Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кейвинг 1

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кейвинг 1

    Това е Харамийската пещера.50м. камбана.Понеже за пръв път снимам в пещера клип не знаех,че това което се вижда с очите фотоапарата не
    може да го заснеме когато е тъмно.Затова има много тъмен фон.
    Държах апарата с едната ръка и го пазех да не го изпусна.Затова се движа бавно.Но другият път като правя клипа в Харамийската ще е с осветление
    на макс и ще се получи супер.Ще направя клип на цялото спускане.
    Ето го и клипа- http://www.youtube.com/watch?v=_MLSB3XyiE0

    Айде да ви покажа какво представлява дяволското гърло до Триград.
    Никой не знае защо се казва така пещерата и като излезнат от нея се чудят къде е това гърло.Ето къде е .
    http://www.youtube.com/watch?v=V4WhH...eature=related

    Здравейте.Ето клипчета от Проходна до Карлуково.

    http://www.youtube.com/watch?v=5EvG8rlJ39s
    http://www.youtube.com/watch?v=MpGWp3gyJh8
    http://www.youtube.com/watch?v=hcyc60mULHk
    Последно редактирано от Ясен; 30-08-10, 10:09.

  • #2
    До: Кейвинг 1

    Здравейте, колега!
    Хубави клипчета, навяха ми стари спомени и ме връхлетяха приятни позабравени усещания.
    Ще ми се обаче да обърна внимание на някои технически подробности. Разбирам, че всеки от нас има право да се забавлява, както намери за добре, но когато го документира и има някаква вероятност някой, гледайки го, да реши, че това се прави точно така, става леко опасно.
    Имам предвид следното - ясно се вижда на клипчетата, че спускането е на единично въже. Познаваме я тая техника, но тя гласи още, че ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се ползва осигуровка, а не се изпълнява само с едно съоръжение, в случая рапелрак. На другия клип, от големия вход на Проходна (между другото, 42 метра), ясно се вижда наличието на водещ самохват. Чудя се просто, защо не го ползвахте, просто, елементарно и лесно за изпълнение беше.
    Съжалявам, ако звуча критикарски, просто се поставям на мястото на млад, надъхан пещерняк, който да реши, че може и така, а това е доста неприятно, като се има предвид използваното съоръжение, което едва ли е от реномиран производител, а по-скоро гаражен такъв.
    Извинявам се още веднъж, че така се намесвам. Пожелавам повече такива хубави моменти, но и по-безопасни.
    Hyundai Santa Fe, 2.0 CRDi, 4WD, 2005
    Toyota HJ 60, 4.0 Diesel, 1983
    0886500886
    LZ2TDK

    Коментар


    • #3
      До: Кейвинг 1

      Първоначално публикуван от krasen_tr Преглед на мнение
      Здравейте, колега!
      Хубави клипчета, навяха ми стари спомени и ме връхлетяха приятни позабравени усещания.
      Ще ми се обаче да обърна внимание на някои технически подробности. Разбирам, че всеки от нас има право да се забавлява, както намери за добре, но когато го документира и има някаква вероятност някой, гледайки го, да реши, че това се прави точно така, става леко опасно.
      Имам предвид следното - ясно се вижда на клипчетата, че спускането е на единично въже. Познаваме я тая техника, но тя гласи още, че ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се ползва осигуровка, а не се изпълнява само с едно съоръжение, в случая рапелрак. На другия клип, от големия вход на Проходна (между другото, 42 метра), ясно се вижда наличието на водещ самохват. Чудя се просто, защо не го ползвахте, просто, елементарно и лесно за изпълнение беше.
      Съжалявам, ако звуча критикарски, просто се поставям на мястото на млад, надъхан пещерняк, който да реши, че може и така, а това е доста неприятно, като се има предвид използваното съоръжение, което едва ли е от реномиран производител, а по-скоро гаражен такъв.
      Извинявам се още веднъж, че така се намесвам. Пожелавам повече такива хубави моменти, но и по-безопасни.
      Може да са алпинисти, а на тях Петко Недков и ТЕВ нищо не им говори
      Ако пък са пещерняци, толкоз по-зле. Такива ги наричам "Пълнители", щото само пълнят статистиката. Лошата.
      LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

      Коментар


      • #4
        До: Кейвинг 1

        Тази дума "кейвинг" сефте я прочетах тук
        Понеже се опитвам да правя пещери,
        дали мога да си сложа титла - "кейвмен"
        Ето един плах опит за направа на пещера

        Коментар


        • #5
          До: Кейвинг 1

          Първоначално публикуван от pacific Преглед на мнение
          Може да са алпинисти, а на тях Петко Недков и ТЕВ нищо не им говори
          Ако пък са пещерняци, толкоз по-зле. Такива ги наричам "Пълнители", щото само пълнят статистиката. Лошата.
          Не е точно така доста от пещерняците по света не използват самохват за самоосигуровка при спускане . Така практикуват и хората които проучват най - дълбоките пещерни системи
          И на мен ми е малко трудно да го разбера ,но пък и всеки си решава сам точно там никой не те кара да правиш нещо против собствената ти воля

          Коментар


          • #6
            До: Кейвинг 1

            Първоначално публикуван от ba4odilqn Преглед на мнение
            Не е точно така доста от пещерняците по света не използват самохват за самоосигуровка при спускане . Така практикуват и хората които проучват най - дълбоките пещерни системи
            И на мен ми е малко трудно да го разбера ,но пък и всеки си решава сам точно там никой не те кара да правиш нещо против собствената ти воля
            От както е издадена книгата на Петко Недков (1983г.), в България се преподава техниката с второ осигурително съоръжение. Техниката обръща внимание на сигурността на пещерняка, с цел запазване на живота му. Вярно е, че слизане само с десандьор или рак се практикува от французите (най-добрите в тази област), както и у нас, но това е само за малки и неопасни отвеси, по преценка на самия пещерняк. Слизането с едно съоръжение по голям отвес, в случая даже пълна камбана, за мен е глупаво, независимо кой го практикува и къде.
            LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

            Коментар


            • #7
              От: До: Кейвинг 1

              Първоначално публикуван от pacific Преглед на мнение
              Слизането с едно съоръжение по голям отвес, в случая даже пълна камбана, за мен е глупаво, независимо кой го практикува и къде.
              Подкрепям те напълно, но може точно и само това да доставя нужния адреналин, все пак всеки си определя сам дали и как да си троши кокалите, стига да не дава погрешен пример за начинаещите, дето все още се учат от големите имена.
              подаръци за мъже от FACOM
              промоция на читави инструменти

              и на хоби такива

              тел. О879 Ч8Ч 2З5

              Коментар


              • #8
                От: До: Кейвинг 1

                Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
                Подкрепям те напълно, но може точно и само това да доставя нужния адреналин, все пак всеки си определя сам дали и как да си троши кокалите, стига да не дава погрешен пример за начинаещите, дето все още се учат от големите имена.
                Как е правилно и как е интересно са две различни неща и това го разбирам. И да, повечето адрелин или самоувереността, или бързането е причина за пренебрегване на правилата. И да, кокалите са си твои.
                LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                Коментар


                • #9
                  От: Кейвинг 1

                  Здравейте.Дълго време не бях чел моята тема,та сега я прочетох и видях хубави мнения.
                  Не изполвам водещ самохват при спускане,защото така не се получават друсания което за клипа е от голямо значение.Когато държиш въжето с 1 ръка,а с др. самохвата и искаш да спреш по време на спускането често се получават друсания.Може да отпуснеш повече въжето
                  и да овиснеш на самохвата.Тогава с клипа е свършено,защото трябва да се набереш и да
                  освободиш самохвата.Само пещерняци ще ме разберат какво казвам.Аз съм много опитен
                  пещерняк и съм влизал в едни от най-дълбоките пропасти в България и за мене отвес от 50-80м. не е проблем да го пусна само на рак.Първо защото имам богат опит и второ моя рак е
                  такъв,че като го стегна малко и мога да си пусна ръцете и се движа много бавно.Затова обичам
                  рака,а не десондьора.При десондьора не можеш да си пуснеш ръцете от въжето.А друго
                  предимство на рака е,че при него се правят по малки кореми за прехвърлянията.Ако се правят 20 прехвърляния на едно въже нпр. се икономисва около 10-15м. въже.Което си е цифра за дълбоките прониквания.На прехвърляне се пести около 50-60см. въже с рака за
                  разлика при десондьора.Видяхте ли колко неща научихте от Емо пещерняка?

                  Нещо от тази год. Ново клипче на Боянския вдп.

                  http://www.vbox7.com/play:534ecaaa

                  Коментар


                  • #10
                    От: Кейвинг 1

                    Снимането на клипче не е достъчно добро основание за не ползването на самоблокиращо съоражение. Първо за един човек с опит описаните ефекти с друсването не би трябвало да се получават, най-малкото защото сами по себе си са опасни. Второ винаги може да се измисли друга комбинация, например шунт сложен под протриващото устройство или поне самоблокиращ десандьор, въпреки че пак не е също, като осигуровката да е над протриващото. Иначе то е ясно, че всеки си носи отговорноста за себе си, но е добре да дава такива примери пред масовата публика...
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Кейвинг 1

                      Тодоре здравей.Виждам,че си запознат със самохнатите и говориш за шунт.Шунта се използва от пещерняци при двойно въже предимно,но може и при единично.Но никой който има френски рак за 120лв. няма да си купи специално шунт за целта.Шунта се използва от 2% от пещерняците.Не е широко използван .А струва 80лв. и използването му е много рядко.Колкото
                      до примера мога да кажа,че в екстремните спортове никой не трябва да гледа какво прави някой на видео и да повтаря намера му.Трябва да си преминал обучение зада се занимаваш с
                      тези спортове.Така че никой не трябва да ме гледа аз как го правя,защото моята цел е да направя добър клип и да покажа пещерата при спускане,а не да показвам техники на спускане.
                      Никой няма да носи отговорност ако някой се претрепе затова,че е гледал на видео как се правят тези неща. Аз ще тръгна ли да се возя с парапланер само като гледам как летят ?Няма.
                      Защото първо ще премина курс и тогава ще почна да летя.Така че забележката за примера е малко глупава. Внимавайте какво правите,защото вие сами си носите отговорност за
                      действията си.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Кейвинг 1

                        Явно не става въпрос за вдигане на адреналина, а за техническо решение във връзка с дадена задача, в случая сниманет на клип. Което е различно! Колегата Black Hole е запознат с техниката на рака и ако счита себе си за опитен, има и право да прави комромиси с техниката си. При първоначалното гледане на клипа впечатлението ми бе друго, сега е ясно. Въпреки това, колега Blue Hole, не се доверявай толкова много на хората. Възможно е заради подобно видео на някой да му се стори лесно и правилно и да се спусне за пурви път без опит. За това, една забележка от типа "Деца, не правете това в къщи" е добра идея.
                        С пожелания за все по-големи дълбочини
                        LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                        Коментар


                        • #13
                          От: Кейвинг 1

                          За единични спускания с дадена цел - например снимане на клип, винаги може да се вземе някоя джаджа на заем. Не знам, малко съм станал педант на тема безопастност, тъй като през годините загинаха доста познати с голям опит... А колко пъти ни е спасявал единствено късмета, направо не ми се мисли... Алпинистите имат една поговорка: Има смели алпинисти и стари алпинисти. Уви, важи с пълна сила за почти всички екстремни спортове.
                          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Кейвинг 1

                            Педанти на тема безопасност стават само оцелелите, т.е. късметлиите... Останалите, или са педанти още от обучението си, или нямат шанса да оцелеят, за да станат.
                            Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                            Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Кейвинг 1

                              Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                              Останалите, или са педанти още от обучението си
                              Лошото е, че в България отличните пещерняци и алпинисти са много, но добрите инструктури малко... Самият спорт предполага развитие на хора със силен характер, който обикновено е съпътстван и от силно его. Всеки иска да се учи от най-добрите и им подражава. После каквото и да са им говорили, като видят по-старите от тях в клуба какво правият... и ето ти предпоставките за беля... Другото е, че много често се преподава единствено от свой опит, логиката е - щом съм оцелял, значи съм правил нещата правилно, значи няма проблем. Да, ама се изключва фактора късмет.

                              Например един елементарен факт ми къса нервите почти всеки път, когато видя курс по пещерно дело или алпинизъм. Почти всеки е започнал със строителна каска, а не с нормална. Което не е хубаво, но при рисковете в началото, не е и кой знае какъв проблем. Обаче те имат козирки, които пречат на видимоста. Съответно курсистите масово ги слагат с козирката назад, а това вече е проблем. Масово инструктурите, които също са правили така като начинаещи, не им обръщат никакво внимание. И никой не се интересува от смъртните случаи причинени от отчупени от не много силен удър козирки (който каската иначе би издържала или дори и главата без каска) и забилите се в тила остри парчета пластмаса... това обикновено е нещо, което се е случило на други...
                              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X