Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Режещ ръб на бръснач

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Режещ ръб на бръснач

    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
    Конвексът който се прави върху меки подложки е приложим в два случая: За бръсначи и ..
    Предполагам неволна грешка защото бръсначите са с холоу гринд заточване, което е точно обратното на конвекс и няма как да се получи с мека подложка.
    Прикачени файлове
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

  • #2
    От: Моят нож

    Не, няма грешка! Точно конвекс е на бръснача, но е само за самият режещ ръб. Затова и бръсначите се заточват върху каиш с няколко движения. Затова и формата на острието им е такава, ако не беше с течение на времето, нямаше да са бръсначи...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      От: Моят нож

      Като добавка към горното, защото може би не съм съвсем ясен, уточнявам, че както конвекс може да е формата на цялото острие, така това може да е формата само на режещият ръб, а всичко нагоре да е с друга форма... Специално и конкретно за режещият ръб, аз алтернатива на конвекса не съм срещал, това е и големият проблем на всякакви машинни точения, които няма как да го направят. Освен това, за плавният и правилен "рез" на един нож, е важно как всичко това се простира по дължината на режещият ръб, включително и дали, колко и как се променят ъглите на конвекса по дължината на режещият ръб...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        От: Моят нож

        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
        Не, няма грешка! Точно конвекс е на бръснача, но е само за самият режещ ръб. Затова и бръсначите се заточват върху каиш с няколко движения. Затова и формата на острието им е такава, ако не беше с течение на времето, нямаше да са бръсначи...
        И двамата имате право. Да поясня - защото не всички бръсначи са холоу гринд.Има такива с 1/2,и такива - с хич.Тези,които са full hollow grind не са с конвекс,а flat edge.Тези,които имат 1/2 могат и така,и иначе,а третите са само с конвекс,ясно защо. Позволих си да пиша,защото имам опит с тези неща.Бръсна само с бръсначи от...не помня колко години(т.е. поддържам си ги сам) и притежавам най-различни марки,модели и размери...
        Поздрави
        Последно редактирано от Bat_Pepo; 23-11-12, 16:49. Причина: правопис
        Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
        Най-добрият ром е студеният ром!
        Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

        Коментар


        • #5
          От: Моят нож

          И ти си прав, пък и няма как да не си... Аз не съм го написал достатъчно ясно, в случая имах предвид само и единствено режещият ръб (последните 0.3мм). То и няма как да е другояче, поради това, че щом се мине на каиша освен конвекс друго няма какво да стане... Каиша е мек, потъва и прави конвекса.
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            От: Моят нож

            И още нещо съм пропуснал. Не случайно бръсначите се точат на каиш, не на камък, при това в обратната посока на рязане. Така се всъщност се прави микроразтегляне на стоманата и много тънък режещ ръб. Разбира се, той е много неустойчив, но ако сте забелязали, добрият бръснар, много редовно прекарва бръснача по каиша за да го поддържа... Не чака да се затъпи сериозно...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #7
              От: Моят нож

              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
              И още нещо съм пропуснал. Не случайно бръсначите се точат на каиш, не на камък, при това в обратната посока на рязане. Така се всъщност се прави микроразтегляне на стоманата и много тънък режещ ръб. Разбира се, той е много неустойчив, но ако сте забелязали, добрият бръснар, много редовно прекарва бръснача по каиша за да го поддържа... Не чака да се затъпи сериозно...
              Разбира се,че е така.Аз преди всяко бръснене му первам 15-20 пъти на 45см каиш.На камъни се точи след покупка,а после (зависи от стоманата)1 път на месец-два.С прави движения по камъка,срещу режещия ръб.Без да чертаем осморки,S-ове,7-ци...или други фигурки,както учат някои спецове.И точно както казваш,изисква много редовна поддръжка,дори и да не се използва,особено карбоновите.Верно,че е разправия и бръсненето не е светкавично,но пък кефа е голям Нито с пет,нито с двадесет и пет ножчета самобръсначка може да обръсне толкова гладко и най-важното - хигиенично.Особено ако се ползват качествени материяли - кърпа,сапун,четка,бръснач и автършейв...Няма такъв кефНо и това,както и точенето с камъни,за някои е рутинно действие,за други е нещо,изискващо факирски дарби и губене на време...
              Не ме е страх от големи разходи - страх ме е от малки приходи!
              Най-добрият ром е студеният ром!
              Кралско правило : Със камила може,с камилар - не!!!

              Коментар


              • #8
                От: Моят нож

                Добре де , примерно при мен , кожения каиш не ми дава нищо друго освен мекота на ряза . Пояснявам , като наточа бръснача на камък и т.н., два кайша или стропа , последния със хром оксид и имам вече агресивна острота , достатъчна за бръснене . От този момент на татък , не съм забелязал колана да добавя острота на бръснача , а само мекота при рязането . Даже , ако кожата на каиша не е хубава или объркаш и отпуснеш малко повече каиша и се получава обратен ефект , леко затъпяване . Същото се получава и при хубав каиш , ако не си го загрял и размекнал , а веднага почнеш на него . Аз даже , след разтъркване , отпускам каиша по свободно, и със гърба на бръснача - гръбнака , или облата част, търкам колана няколко пъти , за да го омекоти и загрее .

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X