Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Общи приказки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Общи приказки

    Хааха, един от законите в пчеларството гласи - 1000 пчеларя, 1000 мнения.
    По въпросите на Кракра.
    1. Не съм ги свалил. Държа ги до последно /три, два, един/, по някога някои магазини стоят докато почне да прехвърча сняг. Моите все ме изненадват и все намират отнякъде по нещо. Като реша че му е дошло времето да прибират всичко в плодника, слагам един найлон между магазин и плодник.
    2. Връщам задължително.
    3. Варостоп.

    Коментар


    • #77
      От: Общи приказки

      Тая година никакви ленти, ще третирам с оксалова киселина. Писна ми да си давам парите за тези ленти.
      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
      Ford Fiesta 1.4 Tdci

      Коментар


      • #78
        От: Общи приказки

        Аз иначе формалин не съм ползвал, но и Радоев, и Първулов, и т.н. го дават като един от основните дезинфектанти в пчеларството. Тъй че няма лъжа, няма измама. Освен с изпаренията при коминно съхраняване на магазини, може и направо с лозарската пръскачка. 4-5 до 10% разтвор и къпане на всичко без пчели и мед. Центрофуги, дребен инвентар, ръце, крака - тоже. Който ще го ползва, естествено - да прочете и спазва стриктно мерките за безопасност. Същото се отнася и за така модерната напоследък оксалова киселина.

        Коментар


        • #79
          От: Общи приказки

          Тя дали е толкова токсична като формалина?
          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
          Ford Fiesta 1.4 Tdci

          Коментар


          • #80
            От: Общи приказки

            Дозата.
            Дозата /концентрацията/ прави отровата/лекарството/. Оксаловата удря в бъбреците, ако не се внимава.

            Коментар


            • #81
              От: Общи приказки

              Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
              Тая година никакви ленти, ще третирам с оксалова киселина. Писна ми да си давам парите за тези ленти.
              И аз така направих миналата година, третирах с киселина, и от 32 кошера останах с 14. Недей.
              Иначе формалинът не оказва никакво влияние на магазините, доказано е. Това че е вредна за хората, вярно е, но от далечни времена пчеларите използват формалин.
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • #82
                От: Общи приказки

                Кога констатира ,че са ти останали 14, след зимата ли? След като третира прави ли проба с хартия дали и каква смъртност има на акар? третира се 3 пъти и се следят резултатите. Ако продължава да има акар може да се сложат ленти, аз съм на мнение че към лентите се развива резистентност. Просто стоят много дълго в кошера и действието им намалява, което е предпоставка за развиването на резистентност.
                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                Коментар


                • #83
                  От: Общи приказки

                  Вчера извадих меда, но останаха няколко незапечатани рамки. След две седмици мисля да ги извадя и тях. Обикновено свалям магазините към края на август.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Общи приказки

                    Ти чакаш да се запечатат всичките рамки итогава ги вадиш ли? Аз вадя всичко на ред. Вчера извадихме 5 тенекии, свалих магазините на единичните, а на двойните оставих по един. След две седмици свалям и тях.
                    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                    Ford Fiesta 1.4 Tdci

                    Коментар


                    • #85
                      От: Общи приказки

                      Не вадя всичко, а чакам да запечатат поне на половина. Случвало ми се е да имам запечатана рамка, а открития нектар да е пресен. Така преди години развалих малко мед. От тогава изтръсквам рамката и ако капе от нея я връщам в кошера. Където съм с по два магазина ги слагам най-отгоре, а празните рамки в първия магазин.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Общи приказки

                        Да питам и аз, като начинаещ. Оставих пити и основи в сандъчета и корпуси под сайванта. За две седмици молеца ги е грабнал, част от питите са направо за топене. Формалина само профилактика ли е, или мога да изтрепя ларвите на молеца с него? Яйцата на молеца ще умъртви ли същевременно?
                        На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                        "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                        Коментар


                        • #87
                          От: Общи приказки

                          Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
                          Кога констатира ,че са ти останали 14, след зимата ли? След като третира прави ли проба с хартия дали и каква смъртност има на акар? третира се 3 пъти и се следят резултатите. Ако продължава да има акар може да се сложат ленти, аз съм на мнение че към лентите се развива резистентност. Просто стоят много дълго в кошера и действието им намалява, което е предпоставка за развиването на резистентност.
                          Ако съм констатирал наличието на 14 кошера чак след зимата, може би отдавна щях да съм се отказал от правата си в този раздел и да се занимавам с друго, далеч по-различно от пчеларство. Някои умряха и заради тежката зима, но това съм го писал вече, няма да се повтарям. Важното е, че в момента отново са 30.

                          Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
                          Да питам и аз, като начинаещ. Оставих пити и основи в сандъчета и корпуси под сайванта. За две седмици молеца ги е грабнал, част от питите са направо за топене. Формалина само профилактика ли е, или мога да изтрепя ларвите на молеца с него? Яйцата на молеца ще умъртви ли същевременно?
                          Би трябвало да ги умориш, но и да не умрат, ще избягат.
                          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                          0878 23 58 34- Радо

                          Коментар


                          • #88
                            От: Общи приказки

                            Лечение на варовито пило знае ли някой?
                            "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                            Коментар


                            • #89
                              От: Общи приказки

                              Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение



                              ...Би трябвало да ги умориш, но и да не умрат, ще избягат.
                              Молеца може да избяга, защото лети. Яйцата, ларвите и какавидите ще си останат там, но дали ще оживеят, или да паля сяра? Не съм го правил досега, не съм и гледал как става, само съм чул, че е безотказно. Сигурно и с някакъв инсектицид ще е успешно, ама те имат гадното свойство да правят остаттъчни количества по восъка.
                              На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                              "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                              Коментар


                              • #90
                                От: Общи приказки

                                Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                                Лечение на варовито пило знае ли някой?
                                Сода бикарбонат! По пакет на кошер(60гр.). Пчели, междурамия, рамки-всичко се ръси. Кошера светва. Аз профилактично ги ръся със сода всяка година.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X