Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

    Здравейте,

    Сега се боря със следващата трудност в начинанията ми

    Имам имоти до река, реката е бързотечаща планинска, в имота ми има и бент на който мисля да сложа някаква турбина задвижвана от пада(около метър) на водата и разбира се турбината да ми движи помпа за вода или генератор...

    Ситуацията е следната, реката около нивите ми е с 2-3-4-5 метра по ниско като Н.В. от обработваемата площ, имам няколко големи(няколко хиляди кубика) басейна за съхранение на вода но и тяхното дъно е около 1 метър над най-ниската част на реката при бента...

    Мисля си за някаква конструкция с лопатки/турбина да се закачи на бента и после тя да движи мощна помпа нещо от рода на над 20-30л секунда... тука е момента да спомена, че се псувам защото миналото лято дадох на вторични суровини една чисто нова помпа МАРИЦА 60 л/сек

    Дайте идеи предложения как да преодолея поне 3-4 метра денивелация за да си кача водата поне до басейните???

    Мисля си за заден мост от камион + редуктор от нещо си сглобен, всичко за целта е желателно да е на килограм като турбина....

    Чудя се как обаче да сколасам с помпата, какво има на пазара, колко оборота иска, колко мощност иска и т.н.

    Дали няма някаква примитивна схема за подкачване на вода от времето на древен Египет която да имплементирам на моето землище...?

    Само да уточня, ако преодолея 3-4 метра височина от там са ми само 20тина метра и по-малко до басейна...

    Тръби за промишлено напояване имам Ф 100-120 мм мисля са или нещо такова с които да си докарам водата до самия басейн, поливането после е друга бира..

    Сега си свалям точните данни за денивелацията в различните точки на реката и обекта от ДжиПиЕс'а само дето малко се тревожа колко са акуратни...но при все това 3-4 метра са ми повече от достатъчни за да си направя аквадукт

    Предложения с много нули отпадат като несъвместими с финансовата рамка на проекта а тя е много тясна, ако може дори да се избегне плащане в кеш е най-добре
    Бъдете живи и здрави!

  • #2
    До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

    Аз бих тръгнал от начина по който ще поливам-с капкова система или гравитачно.Към последното не бих се върнал никога понеже е по трудоемко и с повече разходи,да не говорим и за качество.

    Как мислиш да поливаш?
    ТЛК 80 4,2ТД-95г

    Коментар


    • #3
      До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

      Капково разбира се, но преди всичко трябва да изкарам водата от реката и да я кача до нивото на нивите ми...

      Поливане на ток не е решение, имам само 10 или 20 Киловолта в имотите, на бензин разходите от х литра на час са ми повече от невъзможни... и защо като имам реката водопада бента ...

      Мерси за съветите!
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

        Щом мислиш за генератор,нямаш електричество нали?
        Ама тая Марица що си я продал

        На хижа Тъжа съм виждал генератор 5 кв.,задвижван от малко количество вода,но немога да прецена дебита.
        Може би това ще е варианта.

        А колко дк. ще поливаш?
        ТЛК 80 4,2ТД-95г

        Коментар


        • #5
          До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

          Привет приятелю. Ти усилено се готвиш да ставаш земеделец. Ние също имаме земя покраи реката,преди на бащата когато му се занимаваше поливаше със мото фреза към която се прикачва водна помпа .2 цола изходяща тръба,добър дебит и около 30л. бензин на24ч.
          FORD MAVERIK 2.7TD
          Тел.0898662817
          LZ1IID

          Коментар


          • #6
            До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

            Щом е бързотечаща, значи има голяма денивелация. Що не разглеждаш идеята да прихванеш водата някъде по-нагоре по течението? И инвестицията ще бъде една тръба, че даже може и без нея...

            Коментар


            • #7
              До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

              Явно сериозно си се заел да бачкаш в нашата Северозападнала България. Региона ми е много близък. Къде точно се намират земите? Като говориш за река и много вода, явно става въпрос за река Лом. Тъй като искаш да отклоняваш вода към някакви басейни, помисли за това че цялото поречие на реката е в "НАТУРА 2000". Все ще се намерят зависници и мързеливци да кажат където трябва. Такива са хората там. Бъди нащрек и успех.
              http://www.natura2000bg.org/natura/b...ri_2007_BG.pdf
              Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

              Коментар


              • #8
                До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                Дали няма някаква примитивна схема за подкачване на вода от времето на древен Египет която да имплементирам на моето землище...?
                За тези схеми трябва да ходиш до "Етъра" в Габрово там има много примери за задвижвания от вода.
                Друг вариянт си го виждал на всеки американски филм със снимки от южните щати...вятърна перка и приводи
                За в реката не научното е някаква турбинка да върти автомобилен алтернатор(и), той(те) да хранят акумулатори, акумулаторите да хранят инвертори, инверторите да хранят ....каквото си поискаш .....това докато го откраднат съседите евентуално .....благодаря, благодаря...авторските може да ми ги донесеш от първата реколта
                0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                Коментар


                • #9
                  До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

                  Не знам колко и как може без тръба, а турбините за свободно течаща река са отделни конструкции. Значи, номерът е в ъгъла на лопатките, и в диаметъра на колелото. Колкото по-ниско налягането - толкова по-голям трябва да е диаметъра и ъгъла на атака на лопатките. Със загубите от кпд, велосипедно колело с тенекийки на спиците, дава нещо към 2 киловата ток.
                  А изобщо казано, водните колела с какви ли не конструкции се използват от десетки хиляди ходини Ти си богат човек с това дето го описа, може да имаш проблеми само ако реката пресъхне съвсем. И да напълниш басейните не е никакъв проблем. Само не живей току до тях, че събират комари и други гадове.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

                    Да произвеждаш ток с водна турбина е сериозна работа. Най добре е с тръба. Диаметъра на тръбата /дебита/ и водния стълб /денивелацията/ ти гарантират дадена мощност на турбината и определена електрическа мощност. Колко ще черпиш от нея си е твоя работа.
                    Всичко останало е вятър работа.
                    При различно електрическо натоварване мощността с която се натоварва водната турбина е различна. Тя винаги се върти с фиксирани обороти. Промениш ли оборотите, променяш честотата и напрежението. Затова е тръбата. Тя ти гарантира примерно, че при определения размер и дължина, имаш примерно 10 кW. Това е докато имаш дебит да напълниш тръбата.

                    Абе приключение си е. Определено няма да ти се впише в бюджета. Търси друг вариант.
                    Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

                      Реката не е голяма, денивелацията е грубо казано - на около километър от реката, има доста завои, около 10 метра ама много окомерно, още не съм свалил данните за да съм по прецизен...

                      Не мога да я прихвана по-горе защото не минава през мои земи, а през нивичките на стотина селяка а торлаците са си е...ли м...та

                      За тръби и дума няма, местните чернокраки и бели апаши ще ги дигнат на същата вечер...

                      Единствения вариант е бента в имота ми, 20тина метра тръба/маркучи под земята или зазидани и така...

                      Свалих данните от ДжиПиЕс'а:

                      Реката е на почти една и съща Н.В с дъното на басейна ми в мястото където са почти успоредни като географска посока и посока на течение, само, че разстоянието в тази част е около 50-60 метра и пресича нивата...

                      Най-близо реката, а и самия бент с водопадчето е на около 20 метра от басейна там обаче разликата е около 2 метра река-дъно на басейна в денивелацията и като добавя около 2-3 метра височина на басейна става не весело...

                      Ей сега ще драсна една скица:
                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от BatGeorgeone; 04-01-09, 17:07.
                      Бъдете живи и здрави!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

                        Потърси нещо за т.нар. "долап". Както си предположил, има го го още от древния Египет, но не знам как е на английски.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

                          Не знам какво е това долап???

                          Иначе намерих схеми на хидрокинетични турбини, говорят, че са най-ефективни, и най-лесни за изработка ми изглеждат...

                          За тока не го мисля много, едно динамо от трактор или от танк ми два повече от достатъчно и за заваряване и за осветление, а друго ми не трябва за сега

                          Всичко ми е на 12 Волта, само дебит на водата ми е кахъра и как да го кача на 5 метра
                          Бъдете живи и здрави!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

                            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                            Не знам какво е това долап???

                            Иначе намерих схеми на хидрокинетични турбини, говорят, че са най-ефективни, и най-лесни за изработка ми изглеждат...

                            За тока не го мисля много, едно динамо от трактор или от танк ми два повече от достатъчно и за заваряване и за осветление, а друго ми не трябва за сега

                            Всичко ми е на 12 Волта, само дебит на водата ми е кахъра и как да го кача на 5 метра
                            Щом нямаш проблем с тока ел.помпи колкото искаш,за какво ти е да качваш водата?
                            ТЛК 80 4,2ТД-95г

                            Коментар


                            • #15
                              До: Естествената енергия на реката задвижва помпа за напояване - как ???

                              Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                              Не знам какво е това долап???

                              Иначе намерих схеми на хидрокинетични турбини, говорят, че са най-ефективни, и най-лесни за изработка ми изглеждат...

                              За тока не го мисля много, едно динамо от трактор или от танк ми два повече от достатъчно и за заваряване и за осветление, а друго ми не трябва за сега

                              Всичко ми е на 12 Волта, само дебит на водата ми е кахъра и как да го кача на 5 метра
                              Ще заваряваш с динамо от трактор? Я обясни как.
                              Когато човек говори истината - не се налага да лъже!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X