Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За бирата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: За бирата

    Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
    [ATTACH=CONFIG]916323[/ATTACH]
    https://www.theguardian.com/lifeands...e-test-bottles

    Despite the German label announcing: “Gebraut nach dem Deutschen Reinheitsgebot,” this is produced in France and is so dull and sweet, so lacking in a pilsner’s trademark dry hoppiness, that you could easily mistake it for a mainstream US beer.
    А преди си пишеше, че е произведена във Франция.
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

    Коментар


    • #62
      От: За бирата

      Навъдили са се едни магазини "1001 бири" . Ставам разноглед вътре. Не знам колко ще изкарат - над 80% от асортимента им ще му изтече срокът на годност, без да се купи и една бройка, след което ще почнат да продават само "каквото върви".
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #63
        От: За бирата

        Първоначално публикуван от FreeBSD Преглед на мнение
        ... в момента някоя наша марка бира която се доближава по вкус,качества и трайност с бирите отпреди 30 г...
        Леко носталгично...Без да задълбаваме в технологията на производство(че е доста сложна), имал съм удоволствието(някъде през 80-те) да застана пред кизелгуровия филтър до машината за бутилиране в Каменица и да пия на корем от "онази" бира-наситена с плътна пяна, образувана от много ситни мехурчета, получени от естествено разтворен СО2, които извират постоянно в продължение на часове, имаща аромата на хлад и "винарска изба", както и вкуса на истински хмел, отгледан около Дорково и Костандово. Малцерая представляваше кула, на която на всеки етаж имаше басейн, в който покълваше мокрия ечемик и всеки ден поточно слизаше един етаж надолу.
        Хубави спомени...

        Коментар


        • #64
          От: За бирата

          Интересно четиво, за това какво има в бирите напоследък: цък
          The Flat Earth Society has members all around the globe.

          Коментар


          • #65
            От: За бирата

            По моЙ наблюдениЙ повечето соц-носталгици във форумЪт са под 40-годишни или около тази възраст Възниква вАпросА - абе млъдьежи, виЙ на 10-годишна възраст ли сте употребявали яко бира, че и спомени за нея пазите, че и разлика със съвременните бири правите?
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #66
              От: За бирата

              По-назад в темата бях прочел,че бирата е една и съща без значение от разфасовката итн.
              Аз употребявам старопрамен наливен в едно често посещавано от мен заведение, взимам си и за в къщи литровки пак на същата марка. Обаче усещам сериозна разлика във вкуса, газировката и пяната. Наливната е много по-приятна има повече пяна и не е силно газирана. След като си изпия бирата пяната остава в чашата.
              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
              Ford Fiesta 1.4 Tdci

              Коментар


              • #67
                От: За бирата

                Първоначално публикуван от Juiced Преглед на мнение
                По-назад в темата бях прочел,че бирата е една и съща без значение от разфасовката итн.
                ... Обаче усещам сериозна разлика във вкуса, газировката и пяната.
                Напротив, съвсем офицЯлно проЙзводителите казват, че е различна - заради различната опаковка се налагат различни добавки.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #68
                  От: За бирата

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  По моЙ наблюдениЙ повечето соц-носталгици във форумЪт са под 40-годишни или около тази възраст Възниква вАпросА - абе млъдьежи, виЙ на 10-годишна възраст ли сте употребявали яко бира, че и спомени за нея пазите, че и разлика със съвременните бири правите?
                  Много се надявам да не визираш мен, защото бирата я помня и през 70-те, когато беше 17ст/бутилката (светло 10). Тогава ми горчеше и не я харесвах.

                  Коментар


                  • #69
                    От: За бирата

                    Лидълските бири са ми гадни.
                    Пиринското беше добро преди 3-4 години, напоследък не става.
                    Арианата, когато я правеха в София беше добра, ама я смениха със загорка и край ...
                    Бири по 5 лева шишето стават за опитване, ама за всеки ден не е добре.

                    Малкото шуменско (бомбичката) обаче не е лошо и на вкус е почти като едно време.
                    Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                    Коментар


                    • #70
                      От: За бирата

                      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                      Много се надявам да не визираш мен, защото бирата я помня и през 70-те, когато беше 17ст/бутилката (светло 10). Тогава ми горчеше и не я харесвах.
                      По-скоро - автора на темата. Но и ти ставаш Като не ти е харесвала навремето, защо считаш, че сегашната е по-лоша от оная, нехаресваната?
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #71
                        От: За бирата

                        Какви добавки, какви пет лева?

                        Купувате бира за левче, от което държавата си е прибрала ддс-то, дистрибуторите - поне още толкова, транспорт и еднократни опаковки пак там някъде ...
                        А малца струва пари (кило е 2лв на дребно и от него излиза 5л 'нормална' бира), хмела е скъп - бере се веднъж годишно а съхранението - много специфично... А трябва да се свари - което не е безплатно, да ферментира при ниски температури, да отлежава при още по-ниски... селектирани дрождеви щамове, маникална хигиена, системен контрол + стриктни държавни изисквания за да може изобщо да се пусне в продажба.... инсталации за филтрация и пастьоризиране ... а-а-а, таковата - маркетинг, ала-бала, "мъжете знаят защо" и т.н.

                        Та от това левче дето го давате, производитите трябва да си избият масрафа от някъде - както казах малца е скъп, та ползват се немалцувани ефтини алтернативи - примерно царевица, пшеница ...
                        Вместо хмел - хмелни екстракти, вместо скъпи тъмни малцове - карамел и алтернативни оцветители и т.н. не отлежава месец на 5с, а само седмица примерно и т.н. ...

                        И няма кой да се занимава да прави бира дето да е по-специална ако ще се дистрибутира за кегове или бутилки - прсто наливната е "друга" щото се газира директно от разливната инсталация, пък и е съхранявана по-различно (евентуално може да е и по-прясна от същата партида бутилирана дето е висяла на рафтовете неизвестно колко) ...

                        Просто никой производител няма да тръгне да си оскъпява продукта ако гони възможно най-ниска цена - такива митове като "слагали допълнително алкохол за да трае" няма и не може да има при такава изострена конкуренция за вашето левче ...

                        Всичко е пари и цяло технологично чудо е, че все пак такава бира все още става за пиене, та даже се и харесва ...


                        лек ден
                        LR Disco II, Td5

                        Коментар


                        • #72
                          От: За бирата

                          Гледам, много го фАлите тва Ломско червено,
                          а щом и Гагич го промотира
                          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                          Последната бира в КМБ, правена с ХМЕЛ. Всички други от години са със сухи добавки, та чак вкусът на публиката се е извратил и не я харесват. Нищо. Больше нам достанется.
                          (а на него за пиене му имам доверие ), ше зема да го пробвам.

                          В кои вериги го има, че у наше сЕло май е дефицит ?
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • #73
                            От: За бирата

                            Първоначално публикуван от damyan_rm Преглед на мнение
                            Какви добавки, какви пет лева?

                            ...

                            И няма кой да се занимава да прави бира дето да е по-специална ако ще се дистрибутира за кегове или бутилки - прсто наливната е "друга" щото се газира директно от разливната инсталация, пък и е съхранявана по-различно (евентуално може да е и по-прясна от същата партида бутилирана дето е висяла на рафтовете неизвестно колко) ...

                            Просто никой производител няма да тръгне да си оскъпява продукта ако гони възможно най-ниска цена - такива митове като "слагали допълнително алкохол за да трае" няма и не може да има при такава изострена конкуренция за вашето левче ...

                            Всичко е пари и цяло технологично чудо е, че все пак такава бира все още става за пиене, та даже се и харесва ...


                            лек ден
                            Нещо такова излиза - поразрових се в забравените писания на Иван Бакалов (помните списание "Менте" от 90-те години и е-вестник?) - пише, че бирата е една и съща, ама трайността е различна в различните опаковки и затова се появявали някакви незначителни според производителите, разлики във вкуса, а различният срок на годност изрично бил указан на опаковката.

                            Ама не бива да забравяме, че някои марки "българска" бира в кенове се прави в Сърбия, преди време съм попадал на пластмасови бутилки "Шуменско" "made in Serbia", в стъклените шишета на едно място, в пластмасовите - на друго, та разлики сигурно се усещат. Тя, ако беше "природен продукт" бирата, всяка партида щеше по малко да се отличава от предходната, като виното от различни реколти.
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • #74
                              От: За бирата

                              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                              Тя, ако беше "природен продукт" бирата, всяка партида щеше по малко да се отличава от предходната, като виното от различни реколти.
                              Да бе добре, то щото виното се прави от грозде
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • #75
                                От: За бирата

                                Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                                Да бе добре, то щото виното се прави от грозде
                                Това, което се прави от грозде имам из-на-впредвид. Аз само такова пия.
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X