Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Офф, да ти кажа честно, нямам представа какъв е сорта... Иначе са хубави картофи, така поне ги виждам аз, и говорих с 2-3 производителя на картофи, и ми казаха, че 300кг, ще ми стигнат за 1,8 декра, понеже фракцията е на 3,5-4мм. Много относителна работа, всеки ми изказва различни технологий и тези... Дано да стигнат, защото после няма да има от къде да купя. От тези 300кг съм изхвърлил 4-5кг максимум. А и нали уж, по-голяма фракция, по-малко картоф върви, поне така ми казаха. Говорих с един производител от с.Алино и ми каза, че 130-150 кг на дк., ако фракцията е между 3-4мм. Ще видим, ще си проличи
    Пази душата си, не гумите!

    Коментар


    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Първоначално публикуван от Di4kata Преглед на мнение
      Офф, да ти кажа честно, нямам представа какъв е сорта... Иначе са хубави картофи, така поне ги виждам аз, и говорих с 2-3 производителя на картофи, и ми казаха, че 300кг, ще ми стигнат за 1,8 декра, понеже фракцията е на 3,5-4мм. Много относителна работа, всеки ми изказва различни технологий и тези... Дано да стигнат, защото после няма да има от къде да купя. От тези 300кг съм изхвърлил 4-5кг максимум. А и нали уж, по-голяма фракция, по-малко картоф върви, поне така ми казаха. Говорих с един производител от с.Алино и ми каза, че 130-150 кг на дк., ако фракцията е между 3-4мм. Ще видим, ще си проличи
      Това с размера на фракцията сериозно ли е, 3-4мм? Обикновено кълновете са с този размер.
      ТЛК 80 4,2ТД-95г

      Коментар


      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Най-вероятно е 35-40мм, но 300кг не вярвам да ти стигнат за 1.8дка. С по-едрата фракция върви повече семе защото има по-малко бройки в кг. П.С Семето от с.Алино ли го купи и ако не е тайна сподели кой от с.Алино ти каза, че с по-едра фракция върви по-малко семе. И ако искаш съвети поне сорта трябва да знаеш.

        Коментар


        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Извинявам се, 35-40мм, грешката е моя. Семето не го купих от с.Алино, но говорих с г-н Райчо Чифлиджанов (мисля, че така се казваше), та той ми обясни това което ви казвам, човека е производител, мисля че няма да ме излъже, а и защо?! Но когато отидох да купувам семето в Червен бряг, човека от който го взех ми каза същото, че ще ми стигнат тези 300кг, поради причината, че фракцията е по-голяма, и да ги садя през по-голямо разтояние м/у картофчетата.
          Пази душата си, не гумите!

          Коментар


          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Разстоянието в реда зависи от сорта. Ранните сортове образуват по малка вегетативна маса и се засаждат на по-малко разстояние в реда, а средноранните и късните - на по-голямо разстояние. За всеки сорт има препоръчителен брой клубени, които трябва да се засадят в декар или хектар, а не кг/дка, защото кг/дка зависят от фракцията на семето.

            Коментар


            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              За съжаление, всичко ще си проличи след няколко месеца.... Похарчих всичките си пари за семето, за тор, за обработка на земята, и сега вече няма пари да докупувам още картофи, оставил съм си малко пари за препарати и това е... А след като не знам сорта, как да разбера колко трябва да са в дк? Това ми казаха, и аз ви казвам буквално тяхните думи. Ако не ми стигне семето, направо ще се "изям" отвътре, защото накрая ще правя каквото си знам и няма да слушам никой (без да се обиждате колеги), но вече не знам кой е прав и кой греши...?!
              Последно редактирано от Di4kata; 11-02-13, 09:58. Причина: дописване
              Пази душата си, не гумите!

              Коментар


              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Прочети пост 19 от началото на тази тема, поиграй си на картофопроизводител година-две, после се захвани с нещо по-разумно.
                Успех.

                Коментар


                • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Горе-долу ми е ясен резултата след няколко месеца - в най-добрият случай си покрил разходите, а хамалогията ти е безплатна. Земеделието е най-големия комар - хем си даваш парите хем те боли гърба. Успех все пак!

                  Коментар


                  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Ако някой съм обидил, се извинявам искрено! Просто се чудя, дали наистина ще има печалба, или само ще си оплътнявам времето... Бре, ще си пробвам късмета пък каквото стане, аз хамал съм се родил, и хамал ще си остана. Но да ви се похваля, че за 6 дни, картофите са изкарали страхотни клънки, а и аз съм оптимист, все си мисля, че ще има добър резултат, а и има от къде да поливам, мястото е хубаво, ако не за печалба, поне ще си ям картофи цяла зима
                    Пази душата си, не гумите!

                    Коментар


                    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Е ще изкараш смятам повечко картофи от парите, които ще ти струват да си ги купиш готови, освен ако нещо не се обърка...

                      Коментар


                      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Картофопроизводството става все по технологичен сектор в земеделието , в който за да излезеш на печалба е нужно да имаш много техника, знания и пари за да можеш да бъдеш конкурентоспособен дългосрочно. Съответно става все по трудно за малките производители да издържат в борбата за високи добиви, не случайно тази тема така замря !
                        Разбира се при много малки площи все още е възможно да излезеш на печалба /някаква/, тъй като можеш сам да си ги гледаш по качествено и да продадеш продукцията на дребно /дали си струва труда и разправиите е отделен въпрос/ .
                        Начинът по който си подходил при закупуването на семето, не знаеш какъв сорт и на колко години е, а това е един от основните фактори , по принцип ти е гаранция за това да си загубиш парите - не ти го пожелавам, дано излезе качествено семе , но за догодина чети повече мисли и не подхождай така лековато, когато си рискуваш парите
                        Последно редактирано от dradonov; 12-02-13, 13:46.
                        gsm - 0899388807

                        Коментар


                        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Не съм подходил лековато, просто когато не ти достигат пари, нямаш кой знае какъв избор. Моята цел е, да вложа колкото се мога по-малко, а да изкарам повече... И съм сигурен, ПОМНЕТЕ ми думата, че картофи ще изкарам, дори да не знам какво е семето. Аз пари за холандски картофи нямам => 2 - 2,50лв/кг.... Ако някой ми каже, че не иска да вложи малко, а да изкара 100% чиста печалба, значи ще ме излъже. Преди около 10-12г, родителите ми садиха някакви останки от картофи на същото място, пръскане с някакви измислени препарати, без поливане и ефекта беше - УАУ (1т и 7-800кг) на 800кв/м..
                          Аз не искам да се меря с хората с пари или големите производители... искам аз сам да си бъда шеф, да си е моя земя, да са си мой пари, да си видя труда, и това ще ми е първият бизнес който пробвам, а не вечно да работя на сульо и пульо...
                          Последно редактирано от Di4kata; 12-02-13, 14:51.
                          Пази душата си, не гумите!

                          Коментар


                          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            Е то за бизнес 2 декара е смешно, освен това е и трудно. Примири се, че тази година ще имаш бол картофи за семейството, а вероятно и ще ти останат да си покриеш разходите. То не става така от еднаж и без да си наясно с нещата. Избрал си и доста тегав продукт. Просто е, без очаквания, пък после може и да има приятна изненада. Но от 2 декара картф, дори да е на яко берикет /тази година мисля ще е силна от към добиви/ няма как да се издържаш цяла година...

                            Коментар


                            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Първоначално публикуван от Di4kata Преглед на мнение
                              Ако някой ми каже, че не иска да вложи малко, а да изкара 100% чиста печалба, значи ще ме излъже.
                              Естествено, че всеки иска, но реалността е малко по различна, то ако беше все едно кое семе ще ползваш никой нямаше да се набутва по 2.50 лв. за кило . След като го правиш с цел да изкарваш пари от това, то значи ти трябва като минимум семе ''Б'' клас първа година/ защото някой си ги водят Б клас и след петата година / .
                              Не ти пиша това за да те отказвам или отчайвам, а да го имаш в предвид за следващата година, защото ако подходиш неправилно лесно може да си загубиш спестяванията .
                              gsm - 0899388807

                              Коментар


                              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Първоначално публикуван от Di4kata Преглед на мнение
                                ..........няма пари да докупувам още картофи,...........?!
                                Как ще ги засаждаш? На ръка или с машина? Ако е с машина попитай тракториста, той знае доста точно колко кг семе с определен размер отива на дк. Ако се окаже, че няма да ти стигнат семената има една такава хитрина - разрязваш по-едрите картофи на две с остър нож, така че да има по равен брой кълнове в парчетата. Ако ще ги садиш с машина, не допускай да пораснат кълнове.
                                Успех и наесен да покажеш снимки на картофи с размер на дини.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X