два литра отделих.Вадих докъм 39 градуса.Добих продукт с градус 45,вкус и аромат несравними с нищо познато...Като количество...е,поне за 45 немски групи ще стигне.
              Та,снощи си направих хексперимент-опрасках към 700 грама от еликсира обилно гарнирани със салатка от току що направено кисело зелце поръсено с олио и лютичък червен пиперец.Всичко това-със строго научната цел да проверя дали ще ме боли главата тая сутрин.Станах към 7 и 30 свеж като репичка.Експериментът се оказа успешен,щом изобщо го помня.
              Няма нищо по-хубаво от домашното производство приятели.

              А за грапата,веднъж преди 4-5 години пих в Италия едно чашченце след храна)?!), и от тая дегустация не мога да твърдя че ще дам компетентно мнение.Затова ще се въздържа.
              Поздрави!

              Коментар


              • #22
                От: Нашенска ракия и Grappa.....

                Та,снощи си направих хексперимент-опрасках към 700 грама от еликсира обилно гарнирани със салатка от току що направено кисело зелце поръсено с олио и лютичък червен пиперец.

                Мещер от страни на зеленцито някои и друг къшей нямаше ли??
                Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                Коментар


                • #23
                  От: Нашенска ракия и Grappa.....

                  Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                  Не че толкова му вярвам на Божидар Димитров ама в кой ли винпром са си варили ракията http://dnes.dir.bg/news/rakia-bozhid...e-9660330?nt=9
                  Е, какво има тук за вярване и невярване! Тези пак хвърлят бомби в празното пространство. Намерени на Трапезица, ще рече от времето на Второто българско царство. Дестилацията на алкохол тогава, отдавна е било тривиална технология и е била (може би) достигнала дори до най-западните краища на Европа.
                  Последно редактирано от davc; 11-10-11, 10:28.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Нашенска ракия и Grappa.....

                    Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                    Та,снощи си направих хексперимент-опрасках към 700 грама от еликсира обилно гарнирани със салатка от току що направено кисело зелце поръсено с олио и лютичък червен пиперец.

                    Мещер от страни на зеленцито някои и друг къшей нямаше ли??
                    Колега Дочев,стария лаф го знаеш-ТО ЛЯБ ИМА И У НАС...
                    Ма в тази връзка,абсолютно мезе за такъв вид напиване се явява свинско джоланче сварено в тенджерата под налягане със...зелева чорба,или в моя случай-със саламурката от тая смесена туршийка.Динчета,чушчици,зелени и червени доматчета и зеленеце.Стана една люта чорбичка...ммм.Към Джолана не добавяй нищо-освен 4-5 скилиди чесън.Става върховно мезе.
                    А сега,Наздраве!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Нашенска ракия и Grappa.....

                      Я коментирай това по подробно.

                      "Динчета,чушчици,зелени и червени доматчета и зеленеце."
                      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Нашенска ракия и Grappa.....

                        50 литрово бидонче с канелка.
                        Зелето нарязано на четвъртинки.Десетина зелени динчета,2-3 кила зелени домати,колкото има върхари от пипера или някакви чушлета,целина на око,връзка копър отгоре-сух.Скилидки чесън,4-5 глави лук.Ако има червено цвекло,става супер и вкуса и цвета.По-малко от килограм сол.Затискаш,заливаш с водичка и претачаш всеки ден.На 8-9 ти ден,добавяш натриев бензоат по грам на килограм от туршийката.Идва 50 грама но аз сложих по-малко.И на десетия ден се обади,да пийнем по едно.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X