Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Общи приказки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Нашите пчелини

    Има си време за преглед на пчелата, всчко останало ровене в плодника дразни добитъка излишно и ги дезорганизира. Ако имаш снесено в магазина , то имаш блокирана майка- демек трябва да извъртиш 2 рамки с мед в плодника, да осигуриш място за снасяне. Защото в пашата ти трябват пчели да ти събират мед . И по-малко ги рови, доста информация можеш да събереш само поглед отгоре към плодника и като им следиш летежа. Има ли много пчела, има ли изградено, носят ли прашец облитат ли както трябва - всичко е наред и не ти трябв да ги бъзикаш. Виж ако имаш слаб летеж или бради на прелката значи трябва да осигуриш място и да поотвориш дъното да се вентилира , по-добре.
    Поздрави и успешен сезон
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

    Коментар


    • #47
      От: Нашите пчелини

      Точно заради блокиране на майката гледам плодника, но нямам такива признаци, рамките в средата са пълни от горе до долу с пило и продължава към магазина. По две рамки в краищата имам шарени с прашец и мед. Много търтеи имам тази година. Чел съм че наличието на търтеи е признак за силна година. Не слагам строителни рамки. Както са решили, така ги оставям. Утре ще извадя меда и ще споделя резултата.

      Коментар


      • #48
        От: Нашите пчелини

        Многото търтеи може и да са заради стара или кофти М, заради стари и деформирани пити, заради подготовка за роене и т.н иначе - да, при добра година е нормално семействата да си поддържат добро количество търтеи, това е елемент от инстинкта за продължаване на рода. При ДБ М да се качи в магазина е рядкост по принцип. Ако всичко ти е наред долу, значи имаш отлична М и викай тогаз "Дай Боже". Даже прочети и при Радоев за "многомагазинното отглеждане". Магазинните пити в които е гледано пило на зима ги оставяш в магазин над някой силен кошер и си питаш шапката. За стесняване както казах многократно - забрави, правилно не ползваш и СР. В магазина не помня колко слагаш - слагай една по-малко от колко са в плодника, че да ги надуват хубаво и после режеш с ножа. При центрофугиране няма какво да ги гледаш надолу, щом работят всичко е ОК. Juiced ти е казал, даже с половин минута наблюдение на прелката ти става ясно за какво говорим. Щом си с два магазина и ако не ги чакаш да задръстят всичко - отваряш и вадиш колко ти трябва за едно зареждане на центрофугата /може и да не е пълно/, ако имаш и празни пити - слагаш ги затваряш и бягаш. Центрофугата щом си я обърнал в радиално и при положение че нямаш излишък на работна ръка, задължително тряа да я електрифицираш, иначе време няма откъде и как да спестиш.

        Коментар


        • #49
          От: Нашите пчелини

          Днес вадих от акацията. Идват по около 5,6 килограма от кошер. Доста слабичко. Изрязах и строителните рамки, защото бяха наблъскани с търтеево пило.
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • #50
            От: Нашите пчелини

            Не се занимавайте да режете търтеево пило, търтеите не пречат на семейството те са необходимост. И аз вадих акация(предполагам и гледич) много слабо, като цяло от 14 магазина имам извадени два пъти по 3 тенекии. Зареди силните дъждове при нас слънчогледа ще подрани,преди 2 седмици беше педя, сега е метър висок. До 2 седмици ще цъфне и ще се засече с лавандулата... Ще бъде весело, ако не вали разбира се.
            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
            Ford Fiesta 1.4 Tdci

            Коментар


            • #51
              От: Нашите пчелини

              Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
              Не се занимавайте да режете търтеево пило, търтеите не пречат на семейството те са необходимост. .
              Не си прав. Акарите снасят яйцата си главно по търтеевото пило. Една основна причина да се реже.
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • #52
                От: Нашите пчелини

                И като срежеш 20-30 клетки търтеево пило се отърваш от проблема акар завинаги , нали? Не заблуждавай колегите с тези твърдения, бъди реалист и кажи ,че не искаш търтеите да ти изядат меда
                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                Коментар


                • #53
                  От: Нашите пчелини

                  Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
                  И като срежеш 20-30 клетки търтеево пило се отърваш от проблема акар завинаги , нали? Не заблуждавай колегите с тези твърдения, бъди реалист и кажи ,че не искаш търтеите да ти изядат меда
                  Като се изрежат строителните рамки, не се убиват 100% от търтеите. Има достатъчно, които са ''нужни'' на семействата. Цялата фамилия са пчелари повече от 70 години, винаги така се е процедирало. Вече всеки може да си направи преценка и да реши дали да си реже строителните рамки, или не.
                  ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                  0878 23 58 34- Радо

                  Коментар


                  • #54
                    От: Нашите пчелини

                    Миналата седмица извадих малко мед. Напълних почети 2 тенекии от 34 рамки, с помощник от 10 до 13:30 се справихме. За строителната рамка, съм чувал доста противоречиви мнения. Не я използвам, не може да се ограничи акара и търтейте по този начин. Случвало ми се е плодника да е с 10 рамки, преградна и празно място за една рамка, в магазина сложени 11 рамки и последната съответно надолу изградена и осеменена, но с работническо пило, какво да режа и как да го хвърлям.
                    Липата почети прецъфтява, пчелите носят доста прашец и нектар. Скоро очаквам и слънчогледа да цъфне.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Нашите пчелини

                      По време на паша оставиш ли празно се изгражда, за това трябва ти да им дадеш да градят. При нас слънчогледа изглежда ще е готов другата седмица, ще се засече с лавандулата , медът ще е интересен.
                      Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                      Ford Fiesta 1.4 Tdci

                      Коментар


                      • #56
                        От: Общи приказки

                        Понеже всичко се пишеше в темата ''Нашите пчелини'', а нейната цел е съвсем друга, ама всички се бяхме отплеснали, с колегата STROIL решихме да направим нова тема, в която да се пишат общите приказки и случващото се с пчелините. Молим от тук на сетне да пишете тук.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • #57
                          От: Общи приказки

                          Е защо "Общи приказки"? На мен някак си не ми допада... Не че това колегията не разбираме от всичко и че можем да сме компетентни по всяка една тема у форума, ама тука с таквоз заглавие ще стане асоциация за ниско ниво. Пък гледам си има и традиция вече - това "Медоносна еди коя си година" е добре, макар че и там пишем общовалидни /фундаментални/неща, жалко че не се четат.

                          Строителната рамка.
                          Различни мнения за и против, има ползи и не чак толкова, аз съм на мнение че може да се ползва разумно ако човек е убеден в достойнствата й. Измислена е за да се добива восък, това на първо място и за това се казва строителна. При това положение далаците се режат своевременно, най-късно до преди да захранят пчелите яйчицата вътре. Топят се веднага на слънчевата восъкотопилка и излиза екстра восък - работата не е малко, но е имало години когато си е заслужавало. Същевременно ВО които се подават за градеж в плодника се изграждат правилно /работнически/ щото стремежът за търтеев градеж отива на СР. Това говорим за класически ДБ с добро семейство и нормални условия. В по-ново време на СР се възлагат надежди и за справяне с акара - тук вече се изчаква да запечатат пилото и тогава да се изрязва. Само че тук стопанинът трябва да преценя много точно нещата - това търтеево пило отгледано от пчелите е огромна работа - дали си заслужава цялото упражнение и тормоз? Дали не може да мине само с изрязване на отделни малки участъци и след внимателен преглед на пилото дали има акар, тогаз да решава, не знам... Казват и още и "контролна рамка", щото по нея може да се сравняват семействата как работят, макар че и други признаци и възможности има.
                          Аз лично в първите години слагах подобрени /по Радоев/ СР колко да си понатрупам восък, после повече от десетина години бях ги спрял, сега от няколко пак ги почнах антивароатозно. Но все пак, определено може и без тях.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Общи приказки

                            Колко восък събирате по този начин? Ние след претопяване на година си събираме около 15 кила и това е само от разпечатване , далаци и някоя друга унищожена от молец или мишка рамка..
                            Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                            Ford Fiesta 1.4 Tdci

                            Коментар


                            • #59
                              От: Общи приказки

                              15 кила от колко семейства? Далаците от къде ги изрязваш?
                              Значи ако работиш целенасочено в добива на восък, при нормални условия можеш да си имаш килограм от кошер, че даже и до два да ги докараш. Хубавото е, че добивът на восък не пречи на медодобива, за разлика например с прашеца. Там си или на прашец, или на мед или от двете по малко. Иска се повечко работа обаче, но пък ако има човек достатъчно време си е екстра. За млад пчелар на който му трябва восък за основи, също. Екстра е и че претопеният восък е суровина която можеш да съхраняваш дълги години и не ти трябват спец условия никакви. От СР когато е за восък изрязваш точно далаци и веднага ги топиш на слънце, башка както казах и че плодниковите рамки ти ги градят както трябва. С разпечатките също е добре, стига да има какво да разпечатваш, хаха. Даже специално слагаш и по-малко рамки в магазина, че да ги издуват хубаво и после режеш с ножа. Добре би било в случая да има и някаква пресичка за допълнително изцеждане на меда от разпечатката... От стари пити нямаш кой знае какво, връщаш си поне основата. Даже колко е по-стара и восъкът май е по-малко, но пък наистина че трябва и редовно да се подменят. Нещо ми се върти, че в новоизградена пита ако восъкът ти е почти 100%, то след 5-6 поколения пило в нея восъкът отива към 50%...
                              СР когато е противовароатозно, нещата вече са по-различни - там целта на първо място е да хванеш голяма част от акара който е на търтеевото пило. Тука вече си трябва сериозна преценка кое - колко и т.н.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Общи приказки

                                Грубо се движим между 30-40 кошера, далаците които визирам се образуват често под капака и между магазините и корпуса, след като ги центрофугираме ги изрязваме и така. До сега не си давах сметка ,че не е малко количество, но това е защото се случва бавно. Топим ги на водма баня, имаме един казан, специално за това. Ако не забравя другият път ще го снимам. А восични основи имам останали от времето на дядо ми около 10 - 11 пакета. И за сега не купувам основи.
                                Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                                Ford Fiesta 1.4 Tdci

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X