Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

    Скални манастири
    На 4 км северно от село Осмар в Осмарския боаз се намират скални манастири, състоящи се от църкви, няколко килии и гробници. Най-голям е т. нар. "Костадинов манастир". "Диреклията" е изсечен в самостоятелна, недостъпна скала. На югоизток от "Диреклията" се намира друга скална обител, подът на която е с формата на подкова.
    В Троицкия боаз, на 2,5 км северозападно от село Троица, в скала с името "Мамил таш" е оформен скален манастир. Тук е открита плоча със славянски надпис ("писах аз граматик Андрея, месец априля…" следва годината, силно нечетлива). Близо до надписа са изрязани изображения на човек, брадва и кръст. В същия боаз е открит още един скален манастир, състоящ се от две отделения със запазени жлебове по пода и стените.
    В западния склон на Калугер боаз се намира скален манастир, известен като "Хан Крумовия". До него отвеждат стръмни стъпала, изсечени в скалата. Използвана е естествена пещера, дообработена през XII - XIV в от отшелници-монаси. Скални килии, издълбани в естествени вдлъбнатини и обширна пещера с изкуствена обработка са открити в източния склон на платото, известен като Илдъз табия. Непосредствено под Шуменската крепост се разкриват още такива скални килии, датиращи от XII - XIV в. Някои от скалните църкви и килии, разположени по платото, са били покрити със стенописи, които днес са почти напълно заличени.

    http://www.4coolpics.com/photo/EYonkov/192360.html

    http://www.sh-plato.netfirms.com/BG/zab.htm
    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

    Коментар


    • #17
      До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

      Забравяш Петров дол и протоевреите После ще пусна малко инфо.

      Коментар


      • #18
        Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
        Забравяш Петров дол и протоевреите После ще пусна малко инфо.
        За каньонинг през Пертов дол си мисля от доста време ... само чакам Бебе да порасне малко - сигурно ще е на пролет. Всеки път като минавам по магистралата, ми се ще в участука където я нвма мантинелета по средата(аварийното летище) да кривна на юг .....

        Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
        Забравяш Петров дол и протоевреите После ще пусна малко инфо.
        Това за Протоевреите никога не ми е звучало както трябва ... защо не им е хрумнало да ги кръстят по друг начин ?
        Последно редактирано от cveti; 20-03-09, 13:26.
        Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

        Коментар


        • #19
          До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

          Първоначално публикуван от iai-bg
          Това за Протоевреите никога не ми е звучало както трябва ... защо не им е хрумнало да ги кръстят по друг начин ?
          И на мене, ама преди години даваха "убедителен" филм за тва, по първа програма дори

          Щ еми се да надникна в дупките. Малко инвентар трябва обаче. И време




          Коментар


          • #20
            До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

            http://www.segabg.com/online/article...nid=8&id=00001

            Инвентар имам , ако отвесът не е повече от 30 м.
            Време , също има , само и да имаше кой да гледа децата ....
            Тезата на Николай Панайотов е доста непопулярна сред повечето съвременни учени .
            В интерес на истината и на мен Библията ми се струва не много добре преписана и преведена .. но не мога да съм сигурна в тази теория на 100 %.
            Има доста неизвестни и около древното население и около една камара други детайли, но ме дразни названието протоевреи... за мене са - старите хора ...
            Последно редактирано от iai-bg; 14-10-08, 09:57.
            Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

            Коментар


            • #21
              До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

              Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
              И на мене, ама преди години даваха "убедителен" филм за тва, по първа програма дори

              Щ еми се да надникна в дупките. Малко инвентар трябва обаче. И време

              Къде се намират тези дупки? Ако са до Петров дол /Дерекьово/ от коя страна?

              Коментар


              • #22
                До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

                Първоначално публикуван от Ivanov Преглед на мнение
                Къде се намират тези дупки? Ако са до Петров дол /Дерекьово/ от коя страна?
                Западно Направо в полето. Излежда невероятно, но си е факт

                Коментар


                • #23
                  До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

                  Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
                  Западно Направо в полето. Излежда невероятно, но си е факт
                  Някъде по пътя за Златина. В този район има и още интересни места, наподобяващи каньони, но все не остава време за тях. Следващият път като се прибирам може и да остане време за разходка. А ако има желаещи може и организирано.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

                    Мисля , че има желаещи
                    От Гугъл ърт се виждат едни серпентини западно от селото ...
                    Относно инвентара - имам 30м. въже, осмица и осигурителна лента , прусек , заедно с няколко карабинера, седалката обаче е за 50 - 90 кг. човек..
                    Така , че ако има по-мощни участници , ще трябва да се търси по-голяма седалка (алпинистка)...

                    А може би е по-добре да се направи сбирка за запознаване с въжето ...
                    Последно редактирано от iai-bg; 14-10-08, 10:39.
                    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                    Коментар


                    • #25
                      Първоначално публикуван от Ivanov Преглед на мнение
                      Някъде по пътя за Златина. В този район има и още интересни места, наподобяващи каньони, но все не остава време за тях. Следващият път като се прибирам може и да остане време за разходка. А ако има желаещи може и организирано.
                      Не е по пътя за Златина. Значи, отиваш до стопанския двор, който е в северозападния край на селото. Поне така си мисля, че се пада. Оставяш калата там в гюрлюка. /Не пипат, питал съм/ После цепиш направо през полето в посока запад, северозапад. След десет минути земята пед теб се "цепва" и се открива каньона. С къси гащи не става и с къси ръкави. Има гигантски тръни. Най-добре с гети. Успех.

                      п.п. а и да допълня като място - Рояшкия скален манастир и местноста Караджите до с. Сладка вода. Има екопътека там и няколко пещери с прилепи.

                      Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
                      Мисля , че има желаещи
                      От Гугъл ърт се виждат едни серпентини западно от селото ...
                      Относно инвентара - имам 30м. въже, осмица и осигурителна лента , прусек , заедно с няколко карабинера, седалката обаче е за 50 - 90 кг. човек..
                      Така , че ако има по-мощни участници , ще трябва да се търси по-голяма седалка (алпинистка)...
                      Гугъла е смотан за тоя район
                      Хе-хе аз сега за втори път карам курса по катерене, първия път беше през 88-ма в "балканите"за АНРБ. После 5-6 години катерене, доста водачества та чак.... до втори разряд и 5642 м., после пауза и сега пак. Кат зема изпита пак, съм навит. Вчера вече ни пуснаха на долна, демек на свръзка. Кеф....

                      п.п. а, и още - скалните манастири край Китен /не морския/.
                      Една от най-старите скални църкви в Европа между селата Оногур и Ефрейтор Бакалово - Толбухинско...упс Добричко. Местните я знаят като Гяур евлери /обиталището на гяурите/. Ама не дават почти никакво инфо, трява сам да си я намериш
                      Последно редактирано от cveti; 20-03-09, 13:27.

                      Коментар


                      • #26
                        Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
                        Не е по пътя за Златина. Значи, отиваш до стопанския двор, който е в северозападния край на селото. Поне така си мисля, че се пада. Оставяш калата там в гюрлюка. /Не пипат, питал съм/ После цепиш направо през полето в посока запад, северозапад. След десет минути земята пед теб се "цепва" и се открива каньона. С къси гащи не става и с къси ръкави. Има гигантски тръни. Най-добре с гети. Успех. ....
                        Знам къде е стопанския двор, познавам и хора от селото, така че ще го намеря. Но съм чувал, че по каньона може да се мине и по дъното с висок автомобил (джип). Трябва да поразпитам местните. Благодаря за информацията.

                        Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
                        Мисля , че има желаещи ...
                        Ще го имам предвид. Само, че аз отпадам от катеренето.
                        Последно редактирано от cveti; 20-03-09, 13:27.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

                          Първоначално публикуван от Ivanov
                          Ще го имам предвид. Само, че аз отпадам от катеренето.
                          Аз за спускане си мисля ... не за катерене ...
                          Засега ...
                          Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

                            Ще си позволя да постна линк към тема от раздела фотография, изобразяващ и онагледяващ част от описаните тук места.
                            http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...534#post500534
                            Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

                              xa
                              Прикачени файлове

                              Коментар


                              • #30
                                До: Приятни места сред природата за катерене и спускане за бивак и спане на открито

                                Първоначално публикуван от bokataxxxl Преглед на мнение
                                xa
                                Нещо повече за мястото, където са правени снимките ще разкажете ли?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X