Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пасивна къща що е то и има ли почва у нас?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

    "Пасивна" е всяка къща, изолирана до степен топлинни загуби, клонящи към нула, тоест почти да не е необходима външна енергия за отопление/охлаждане. Всяка къща, вкл и традиционната българска може да бъде превърната в "пасивна". След изчетеното от мен през последните 2-3 год по въпроса, с малко пари и много гол ентусиазъм се хвърлих в приключението: Направи си сам "пасивна къща". Да вметна, че от строителство не разбирАХ. Построих я, двуетажна, РЗП 100 кв.м. Сега съм на етап "Покрий па плачи". Нямам пари да я довърша, но това е друга песен. Не бих казал, че цената е много по-висока. А за технологията накратко: Първи етаж - тухла + 10 см XPS. Втори етаж - дървена конструкция с 35 см вата. Дървена дограма, сега умувам - троен стъклопакет или двоен с К стъкло.
    Успех на колегата musovir

    Коментар


    • #17
      До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

      Мой приятел построи пасивна къща, по всички правила и изисквания с най-новите технологии, дори имаме идея да се занимаваме с строителстео на такива къщи.
      Ще направим сайт в който ще се отчитат всички данни за затопляне на вода разходи за климатизация и вентилация като ще се следят с камера. Не прдлагаме оферта защото къщата е в едногодишен изпитателен срок. Тук през другата седмица ще поместя няколко снимки за да добиете представа за основните енергоспестителни системи на къщата.
      Ще ви запозная с изолацията и материалите.

      Поздрави.
      sigpic

      Коментар


      • #18
        До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

        Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
        С вдигане цените на горивата и ел. енергията, Пасивната къща от "Еко" става и Икономически изгодна, Георги Балански (Издава сп. "Компютър" и "Направи си сам") е изписал доста по въпроса, а май си построй и неговата къща по този начин. Със сигурност когато стигна до строеж на Моята си къща (дали и кога.....) ще е с яка изолация и възможно най много трикове за ползване на "безплатните" енерго източници (Слънце, вятър, термални води...), че сега мака и добре изолиран (5см изолация е на апартамента, за "Пасивна" къща минимума е 10см.) сметката за газта е плашеща а цените само растът (а инфлацията изяжда заплатката)
        Да колеги, това което Алекс Марков описва е пасивна къща. http://pasivni.kashti.com/page_1.htm
        Въпроса е за отопление и охлаждане на такава къща да се ползва няколко, пет и повече, пъти по малко енергия. Ползва се топлинно преобразуване на входящия въздух чрез топлообменници, термо помпи, светлинни колектори....Естествено изолация, южно ориентиране, електроуреди клас АА, вентилационни системи. В някои отношения "американските къщи", а и не само те финландските са още по дървени и засмолени, с добрия си коефициент на топлоизолация стоят малко по близко, така са и българските керпичени къщи, но...каменни, бетонни, че и тухли с хоросан моля забравете.
        Има пресмятания на база сегашните цени на материяли и енергоносители показващи че една такава самоотопляваща се и самоохлаждаща се къща ( Вие кажете да ли е пасивна), би възстановила допълнителните разходи по изграждането до 10-15 години. Правилното е пасивна да се постави в скоби.
        Последно редактирано от Christo; 20-09-08, 00:38.
        Колкото е по-добър джипа, толкова по-далеко ходиш за трактор и попадаш на по-пиян тракторист

        Коментар


        • #19
          До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

          Може би в тези къщи е бъдещето,но не и моето бъдеще.Веднага се сещам за приказката за трите прасенца.Ако всички трикове за енергоспестяване се приложат в една истинска къща,съм убеден ,че резултата ще е по-добър.Оставете американците и техните сламени колиби,защото на тези хора не им достигат средства за истински строеж а пък и силно са повлияни от модни тенденции измислени от находчиви предприемачи в строителния бизнес,които с подръчни материали и минимум разходи извличат максимум приходи.

          Да имам къще от пресован картон и пвц и 10 квадрата райграс от пред,не е моята мечта,това си е американска някаква мечта.

          Не разубеждавам автора на темата,може би аз съм деформиран...а може и да не съм...

          За екологията.Когато Държавата помисли за хората,които се стремят да са ЕКО,с намаляване на данъци и др,тогава ще мисля по-добре за такъв начин на живот.За хибриден автомобил също бих се замислил.
          Последно редактирано от adwokat; 21-09-08, 11:45.
          Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
          NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

          Коментар


          • #20
            До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

            Има ли проектанти и строители във форума? За кратка ориентировъчна консултация.
            Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
            Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

            Коментар


            • #21
              До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

              една фирма от казанлък ми се обадиха преди 2 седмици да им обновя сайта
              занимават се точно с това, за което питаш
              ето адреса на стария сайт с готовите проекти за разни клиенти

              http://www.ecozid.com/index.php?show=built-bg
              ако имаш нужда от допълнителна информация пиши ми ЛС и ще говоря с тях
              EnduroX Alba-Damascena 2019

              Коментар


              • #22
                До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                И къде, точно колега, са пасивните къщи????!!!
                Вие, виждали ли сте такава къща ... дори само на картинка?

                Това че някой ви е клиент, и е сложил сричката ЕКО в името си ..... не значи нищо!

                P.S.
                Аааа... значи ... РЕКЛАМА!
                Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                Коментар


                • #23
                  До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                  Първоначално публикуван от Christo Преглед на мнение
                  но...каменни, бетонни, че и тухли с хоросан моля забравете...
                  Доколкото си спомням камъка и бетона имат много голям коефициент на топлопреминаване. Но защо слагате камерните тухли в това число?
                  Още повече че в съвременното строителство задължително се полага външна топлоизолация.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                    Аз в момента си вадя документи за строителство на сглобяема къща приближавайки се максимално до идеята за пасивна и повече до енергоспестяваща къща...

                    Ясно осъзнавам, че ако имам парици достатъчно ще строя по стар български стил, масивен дебел зид от камъни, още по-масивна каменна основа, дебели дървени греди и това е, яко камък и дърво, но засега толкова парици нямам нито имам годините да чакам да ми построят такава къща...

                    Аз исках къща без железобетон и особено без арматура, оказа се, легално без поне малко арматура в основата няма как да се мине...

                    Целта ми е:

                    Солидна основа, камъни, чакъл посипка около 1 метър включая бетон с малко арматура...

                    Дървена конструкция, греди сухи, импрегнирани разположени на около 60 см...

                    Стената, започвам от вън на вътре, сайдинг или мазилка => мрежа=> изолация поне 50мм => ОСВ => вата или нещо друго КНАУФ дебело поне 12-15 см => ОСВ => двоен гипс картон => боя,латекс, дървена ламперия или тапети всичко това трябва да е дебело поне 25 см със съпътстващата го влаго и паро изолация

                    Тавана висящ над него добре изолирана дървена конструкция, покрива отгоре ще е битумни керемиди.

                    Вентилация и климатизация, ще бъдат конструирани така, че въздуха да хармонизира температурата си с тази на подземно помещение изградено за тази цел + геотермални колектори за затопляне/охлаждане на вода въздух...

                    Още нямам схеми и графики но това ми е идеята грубо казано...

                    И хич не ми дреме относно исказванията за американски бараки и други подобни хули, защото като цени е поне 30-40% по евтино от тухлено и бетонно строителсто и дори дете може да сметне кое по-добре термо изолира и кое прави термо мост и кое не и кое се вдига по-бързо и с по-малко хора...

                    Ако има желаещи може да се впуснем и в по-технически параметри и да дискутираме с повече фактическа информация, цени и т.н.
                    Бъдете живи и здрави!

                    Коментар


                    • #25
                      До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                      Ето ви малко данни за коефициент на топлопреминаване на най масово използваните материали в строителството:

                      екструдиран полистирол - 0,031
                      експандиран полистирол - 0,035
                      вата -0 044
                      корк -0,050
                      дърво -0,140
                      газобетон -0,140
                      вароперлит -0,170
                      кухи тухли -0,520
                      плътни тухли -0,79
                      стоманобетон -1,63

                      Коментар


                      • #26
                        До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                        Кирпичът, колкото и да е смятан за селски бедняшки евтин материал си остава материалът с отлична топло изолация. Част от съвременните термо бои имитират неговият състав - целулозни влакна - оставящи при изсъхването си микро балончета с въздух - които в кирпича са също целулозни влакна , смлени от животните и добавени в състава на кирпича като тор.
                        Оборите на село бяха от кирпич, и винаги в тях беше по-топло през зимата и по-хладно през лятото - без да се ползва печка, дори и когато в тях вече нямаше животни (които да отопляват помещението).
                        А при направа на замазка с кирпич - сламените влакна играят ролята на мрежите , които се влагат в замазката ... И ако от това има по-еко ?
                        Никога не се получава конденз или мухъл, тъй като стената поема влагата , и съхне в последствие
                        Къщата се прави с така наречената паянтова(дървена) конструкция, която не се вълнува от никакви земетресения - усуква се ако се наложи, но си стои на мястото.
                        Северната стена е каменна - без прозорци.
                        Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                          Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
                          ...
                          Северната стена е каменна - без прозорци.
                          Като дизайн добре, (личи си кой е дизайнер) ама като топлоизолация?

                          Коментар


                          • #28
                            До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                            Препоръчвам да се запознаете с Quad-Lock Building в Нета.

                            -Строителна система при която кофражът, състоящ се от стиропорни елементи 2" си остава външна и вътрешна изолация.
                            -Отлични качества на слаба топло-студопроводимост.
                            -Възможни са стени с дебелина 250, 200 и 150 мм. Изчислена е арматурата от само един вид пръти.(АНАДА)
                            -най-важното, може би - елементите се произвеждат в Несебърската фирма "АНАДА" и се продават.
                            -Аз бих участвал като доброволец в първата къща.

                            На сайта на Quad-Lock ще намерите всички упътвания за градеж и видеофилми за обучение на персонала.
                            Нужен ви е само нулев цикъл. Останалото е като игра "Лего".
                            Успех.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                              Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                              Препоръчвам да се запознаете с Quad-Lock Building в Нета.

                              -Строителна система при която кофражът, състоящ се от стиропорни елементи 2" си остава външна и вътрешна изолация.
                              -Отлични качества на слаба топло-студопроводимост.
                              -Възможни са стени с дебелина 250, 200 и 150 мм. Изчислена е арматурата от само един вид пръти.(АНАДА)
                              -най-важното, може би - елементите се произвеждат в Несебърската фирма "АНАДА" и се продават.
                              -Аз бих участвал като доброволец в първата къща.

                              На сайта на Quad-Lock ще намерите всички упътвания за градеж и видеофилми за обучение на персонала.
                              Нужен ви е само нулев цикъл. Останалото е като игра "Лего".
                              Успех.
                              Бай Симо ама кога да те викаме като копаме за кота -1 или ще помогнеш в конструирането, ако е така викам те, сериозно.

                              Помисли "на глас" пред нас, 100 м2 къща, 4 стаи + санитарен възел, искам обаче много прозорци, а как се подсилва това нещо, много арматура ще изяде ако примерно искам 2 стени да са 80% от прозорци и врати, нали това ще носи и покрива, а пък аз покрива искам да може да носи освен теглото си и поне 300 кг сняг /м2...

                              Може ли да мислим в тази посока...заедно?
                              Последно редактирано от BatGeorgeone; 22-09-08, 16:14.
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар


                              • #30
                                До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                                Бай Симо ама кога да те викаме като копаме за кота -1 или ще помогнеш в конструирането, ако е така викам те, сериозно.

                                Помисли "на глас" пред нас, 100 м2 къща, 4 стаи + санитарен възел, искам обаче много прозорци, а как се подсилва това нещо, много арматура ще изяде ако примерно искам 2 стени да са 80% от прозорци и врати, нали това ще носи и покрива, а пък аз покрива искам да може да носи освен теглото си и поне 300 кг сняг...

                                Може ли да мислим в тази посока...заедно?
                                БАТЕ, Първо влез в посочения сайт на Quad-Lock Building. За нулевия цикъл не ме търси. Аз моето съм си го откопал.Никакви проблеми за всякакъв вид отвори за прозорци нямаш.Обаче, тъй като сградата се получава супер изолирана, студ-топлина ще прониква само през прозорците. Ей тука идва моята фирма с ПВЦ прозорци-врати с троен стъклопакет.
                                За да няма любителство, добре е архитект, Петя например, да "пипне" нещата.
                                Ако си сериозен клиент, "АНАДА" Несебър може и да направи някакви отстъпки (само предполагам) за първата "птичка" в Северо-запада. А моите прозорци ще поръчаш в Монтана, примерно, че транспортът ще убие отстъпката.

                                Пробвай и Quad-Lock Bulgaria - представителство в София.
                                Последно редактирано от Симеон; 22-09-08, 16:37.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X