Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Издирва се перфектния боб

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Издирва се перфектния боб

    Издирва се рецепта за приготвяне на перфектния варен боб (било то чорба или запържен).Въпроса ми на пръв поглед е елементарен , но ще се радвам да науча в различните краища на страната как се приготвя.
    „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

  • #2
    От: Издирва се перфектния боб

    Първо ти трябва хубав боб... Трябва да е дребен и да не е от преди 2-3 години. Вариш в тенджера 1-2 часа, после махаш водата - всичката ! Прецеждаш и слагаш в пръстен гювеч. Слагаш чаша вода, една две сушени чушки, 2 глави лук, морков, джоджен, червен пипер, малко сол и малко олио и слагаш във фурната за два-три часа. След това спираш фурната и го оставяш за 1 час. После ти трябва и един буркан люти чушки и един топъл селски хляб.
    Александър

    Коментар


    • #3
      От: Издирва се перфектния боб

      А най-перфектният боб става със някаква мръвка. Наденица, пушени гърди...
      Както македонците казват - "Боб со мЕсо".
      Най-вкусен става в гърне. А колегата е прав, ако е 2-3 годишен, се вари "докато се обуеш и събуеш и е готов". Ама, като се обуеш сутринта и се събуеш вечерта.
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #4
        От: Издирва се перфектния боб

        Хубаво е да се изкисне боба няколко часа преди варенето.После е ясно.

        Коментар


        • #5
          От: Издирва се перфектния боб

          Да, накисване му е майката! От вечерта за сутринта. След това се вари за половин час под налягане, а после аз мога да го правя нелош в тава със зеле и праз (пости са все пак). С мръвка и цървул да сготвиш - става.

          Коментар


          • #6
            От: Издирва се перфектния боб

            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
            Да, накисване му е майката! От вечерта за сутринта. След това се вари за половин час под налягане, а после аз мога да го правя нелош в тава със зеле и праз (пости са все пак). С мръвка и цървул да сготвиш - става.
            Че то истинския цървул си е мръвка ! Явно ти говориш за гуменяк.
            Тази земя, по която тъпча сега,
            тази земя, която пролетен вятър пробужда,
            тази земя – не е моя земя,
            тази земя, простете, е чужда.

            Коментар


            • #7
              От: Издирва се перфектния боб

              В гърне или в гювеч с всичко без джоджена във фурната да заври и после на 50 гр до сутрината . Слага се джоджена и може да се консумира . Преди малко свърши иначе можеше да почерпя .
              По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

              Коментар


              • #8
                От: Издирва се перфектния боб

                У Скопие съм ял тафче графчев пръстен съд и лют пипер
                има го у сека кръчма

                Тука нема и боб кой да направи егати държавата
                К мирной жизни не пригоден.
                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                Коментар


                • #9
                  От: Издирва се перфектния боб

                  Тази рецепта е от " Единен сборник рецепти за заведенията обществено хранене " изд. 1978г. :
                  Продуктите са за 10 порции.
                  750г боб
                  200г растително масло
                  170г лук
                  80г моркови
                  80г целина
                  120г пиперки
                  300г домати
                  20г брашно
                  35г пресен джоджен
                  10г червен пипер
                  35г магданоз
                  20г сол
                  Изчистения и измит фасул се кисне в студена вода 5-6 часа. Измива се отново, залива се със студена вода и се вари на тих огън с част от растителното масло. Към полусварения фасул се прибавят обелените измити и нарязани на кубчета моркови и целина, пперките и част от лука. В останалата мазнина се запържва леко брашното, останалият дребно нарязан лук, част от даматите, нарязани на дребно. Запръжката се оцветява с червения пипер, разрежда се с отвара от сварения боб и се изсипва при него. Прибавят се останалите нарязани на дребно червени домати и ситно нарязания джоджен. Ястието се посолява и се оставя да ври още десетина минути ( или се запича ). След отстраняването от огъня се поръсва с дребно нарязания магданоз.
                  Приятен апетит !
                  Чувал съм, че с каква вода се вари е от голямо значение за вкуса.
                  Mitsubishi Delica 4x4 / Renault Clio III

                  Коментар


                  • #10
                    От: Издирва се перфектния боб

                    Първоначално публикуван от Тодор Тодоров (Тошко) Преглед на мнение
                    ......
                    Чувал съм, че с каква вода се вари е от голямо значение за вкуса.
                    Това е така, като направим "БОБ В ГРЪНЕ" на вилата, там водата е изворна и е дренирана преди години..Вкуса става много по различен, вари се по дълго време, трудна за оваряване е тази вода там, а тук в Пловдив, бързо увира и вкуса е съвсем друг..Но пак е приятен
                    За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                    Honda Dominator 650
                    088ЧЧ93979-->Борис
                    0878956Ч38-->Борис

                    Коментар


                    • #11
                      От: Издирва се перфектния боб

                      Тази рецепта е от " Единен сборник рецепти за заведенията обществено хранене " изд. 1978г. :
                      ----------------------------------
                      Колега,от бая време търся такъв сборник...можем ли да направим нещо по въпроса?

                      Коментар


                      • #12
                        От: Издирва се перфектния боб

                        Първоначално публикуван от Мещера Преглед на мнение
                        Тази рецепта е от " Единен сборник рецепти за заведенията обществено хранене " изд. 1978г. :
                        ----------------------------------
                        Колега,от бая време търся такъв сборник...можем ли да направим нещо по въпроса?
                        Имам идея да го сканирам но ми трябва време, защото скенера е служебен и трябва много време 885страници. Аз случайно го намерих в Шумен в библиотеката-градската, карам такси и викам чакай да се запиша че във весниците само едно и също, отивам и гледам "а" пак гледам, пак "а" викам, "оппаа" и го взех. Имам една сканирана книга за печени ястия, ако изкаш да ти я пратя, и една за мъже. Пък този сборник като го направя.
                        Mitsubishi Delica 4x4 / Renault Clio III

                        Коментар


                        • #13
                          От: Издирва се перфектния боб

                          Зависи от сорта на боба...ако е купешки не се знае какъв е и колко години е по складовете..та и 5 часа да го вариш е дърво и пълен с люспи...Аз, като верен фен на това ястие не се доверявам на каквото и да е...Тоест - купувам боб не от магазина , а от бабите на пазара - дето те са го отгледали и е ясно, че е тазгодишна реколта, като този например:



                          супер вкусен, с нежна обвивка и вътре е като кестен!

                          Взимам напоследък и мексикански червен боб:



                          който е сварен и само се запържва с малко олио, лук, домати и червен пипер, джоджен, и мащерка. Напоследък пуснаха един натрошен боб без люспи - готин е и се вари много бързо, чудесен е за хора с гастритни проблеми, но става малко кашав...но пък има народ, който харесва това! Аз лично не обичам воднисти манджи - ако може да са по-гъсти, или на мазнина останали...ама че каприз...

                          Перфектният боб е също оня в гърнето на тиха жар цяла нощ, дето всичко се бута вътре и няма запръжки, а има сланинка или осолени кокалчета....Само не слагайте девисил на боба!!!...Има тежък аромат и смазва красотата на истинския бобен мирис! Също и от оня джоджен, който са го нарочили за джоджен, но си е чиста мента! И после бобът е готин все пак, ама ...надъхва на дъвка "Орбит"!
                          Последно редактирано от Dan7; 26-03-11, 17:30.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Издирва се перфектния боб

                            Ето как си приготвях боб на тиган в Италия:
                            Две-три консерви боб от 400гр (аз винаги съм предпочитал бял, не от едрия). Изсипвам го в цедка (гевгир) и го изплаквам с вода.
                            В един средно голям тиган слагам малко олио или зехтин. Запържвам до златисто 200-250гр прсни или пушени свински гърди, нарязани на пръчици. Добавям малко лют червен пипер (чили) кълцан. Нарязвам глава лук, половин морков, малко червена и зелена чушка. Задушавам ги заедно със бекона, докато омекнат. Добавям отцедения боб и допълвам вода почти догоре. Нарязвам и един пресен домат на кубчета (не използвам доматен сос и подобни). Сол на вкус. Оставям да къкри на слаб огън, докато водата се изпари, колкото искам да ми е гъст.
                            Десетина минути, преди да сваля от огъня, накъсвам (не нарязвам) малко пресен джоджен.
                            Накрая си слагам тиганя на масата и си греба направо от него.
                            Да ви е вкусно.
                            По тази рецепта става бързо, за около половин час.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Издирва се перфектния боб

                              Малце в страни.
                              Студентска бригада, Вилнюс, Август '96г. , гарата, ресторант. Влизаме 5 -6 българи да пием по бира, гледаме менюто, виждаме - боб, дай да го пробваме тоя Балтийскии боб.
                              Не само много добър, но и бясно лют, по 1 гърне бира от 3л. на човек потуши огъня. Ама и бирата беше добра.
                              Та няма значение какъв е боба, плакия, чорба или яхния. Важни са три неща: да е сварен добре, да има нужните подправки и естествено някое ребърце, може и отстрани - в друга чинийка, да не се дразнят постещите.
                              Бира или вино, за да се неутрализират дразнещите стомаха субстанции на боба. Чичо ми със боб чорбата пие ракия, така трябвало. Селянин. От Балкана. Нищо не му разбира главата.
                              подаръци за мъже от FACOM
                              промоция на читави инструменти

                              и на хоби такива

                              тел. О879 Ч8Ч 2З5

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X