Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Едно софиянче на село.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Едно софиянче на село.

    Ако някога съм си мислил, че ще пиша в този под-форум - гръм да ме убие !

    Накратко, оказах се в Белгия, търсех да наема къща с гараж и малка ливадка.
    Намерих каквото търсех, само дето двора се оказа 3.5 декара.
    Горе долу е разграфен така - 1-ва част около 500 квадрата ливадки, цветя, живи плетове и т.н

    2-ра част : около 1.5 дкр ливада в която има стопанска постройка , с голям орех и един бор.

    Сега е поокосено. Комшията ме видя, че се мъча с един бензинов тример и дойде с тежката техника.. аз разбира се бях изпуснал момента с косенето.
    И тревата беше станала до кръста.










    3-та част и тя около 1.5 дка която сега буренясва. Зимата и пролетта там комшията си беше пуснал коня да пасе, та той се справяше отлично с поддръжката,
    но го премести в неговата част и всичко буреняса адски бързо.



    Малко късно.. но боднах 20 корена домати началото на Юни.
    Като гледам как вървят, ще станат към декември

    Снимката е от вчера - 10ти Юли



    Времето в Белгия се оказа малко по разнично от каквто мислех.
    Лятото е сухо но прохладно. Имаше 2-3 дни с темеператури около 32 градуса, но нормално е около 20-25 градуса.
    Не е валяло от поне месец. Доматите ги поливам от резервоар 12 куб. с дъждовна вода който се намира под стопанската постройка.

    Не разбирам абсолютно нищо от земеделие и просто сега се забавлявам.
    Нито ще правя бизнес от това, нито ще се изхранвам.

    Въпроса ми е какво да правя с голямото обрасло място - 3-тото.
    Ако искам на пролет да садя нещо - картофи, царевица.. как трябва да се подготви почвата ?
    Техника за сега никаква нямам, но почти всичко може да се наеме близо.
    Обаче трябва да знам каква и какво се прави с нея

  • #2
    От: Едно софиянче на село.

    Хахаха, ти ми оправи настроението.....
    Не си ли чел Том Сойер...

    Коментар


    • #3
      От: Едно софиянче на село.

      Първоначално публикуван от Chinela Преглед на мнение
      Хахаха, ти ми оправи настроението.....
      Не си ли чел Том Сойер...
      Не, само Винету.

      Питах как се садят домати.. казаха ми копваш лехички и садиш. Копнах добре.. по 30 см високи. Сега видях къде е грешката... ама в ютуб няма видео как се копаят лехички.

      Коментар


      • #4
        От: Едно софиянче на село.

        Взимаш 2-3 крави, няколко мармота, станиол и малко какао и си готов. Туй на майтап де.

        Според мен си си спретнал голямо приключение.

        Коментар


        • #5
          От: Едно софиянче на село.

          Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
          Не, само Винету.

          Питах как се садят домати.. казаха ми копваш лехички и садиш. Копнах добре.. по 30 см високи. Сега видях къде е грешката... ама в ютуб няма видео как се копаят лехички.
          В наше село има две три стари моми, много са в час с твоите въпроси, така че ако кажеш....
          Дори твоите декари са им ,като саксии с мушкато на софийски балкон.

          Коментар


          • #6
            От: Едно софиянче на село.

            Купи си едно магаре идруго ти не трябва.Иначе ще станеш разноглед от работа...

            Коментар


            • #7
              От: Едно софиянче на село.

              Браво!Честита придобивка и не се отчайвай,Морските се справят винаги!Жив и здрав,може да е приключение ,но си е твое и ти пожелавам да се намерят и помощници ,когато има нужда!
              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

              Коментар


              • #8
                От: Едно софиянче на село.

                Намери някой да пусне коня или магаре в двора за да го пасе.
                Но в никакъв случай не си вземай твое животно. Ставаш му роб.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #9
                  От: Едно софиянче на село.

                  Коне има във всеки двор. Единият комшия има 40 разпилени из Белгия и Франция и вече ме пита дали ще ползвам тая ливада.

                  Както казах.. всичко това е само за забавление.
                  В момента в който ми омръзне го зарязвам.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Едно софиянче на село.

                    Готино място, с потенциал На тия бурени някъде им викат диви цветя, сега са много на мода. Ако се окоси по една пътечка мястото веднага почва да изглежда опитомено, пък и се разделя на малки парцели:
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:69f47871d8bc695762f87cd59ca96b00.jpg
Прегледи:1
Размер:501.3 КБ
ID:5817538


                    После малките парцели може да се обработват индивидуално:
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Allotment2.jpg
Прегледи:1
Размер:563.3 КБ
ID:5817539


                    За да стане "градина" първо се коси, после се копае.


                    Пръскането с глифосат е по желание - ако да, то при косенето се оставя към една педя зелено, да има какво да го поеме. После чакаш две седмици да подейства и след това прекопаваш с машинка на дълбочина, да се накълцат корените.


                    За копането има втори вариянт, без глифосат: маха се само горния пласт с растителност. Има машинки за целта, остава гол терен. Същото как става с градинарска кирка - в долното видео, ~ 1:55.





                    После голия терен се разрохва, пак има машинка (във видеото ~ 7:15). Или на ръка с кирката първо, после с гребло, да се наситни. Където видиш останал корен, го издърпваш.


                    Ако ползваш машинка за премахване на тревата, тя го реже като килим. Получените парчета ги натрупваш на купчина обърнати наопаки, със затревената страна надолу, покриваш с непрозрачен найлон/мушама, и напролет имаш готов богат тор за обогатяване на зеленчука.


                    На доматите може да се удължи сезона ако са покрити:
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Cloche-tunnel-polythene-1.JPG
Прегледи:1
Размер:120.2 КБ
ID:5817540

                    Коментар


                    • #11
                      От: Едно софиянче на село.

                      Баси.....гледам,и не вярвам!!!!! Венци,ти ме уби! Аз мислех че само мен ме хапе кучето!! Браво!
                      088пет722пет99
                      http://www.hydropompi.com/

                      Коментар


                      • #12
                        От: Едно софиянче на село.

                        1,5 декара обработваема земя нормално хранят едно средно селско семейство (с повечко деца). Ако спретнеш един парник стотина квадрата, направо ще имаш от най-ранните пролетни зеленчуци, през домати, краставици, зеле като за два бидона, картофи и т.н.
                        Истината обаче е другаде- всичко друго освен бетон, райграс и тук-там някоя овошка, те прави роб. С тия декари...не знам какво да те посъветвам. Нещата отиват да си само в разходи и недостиг на време, без никкава полза насреща. Непрекъснато ще има нещо за правене, което е трябвало да бъде направено вчера, все няма да ти стига време и т.н.
                        Със земята или си роб, или си Тарзан (насред джунглата). Освен това има една кофти особеност-прави те зависим. Като засадиш нещо, започваш да имаш нужда да го поддържаш живо-дори когато за нищо не служи. И се влиза в спиралата на безкрайното селско бъхтене- копане-садене-пръскане-бране-копане...и неусетно човек стига дъното-оказва се в двора с кочина и кокошарник. Път обратно има ама...аз не знам хора, дето да са го минали. Остават си при бъхтенето и земята докато последната ги прибере един ден.
                        Вариант живтоно да пасе там е много удачен....ако има наоколо.
                        Втори вариант е някакво "бавно" насаждение от типа на лозе.
                        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Едно софиянче на село.

                          Ей, какво ли не се случва на човека. Мене една мома чак в Сахара ме закара ... Поне близо ли си до морето?
                          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Едно софиянче на село.

                            Малко лоши снимки на 1вата част.



















                            Все пак тук се спазват законите и в след 20:00 се пази тишина.Неделя също цял ден е забранено бръмченето с техника.
                            Та на мен ми остават около 2 часа през седмицата след работа за игра с техника и цялата събота.

                            Та дори да имам желание нещо по-сериозно нямам време. Но ще бутам докато не ми омръзне

                            Коментар


                            • #15
                              От: Едно софиянче на село.

                              Всяка къща и двор са си задължение да ги гледаш и обгрижваш, ако искашда ти е гот и удобно. За къщата и малката част около нея-нямаш избор, че става джунгла, ако я изоставиш.
                              Обаче за другите части-вкарвай коне, магарета, кози, или каквото там(кокошките също работят много добре по въпроса с бурените, а има и полза от тях), но гледай да не си зависим от тях.
                              Давай на съседите да си пасат там добитъка. Така и двамата ще сте в полза.
                              В никакъв случай не се хващай да се справящ сам с толкова площ, ставаш роб, вярвай.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X