Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отглеждане на прасета...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Отглеждане на прасета...

    Първоначално публикуван от Стефан ШОПОВ Преглед на мнение
    Към Тихомир

    Колега интересувам се от породата Шуменско черно (големи черни прасета - гледат ги в гората в Северна България предимно), имате ли информация - да ме насочите ?

    Благодаря предварително,
    Колега, съжалявам, че не мога да ви дам кой знае каква информация, тъй като срещите ми с този вид са по-скоро инцидентни. Имал съм няколко такива екземпляра, но само за лично ползване единствено заради по-тънкия слой сланина който правят. Наддават по-бавно от белите (без значение от кръстоската) и затова са неизгодни за фермовото отглеждане, което аз правех. При горско развъждане, с паша, приоритетите вече са други и там черната свиня е широко застъпена. По моя край не се гледат много-много такива прасета, най-близките, които знам са в региона между Антоново и Попово. Поне оттам съм вземал такива.
    По принцип черните прасета са източно-балканска порода, но те са с грива по гърба и рядко минават 120-130 кила за година. Има обаче кръстоска с едни черни английски породи и там вече можем да говорим за по-добри показатели. Тези кръстоски са в основата на много местни породи. Нямат и грива или ако имат то е съвсем малка, и телесната им структура е по-различна - приличат повече на питомно прасе за разлика от първите, чиято прилика с дивите прасета е много близка.
    Съжалявам, че не мога да ви помогна с повече инфо, просто не съм имал много вземане-даване с тия животни.

    Коментар


    • #62
      От: Отглеждане на прасета...

      Подходящи ли са за екстензивно отглеждане - свободно със зимуване на открито? В Стара планина и Пирин съм наблюдавал коне и говеда да гледат на този принцип.
      Или е необходим пастир?
      Последно редактирано от Стефан ШОПОВ; 19-06-10, 15:09. Причина: печатна грешка

      Коментар


      • #63
        От: Отглеждане на прасета...

        Не мога да ти отговоря с точност на този въпрос. Тези, които съм виждал бяха без пастир, но от време на време собственикът ходеше да ги подхранва с фураж в определени заградени места за да свикват с него иначе не можеш ги доближи.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X