Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пасивна къща що е то и има ли почва у нас?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
    ....

    А плаща ли ти се сметката за изграждането й?
    Винаги съм смятал, че когато взимам нещо (и мога да си го позволя) е по-добре да инвестирам в това с Най-ниски последващи разходи, защото инвестицията е еднократна (имал бол парИ - Дал), а разходите са Постоянни и може да дойдат тежки времена когато високите ежемесечни разходи могат да ме "обърнат"

    Коментар


    • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
      ...мрънкат, че било по-сложно и искат бая повече пара ...
      Дай на дюлгерите правото на техен - та ако ще - примитивен маркетинг. Абсолютно всички нови материали, технологии, „системи" и пр. освен всичко друго имат една обща характеристика и тенденция. Сами по себеси са по-евтини и което е основното - изискват все по-ниска квалификация от изпълнителите. Което не пречи на „дюлгерите" (еле па търговците) да се възползват в първоначалният момент от факторите: „новост", „модност", та и „снобски предразположения", ако щеш. Така, преди въпросните да станат масови - от тях се изтисква всяка възможност за вдигане на цената. Така седи въпросът и с разните пластмасови и алуминиеви дограми например, с пластмасовите водопроводи, гипрскартонените изпълнения и т. н. и т. н. Точно така седи въпросът и със онези зидарийни тела дето ти имаше едни главоблъсканици. И със изолацията, вградена в стената - както и да се разглежда, така изпълнена тя изисква по-малко труд, прецизност при изпълнението (съответно квалификация) и пр. Просто трябва да стане по-масово това изпълнение (като точно по този въпрос, главният проблем е консервативността на клиентите, защото мина достатъчно време, за да протече естественият процес на „тривиализация"). Ма така като те гледам теб, не си се разбързал, та има време
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

        Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
        Винаги съм смятал, че когато взимам нещо (и мога да си го позволя) е по-добре да инвестирам в това с Най-ниски последващи разходи, защото инвестицията е еднократна (имал бол парИ - Дал), а разходите са Постоянни и може да дойдат тежки времена когато високите ежемесечни разходи могат да ме "обърнат"
        На теория звучи добре. Както споменах и по-горе обаче, всичко зависи от това каква излиза сметката. Щото може да се окаже, че си ручал жабетата за тоя, дето духа ...

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        ... И със изолацията, вградена в стената - както и да се разглежда, така изпълнена тя изисква по-малко труд, прецизност при изпълнението (съответно квалификация) и пр. Просто трябва да стане по-масово това изпълнение (като точно по този въпрос, главният проблем е консервативността на клиентите, защото мина достатъчно време, за да протече естественият процес на „тривиализация"). Ма така като те гледам теб, не си се разбързал, та има време
        Не съм много убеден. Двойният зид с изолация по средата със сигурност пести материали и труд от полагането на изолационния материал (в сравнение с монтажа на последния отвън на фасадата), но по отношение на зидарската работа ми се струва, че иска повече майсторлък (два читави зида и по-малки тухли), отколкото примерно зидането с новите керамични блокове от типа на Поротерм 25 или 38. Като гледам какво е в масовия случай изпълнението на стандартна зидария с тухли четворки, ме гризат едни силни съмнения как средностатистическите зидари биха изпълнили двойния зид ...
        А мене хич не ме гледай! За бързане си бързам, само дето непредвидени обстоятелства ме върнаха в изходна позиция и трябваше да започнем отначало. Иначе до месец - месец и половина трябва да съм се определил какво искам, за да залегне съответното решение в проекта.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

          Чавдаре много си прав за двойната зидария защото в европа НЕ слагат колони дори на много етажна къща, буат два реда тухли с кухината помежду им и само трегерчета на прозорци и варти, това докарва уртикария на масовото "майсторско" съсловие от зидари в БГ, а и все пак сме земетръсен район та всичко хубаво ама пак удряме на същия параграф 22, хем изолации и хем колони и яко бетон за здравина и т.н.

          Аз лично се чуствам зле(несигурно) в къща без бетон ама това си е мое усещане.

          Истината е, че вече има много достъпни начини за гонене на термоефективност но поради пазарни(търсене-предлагане на материали, масовост/достъпност на материали и опит на строителите) особености в БГ реализацията май ще ви затрудни.

          Един страничен въпрос към знаещите колко е масово живота на една пасивна къща ново строителство в Зап. Европа? На острова има хиляди къщи на по 4-5-6 века които с подмяна на прозорци и врати постигат завидни нива на термоефективност?
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

            Мислех си, че тази тема само ще я чета, но и аз, като човек без един работен ден за някой друг,
            Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
            Винаги съм смятал, че когато взимам нещо (и мога да си го позволя) е по-добре да инвестирам в това с Най-ниски последващи разходи, защото инвестицията е еднократна (имал бол парИ - Дал), а разходите са Постоянни и може да дойдат тежки времена когато високите ежемесечни разходи могат да ме "обърнат"
            , щото, поне при мен, като има, има, ама като нЕма, нЕма !

            Та в тази връзка съм абсолютно съгласен с Алекс, че инвестирането в последващи силно намалени неизбежни разходи си заслужава,
            щото ако се случат некви тегави моменти, няма да има нужда да се фокусираш в оцеляващи разходи,
            а ще имаш спокойствието да си решиш проблема и да излезеш от ситуацията.

            А сега конкретно по темата.
            От 6-7 години чета всичко, което намеря, за енергийноефективните къщи, включително и всякакви екоизвращения.
            И понеже всичко което правя минава през личният ми контрол, и къщата която ще правя я очаква същото.
            И понеже всеки лев който ще похарча ще го давам аз, естествено ще гледам да мина колкото може по-тънко, но не и за сметка на крайният резултат който целя.

            Имам няколко концепции за къщи според това за какво ще се ползват, но сега ще споделя една от тях.

            Харесвам естествените материали като дърво и камък, а също и стари плътни единични тухли, като качество на материалите и начина по който изглеждат.

            Та единият вариант който ми се върти в главата е:
            Стара единична тухла, като се гони читава зидария, щото от вътрешната страна мисля само да се запечата с лакиране.
            Следва изолация 15-20 см.,но все още не мога да уточня, поне за мен, точният материал като цена/качество,
            и, като в/у нея се сложи арматурна поне 20/20, каменна зидария 25/30 см.
            По този начин се спестява мазилка отвън и отвътре, а и ефекта, като изглед, ми харесва, и много държа на акумулаторният ефект от старите плътни единички.

            Ако ще се прави цял (а не полуетаж) втори етаж, на него изолацията ще е по-дебела и отвън дърво, а отвътре в/у тухлата може гипсокашон или дърво,
            но е въпрос на ситуативно лично решение.

            Трудно ми е да го докарам на сметки, но на база на прочетено и видяно мисля, че ще е доста ефективно.

            Ако отвътре тухлата е двойна, изолацията 30 см., и каменният зид 40 см. ще е по-добре, но и цената ще е по 2.

            Но, на база на всичко прочетено до сега, според архитектите, не било правилно да се прави по този начин, отвън камък, а отвътре тухла,
            защото, материалите отвън и отвътре са различни, и затова нямало преход в начина по който ще изглежда.
            Извинявам се, ако последното изречение звучи непрофесионално, но пък и не съм архитект.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

              Някой може ли да напише за еднофамилна къща около 80м2 с 3 членно семейство какъв рекуператор трябва да се използва /примерни марка, модел, линк/ с какви параметри и каква му е консумацията на ел. енергия, че от енергоизточниците за отопление е най-скъпото. Газ, дърва, въглища, пелети са по-евтини от ел. енергията. Пиша само за отопление, защото там, където живея имам 1 климатик в цялата къща и предната 2014 г. не съм го ползвал за охлаждане, а предната-2013 г. 3-4 пъти. За БГВ в съдомиялна и перална машини ползвам от бойлерите.
              Не съм черноглед и хейтър, но както при новите еко МПС-та, които са по икономични от старите на четвърт век е по-икономически изгодно да си карам стария автомобил отколкото всяка година да го сменям с по-нов. Това не е изгодно само за производители, търговци и рециклатори на МПС. Мисля, че е такава и сметката при разходите за придобиване, експлоатация и поддържане на пасивните жилища.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                ...повече майсторлък (два читави зида и по-малки тухли), отколкото примерно зидането с новите керамични блокове от типа на Поротерм 25 или 38. Като гледам какво е в масовия случай изпълнението на стандартна зидария с тухли четворки, ме гризат едни силни съмнения как средностатистическите зидари биха изпълнили двойния зид...
                „Модерните" тухли (независимо от марката) се зидат по-безгрижно от класическите четворки, защото е достатъчно да се вкарат във вертикала, с тия „сглобки" си трябва талант, за да изкривиш стената, пък да поставиш някоя, така че да стърчи в някоя посока извън равнината на стената си е направо невъзможно. А „двойният зид" ще го изпълни като два единични . Впрочем, от въпросните има и за зид 12см, въпреки че от вътрешната страна е по-добре да са плътни тухли.

                Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
                ...Стара единична тухла, като се гони читава зидария, щото от вътрешната страна мисля само да се запечата с лакиране.
                Следва изолация 15-20 см.,но все още не мога да уточня, поне за мен, точният материал като цена/качество,
                и, като в/у нея се сложи арматурна поне 20/20, каменна зидария 25/30 см...
                Дали ще са стари тухлите не е толкова важно, но наистина е много добре (както споменах) отвътре да са плътни, защото се получава акумулираща (топлината) маса във изолирания обем. Решетъчни тухли (кухи зидарийни тела) отвън, правят по-плавна графиката на температурната граница - да се избягват всякакви предпоставки за конденз е особена важност. Независимо че на пръв поглед изглежда без значение понеже е в рамките на стената, напрактика именно затова е дори по-важно отколкото по повърхностите. Какмъкът е много добър проводник, но може да се компенсира с дебелина, пък и компромисите в името на собственото виждане за красота (и съответно удовлетворение) са си напълно резонни.
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                  Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                  Някой може ли да напише за еднофамилна къща около 80м2 с 3 членно семейство какъв рекуператор трябва да се използва /примерни марка, модел, линк/ с какви параметри и каква му е консумацията на ел. енергия, че от енергоизточниците за отопление е най-скъпото. Газ, дърва, въглища, пелети са по-евтини от ел. енергията. Пиша само за отопление, защото там, където живея имам 1 климатик в цялата къща и предната 2014 г. не съм го ползвал за охлаждане, а предната-2013 г. 3-4 пъти. За БГВ в съдомиялна и перална машини ползвам от бойлерите.
                  Не съм черноглед и хейтър, но както при новите еко МПС-та, които са по икономични от старите на четвърт век е по-икономически изгодно да си карам стария автомобил отколкото всяка година да го сменям с по-нов. Това не е изгодно само за производители, търговци и рециклатори на МПС. Мисля, че е такава и сметката при разходите за придобиване, експлоатация и поддържане на пасивните жилища.
                  Atrea DUPLEX 180EC4 може и да ти е достатъчен.

                  Коментар


                  • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                    Първоначално публикуван от miro1972 Преглед на мнение
                    Atrea DUPLEX 180EC4 може и да ти е достатъчен.
                    Не мога да намеря техн. данни и цена на това нещо. Питах Гуглето, но само на чешки дава отговори.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                      Първоначално публикуван от miro1972 Преглед на мнение
                      Ето една снимка на пасивен профил ,троен стъклопакет с две К-а стъкла , топъл дистанционер и Аргон , както и правилен RAL-монтаж на външния ръб на стената .
                      Изолацията от 20см ще застъпва профила. [ATTACH]772600[/ATTACH]
                      [ATTACH]772601[/ATTACH]
                      [ATTACH]772602[/ATTACH]
                      Последната снимка е на т.н. изнесен монтаж в зоната на изолацията.
                      Бихте ли дефинирали понятието"правилен RAL монтаж". Тези котви/планки за изнесен монтаж сигурно ли е че са част от системата?Лично аз не бих окесил такава дограма на това.Не Ви критикувам просто изказвам мнение.Ако искате пишете на всезнайко Гугъл планки за изнесен монтаж на дограма Вюрт примерно..........Фолията също не ми се струват много по детайл.А монтажа на т.нар"бързак" жаргонно във фугата на тухлите не го коментирам
                      Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                      GSM +359 895 236 182

                      А Rhf +

                      Коментар


                      • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                        Ако правиш двойна стена, не знам доколко вътрешната е удачно де е от плътни тухли.
                        Не що се отнася до топлоизолацията.
                        Плътна единичка ти отнема едни 12 см и половина (без да броим мазилката) от вътрешното пространство
                        А не съм видял някой да ги зида " на нож".
                        Камерна тухла подсилва изолацията. Вярно, не акумулира, но и оттдаването е ограничено.

                        Има вариант да се иззида от 5, или 7,5 см/
                        Без да броя предимството при изкопаване и вграждане на гофрирани тръби за ел. инсталацията.
                        Това с мостовите в мазилката никога не съм го разбирал, и няма да го разбера.
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                          Alex052 , снимката съм я взел от Гооглето и не отговарям за нея. Горните снимки са моите и там ти гарантирам,че лентите са точно каквито трябва да са! Бялата е паропропусклива и се слага отвън , а розовате паро не пропусклива . Използваните котви се виждат на втората снимка. Вюрт имат цял файл как се монтира RAL MONTAGE. Не съм монтажник , а инвеститор и исках точно това.
                          S_s1 ,данни има в сайта на производителя Atrea. Иначе можеш да видиш и Brink и Systemair.

                          Коментар


                          • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                            Първоначално публикуван от miro1972 Преглед на мнение
                            Alex052 , снимката съм я взел от Гооглето и не отговарям за нея. Горните снимки са моите и там ти гарантирам,че лентите са точно каквито трябва да са! Бялата е паропропусклива и се слага отвън , а розовате паро не пропусклива . Използваните котви се виждат на втората снимка. Вюрт имат цял файл как се монтира RAL MONTAGE. Не съм монтажник , а инвеститор и исках точно това.
                            S_s1 ,данни има в сайта на производителя Atrea. Иначе можеш да видиш и Brink и Systemair.
                            Снимката от нета е с крепеж и котви които не подлежат поне за мен на коментар и т.н., радвам се ,че не сте снимали собственната си дограма/мислех, че е двуцветна все пак има разлика и в цвета/.Успех в начинанието, надявам се да сте удвлетворен от крайния резултат след завършване на пасивния строеж.
                            поздрави и успех
                            Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                            GSM +359 895 236 182

                            А Rhf +

                            Коментар


                            • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                              Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                              ..... двойно повече изолация (и каквито и да било материали) всякак си струва двойно. Всяко усложнение на изпълнението също се изразява в оскъпяване - неминуемо. Тия сигурно имат предвид, че барабар целокупното оскъпяване успяват да се вместят в 1000 евро - това може би им е някакъв репер.
                              Двойно изолация - двойно пари, ама за изолация. Постигането на максимална ефективност обаче не е само изолация. Колко процента от цената на 1 нова къща отива за изолация?

                              Има и нещо друго, нарича се фактор на формата. Отношението на външните ограждащи елементи на сградата към отопляем обем. С мисъл още при проектирането, можеш да намалиш или увеличиш това отношение значително. Едно е да изолираш 200 м2 стена друго е 400 м2, за един и същ отопляем обем. Ето ти само от проектирането, как 20 см изолация за 200 м2 ще ти излезе на същата цена, като 10 см на 400 за един и същ обем на обитаване.

                              В България за мен проблема е по-скоро, че трудно ще се намери такава изолация поради липсата на пазар.
                              "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

                              Коментар


                              • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                                Идеалната форма е сфера. И за да е еко и пасивна най добре е да е въртяща се и най-добре около центъра си.
                                А можете ли да качите снимки на жилища с не идеален, но поне добър "фактор на формата".
                                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X