Обява

Свий
Няма добавени обяви.

До: Пчелите и опрашването на овошки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Пчелите и опрашването на овошки

    Въпрос: чувал ли е някой за пчели, развъждани единствено за по-добро опрашване на овошките?
    Последно редактирано от vladi333; 01-11-07, 20:23.

  • #2
    До: Агро форум...

    Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
    Въпрос: чувал ли е някой за пчели, развъждани единствено за по-добро опрашване на овошките?
    Спора е между пчелари и земеделци, и е доста стар. Пчеларите казват: Нашите пчели опрашват вашите посеви, следователно вие имате полза от нас". А опонентите-"Нашите посеви дават паша на пчелите ви, следователно не ние, а вие имате полза от нас". Та няма точно отмерено кой какво... А пчелите са полезни, спор няма. Ама и без пчели реколтата от овощните насаждения може да е добра, зависи от климатичните условия. Най-много! Иначе казано-ако годината е добра за овошките, то и без пчели ще има добра реколта, и обратното- колкото и пчели да се въртят край дръвчетата, ако годината не е добра, не очаквай нещо особено. А електропастира си трябва, а ако може да е на 380 V... Мечти...
    Поздрави.
    Последно редактирано от Кольо; 28-10-07, 19:18.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • #3
      До: Агро форум...

      Цитат:
      Мнение на Volk
      Въпрос: чувал ли е някой за пчели, развъждани единствено за по-добро опрашване на овошките?
      В Австрия в големите оранжерии отдавна ползват такива пчели за опрашване на растенията. И далеч не само за овошки , а за чушки , домати и тем подобни.

      Коментар


      • #4
        До: Агро форум...

        Волк, може би не си формулирал въпроса правилно, но да развъждаш и отглеждаш пчели само за опрашване, според мен си е чиста разсипия
        Отдавна РАЗУМНИТЕ овощари и пчелари работят заедно. Имай предвид, че постоянното местоположение на кошерите не трябва да е в овощната градина. Причини има много, най-малкото сигурността на пчелите при пръскането на дърветата. В момента не си спомням един нормално развит кошер каква площ може да обгрижи, но ако държиш мога да попитам.
        На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

        Коментар


        • #5
          До: Агро форум...

          Момчета,това за пчелата и оранжерийте отдавна се практикува и у нас,не само в Австрия.....,само че трябва да е стъклена не полиетиленова оранжерията.
          SUBARU FORESTER 2002g AWD LSD-DIF. Човек може да живее без храна 1 месец,без вода 1 седмица,без въздух 1 минута,а без акъл цял живот...

          Коментар


          • #6
            До: Агро форум...

            [
            Въпрос: чувал ли е някой за пчели, развъждани единствено за по-добро опрашване на овошките?[/quote]

            Да аз съм чувал И развъждам пчели като хоби. Най - добре е кошерите да са на шаси за да можеш с трактора да ги местиш в градината( аз го правя на ръка, ама не съм "хърба").Освен това пчеларството е изключително приятно и разтоварващо занимание, а ако не ти се занимава с отглеждане на пчели направо можем да се уговорим на пролет да докарам мойте кошери.

            Поздрави от Пазарджик,

            Стефан

            ПС// Относно пчелите в оранжериите те са от типа Bombus bombus - т.нар.земна пчела, продават се в пакети и не носят мед, а само опрашват.

            Коментар


            • #7
              До: Агро форум...

              Колега,кажи първо цените ,че хората може да си мислят че е евтино,а не мисля че е така,но ти си спец.кажи.
              SUBARU FORESTER 2002g AWD LSD-DIF. Човек може да живее без храна 1 месец,без вода 1 седмица,без въздух 1 минута,а без акъл цял живот...

              Коментар


              • #8
                До: Агро форум...

                Момци знам, че тук /в агро форума/ сте все здрави и нормални юнаци, както знаете съм амбициран да направя добро стопанство...

                Помагайте, сега ще реголвам земи, които са пустеещи, в инструкциите на разбиращите хора пише, първо изкуствените торове, след това реголване и чак след това хубаво оборно торене, за да се осигури правилния запас за овошките...

                Направил съм схема на засаждането на сортовете, така че да осигури 4 месечно постоянно събиране на праскови, примерно, ще ги напоявам капково и ще им угаждам до дупка /както и на черешите, крушите и т.н./

                Ще ми се и аз да помогна с някакво инфо на агроклуба, но знанията ми са нищожни, ако някой се сети за вид помощ, да се обади...

                /Най-добрите консултанти за еврофондовете са шефовете на поземлените комисии, ама вие си го знаете.../

                Коментар


                • #9
                  До: Агро форум...

                  Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                  ...../Най-добрите консултанти за еврофондовете са шефовете на поземлените комисии, ама вие си го знаете.../
                  Май не трябва да се слагат всички шефове на поземлените под общ знаменател. Като знам в нашата какви се изредиха, какъв е сега и какви работят там ...... Жална му майка на земеделието .......

                  Коментар


                  • #10
                    До: Агро форум...

                    Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                    /Най-добрите консултанти за еврофондовете са шефовете на поземлените комисии, ама вие си го знаете.../
                    Не съм сигурен!!!!!!!!!!!!!
                    Сериозно! Ако ти трябва такъв, кажи!
                    На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Агро форум...

                      Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                      Помагайте, сега ще реголвам земи, които са пустеещи, в инструкциите на разбиращите хора пише, първо изкуствените торове, след това реголване и чак след това хубаво оборно торене, за да се осигури правилния запас за овошките...

                      Направил съм схема на засаждането на сортовете, така че да осигури 4 месечно постоянно събиране на праскови, примерно, ще ги напоявам капково и ще им угаждам до дупка /както и на черешите, крушите и т.н./

                      /
                      Волк, ако тръгваш да садиш градина без технологична карта, да събираш съвети от тук и там, по-добре недей. Помисли малко, като сложиш торовете за запасяващото торене, риголваш и тогава разхвърляш оборската тор, какво ще ти подхранва тя, нали корените на дръвчетата ще са на 60 см. дълбочина! Предполагам плевели няма да гледаш.
                      Някъде бях писал за технологичните карти за черешите специално. Потърси във форума. Има последователността на операциите.

                      Дай и малко повече информация, какви овощни видове( не използвай овошки, все едно - жито, а не пшеница, ечемик и т.н.) , площи, за каква схема за засаждане говориш и все такива неща. Иначе колегите, които разбират и знаят нещо няма как да ти помогнат.
                      Не се оставяй на разни шефове на поземлени служби да ти се правят на консултанти, те обикновено са разни партийни кадърчета(особено от една партия), които научат по някой модерен лаф и стават "консултанти". Най-добрият ти консултант за еврофондовете в момента се казва Димитър Тадъръков. Ако не можеш да го наемеш, опитай с някой близо до него.
                      Прецени ползите и вредите от капковото напояване, но се консултирай със специалист.
                      На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Агро форум...

                        Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                        Момци знам, че тук /в агро форума/ сте все здрави и нормални юнаци, както знаете съм амбициран да направя добро стопанство...

                        Помагайте, сега ще реголвам земи, които са пустеещи, в инструкциите на разбиращите хора пише, първо изкуствените торове, след това реголване и чак след това хубаво оборно торене, за да се осигури правилния запас за овошките...

                        Направил съм схема на засаждането на сортовете, така че да осигури 4 месечно постоянно събиране на праскови, примерно, ще ги напоявам капково и ще им угаждам до дупка /както и на черешите, крушите и т.н./

                        Ще ми се и аз да помогна с някакво инфо на агроклуба, но знанията ми са нищожни, ако някой се сети за вид помощ, да се обади...

                        /Най-добрите консултанти за еврофондовете са шефовете на поземлените комисии, ама вие си го знаете.../
                        Относно торенето с оборски тор-то внася много плевелни семена, и си трябва голяма борба после:-((( Но почвата става много по-плодородна, и въобще много по-добра отвсякъде. Ако имах възможност, бих ползувал само такъв тор за нивите си.
                        Не се надявай, че като си осигурил схемата за плододаване на дръвчетата, ще си осигурил ежегодна добра реколта. Съществуват фактори като зимно измръзване, късна пролетна слана, и ред други неприятни реалности характеризиращи земеделието като "фабрика под небето". Но нали си влюбен в тази област, ще се оправиш смятам.
                        По земеделските предавания рекламират някакъв американски препарат за задържане на влагата в почвата-Terawet. Не е много скъп, що не го пробваш. Дават му действие поне осем години, но и наполовина да е, пак ще има полза-това е срока за начало на плододаване на трайните насаждения. Т.е. най-трудният момент от живота на овошките. Мисля, само полза може да е.
                        А за помощта- трябва ми финансова, но ти да не си банка....
                        Майтапя се, естествено... Достатъчно е, че си активен в този под форум.
                        Поздрави.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Агро форум...

                          Понеже бяха засегнати пчелите да споделя и аз нещо...
                          Основната мисия на пчелата на този свят е опрашването на различните култури. Вятърът върши работа, но природата се е подсигурила и с тези малки, изключително прецизни, и ителигентни същества пчелите. Това е основната им мисия. Медът за тях е просто тяхната храна, чрез която те съществуват и нищо повече. Тук идва геният човешки, който с годините е успял да накара пчелата да работи за него освен за нея си и за природата.
                          Тези, които се занимават с пчеларство знаят, но да спомена за останалите колеги - пчелите ходят на паша на разтояние до 20-25км, разбирасе обаче, че това не е ефективно за един пчелар(загуба на време и енергия при пчелите). Ефективната паша е до 5-10км максимум. Поради тази причина много колеги практикуват т.нар. подвижно пчеларство със съответните платформи и т.н. в районите където са концентрирани много пчелни семейства и се търси максимална ефективност. Тук идват вече многобройните стратегий за това къде да се премести един пчелин, за да се извади максимална полза от него.
                          Въобще "пчелата" и "пчеларството" е една не малка наука и за тях може да се говори дни и нощи наред.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Агро форум...

                            Само да допълня колегата - по добре е да се мести целия пчелин в определената зона за опрашване отколкото да се разчита на пчелата сама да си донесе събрания пчелен прашец, колкото по -близо до пашата е толкова е по - ефективна.Няма загуба на енергия в летене.
                            Те пчеличките отдавна са построили комУнизЪма работиш докато умреш, за да живее следващото поколение.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Агро форум...

                              Първоначално публикуван от steff_s Преглед на мнение
                              Те пчеличките отдавна са построили комУнизЪма работиш докато умреш, за да живее следващото поколение.
                              А в активния сезон(т.е.през лятото) една пчела живее м/у 20 до 25 дни, рядко достигат 30 дни живот. Така е от пролетта до есента и всичко това е заради усилената работа. А пък от есента до пролетта живеят едни и същи, не се раждат нови пчелички. Поради причината, че те не правят мед и не преработват донесени продукти, а само се хранят с готов такъв направен от летните пчели. На зимните пчели целта им е да запазят индивида като такъв през студените месеци. Рано на пролет умират, а майката вече е активизирана и започва да снася големи количества яйца и т.н, и т.н....

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X