Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Градина на терасата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Градина на терасата

    Случайно попаднах на стара такава тема и гледам, че има и други проявили такъв интерес.
    Преди години живеех в Берлин и там много хора си гледат билки и подправки вкъщи, а доста имат и градинки непосредствено извън Берлин. Едно познато момиче си беше направило цяла зеленчукова градина в малкото задно дворче на първия етаж на апартамента, в който живееше в центъра.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0222.jpeg
Прегледи:920
Размер:634.0 КБ
ID:6553631

    Тя ме впечатли най-много и тогава почнах да си гледам и аз босилек, чубрица, мащерка и подобни, няколко пъти и повече на майтап чери домат или стъбло грах.




    2017та се прибрах да живея в България, където разполагам с ~80 квадрата на 3 покривни тераси на мезонет. За съжаление няма някоя с по-голяма площ, а са една сравнително дълга, но тясна, която обикаля първия етаж от северната, източната и южната страна и по две малки тераски на горния етаж - югоизточна и северна.
    Реших да оползотворя дългата тераса на долния етаж и да почна да си гледам зеленчуци малко по-истински.

    Първите два основни въпроса бяха в какви саксии и с какво да ги напълня. Искам да гледам максимално големи растения, като в градина, което значи голяма - поне 50л саксия.
    • Имам познати, които са имали опит с отглеждане на други култури в домашни условия 😀 и от тях знам за едни платнени торби за отглеждане на растения по 3, 5, 10, 20, 50 литра. Материалът е някаква пластмаса на пресовани фини влакна. Има голяма здравина, а в същото време лесно пропуска вода и въздух за аерация на субстрата. 50 литрови обикновени саксии се намират трудно, а кашпите са много масивни и скъпи. 50л платнена саксия е 10лв. След 3 години ползване, според мен са най-подходящия контейнер. С годините събрах ~30х50л, ~5x70л, 2x100л, ~5х25л

      Минусите им са, че дишат чудесно, но огряни от пряко слънце в горещ летен ден 30-35С+, субстратът изсъхва много бързо като под сешоар.
      Освен това белите, наоравени от прозрачни влакна, пропускат светлина, която достига до корените прорасли до периферията между субстрата и саксията. Теорията е, че това кара растението да спре да расте. Практиката ми е, че в черните саксии не забелязвам растенията да се развиват много по-различно.
    • Има два широко разпространени субстрата, който се използват за отглеждане
      • Единият вариант е базиран на блатен торф. Влакнест е, задържа доста вода и хранителни вещества. Няма никаква хранителна стойност за продукцията. Голям проблем е, че ако се изсуши прекалено много, почти напълно, става хидрофобен и трябва да се накисне, за да поеме вода, иначе тя само изтича през него. Голям проблем е, че не е много устойчиво добиването му, защото се орбазува бавно - десетки и стотици години, а повечето находища на торф са в торефени блата, които са важни обитания. За съжаление той е най-достъпния и познат, а често и най-евтин. С годините съм взел почти 2 кубика торф...
      • Другата опция е субстрат базиран на кокосови фибри. Този източник е доста по-устойчив, фибрите са отпадък от индустрията с кокосови орехи, също абсорбират добре вода, но не стават хидрофобни, когато се изсушат. Отново имат изключително ниска хранителна стойност.
      • Градинската пръст не става, защото много лесно се спича в малкия обем.
    • Освен фибрите, другите нужни материали за субстрата, които според мен са важни и използвам са:
      • (агро)перлит - вулканично стъкло, което при нагряване добива голям кух обем - има голяма пропускливост, а задържа малко вода, така че спомага да не се спластява субстрата. Около 10-15% в субстрата, който ползвам.
      • вермикулит- друг експандиран минерал, който пък задържа доста вода, което предпазва субстрата от бързо изсъхване и задържа за по-дълго време и бавно отделяне хранителни вещества, разтворени във водата. Също около 10-15% от субстрата. Изключително важен за гледане на саксия на открито и пряко слънце
      • компост - предполагам повечето хора, който влизат в този раздел знаят поне компост какво е. Използвам го за дулготрайно захранване на растенията с основни хранителни вещества, защото всичко до момента е инертно. Други 10-15%
      • вермикомпост (биохумус) - компост от червен калифорнийски червей - друг много добър източник на усвоими вещества за растенията. Още 10-15%

        Процентите варират, защото с годините съм взимал различни продукти - чували с кокосови фибри, с чист торф на бали, вермикулит, перлит, компост, вермикомпост; друг път готови смески в различни съотношения.
        Взимал съм от разсадници, от Biocvet, които работят предимно на едро и снабдяват борси, ферми, оранжерии, Бриколаж; от немските био смески, които се продават в Баухаус и са учудващо добри и изгодни; последно и съм най-доволен от agro-borsa.net
    Поливането в началото го правех с една 7л лейка от Икеа. Разказа ми се играта По 1 лейка за 1-2 саксии, а саксиите бяха 20. Бързо си изкарах бърза връзка за маркуч и почнах с маркуча. Три години по-късно, с 2 пъти повече саксии отдавна вече трябваше да съм изградил капково напояване. В началото с малко саксии нямах проблеми да обикалям с маркуча, да си ги полея, да огледам добре във всяка саксия какво се случва, но сега ми идва в повече. Тази година задължително капково!

    Разбира се, важно е и какво ще се сади. Нужен е и разсад. Честно казано, за три години направих изключително малко разсад, най-вече поради липса на хубави семки и рядко оставяне на зеленчуци за семе. Разсада си го купувах от женския пазар или ми го даваха познати и баби на познати

    Болестите и най-вече маните са проблем, който продължава да ме мъчи вече трета година. Практически не ползвам химикали - в началото ползвах повече Радомил Голд, но той е тежка системна химия с големи карантинни срокове и като цяло спрях да го използвам. Пръскам със син камък. Първата година след средата на сезона имаше големи поражения - не знаех признаците и симптомите, кога какво да правя, реагирах вече късно... Кога се пръска, кога се полива и т.н. Мръсният въздух в София причинява страшни заболявания. Един и същи разсад, гледан по подобен начин в градина над Панчерево боледува значително по-малко.

    И така, заех се и почнах да довличам до последния етаж балите и човалите и да бъркам пръст. Първата година започнах с около 1 кубик субстрат - смес от 500л торф, 100л перлит, 100л вермикулит, 100л компост и вермикомпост, 250л biocvet смес.

    Click image for larger version  Name:	IMG_2389.jpeg Views:	12 Size:	568.5 KB ID:	6553597

    Първите напълнени саксии с новите насаждения - 31.05.2017

    Click image for larger version  Name:	IMG_2402.jpeg Views:	12 Size:	530.3 KB ID:	6553598

    Първата година гледах тиквички (тъмнозелените куржети, популярни навсякъде извън България и превъзхождащи многократно масовите светли тиквички), домати, краставици, чери домати, чушки, мащерка и други билки


    Това е източната част от терасата (13.06.2017)

    Click image for larger version  Name:	IMG_2425.jpeg Views:	12 Size:	781.9 KB ID:	6553599

    Ъгълът изток - юг

    Click image for larger version  Name:	IMG_2465.jpeg Views:	12 Size:	655.9 KB ID:	6553600


    Тиквите избуяват доста бързо (15.06.2017)

    Click image for larger version  Name:	IMG_2557.jpeg Views:	12 Size:	823.7 KB ID:	6553601


    Междувременно си взех и барбекю за в градината (:

    Click image for larger version  Name:	IMG_2675.jpeg Views:	12 Size:	447.3 KB ID:	6553602


    Една от първите реколти (25.06.2017)

    Click image for larger version  Name:	IMG_2688.jpeg Views:	12 Size:	309.1 KB ID:	6553603


    Тук, няма и месец след като съм ги посадил, вече се виждат петната на маните. Тогава все още не подозирах какво ме чака

    Click image for larger version  Name:	IMG_2703.jpeg Views:	12 Size:	432.3 KB ID:	6553604

    По средата на сезона (10.07.2017) реших, че съм взел твърде малки саксии за някои от растенията и бързо пресадих малко от 12/25л в нови 50л саксии

    Click image for larger version  Name:	IMG_2813.jpeg Views:	12 Size:	782.3 KB ID:	6553605

    Напълно запълнено с корени за по-малко от месец и половина

    Click image for larger version  Name:	IMG_2818.jpeg Views:	12 Size:	638.2 KB ID:	6553606

    С половината босилек

    Click image for larger version  Name:	IMG_2839.jpeg Views:	12 Size:	559.8 KB ID:	6553607

    Направих първото песто

    Click image for larger version  Name:	IMG_2853.jpeg Views:	12 Size:	343.1 KB ID:	6553608

    Краставиците се оказаха корнишони, но в същото време едни от най-хрупкавите и вкусни краставици, които съм ял до сега

    Click image for larger version  Name:	IMG_2931.jpeg Views:	12 Size:	328.8 KB ID:	6553609

    Чушките никога не ми станаха особено високи без значение от разсада, за сметка на това винаги са раждали по доста и едри плодове

    Click image for larger version  Name:	IMG_2936.jpeg Views:	12 Size:	390.7 KB ID:	6553610

    Бързо (21.07.2017) се отворих на мулчиране - покривам саксията с 5-7см настъргани дървени кори, които много осезаемо по-дълго задържат влагата, пречат на плевелите и пречат на болестите да заразяват почват (всяка година сменям изцяло мулча)

    Click image for larger version  Name:	IMG_2940.jpeg Views:	12 Size:	878.4 KB ID:	6553611

    С градиснките домати имах много слаб успех - едни болни, други кисели и твърдокори. Розовият беше върха и с черито имах голям успех

    Click image for larger version  Name:	IMG_3465.jpeg Views:	12 Size:	416.6 KB ID:	6553612

    И горе долу това беше първият ми опит за правене на градина на терасата през 2017
    Последно редактирано от MoridinBG; 28-01-20, 17:53.

  • #2
    Браво! Поздравления!
    Къде се развиват събитията?

    Коментар


    • Джоу (x3mrjoe)
      Джоу (x3mrjoe) коментира
      Редактиране на коментар
      От твойта улица, че и от следващата, на юг почва въпросният квартал, нооо, кой го интересува ...

    • MoridinBG
      MoridinBG коментира
      Редактиране на коментар
      Кварталът върви тъкмо по границата на парка - Едисон, Бетховен, Манастирска. Където няма парк опира и в Калиманци. От другата страна на парка е Редута, който граничи с Калиманци и ул. Иван Щерев.
      Далеч по-интересни неща може да обсъдим, от това коя улица в кой квартал е (:

    • Джоу (x3mrjoe)
      Джоу (x3mrjoe) коментира
      Редактиране на коментар
      Ааа, не обсъждаме а коментираме набързо, но всъщност ме интересува какво си постигнал на терасата.

  • #3
    Супер реколта Само с вода ли са поливани или има и добавки за подхранване?

    Коментар


    • MoridinBG
      MoridinBG коментира
      Редактиране на коментар
      Тая тенджерка на края не е цялата реколта Няколко килограма излязоха.
      Органичен тор от ферментирали водорасли, био микро/макро елементи и една добавка за калции. Ще пиша по-подробно по-натам.

  • #4
    Един колега гледа краставици и домати директно в чувалите от субстрат, вобще не се занимава с разни саксии. На следващата година изкореняване, и изпичане на пръста във фурната.
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

    Коментар


    • MoridinBG
      MoridinBG коментира
      Редактиране на коментар
      Чувалите са найлон, на който ще му се разкаже играта за 1-2 сезона и е неудобен за разнасяне. Най-големият му минус е, че не диша.

      А aз вече имам 2 кубика субстрат, а само една малка 60л печка, няма как. Още повече, че почвата си е еко система и стерилизирането ѝ не води до нищо хубаво, ако е била здрава.

    • Juiced
      Juiced коментира
      Редактиране на коментар
      Тая почва после я смесва с оборски тор и си прави смес за следващата година.До сега не е имал драми никакви, а и той не прекалява с температурата. слага на 75-80 градуса за няма и половин час и толкова.
      Иначе чувала от субстрат бива старателно надупчен преди да се посее разсада ида се полее.

  • #5
    Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
    Един колега гледа краставици и домати директно в чувалите от субстрат, вобще не се занимава с разни саксии. На следващата година изкореняване, и изпичане на пръста във фурната.
    .,
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

    Коментар


    • #6
      2018

      На края на сезон 2017 събрах всички 20+ саксии и ги завих с един чувал за зимата.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6733.jpeg
Прегледи:712
Размер:590.7 КБ
ID:6554452

      2018та ги събрах на два пъти на купчини, разбих буците, добавих нов хумус от червей, полях, че беше доста изсъхнала почвата и обратно в саксиите. Взех още малко минерали (вермикулит, перлит), торф и т.н. и добавих още няколко нови саксии.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6743.jpeg
Прегледи:708
Размер:715.4 КБ
ID:6554453

      Времето беше благоприятно и още на 22 Април засадих разсада

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6745.jpeg
Прегледи:720
Размер:568.3 КБ
ID:6554454

      До 10ти Май вече беше дръпнал доста

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6875.jpeg
Прегледи:769
Размер:435.5 КБ
ID:6554455

      До 25ти вече беше вързал и цъфнал

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6965.jpeg
Прегледи:741
Размер:582.1 КБ
ID:6554456

      Тогава почнах да бера и първите краставици. Баща ми с градина на вилата имаше да чака тепърва още 1-2 седмици. Пратих му няколко да си направи таратор.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_6983.jpeg
Прегледи:711
Размер:356.9 КБ
ID:6554457

      Черитата и през трите години са били най-успешната ми култура (4.06.201

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7044.jpeg
Прегледи:695
Размер:407.8 КБ
ID:6554458

      На 7.07.2018 вече ги беряхме с щайги :Д

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7302.jpeg
Прегледи:700
Размер:399.7 КБ
ID:6554459

      По-пъргавите от градинските почнаха да стават по същото време

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7278.jpeg
Прегледи:735
Размер:632.1 КБ
ID:6554460

      Тази година пробвах и с пъпеши (28.06.201

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7213.jpeg
Прегледи:707
Размер:472.9 КБ
ID:6554461

      И те не стават осоебно бързо 01.08.2018

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7596.jpeg
Прегледи:714
Размер:347.9 КБ
ID:6554462

      Но пък си струваха доста. Определено бият почти всички пъпеши, които съм купувал по пазарите последните години (15.08.201

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7684.jpeg
Прегледи:689
Размер:399.0 КБ
ID:6554463

      По това време доматите вече бълваха с пълна сила

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7634.jpeg
Прегледи:721
Размер:394.6 КБ
ID:6554464

      Вместо колци експериментирам с висящи въжени конструкции. Честно казано, не е твърде успешно по подобен начин и тази година мисля да експериментирам със съвсем друг вид конструкция.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7701.jpeg
Прегледи:739
Размер:641.0 КБ
ID:6554465

      Една краставица се беше скрила в шубраците и я намерих вече гигант. Оставих я за семе

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7556.jpeg
Прегледи:672
Размер:460.6 КБ
ID:6554466

      Патладжаните ми бяха малко провал. Кофти сорт ли, кофти торене ли, кофти поливане ли, но останаха дребни и не твърде вкусни (21.08.201

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7730.jpeg
Прегледи:713
Размер:283.5 КБ
ID:6554467

      Сложих и някакви много специални уж тикви, от тях изскочиха кратуни... Тиквичките, краставиците и пъпешите ги увивам по парапета. (10.08.201

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7655.jpeg
Прегледи:678
Размер:604.8 КБ
ID:6554468

      Висящи пъпеши. Направих им хамаци от чорапогащници.(27.07.201

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7551.jpeg
Прегледи:718
Размер:703.5 КБ
ID:6554471

      Пробвах и ягоди, но честно казано поне първата година раждат твърде бавно и твърде малко, а съм с ограничено място

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7978.jpeg
Прегледи:700
Размер:275.7 КБ
ID:6554470

      Хубаво е в градината

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7610.jpeg
Прегледи:730
Размер:432.9 КБ
ID:6554469

      Коментар


      • drago_pishinkov
        drago_pishinkov коментира
        Редактиране на коментар
        Супер се е получило. Такова нещо би ли ти свършило работа ?https://www.alo.bg/user_files/h/hola...644217_big.jpg

        В средата на голямата тръба има малка, перфорирана, която се връзва към чешмата за поливане.

    • #7
      Вторият сезон ми беше значително по-успешен от първия. Растенията останаха здрави доста по-дълго, раждаха повече. Основните проблеми (както и 2019та) торенето и поливането. Все се притеснявам, че ще ги преторя (което даже уж мноого трудно може да стане с органичните течни торове) и накрая са недохранени. А юли и август, дори и мулчирани, саксиите съхнат много бързо. 2019 беше още по-зле в това отношение, така че тази година ще направя капково. Като количество продукция съм мнооого далече от нормална градина, но като качество - вкус и аромат - съм много по-напред и от опитните хора.

      Така и не съм си водил записки за разходите, до известна степен нарочно. За трите години са около 2000лв. Не си търся избиване, правя го за собствено удовлетворение. Доста ми е успокояващо за душата да си чопкам по градинката. Отнема ми по г/д час на ден, по-голямата час е поливането.

      Коментар


      • Juiced
        Juiced коментира
        Редактиране на коментар
        Не си ли мислил за малко засенчване, в града жегата от нагретите улици и сгради е доста тежка. Колкото вода да имаш от слънцето листата си прегарят. Според мен за перилата може да си хванеш(дори със свински опашки) Т-образни сковани летви и да сложиш някаква рехава засенчваща мрежа, която пази и от градушки. Мисля че 30% беше най-рехавата и пак ще има някакъв смисъл. Отделно тези Т-образни летви, може да ги ползваш за колци ако позволява разстоянието.

      • MoridinBG
        MoridinBG коментира
        Редактиране на коментар
        Мислил съм. Може би тази година ще покрия някаква част. Прегарянето на листата е големият бич при мен. С градушките до сега минавам без кой знае какви проблеми.

    • #8
      Готино занимание.
      Ако сложиш саксиите в някакви по-красиви кашпи и насадиш и цветя за по цветна тераса ще се получи и доста красиво.

      Коментар


      • MoridinBG
        MoridinBG коментира
        Редактиране на коментар
        Трудна (и скъпа) работа ще е да намеря подходящи 50-70л кашпи. Голям проблем ще е и да ги складирам - на есен събирам всичко на едно място и опразвам цялата тераса до Април.
        С платнените ми е много лесно да ги изсипя пролетта на купчина, която да раздробя с лопатата. Това е много важно, защото след всяка година, почвата в саксията е на една много плътна буца, армирана с остатъците от корените на миналогодишните растения...

        2017та настилката на терасата беше в много лошо състояние (вижда се на снимките) и есента я извадихме от всичките 80кв тераси, направихме хидроизолация и замазка и наредихме нови, хубави плочки. Тогава се почудих известно време дали да не отделя един правоъгълен участък 10-15 квадрата в най-голямата част с отводняване, да го напълня с почва и да си го направя направо на лехи. В крайна сметка реших, че с торби ще ми е най-практично и гъвкаво.

    • #9
      Първоначално публикуван от MoridinBG Преглед на мнение
      Вместо колци експериментирам с висящи въжени конструкции. Честно казано, не е твърде успешно по подобен начин и тази година мисля да експериментирам със съвсем друг вид конструкция.
      У нас ги пускаме по конец, както увивно растение - само увърташ стъблото около него. Конеца е вързан долу за самото стъбло. Горната част може да вържеш направо за парапета на балкона, ще растат малко по диагонал, мисля че не пречи (в къщи едно време ги връзвахме за оградата, подобно).

      Натиснете снимката за да я уголемите  Име:1.JPG Прегледи:0 Размер:56.0 КБ ID:6554723Натиснете снимката за да я уголемите  Име:2.JPG Прегледи:0 Размер:78.1 КБ ID:6554725

      Може да измайсториш и рамка от бамбукови пръчки, за която да се върже конеца.
      Натиснете снимката за да я уголемите  Име:inverted-v-trellis-web-300x300.jpg Прегледи:0 Размер:47.5 КБ ID:6554724

      Коментар


      • #10
        Има пластмасови кашпи по 50-60 л и нагоре, в разсадниците за дръвчета и храсти, в тях ги продават, клен, ясен и разни иглолистни по 2м пристигат така.
        Има и по-малки, започват от 1л.
        подаръци за мъже от FACOM
        промоция на читави инструменти

        и на хоби такива

        тел. О879 Ч8Ч 2З5

        Коментар


        • #11
          Правил съм го. Файда никаква. Колкото зеленчук изяждаме, няма как да се произведе на тераса. Още повече целогодишно ...
          На снимките се вижда една задръстена тераса, а би могло да е уютно ...
          Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

          Коментар


          • MoridinBG
            MoridinBG коментира
            Редактиране на коментар
            На мен ми е уютно. Точно 3 поста по-нагоре съм писал, че го правя за кеф, не за да си избия доматите...
            Имам и още 2 тераси, освен тази с градината.

        • #12
          БРАВО, ето един добре представен начин да отпуска човек.Може да пробваш да купиш мрежа (от тази дето пропуска макар и малко слънчевите лъчи) и да покриеш поне доматите ,за да не прегорят от слънцето.
          Какъв компютър ползваш за капковото? Аз за нашите цветя на терасата бях взел от ЛИДЛ, работеше 2г. и после нещо се ослушва. е ама беше 45лв.
          Интересувал ли си се от пръскане с добавен йод или сода бикарбонат или прясно мляко? Може да пробваш. Другото което ми идва на ум е да заградиш с найлон (мини оранжерия) определено пространство и да видиш какво ще се получи, ей така за експеримента. Може болестите да са по-малко, а продукцията по-ранна(за това поне знам със сигурност.

          Коментар


          • #13
            Здравейте,
            За да се "прикрият" торбите аз бих си направил дълги кашпи от палета по цялата дължина на терасата. Така хем ще стане красиво, хем ще се подобри влагозадържането, хем ще могат да се вадят торбите в началото/края на сезона за разрохкване.
            Другия съвет, който си позволявам да дам е за вертикално градинарство, я азия го развиват много поради ограниченото пространство. Например ягодите и билките в ПВЦ тръба с дупки.

            Коментар


            • #14
              Да, ама е страшно грозно и без система за напояване няма да стане, освен ако не отделяш по няколко часа на ден.

              Относно въженцата които си пуснал, препоръчвам ти да пробваш с мрежа за краставици която май беше 80/80mm, а и лесно може да се вдигне над нивото на парапета.
              ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

              Коментар


              • #15
                Поздравления за труда и резултатите - и тук и по отношение на Тойотата!
                Би ли споделил откъде се снабдяваш с платнените торби-саксии?

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X