Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

    Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
    Как да ти го кажа по-меко. Някои хора имат занижени критерии за хигиена и комфорт.
    "Удоволствието" от това да съм куче пазач на печката, вечно мръсен и смърдящ на пушек си го спестих дори на вилата.

    Вероятно имаш бигпроблем с комина!
    Аз съм в апартамент с открито огнище и няма такъв кеф, като гори. После и скара правя на жарта. Мирис и пушек - йок.
    Като не гори е чудесна вентилация, че сме двама пушачи.

    Коментар


    • #77
      От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

      Печка / камина паля в по-студено време , останалото време - климатици . Запаля ли камината за нула време става 35 гр. и климатика "заспива" .Това до към 1-2 ч. през нощта , когато изгаря последното дърво в камината , после тръгва климатика и сутринта пак е топло 22 гр. без да се налага да ставам през 2 часа да хвърлям дърва . Това в село на 30 км от Варна посока Добрич на 350 м н.в.

      Коментар


      • #78
        От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

        Някак никак не си представям съвсем без печка. Особено ако си сам или двама. Зависи и от местоположение, климатик за лятото може и да не трябва, ма да ми спре тока, когато цялата рая се е наканила и събрала- мерси. Само за това имаше разни ,,аварийни" печки навсякъде, но после има няма ток, пак се палят те. С 10дка двор трябва да се свиква с много неща, як гърч си е, но кочина може да се види и на пъпа на селото. По един добър радиатор и ... .
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • #79
          От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

          Много интересна тема! И аз да направя кратко включване и да споделя опит.Втора година живея в полите на Стара планина- купих си къща с идеята за вила, но се оказа, че ми е по-комфортно да си живея там- на село, с готини съседи и в пълно разбирателство с тях и природата- (съседите в цялото село зимата са може би по-малко на брой от съседите във входа в който живях).


          А сега по темата- карам втора зима там, като уикендите прекарвам повечето време в къщата или в двора, а през седмицата отскачам до офиса в София да работя и след това пак се прибирам "на селооо". Най-добрият вариант ми се струва, е да се започне първо с добрата външна изолация (избрах външната заради акумулирането на топлина в стените, а мнения в интернет и от хора относно ползите от вътрешна/външна изолация има много и всеки сам си преценява), добрата изолация на таваните- където позволява изолация над плочата, където помещението не позволява- вътршна изолация, следвана успоредно от добрата изолация на дограмата- не само там където се отваря, ами и пролуките между рамката на прозореца и стената(ако има такива). Това, което за мен работи прекрасно, е комбинация от отопление на твърдо гориво и когато "батериите" не ми стигат да зареждам/чистя камината, съм оставил автоматизирани конвектори на 23 градуса- т.е., като изгори горивото в камината, конвекторите да ме заменят при ставането по 2 пъти през нощта да разпалвам камината. Разбира се, през деня оставям конвекторите на 21 градуса поддържаща температура, за да не изстива къщата.

          Пред дилема съм дали да не инсталирам пелетна камина до 25 киловата, но ми се струва, че тенденцията да расте цената на пелетите си остава, та даже се и засилва. Много са модерни и търсени напоследък. Няма да крия, че ако имах алтернатива за котле на газ, нямаше да се двоумя да го инсталирам. Смятам, че бъдещето на отоплението се крие във възобновяемите източници на енергия и най-вече слънцето и геотермалната енергия. Вятърът също не е за подценяване, но по последни проучвания, подобна инсталация излиза не само скъпо, но и съхраняването на енергия не е проста задача, имайки предвид ниските цени на изкупувана електроенергия ако излишъка се продава на дружествата,което малко или много обезсмисля подобна инвестиция.

          Коментар


          • #80
            От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

            Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
            С риск да се присъединя към групата със занижени критерии, мисля че си се лишил от едно от сериозните удоволствия да имаш вила.
            Останалото Рънъра и Сто са го описали.
            Имам си и камина, не ме мисли.

            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
            Вероятно имаш бигпроблем с комина!
            Аз съм в апартамент с открито огнище и няма такъв кеф, като гори. После и скара правя на жарта. Мирис и пушек - йок.
            Като не гори е чудесна вентилация, че сме двама пушачи.
            Екстра си е комина, просто при всяко отваряне на вратичка на какъвто и да е отоплителен уред се получава едно завихряне и излиза малко пушек. Щом си пушач едва ли го усещаш.

            Коментар


            • #81
              От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

              Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
              Да си вечно ангажиран през час, два да слагаш дърва иначе студ. Събуждаш се сутрин и веднага търчиш да палиш печки, иначе студ. Прибираш се смазан от бачкане и веднага търчиш да палиш печки, иначе студ.
              ........
              Добре изолираната къща е доста по-инертна термодинамична система от това, което си представяш.

              Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
              Как да ти го кажа по-меко. Някои хора имат занижени критерии за хигиена и комфорт.
              "Удоволствието" от това да съм куче пазач на печката, вечно мръсен и смърдящ на пушек си го спестих дори на вилата.
              Без съмнение си прав за това, но истината е че физическия комфорт и мързела, въпреки, че често се стремим към него не е нито самоцел нито най-висша цел за всички.

              Очевидно градската цивилизация печели повече привърженици през последните десетилетия (столетия), т.е. без съмнение така се живее по-леко и удобно. Но хората за които това благо е незаменимо обикновено не си правят планове за 10 декара чифлик за нуждите на семейството... Нали и нуждите на семейството хората с незанижени критерии за хигиена и комфорт си ги задоволяват в Метро, а не на двора.
              Technical Rescue Direct - life lies in courage
              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

              Коментар


              • #82
                От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение

                Екстра си е комина, просто при всяко отваряне на вратичка на какъвто и да е отоплителен уред се получава едно завихряне и излиза малко пушек. Щом си пушач едва ли го усещаш.
                Ама аз никакви вратички не отварям! Устата на огнището ми е някъде към половин квадратен метър. И винаги е отворена.
                Е вярно имам и клапа над него, както и клапа на изхода на комина, ама се ползват рядко - основно при бурни ветрове.

                Коментар


                • #83
                  От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                  Чета темата от самото начало, но така и не разбрах собственика колко пари за ремонт и отопление може да отдели.

                  Но наистина най-важното е първо да започне с топлоизолацията.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #84
                    От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                    Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                    Как да ти го кажа по-меко. Някои хора имат занижени критерии за хигиена и комфорт.
                    "Удоволствието" от това да съм куче пазач на печката, вечно мръсен и смърдящ на пушек си го спестих дори на вилата.
                    Може и мърляч да ме наречеш, няма да се впрегна. И на мен са ми странни изпитващите страх от мръсотията, но явно са такива, дето не са се омазвали с л@йната на децата, примерно, и не вярват, че след вода и сапун пак може да се храниш с тия ръце.
                    А твърдението за "вечно мръсен и смърдящ на пушек" говори първо че не си доближавал печка или огън, и второ че според теб професии като готвач, автомонтьор, заварчик и други, трябва или да се забранят, или практикуващите ги да бъдат ограничавани в изолатори.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                      Първоначално публикуван от Димитър Желязков Преглед на мнение
                      Кое имаш предвид, че е доволно скъпо с пропан-бутан? Като гориво или оборудването и инсталацията?
                      При отопление с пропан-бутан можеш да постигнеш още по-пълна автоматизация в сравнение с пелетите. Ползвам и двете системи в един отоплителен кръг, та имам някаква база за сравнение.
                      Мите какъв е разхода на газ за ХХХ м2, м3 - при температура 22-24 градуса? За да се добие някаква представа за обем-съд и разход.

                      Поздрав

                      Коментар


                      • #86
                        От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                        Дървата също са възобновяем източник на енергия.
                        Не стават за гъсто населени райони, или поне не директно в печката, но за нашенските обезлюдени села, няма никакъв проблем.
                        Комбинацията ток и дърва е най-сигурна, комфортна и икономична.
                        При преходните сезони, или в определени ситуации, ползваш високия КПД на климатика, а при съображения да не го правиш, ползваш дървата. Готови за в печката се продават, и стоят в запас без проблем, а хамалогията не е голяма, пък и няма да е ежедневна.
                        Малко въглища в запас, също могат да помогнат за по-рядко обслужване на печката/котлето, когато се налага(там за през нощта и пр).
                        Ако е зора за чисто, макар че не е задължително с печката да е много мръсно, просто се ползва отоплителния уред в отделно помещение, което не се ползва като основно.
                        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                        Коментар


                        • #87
                          Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                          При мен основното отопление е термопомпа с подово и поддържа 22-25 в стаите цяла зима.

                          Резервното отопление е камина в хола 60 м2 - там температурата не пада под 24 градуса.

                          Е няма такъв кеф както си премръзнал да си напалиш камината и за 20 минути да дигнеш до 30 градуса и да се размажеш.
                          Проблема е само че на хладилника в хола не му понася над 30 градуса
                          С 3 цепенички издържа 12 часа и пада на 26 градуса.
                          Преди 4 години купих 5 кубика дръве и още са на половината.
                          Но къщата е супер изплирана без термомостове, 10 см каменна вата по фасади, 5 см минерална зад гипсо картон, 10 см стереопор по тавани вътрешно, 15-20 см фибран под замазката на плоския покрив, 5 см фибран около ивичестите основи, 5 см под плоча кота нула и 5-10 см над плоча кота нула.
                          А и дограмата е 10 см Саламандър с 9 санта стъклопакет.
                          Най студеното нещо в стаите са подпрозоречните камъни около 18-20 градуса.
                          Има и външни ролетни щори на половината прозорци.


                          Село 15 км северно от Варна 320 мнв

                          Основен проблем се оказва греса в цялата къща който в преходните сезони без работа на подовото хладенее е не е комфортно за децата да се търкалят на пода.
                          Проблема се реши с дебел килим на половината хол.

                          Сега в друго жилище сложих винил в жилищните помещения и ще докладвам как е сравнено с греса.
                          Последно редактирано от rosen_offroad; 28-11-18, 15:53.
                          Land Rover Discovery II, V8 4.0
                          VW Golf VI variant
                          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                          Коментар


                          • #88
                            От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                            Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
                            .... Но хората за които това благо е незаменимо обикновено не си правят планове за 10 декара чифлик за нуждите на семейството...
                            Малко встрани от темата , ама "за нуждите на семейството" е доста относителен израз .
                            Ся , ако става въпрос наистина за задоволяване на семейни нужди - 1 дка обработваема земя е напълно достатъчен . При това дори на човек в разцвета на силите ше му се отели вола да го обработва/поддържа , а какво остава за пенсионер ....
                            Щото освен доматите , краставиците , картофите , зелето и кромида ше му требе и едно прасе , две- три овце и двайсетина кокошки ... със сЕ всекидневните грижи за тях от първи петли-нататък.
                            Да не говорим за зайци ,фазани и квото още там ...

                            В случая по- скоро става въпрос за мечтата на човек да се откъсне от градската среда , надявайки се , че ше кара спокойни старини сред природата , далеч от шумотевицата и т.н.

                            ... а едва когато се пренесе в "дебрите на селската идилия" ( без да се е сблъсквал преди със селската действителност , при това рязко сменяйки средата )- чак тогава ше си промени представите за романтиката .
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                              Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                              Малко встрани от темата , ама "за нуждите на семейството" е доста относителен израз .
                              ..... ...

                              В случая по- скоро става въпрос за мечтата на човек да се откъсне от градската среда , надявайки се , че ше кара спокойни старини сред природата , далеч от шумотевицата и т.н.....
                              Именно де, точно така ми звучи и на мен, поради което, не вярвам малко аромат на пушек да наклони везните.
                              Technical Rescue Direct - life lies in courage
                              http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                              Коментар


                              • #90
                                От: Отопление на селска къща, дачече от цивилизацията

                                Аз пък не мога да си представя чифлик без ратаи....

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X