Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нашенска ракия и Grappa.....

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нашенска ракия и Grappa.....

    Пак е време за казана....Страхотна е нашенската ракия.Еле пък собствната.Но.....Дълго време се мотах из Италия.Влюбих се в тази страна.....и не само.Тук / в България/ носталгия ме гони.Залез на Lago di Garda ,салата с рукола и тяхната невероятна Grappa.Та на въпроса.Знае ли някой каква е разликата и защо тяхната гроздова ракия има по различен аромат.Какво ли слагат че е толко вкусна.Ако някой знае да казва че ...Пак е време за казана.

  • #2
    От: Нашенска ракия и Grappa.....

    Грапата - доколкото имам представа - е винен дестилат. Нищо особено специфично. А разните "свръхаромати", като правило се постигат с ароматизатори! Нали не си мислиш, че ние сме измислили формулата: "Спирт + есенция", съвсем не - дори много имаме да ги догонваме...
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #3
      От: Нашенска ракия и Grappa.....

      Спирт плюс есенция е много по-добър вариант отколкото някои от отровите , които сами си забъркваме с казаните
      Живей всеки ден така все едно ти е последен, защото рано или късно ще се окажеш прав
      :D

      Коментар


      • #4
        От: Нашенска ракия и Grappa.....

        Първоначално публикуван от skunk Преглед на мнение
        Спирт плюс есенция е много по-добър вариант отколкото някои от отровите , които сами си забъркваме с казаните
        Още един заблуден прости му господи
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • #5
          От: Нашенска ракия и Grappa.....

          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          Още един заблуден прости му господи
          И що да е заблуден? В спирта поне си сигурен, че ще е чист етил, а в манджите има една камара метиляк особено ако се случат костилки в джибрите.

          Коментар


          • #6
            От: Нашенска ракия и Grappa.....

            Какъв е проблема да има метилов спирт и във "синтетичната" ракия!
            А костилките нямат нищо общо с метиловия спирт - нито му помагат, нито му пречат.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              От: Нашенска ракия и Grappa.....

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              Още един заблуден прости му господи
              Отваряш невероятно поле за дискусия. Принципно не си прав, инъче истината е, че ракията не се прави от спирт и...каквото там...

              Коментар


              • #8
                От: Нашенска ракия и Grappa.....

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Какъв е проблема да има метилов спирт и във "синтетичната" ракия!
                А костилките нямат нищо общо с метиловия спирт - нито му помагат, нито му пречат.
                Проблемът е никакъв, когато си правиш питието от етилов спирт с доказан произход.

                За костилките -

                В домашни условия за производство на ракия се използват загнили и некачествени плодове, които не са подходящи за консумация и консервиране. В тези плодове съдържанието на метилов алкохол е най-голямо и той преминава в последствие в произведената ракия. Неотделянето на костилки от плодовете също увеличава съдържанието на “лош” алкохол в крайния продукт, допълни Иванова.
                Въпросната е главен технолог във Винпром гр.Лом.

                Коментар


                • #9
                  От: Нашенска ракия и Grappa.....

                  Дотам, дето говори за загнилите плодове и връзката им с метиловият спирт - всичко е точно и се изразява съвсем ясно. Но пък здраво послъгва (а може и да си няма представа де), като говори че домашната ракия се правела от такива. В един момент, става въпрос за "ала-бала" като "лош алкохол" - ти можеш ли да ми го преведеш на български това! "Лош", може да значи некачествен, нежелан и пр. краен продукт. Да, костилките могат да имат отрицателен ефект за ракията като цяло, но съвсем не на основание: Метилов спирт.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Нашенска ракия и Grappa.....

                    Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение



                    Въпросната е главен технолог във Винпром гр.Лом.
                    Тука е ключа от палатката . Тук се разминават интересите на винпромите и домашните производители . Периодично има такива кампаний в които по разни медий ни убеждават колко е лошо и вредно да си варим домашна ракия и как трябва да си купуваме тяхната с "гарантиран" произход. Само където домашна ракия е варил и пра дядо ми та и неговия пра дядо и са я пили в такива количества за къквито днес не мога и да си представя че може да се испият пък почти всичките са столетници или са искарали около тия години и това много преди ерата на винпромите . Който иска да си слага гнили плодове в джибрите ама аз поне за сега не съм видял такъв поне по моя край . Вариме ракия само от грозде и сини сливи плодова джанкова и тнт никога не съм варил и не знам и как няколко години варих нещо като уиски от ечимик ставаше като преседи в дъбова бъчвичка по добро от повечето маркови ама последните години все забравям да заделя ечимик . На времето във винпромите се варяха всякъкви продове до спиртен концентрат 96% и после се разреждаше с дестилирана вода и ароматизатор за съответната напитка предполагам и сега е същото само спирта не се знае от къде идва . Тая тема сме я дискутирали много пъти .
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Нашенска ракия и Grappa.....

                      ...В домашни условия за производство на ракия се използват загнили и некачествени плодове, които не са подходящи за консумация и консервиране. В тези плодове съдържанието на метилов алкохол е най-голямо и той преминава в последствие в произведената ракия. Неотделянето на костилки от плодовете също увеличава съдържанието на “лош” алкохол в крайния продукт, допълни Иванова. ...

                      В каквито и да било условия НЕ СЕ ИЗПОЛЗВАТ загнили и некачественни плодове.
                      Това, че тази тенхоложка се е изказала по този начин ме навява на мисълта, че тя наистина не е на ти с материята, а за метанол вероятно само е чувала.

                      А на мен ми е интересно наистина ли на автора на темата му е харесала италианската ракия.

                      пп: Ако се появи, разбира се за второ мнение...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Нашенска ракия и Grappa.....

                        Първоначално публикуван от skunk Преглед на мнение
                        Спирт плюс есенция е много по-добър вариант отколкото някои от отровите , които сами си забъркваме с казаните
                        Попитай баща си, чичо си, вуйчо си, дядо си и дядо ти да ти каже, дали е чувал от своя баща, дядо или от който и да било от старите хора, дали някой някога е чувал, или останало ли е предание или нещо във фолклора, за това, че някой е ослепял или нещо клинически се е натровил от домашна ракия. И знай, че за махмурлука сме си виновни ние, не ракията.
                        E = mc2 / Прави си сметката! И умната!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Нашенска ракия и Grappa.....

                          Махмурлъка е хубаво нещо. Ако на следващия ден го чувствам това значи че снощи е било весело. Ако "нищо ми няма" се чудя за к'во пих
                          My Jeep is not a SUV. Your SUV is not a Jeep.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Нашенска ракия и Grappa.....

                            Доколкото аз съм запознат, грапата се прави от второ вино. Шушулки, чепки и захар. Не че е лошо пиене, но аз лично си предпочитам нашенската, доколкото пия. Пил съм хубави грапи, маркови грапи и домашни грапи.
                            Виното си е вино. Виначата (vinaccia), е това, което хартиса от производството му.
                            Тя затова се казва Grappa di vinaccia.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Нашенска ракия и Grappa.....

                              Т. е. освен, че е винен дестилат, се оказва че е дестилат от "второ вино".
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X