Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Едно софиянче на село.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отдавна се каня да допиша.

    Ами на път е да приключи

    Пролетта в разкара на короната и изолацията, да имаш двор се оказа най-печелившата карта.
    Докато всички ми колеги са затворени по апартаментите , аз се мотая из двора и се занимавам с нещо.

    Поръчах 200 м маркуч за капково напояване без вградени дюзи и пакет от 1000 дюзи и 20 Т-разклонения.
    С него мислех да пусна всичко и само на определените места да сложа дюзите
    Докараха ми маркуч със вградени дюзи. И понеже не ми се занимаваше, положиш този маркуч ,а връзките между секциите.. отиде градинският.








    Междувременно двойка фазани се засели в задната част на двора при конете.





    Скоро не съм ги виждал, но определено се чуват някъде из съседните ниви.

    Цялата пролет беше адски сухо. От края на Март , първият дъжд беше някъде средата на Юли. И то доста слаб.
    През това време температурите рядко се качваха над 20 градуса. Всичките насаждения изглеждаха нефелни и болни.
    Почти месец доматите и чушките изглеждаха аха-аха да се спаружат и там някъде рязко загубих интерес.
    Ако не беше приятелката ми да ме спре, бях се засилил с косачката и да приключа тая одисея.

    Чак Юли месец взеха да заприличват на нещо насажденията.



    Патладжаните чак края на Юли взеха да връзват, до тогава само лека шума.



    Началото на Юли , чушките взеха да връзват. Но още(септември) са зелени .



    Доматите се появиха и взеха бързо да растат.



    Но се забавих да ги пръскам срещу мана и другите болести и проблемите се появиха за отрицателно време.





    Тогава ги напръсках и може би се позакрепиха.
    Първите червени след карантинния срок имаха вид, но вкуса и консистенцията беше отвратителна.
    Като презряла диня. И почти без сок.

    След средата на Юли , температурите са задържаха трайно над 25, а август и над 30 и тогава патладжаните рязко тръгнаха, доматите също узряха и вече имаха много хубав вкус.





    Първият патладжан показа какво мисли за моите градинарски умения.



    нещо си играх с мрежата, ама ми омръзна много бързо, пък и пилците не се интересуваха от доматите.



    Общо взето, каквото узрее



    заминава веднага по разпределение




    Доматите са доста отвратително нещо за гледане. много бачкане за доста съмнителен резултат.
    Изкарах сигурно около 50-60 кг , но изхвърлих половината. Трябва химия, пък аз не исках много.
    В този климат тук, без оранжерия доста трудно ще стане. Или поне да се гледат неща подходящи за този климат.

    Мисля ,че приключих с градинарството в този регион. Повече опити.. може би на родна почва или по средиземноморска.
    Ще видим. Има време.





    Коментар


    • s_s1
      s_s1 коментира
      Редактиране на коментар
      Наздраве!10

    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Щом има за салата на ракията-добре си се справил.
      Тази година тук някои баби нямаха и за салата, камо ли да варят лютеници.

    • Juiced
      Juiced коментира
      Редактиране на коментар
      Домати и краставици дори тук в БГ се гледат трудно без оранжерия. Мина един дъжд и изгоряха листата, иначе без дъжд здраво поливане всеки ден. Догодина живот и здраве 3 на 6 оранжерия само за домати.

  • Ако беше мулчирал доматите с фолио щеше доста плевене и копане да спестиш.

    Мрежа в наше село слагаме не за пилци а против слънце и град.

    Климата определено не им понася на доматите щото изглеждат много нефелни.
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

    Коментар


    • Ами добре е общо взето. Важно че всичко ти е било от полза.

      Коментар


      • Най-важното е ,че си изпитал част от истинските приключения в живота. А за друг път да знаеш - може да пръскаш само със сода за хляб и пак ше има ефект. Успех и за напред!

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Глупости на търкалета не, ами на квадратчета, та чак кубчета.
          Преди да давате такива айъли се попитайте дали не вредите по този начин.

          Все пак е добре, че става въпрос за домати, а не за човешки животи,че току-виж някой ви повярвал...

        • s_s1
          s_s1 коментира
          Редактиране на коментар
          Аз пръскам със светена вода и има ефект.

      • Кое са глупости? Че няма да има ефект ако пръска със сода за хляб ?

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Именно!
          Разбирам мерака ви за домати без химия, ама това не работи.
          Пробвано е няколко пъти, и все с плачевен резултат. Единия път по агрономски-с контрола, и т.н.
          Ама щом ви влече можете да пръскате с каквото си искате-сярна киселина, прецедена шкембе чорба с много люто(щото бактериите мрели от лютото), извлек от първия мензис на хималайска девственица, абе със всичко. Но за Бога не говорете, че това работи.

        • santaclash
          santaclash коментира
          Редактиране на коментар
          Промишлено домати никога не е могло да се гледат без химия.
          Но наистина вече и на градинско не може. Климатът се промени, болестите са много по-агресивни, сортовете и те са други. Козата си сака пръч.

      • Глей ся, моето мнение е ,ако не иска химия да пробва, той ше се увери ,че има ефект, може да не е за всичко НО ИМА. Сега, пълни е със статии какво неща могат да се използват още , като почнем от прясно мляко и стигнем до йод(тинктура) от аптеката за 1,50лв. Може пак да хванат някаква болест, защото е пълно , но в крайна сметка няма перфектно никъде според мен.

        Коментар


        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          Кольо е прав. Маните по домати, краставици, лозя и тн. се ликвидират с мед съдържащ препарати - като син камък. Сега уж се опитват да избягат от него, че алабала и портокала вреден бил, не знамр си какво. Пробват се и зелен камък - желязосъдържат, но по-неефективен. Содата няма да има кой-знае какъв ефект. Маните са вид гъби. И трябва с препат да се действа контактно върху тях.

        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          @Фриско-има си фирми които правят почвени анализи, но мисля,ч е е скъпо. Никога не съм ползвал такава фирма, въпреки, че е много хубаво да знаеш какви запаси има в почвата.
          Но и да има запас от Фосфор и Калий-добавянето на още не вреди по никакъв начин. Тези елементи са бавноразградими, и си стоят в почвата като излишък, като през годините си стоят в почвата, ако не са оползотворени.
          С азота е съвсем обратното. Той е много лесно разтворим във вода, и с влагата и поливането се отмива. И за да се осигури нужния азот на растението се налага постонно да се добавя, под формата най-вече на амониев нитрат.
          Ако имаш въпроси и интерс по темата-може да си направим някакъв чат, ще помогна с каквото мога.

          @зеленото човече-ако сорта е устойчив на някои болести, ако се е случила благопритна година-може и без пръскане, но съвременните сортове си искат защитата от болести. А ако не ги опазиш-растенита става слаби и болнави, а от такова растение не може да очакваш качествена продукция. Снимките по-горе в темата го показват много ясно.

          @Краля на пътя-зеления камък е съвсем друго вещество, рядко се използва за защита против гъбични болести.
          Мед съдържащите препарати са почти универсални фунгициди, напоследък навлизат все по-нови молекули, които са по-ефективни.
          Обаче от класическия бордолезов разтвор по-добро няма...

        • rosen_offroad
          rosen_offroad коментира
          Редактиране на коментар
          Абе какви сини камъни и бордолезови разтвори какви 5 лева при нас 1 месец не спря да вали и дори Радомил Голд не помогна.
          Оцеляха в селото доматите в оранжериите и 20 процента от откритите. А и дъждовете напоследък са киселинни ли какви но ебават мамта на всичко....

      • Само за протокола.. имам цял шкаф химия - и Българска и Немска и Белгийска...
        Ама се забавих (т.е. домързя ме)..

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X