Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Продажба на автомобил на чужденец

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Продажба на автомобил на чужденец

    ЗДП-Чл. 145. (1) При промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно средство праводателят в двуседмичен срок предоставя на службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на приобретателя.
    С това задължението ти към КАТ е изпълнено.
    Остава да занесеш и още едно копие от договора в съответната служба МДТ към Общината,за да ти търсят данък.
    Нека силата да бъде с нас!
    Suzuki Grand Vitara
    +34 642 91 4154

    Коментар


    • #47
      От: Продажба на автомобил на чужденец

      Благодаря за скоростното включване колега! Обаче ми е много мъгла административната материя, пак ще питам:

      Да уточним:

      1. Ако не ми върне номерата - аз съм му продал колата с номера и документи - те са си в него, не ме интересува какво я прави - аз отивам в КАТ и я отписвам като продадена на молдовеца. Така ли е? Освобождавам ли се от отговорност спрямо тази кола, само с договора? Могат ли в КАТ да ми искат документи за износ (митническа декларация и т.н.)?
      2. Ако ми върне номерата и документите... аз какво трябва да направя - отивам и я бракувам ли? Защото в договора аз съм му продал кола в движение, не бракувана...

      Коментар


      • #48
        От: Продажба на автомобил на чужденец

        1. Ако не ми върне номерата - Не трябва да ти връща номерата
        2. аз отивам в КАТ и я отписвам като продадена на молдовеца - не я отписваш, а декларираш, че вече не е твоя като за целта представяш документ (договор)
        3. Освобождавам ли се от отговорност спрямо тази кола, само с договора - да. Не забравяй после да я отпишеш и в общината
        4. Могат ли в КАТ да ми искат документи за износ - не могат: ти не си изнесъл колата, а си я продал в България
        5. Ако ми върне номерата и документите - както в точка (1), но предаваш номерата в КАТ (срещу бележка - без бележка не даваш нищо)
        6. в договора аз съм му продал кола в движение, не бракувана - не се бракува кола, която се продава на друг човек
        Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

        Коментар


        • #49
          От: Продажба на автомобил на чужденец

          Значи просто да си подпиша договор за покупко-продажба, заверявам при нотарис - давам му документите и ключовете и той си я прави каквото иска? А аз с договора отива в КАТ и декларирам, че вече не съм собственик и повече не ме интересува (за общината и отписването там ясно)...

          Мен ме притеснява факта, че той ми казва, че после ще ми върне номерата и документите. Предполагам, че на молдовеца тънката идея му е да я изкара на ход, без да декларира износ (т.е. да не минава митница)...

          Коментар


          • #50
            От: Продажба на автомобил на чужденец

            Първоначално публикуван от mudrovc Преглед на мнение
            Значи просто да си подпиша договор за покупко-продажба, заверявам при нотарис - давам му документите и ключовете и той си я прави каквото иска? А аз с договора отива в КАТ и декларирам, че вече не съм собственик и повече не ме интересува (за общината и отписването там ясно)...

            Мен ме притеснява факта, че той ми казва, че после ще ми върне номерата и документите. Предполагам, че на молдовеца тънката идея му е да я изкара на ход, без да декларира износ (т.е. да не минава митница)...
            Няма как да стане. Веднага ще я спрат. А тези тънки негови мисли не ми харесват. Предлагам нотариален договор и веднага ама веднага в кат.
            Той много добре знае че трябва митница да мине. А и дори и да не знае после ще си чука главата

            Коментар


            • #51
              От: Продажба на автомобил на чужденец

              O така ще е със сигурност - нотариално. И после в КАТ. А той да се оправя...

              Според мен молдовците използват някаква схема подобна на румънците - карат с БГ номера в ничие данъчно пространство.

              Коментар


              • #52
                От: Продажба на автомобил на чужденец

                Първоначално публикуван от mudrovc Преглед на мнение
                ...да я изкара на ход, без да декларира износ (т.е. да не минава митница)...
                Всъщност това не е твой проблем
                Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                Коментар


                • #53
                  От: Продажба на автомобил на чужденец

                  Oще една подробност от личен опит: ако чужденецът не говори български, нотариусът би трябвало да поиска да му се доведе и преводач. Името на преводача се вписва в договора, трябва и негов подпис. Може да се разбирате идеално и тримата с нотариуса и купувача на какъвто си искате език, и "преводачът" само да кибичи отстрани, но подписът му е нужен.
                  Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                  TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                  Коментар


                  • #54
                    От: Продажба на автомобил на чужденец

                    Много хубава тема сте заформили. Пуснах гранда за продажба. Идват да го гледат предимно чужденци, молдовци и румънци. Искат да го вземат с пълномощно. След като откажа си отиват. Масово последно време някакви се представят за молдовци и искат да купят кола с пълномощно или с договор и пълномощно. По 2-3 пъти на ден ми се обаждат и питат за пълномощно. Аз не съм единствения, на доста хора звънят, които са обявили автомобилите си за продажба. Каква е схемата? Има нещо гнило тук?
                    If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                    Коментар


                    • #55
                      От: Продажба на автомобил на чужденец

                      При получаването на пари срещу издадено пълномощно се сдобиваш със следните негативи:
                      1. Не можеш да отчислиш колата в КАТ - няма как да върнеш номерата.
                      2. Не можеш да отчислиш колата от данъчното - продължаваш да плащаш данъци.
                      3. Не можеш да я обявиш за открадната или загубена - доброволно си я дал на друго лице.
                      4. Всички снимки с нарушения и глоби пристигат на твое име - на теб се пада честта да обясняваш, че сестра ти вече не ти е сестра.
                      Сигурно има и още, но за тези се сетих.
                      Има и още нещо, което все още не е влязло в сила, но е въпрос на време:
                      Може да те подгонят да правиш ГО, щом не си спрял колата от движение и не си я прибрал на частен имот.
                      Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Продажба на автомобил на чужденец

                        Това ми е ясно, за това отказвам. А тези които искат да им я продам с договор и пълномощно едновременно? Твърдят, че колата ще напуска България. Явно ще се ползва за неясни "служебни" цели. Просто съм любопитен какъв е номера тук. Пак казвам за 10 дни поне 20 обаждания имам. Други хора също. Има нещо ама не знам какво. Основно "купувачите" са пловдивчани, като единият се представя за чужд гражданин, а другият е българин. Карат лъскави коли нисък клас. Искат да купят на всяка цена колата с пълномощно или с договор и пълномощно едновременно, като прилагат какви ли не трикове и обещания.
                        If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                        Коментар


                        • #57
                          От: Продажба на автомобил на чужденец

                          автомобила може да напусне България с договор в рамките на ЕС, но не може за другите страни. А за номера само те си знаят.. Но ако са коректни биха я прехвърлили

                          Коментар


                          • #58
                            От: Продажба на автомобил на чужденец

                            С пълномощното стигат до и влизат в държавата крайна дестинация като на границата казват, че само я карат, не са я купили. След това я регистрират там с договора или бе него. Спестяват си мито или друго. Това може да е Молдова, Грузия, Армения - за всяка съм виждал или чувал "номера" в различни моменти. И Африка е огормен и непретенциозен откъм документи пазар.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Продажба на автомобил на чужденец

                              Да. Съгласих се. Срещу пари може.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Продажба на автомобил на чужденец

                                как стои въпроса с "оттегляне на пълномощно"? правиш пълномощно, договора за продажба на следващия ден......... ако може да оттеглиш пълномощното, веднага след договора, щото колата вече не е твоя или щото така си решил, с договора си отписваш колата в КАТ и общината??? пък те нека си изкарват колата с недействително пълномощно
                                ________________________________________________
                                Subaru OUTBACK 2,5
                                Hyundai TUCSON 2.0

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X