Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново предизвикателство...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ново предизвикателство...

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20220409_174159_copy_3468x2601.jpg
Прегледи:648
Размер:1.17 МБ
ID:6844849 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20220409_174117_copy_3468x2601.jpg
Прегледи:624
Размер:1.07 МБ
ID:6844850 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20220409_174123_copy_3468x2601.jpg
Прегледи:613
Размер:1.10 МБ
ID:6844851 Привет,
    От известно време ме е ударил хормона на средната възраст, та съм решил да ставам селянин, т. е. да си припомня детството...
    Дълго време издирвах мястото, къща ли да бъде, парцел ли и накрая днес спазарих едно място.
    Джунгла е , 30 години човешки крак не е стъпвал, това не ме плаши...
    Имам няколко въпросителни и знам, че тук ще получа най-правилните съвети, та започвам..
    ​​​​​
    1. След орязване на храстите, клоните и стеблата на дърветата, каква е следващата процедура да изчистя корените от земята, дълбока оран с трактор или , приемам всякакви съвети ?

    2.Идеята ми за начало е фургон, каравана или преместваема къща, кое да избера, читава фирма някой ако знае ?

    Предварително благодаря на отзовалите се... 🍻👍🙂
    ​​​​​
    Последно редактирано от cnc82; 10-04-22, 00:33.
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

  • #2
    Не режи и чисти нищо! Багер влиза и за един ден дърветата и храстите заедно с корените са извадени. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img_20200504_174147.jpg
Прегледи:607
Размер:774.9 КБ
ID:6844875 ​​​

    Коментар


    • #3
      Опитай се да си представиш цялата картинка , какво точно иска да получиш . Големи дървета се опитай да запазиш . Сянката е нещо , което ще оцениш на лято, а за нея се чака с години

      И честито разбира се
      Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
      За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

      A1+

      Коментар


      • #4
        Благодаря !

        И аз така мисля за по-големите дървета - да се запазят въпреки, че не са плодни вероятно.
        В противен случай, ще е най-малкото много голо...

        За храстите и тревите вече даже получих оферта, имало някакво момче в селото - срещу 150-200 лв. чистил основно подобни терени. Вероятно ще се възползвам от услугите му. След това обмислям за останалите корени в земята да ползвам някое малко багерче...
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • #5
          Относно дърветата, аха да резна едно, и тогавашната ми мома ме спря, като каза, че винаги мога да го отрежа ако искам.
          Ставаше въпрос за джанка, която е израсла под ъгъл около 45° или дори по-малко, защото големи дървета я засенчваха.

          По същата логика не махнах и един саморасляк около 2m, неясно какъв, приличащ на нещо между топола и бреза, който разбрах какъв е чак след 7÷8г, и много търсене, благодарение на Вертера.

          Сега трепетликата вече порасна, при това с доста интересна форма, и поради която я оставих.

          ... и честито уплътняване на следващите 20г от живота ти, че и на всички в семейството !
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #6
            Честито. Съседа ми (архитект) преди 2 години на гола поляна до нас за нула време си вдигна едноетажна, дървена, сглобяема къща, произведена в Австрия, доставена нова и сглобена тук. Върху бетонни подпори, мисля че дори ивичест фундамент няма, но може и да съм забравил. Изглежда отлично и отвън и отвътре. И той от нищо не се е оплакал. Ако те интересува фирмата мога да го питам.
            Technical Rescue Direct - life lies in courage
            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

            Коментар


            • #7
              Да, интересуваме. Всякаква информация е добре дошла, докато си изясня на какво точно да се спра в моя случай.
              Като цена, разрешителни, фирма и т. н...Ако не е нахално и някоя снимка ако може, ще е супер.
              Ако прецениш, че не е за форума, може и на лично, благодаря предварително !
              Който търси , намира !
              Човекът е човек, когато е на път !

              Коментар


              • #8
                Честита придобивка! Както се каза вече по-горе, имаш си занимавка за много години напред, живот и здраве.

                Коментар


                • #9
                  Честито за придобивката! Аз също съм решил да се изнасям. Относно дървена къща , в момента не се знае кое колко ще струва , за една година цената на дървения материал е по две , в западна Европа най-вероятно е по три. А със спрения износ от Русия , сметките ще станат много сложни.
                  В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                  Коментар


                  • icerunner
                    icerunner коментира
                    Редактиране на коментар
                    То с останалите строителни материали е горе-долу същото. Цимент, желязо, транспорт, топлоизолация... всичко е х2. По-скоро трябва да "пробваш" кои още не са вдигнали добавената стойност двойно и да се възползваш от това. Може да са дървени от Австрия, може и да не са...

                  • pan_rt
                    pan_rt коментира
                    Редактиране на коментар
                    то цена надолу няма да има ,така че действай доде не е станало още по скъпо. Бука отива 750лв суров, а чама му води вече

                • #10
                  И аз колега съм в подобна ситуация, но реших да го изчистя сам на ръка. До сега съм наполовина, но пък добивам много дърва. Оставям дънерите на около 40см да стърчат(те вече ще се изкореняват с багер). Така запазих тревата , листата, игликите и най важно дивия чесън(страхотен е). Така няма кал и се работи дори и след дъжд. Ако бързаш багера е вариант, но след него остава свинщина за дълго време. Реши кое ще ти е най-добре......всичко ще се оправи само да си здрав.
                  "Няма как да обясниш нещо на човек, с когото ви делят два вагона книги!" Тодор Колев

                  Коментар


                  • #11
                    моя двор беше обрасвал само 16г.: първо изчистих на ръка къпинака и храстите за да се види къде какво има, после отрязах всички дървета като оставих само 2 ореха , две ябълки и 2 круши. После багер, но не такъв като на долната снимка а голям - коренищата са доста големи. Не само ги извади, ами и "изора" наоколо наоколо със зъбите на кофата, защото когато се вади основното коренище, корените се късат и остават. след това оране с плуг - пак излизат корени и тук таме камъни. Сега чакам пръст да го позапълня и заравня, та да си правя морава с плодни дръвчета. За постройка не мога да кажа, аз ремонтирам старата, но сега цените са Х2. За начало взимай една каравана да имаш къде да си почиваш и един строителен фургон за барака да си държиш инструментите и материалите.
                    ________________________________________________
                    Subaru OUTBACK 2,5
                    Hyundai TUCSON 2.0

                    Коментар


                    • jordanov sv
                      jordanov sv коментира
                      Редактиране на коментар
                      С онази старата лоза какво се случи?

                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      остана под бетона

                  • #12
                    Така мисля да процедирам, каравана за първо време и след това строеж. Като много вероятно строежа да е на сглобяема къща, с монолитно строителство не ми се занимава с тези цени на материали и качество от майстори, а и имам други виждания по въпроса.
                    Тъй като покупката на самото място беше спонтанна, още не знам съществуващата барака с какъв статут е. Ако фигурира в нотариалния акт, много вероятно върху петното да се изгради "нова барака" в която да се живее.
                    За в момента чакам да приключим документално нещата и след това я почвам от някъде..
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      Важното е да я има на скицата, не в НА. Ако я има, вадиш едно удостоверение за търпимост и си ОК откъм законност.

                    • cnc82
                      cnc82 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Благодаря за съвета Ванка !

                    • MFr
                      MFr коментира
                      Редактиране на коментар
                      99,99% бараката я няма на скица, тя даже, като гледам, няма и фундамент някакъв. То къщи от преди 20-ина години ги няма, та какво остава за въпросното съоръжение.

                  • #13
                    Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                    Така мисля да процедирам, каравана за първо време и след това строеж. Като много вероятно строежа да е на сглобяема къща, с монолитно строителство не ми се занимава с тези цени на материали и качество от майстори, а и имам други виждания по въпроса.
                    Тъй като покупката на самото място беше спонтанна, още не знам съществуващата барака с какъв статут е. Ако фигурира в нотариалния акт, много вероятно върху петното да се изгради "нова барака" в която да се живее.
                    За в момента чакам да приключим документално нещата и след това я почвам от някъде..
                    Честито Тишо, за бараката влез в кадастъра да видиш дали има нещо снимано на терена. Съседите на село така си направиха къща в двора на мястото на един сайван. С каравана ще си топ, можеш да си я ползваш и стационарна и като решиш да обикаляш с нея, ще си имаш къде да я спираш без да плащаш за целогодишен паркинг. Аз това много искам да го направя , но нещо са неприятни цените на парцелите край нас.
                    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                    Ford Fiesta 1.4 Tdci

                    Коментар


                    • cnc82
                      cnc82 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Пробвах с кадастъра и греда...в селата нищо не излиза за отделните имоти . Преди години съм проверявал и всичко си беше ОК , дали е някакъв бъг или нещо съм забравил...?

                    • BRANCO
                      BRANCO коментира
                      Редактиране на коментар
                      Сигурно си пробвал в сайта на кадастъра - малко населени места имат актуална информация там. Отиди в Общинския Съвет на място да провериш.Имай предвид, че рядко става от първия път!

                    • cnc82
                      cnc82 коментира
                      Редактиране на коментар
                      Благодаря !

                  • #14
                    Това за бараката и аз си го помислих , просто да и спретна един " ремонт “ и реално нея да обитавам , навремето дядото който е живеел там я е ползвал като къща .Не съм много наясно със ЗУТ , кое е законно и кое не . Днес цял ден се ровя из нета и разучавам...
                    Наскоро даже са направили промени в закона и даже за фургон или каравана ( ако е без валидна регистрация ) да изкараш разрешително за поставяне трябва някакъв проект да представяш със заявлението , явно последните години нашумяха разни фургони и контейнери и са затегнали нещата.
                    Реално още не съм собственик , само се разбрахме с продавача , че ще купувам и съм дал капаро . Чакам да ми пратят снимка на скицата и се надявам да разбера за бараката . Отделно сега проучвам нещата с тока и водата , имало е партиди навремето , но в момента няма кабели към парцела , с водата е същата работа - има тръби и шахта но няма водомер .
                    Филма тепърва почва..
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      дай скицата да я видим. щом има партиди, с НА ги прехвърляш на твое име и си готов. ЧЕЗ ми сложиха нов електромер и пуснаха тока, напълно безплатно. ВиК ме вързаха и сложиха нов водомер за никакви пари.

                    • cnc82
                      cnc82 коментира
                      Редактиране на коментар
                      ИмаЛО е , в момента дали съществуват или са ги закрили служебно , никой не знае . Имота не е ползван много години и собствениците ( децата на наследника ) нямат никаква информация .Утре се надявам да разбера как стоят нещата , ще пообикалям напред назад .

                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      и при мен бяха минали 16г. от както последно са плащани тока и водата.
                      ЧЕЗ ги намериха по адрес на имота, защото нямаше електромери - ако стоят електромерите излизат веднага по номера им. ВиК Радомир си имаха партидата , не бяха я закрили - стоеше архивирана като неизползвана.
                      но за да подадеш заявление, трябва НА и на двете места.

                  • #15
                    Личното ми мнение е, че излиза по-ефтино, ако си купиш имот, в който няма проблеми с ВиК, енерго, саморасли дървета и самата сграда става за живеене и ремонт. Казвам го от опит. Разчистването на двора ще отнеме много време и пари - няколко хиляди лв. Построяване на къща, узаконяване още няколко десетки хиляди. Всеки ден пътуване до мястото и най-важното - ВРЕМЕ. Ще ти омръзне още първата есен. Ако сметнеш грубо колко пари ще дадеш за строителство, по-добре да потърсиш имот, в който да спестиш това време, труд и пари.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X