Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво ги прихвана пчелите?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво ги прихвана пчелите?

    "Синдром на празния кошер"....
    Какво става с пчелите? Масово загиват пчелни семейства. Едни упрекват клетките на мобилните оператори, други ГМО-то, трети гледам по едно предаване обвиняват т.н. сръбски лентички...
    Знам че има пчелари във форума и ще съм им благодарен да споделят мнение и опит по въпроса...
    Don't hunt IF you can't kill
    първо 0883 после 333 накрая 448

    LZ1BGD

  • #2
    От: Какво ги прихвана пчелите?

    Първоначално публикуван от Borizanov Преглед на мнение
    "Синдром на празния кошер"....
    Какво става с пчелите? Масово загиват пчелни семейства. Едни упрекват клетките на мобилните оператори, други ГМО-то, трети гледам по едно предаване обвиняват т.н. сръбски лентички...
    Знам че има пчелари във форума и ще съм им благодарен да споделят мнение и опит по въпроса...
    Не знам за синдрома,ама при нас бръмнаха-вчера ги гледах на лещника.Иначе е някаква болест предполагам.
    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

    Коментар


    • #3
      От: Какво ги прихвана пчелите?

      Според мен причините са много,но най големия виновник са препаратите за пръскане по полето, не случайно първо се заприказва за това явление в щатите, след това и западна европа.

      Тази година е много лоша, редуват се топли и студени периоди, което никак не е добре, така, че напролет очаквам да се заговори повече за загинали кошери.


      От друга страна наближава 2012, а Айнщаин бе казал нещо за пчелите и края на света.
      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

      Коментар


      • #4
        От: Какво ги прихвана пчелите?

        http://www.regal.bg/show.php?storyid=857197
        http://www.bnews.bg/article-4905
        http://money.bg/news/id_194391254
        http://www.btv.bg/videos/novini/vide..._pchelite.html

        Има още много материали по темата!
        Леля Ванга, лека и пръст, беше казала, първо ще изчезнат пчелите, после лука и чесъна, а млякото ще стане отровно!
        Прекрасна тема, но дали да не я прекръстим на "Какво ги прихвана човеците?"
        Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
        Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

        Коментар


        • #5
          От: Какво ги прихвана пчелите?

          Онзи ден по BTV един колега се жалваше от този проблем но от това което видях си беше класическа смърт от глад.
          Иначе аз по моите кошери не съм се сблъсквал с този проблем.
          [img]http://ftp.domainbg.com/stojan/Pictures/banner2.jpg[/img]

          Коментар


          • #6
            От: Какво ги прихвана пчелите?

            Първоначално публикуван от APIBOR Преглед на мнение
            .... но от това което видях си беше класическа смърт от глад.
            .....
            Същото и според мен.Неможе правилно зазимен кошер да загине.Попринцип не беше ли около 10% смъртност в норми след зимния сезон в случей на слаби семейства?

            На моя Кум от 75 неправилно зазимени,сега са около 15-20 живи при първата проверка.По първи данни всичко личи липса на храна.Мухата е измряла на кълбо в средата без мед по питите.

            Коментар


            • #7
              От: Какво ги прихвана пчелите?

              Да, но какво правим когато са умрели на кълбо в средата, а питите са със запечатан мед до половината...
              Don't hunt IF you can't kill
              първо 0883 после 333 накрая 448

              LZ1BGD

              Коментар


              • #8
                От: Какво ги прихвана пчелите?

                Моето мнение е че така се получава когато не се погрижи човек да подхранва в края на лятото. Много хора подлъгани от това че има достатъчно мед за презимуването не подхранват подбудително и майките спират да снасят точно когато трябва да осигурят презимуващата муха.
                Аз лично никога не вадя меда от плодника, не слагам ленти есено време а през пролетта. Акар нямам. Но към края на Август до Септември чак давам сиропец от мед през няколко дни . И следя Майките как снасят. Ами снасят яко и съндъците остават пълни зимата защото мухата е млада .
                Та така по въпроса за празните кошери, клетките на операторите и всички остананли глупости!!!!
                Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                Коментар


                • #9
                  От: Какво ги прихвана пчелите?

                  Първоначално публикуван от Жулиета Преглед на мнение
                  http://www.regal.bg/show.php?storyid=857197
                  http://www.bnews.bg/article-4905
                  http://money.bg/news/id_194391254
                  http://www.btv.bg/videos/novini/vide..._pchelite.html

                  Има още много материали по темата!
                  Леля Ванга, лека и пръст, беше казала, първо ще изчезнат пчелите, после лука и чесъна, а млякото ще стане отровно!
                  Прекрасна тема, но дали да не я прекръстим на "Какво ги прихвана човеците?"
                  Жули, извинявай, но знеш мнението ми-всичко това са дивотии. Чули-недоразбрали, давааай да плюем по ГМО. Генното инжинерство е донесло много повече, ама наистина много за прогреса на човечеството отколкото вреди. Не казвам, че няма, но всеки греши, нали?..

                  Всеобщата западняшка мания по био и еко явно се е насадила трайно и в главите на българските журналисти.
                  Жалко...
                  Преди години уважавах журналистите по презумпция. Сега са ми смешни...
                  Лошото е, че им се дава право да направляват общественото мнение.

                  Много имам да говоря по темата, но все на псуване ме избива... Та няма
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какво ги прихвана пчелите?

                    Първоначално публикуван от Borizanov Преглед на мнение
                    Да, но какво правим когато са умрели на кълбо в средата, а питите са със запечатан мед до половината...
                    Студ!!!!!!!!
                    От седем завещани от баща ми който неможе физически да ги гледа само с напътствия по телефона пета година са живи всичките.
                    0877 44I 88I
                    Самурай 1,3
                    Дискавъри ТД5

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какво ги прихвана пчелите?

                      Привет!
                      Пчелата от студ не умира...умира от глад...
                      След рапицата вадете меда от плодника...през зимните месеци пчелите не го консумират...това е моя съвет...колкото по малко мед от рапица остане в кошера толкова по добре...аз съм един от първите дето си е_ _e ангелите с тая рапица от 2000г. Тогава сееха експериментално около Добрич...все се случваше около мен...
                      Колегата ви е казал за подбудителното подхранване през ранната есен...може да се храни до края на септември не е грешка и не е късно, но не по късно от края на септември...
                      Пък за ГМО може да поспорим...
                      Например по старите пчелари помнят как преди време смъквахме по 2, че и по 3 хармана от слънчогледа...е по колко вадите сега...
                      Причината е, че всичкия слънчоглед дето се сее сега е ГМО...другата причина е, че нектарниците на ГМО-то са по дълбоки и тесни и пчелите не могат да оберат всичко, другата причина е, че цъфтежа на ГМО-то е по кратък...
                      Ако има мераклии това за ГМО- мога да ви го докажа лятото...заповядайте в Добруджа...
                      Рапицата дето се сее също е ГМО...вследствие от това ГМО след цъфтежа на рапицата мухата в кошера намалява силно, а подържаща паша от рапицата до слънчогледа няма...на цъфтежа на слънчогледа няма армия...оттам и по малко мед...
                      Може още много да ви пиша...ако се интересувате питайте...
                      Успех...
                      Последно редактирано от hun_ter; 24-02-11, 22:13. Причина: Допълнение...
                      Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
                      .................................................................................................
                      Е. Абу

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какво ги прихвана пчелите?

                        Питам,

                        Как установихте, че сортовете слънчоглед и рапица са генно модифицирани?
                        На директните и хибридни сортове слънчоглед и рапица еднакви ли са цветовете, там няма ли разлика в разположението на така наречените "нектарници"?
                        Защо намалява броя на пчелите в кошера след цъфтежа на рапицата?
                        Колко мед е възможно да се събере от 1 декар от рапица и слънчоглед при нормални условия за работа на пчелите и нормален цъфтеж на културата?

                        Пчела от студ не умира, но защо са умрели като е имало на половина на питите мед? Дали защото е кристализирал поради това че семейството е слабо, а меда е повече от необходимия и не успяват да го стоплят?
                        ТЛК 80 4,2ТД-95г

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какво ги прихвана пчелите?

                          Привет!
                          Ако имаш приятел арендатор, а и ако той е и агроном най сигурно той ще ти каже какви сортове се сеят около пчелина ти и какви са разликите в нектарниците ...
                          Рапицата е ранна паша и съвпада с периода на роене на пчелите...каквото и да се прави кошерите се настройват за роене...
                          Това може да го установите ако си бележите майките...или ако преглеждате основно кошерите си през ден...на всяка рамка по 20 маточника това ще видите...
                          При паша с продължителност 45 дена повярвяй ми приятелю в нормален 10 рамков кошер дадан блад навсякъде е пълно с мед и горе и долу...майката е ограничена и почти няма къде да снася...или кошера е изроен...така е при рапицата роят се абсолютно всички кошери...независимо дали са дадан блад или многокорпусни...роят се каквото и да правите...Бележете си майките.От изроен или настроен за роене кошер мед не чакай...
                          Ако оставите рапичен мед в плодника то през зимните месеци когато пчелите са на кълбо той остава на едри кристалчета и пчелите не могат да го консумират...напролет когато времето се стопли и когато пчелите започват да почистват масово килийките се наблюдава как на прелката изнасят бели кристалчета, за да ги изхвърлят от кошера...това е рапичния мед...
                          На пчеларска година преди съм стигал до 75 кила от кошер...в момента с тея ГМО-та не повече от 40...и то ако има подържаща паша след рапицата...сиреч сеят малко кориандър или има липа...иначе около 30кила...
                          Успех...
                          Последно редактирано от hun_ter; 25-02-11, 08:03. Причина: Допълнение...
                          Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
                          .................................................................................................
                          Е. Абу

                          Коментар


                          • #14
                            От: Какво ги прихвана пчелите?

                            Като е пълно с мед вадиш пълните рамки и слагаш нови, ако има достатъчно млади пчели може рамките които добавяш да са само с основа, за изграждане. За недостатъците на Дадан-блат няма да говора, нормално е да няма къде да снася майката като всичко е пълно. За да не се роят им създай работа!

                            Колкото до цветовете, зная добре за какво става въпрос, но не е в тях проблема.Рапичния мед много бързо кристализира, дори и в кошера, затова трябва да се вади от кошера възможно най-бързо.

                            В момента няма нито една засята култура в България, която е генномодифицирана и не е имало, освен едни опити на няколко стотин квадратни метра на АБИ(агро био институт), до които имат достъп и информация много малко хора.
                            ТЛК 80 4,2ТД-95г

                            Коментар


                            • #15
                              От: Какво ги прихвана пчелите?

                              Подкрепям напълно мненията на hun_ter. Аз имам същите наблюдения върху пчелите през годините, може би защото сме от един регион. Рапицата е бич, за пчелите. Дава що годе добър добив от миризлив продукт, който задължително трябва да се отстрани от питите. По отношение на синдрома, то пчелите напускат кошера, а не умират вътре в него. В нашето стопанство имаме вече 2 такива случая. Храната стои, а лапачите ги няма. Не са умрели вътре, просто ги няма. Напуснали са кошера. Дядо ми, който е стар пчелар, не си спомня такива случаи. В края на есента баща ми забеляза, че пчелите във въпросните семейства са неспокойни. Нещо ги дразни и ги прунуждава да напуснат кошера, но какво е то - ГМО, НЛО, РЗС или нещо друго не знам. Обаче лично за себе си съм притеснен.
                              Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X