Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кой кой е на сняг.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Кой кой е на сняг.

    Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
    Днес направихме едни "тестове" и реших да ги пусна тук в темата за снега. Снахата с внуците дойде от София, за да се качат на курорта Свети Константин над Пазарджик. На 1300 м нмв там на нашата вила. Аз вчера бях там и успях да стигна до вилата. Снегорин беше минал само по пътя, а по тесният стръмен път, около 300 м до самата вила имаше 30 см стар сняг с полузасипани дири, по които моето Субару Форестър 2.0 бензин 2009 год модел с ръчни скорости мина без проблеми. Но цялата нощ пак валя сняг. Поради тази причина реших и аз да тръгна с тях от Пазарджик. Колата им е Мерцедес МЛ 320 дизел автоматик 2008 год модел, БЕЗ офроуд пакет, щото сина ми не си пада по разходки извън пътя. До курорта имаше сняг по пътя 10-15 см, въпреки че беше минал рано сутринта снегорин, но това за двете коли не беше проблем. Стигнахме до 300 метровият стръмен път до самата вила. Вчерашните ми дири в 30 см сняг бяха затрупани с още 30 см нов сняг от горе. И двата автомобила са с зимни гуми Вредещайн Джуджаро, но моите са 215х65х16, а Мерцедеса е с 265х60х19, или 275 ... Абе бая големи гуми. Засилих Субаруто на бавните скорости, но успях да издрапам само 4-5 метра преди да поднесе и да се заровя в снега. Втори път пробвах, пак същото. Снахата вика - виж с Мерцедеса. Абе- мисля си - Субарото не можа да мине, дето е постоянно 4х4, с понижаващите предавки и е доста по-леко, и гумите му са по-тесни, та този МЛ ли? Той също се води 4х4, но те се включват електронно, и изобщо всичко е с електроники там, пък нали е и автоматик, та само натискаш гъбката, и това е... Качих се на Мерцедеса, с две маневри го насочих по тясното стръмно пътче и натиснах гъбката. И колата тръгна, като танк нагоре... Направо ми увисна долната джука! Издрапа до вилата точно, като снегорин, а там направих маневра и после така го забих в снега, за да го паркирам, че предният капак му се изравни с нивото на снега и всички сензори там за паркиране запищяха, защото останаха под снега. Там има малко повечко сняг, към 1 метър, защото пада от покрива на вилата. Егати и танка и чудото... Аз никога не съм бил фен на германското и на Мерцедес, но сега определено се впечатлих. После по дирите на Мерцедеса качих и Субаруто. То малко играеше в дирите, които бях прокарал, вероятно поради по-високоборотният си двигател, но стигна без проблеми.
    Та такива ми ти работи а?
    Това искам да го видя - МЛ в 60 см сняг на наклон
    Грандоман WJ 3.1 QD

    Коментар


    • До: Кой кой е на сняг.

      Първоначално публикуван от buysell Преглед на мнение
      Това искам да го видя - МЛ в 60 см сняг на наклон
      При мен на хижата има 120см да заповяда
      Със себе си съм имал повече проблеми,
      отколкото с всеки друг човек. Нямам по голям враг от самия себе си!!!!!!
      Да изградим Параклис: www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=113508

      Коментар


      • До: Кой кой е на сняг.

        Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
        .......
        Може ли малко снимков материал на терена ,пък и на гумите(макар да са ясни).Ако може да се изясни и какъв е бил снега-пухкав,сбит или вледенен.
        Теста е много хубав ,защото става дума за един и същ терен,едни и същи марка и модел гуми и един и същ водач.
        Разликите са в размера на гумите ,вида на кутията(МТ-АТ),вида на задвижване ,теглото на автомобила.

        За мен ,както и за автора на темата , е странно това което се е случило.
        Странно е и 'връткането' на Субаруто-не е характерно за такъв терен,камоли с хубави гуми и по дири.Това го разчитам като първа бавна с много излишна газ и киша или памучен сняг с лед отдолу..
        Според мен вида на задвижването и теглото не са в '+' за МЛ-а ,но пък може съчетанието тегло+широки гуми да е в негова полза.
        Нямам много опит с АТ кутия ,но мнението ми е , че ако тя има някакво предимство в случая, е при потеглянето(по-плавно) ,което в конкретната ситуация не е от значение.Вярно с АТ-то няма и какво толкова да сбъркаш.

        ПП Позволявам си коментара,защото имам наблюдения в/у Субару( за МЛ на сняг-нямам),обаче НЕ смятам ,че от 'Марица' по-дълбоко няма и от 'Бяла черква' по-високо няма' .
        Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

        Коментар


        • До: Кой кой е на сняг.

          Ами не се сетих да пробвам разни варианти със скоростите на Субаруто. Единствено, което бях направил, освен понижаващите е, че бях изключил тракшън контрола, за да не ми изгасне колата, когато поднесе, зарови се и забоксува. Така си го дават и по мануал за много тежки участъци. А на Мерцедеса няма варианти. Лоста за скоростите му е на кормилото и там са само напред, назад и паркинг срещу неутрала по средата. Абсолютно всичко се управлява от електрониката при движение. Няма варианти, както на по-старите автоматици.
          Старият сняг от долу си беше тежък и мокър, на места замръзнал, а новият от горе сравнително лек и пърхав, защото беше от снеговалежа от предният ден и през ноща. Но не прекалено сух и пърхав, защото пък и времето беше топло, слънчево, около +1, +3 градуса и капчуците капеха. И пътчето не е в права посока нагоре, а има и два завоя, ляв и десен, като десният е доста стръмен и остър, повече от 90 градуса. Но Мерцедеса много стабилно вървеше нагоре. Няма снимки. То трябваше някой да ме снима, до като се качваха колите, но пак нямаше да се види цялото упражнение поради завоите, многото сняг и боровете и храстите от страни.
          Последно редактирано от ВладиЧ; 16-02-10, 09:07.
          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
          Златомир Попов - Forry

          Коментар


          • До: Кой кой е на сняг.

            Първоначално публикуван от buysell Преглед на мнение
            3 пъти прочетох и все още не можах да разбера всичко написано
            Мога и на турски да ти го напиша,казах,че ТЛК 200 е чудесна на девствен сняг с кални гуми и почти неуправляема на леда със същите гуми,независимо от невероятно добре настроените електронни "помагала" за сцепление,тракшън и останалите.

            Коментар


            • До: Кой кой е на сняг.

              Сега като се замисля за цялата тази работа разбирам, че не е трябвало чак толкова много да се чудя, защо Мерцедеса е по-добър. Той в същност, когато го купи сина ми струваше 178 000 лева, до като моето Субару струваше 50 000 лева. Това разбира се не е основен и определящ критерии, коя кола, къде ще пробие и мине, но все пак има разлика нали...
              И още един извод се налага от цялата тази ситуация. Все повече електронни помощници ще се слагат в колите, при все по-малко участие от страна на шофьора. Вече няма, чакай да спра да включа хъбовете, пък чакай после да включа вътре с допълнителният лост бавните и да мина на 4х4, и накрая с копчета, или ръчки да задействам блокажите, за да видим дали ще мина. Не знам това добре ли е или зле, но такива са тенденциите. Лично аз предпочитам да ръчкам да включвам и изключвам, и изобщо да вземам дейно участие в карането, и във веселбата, но пък моите виждания не са критерии, за това как да се правят колите. Пък и електрониките, когато са добре измислени и настроени, както в този случай са абсолютно точни и сигурни.
              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
              Златомир Попов - Forry

              Коментар


              • До: Кой кой е на сняг.

                Първоначално публикуван от tuni Преглед на мнение
                Мога и на турски да ти го напиша,казах,че ТЛК 200 е чудесна на девствен сняг с кални гуми и почти неуправляема на леда със същите гуми,независимо от невероятно добре настроените електронни "помагала" за сцепление,тракшън и останалите.
                Вече разбрах, мерси.
                Но все пак ТЛК 200 и кални гуми ми се струват 2 различни вселени. А кални гуми и лед пък още повече не ми се връзват
                Грандоман WJ 3.1 QD

                Коментар


                • До: Кой кой е на сняг.

                  За дълбок сняг , широката и не много агресивна гума според мен е по-добра.Не позволява да потъваш и се движиш върху него.
                  Прикачени файлове
                  ------------------------------------
                  тел. O878 9ЧЧ 999

                  Коментар


                  • До: Кой кой е на сняг.

                    Първоначално публикуван от CJ_7 Преглед на мнение
                    За дълбок сняг , широката и не много агресивна гума според мен е по-добра.Не позволява да потъваш и се движиш върху него.
                    Колега за широката гума съм съгласен.Според мен колкото е по агресивна гумата толкова по добре защото от ситуациите които съм попадал съм забелязал че агресивната гума ти намалява работата с лопатата.Пример-с широка и не агресивна гума си и не можеш да продължиш напред(започваш да буксуваш)опитваш се да върнеш назад(пак буксуваш)и какъв е резултата-под гумите които буксуват вече не сняг а от малкия граифер е станало лед и тогава става-Обади се на приятел-при мен в повечето случай най добрия приятел ми е лопата.Зимата задължително имам лопата в джипа(а от една седмица и мотика-по удобно е да извадиш снега от страни под праговете)
                    Когато си с по агресивен граифер когато не можеш да продължиш напред,даваш назад и се измъкваш.
                    Има много голямо значение и какъв е снега-ако е пръхнат можеш и на метър да вървиш без проблем но ако бъде мокър и на 30см може да не мръднеш.За преминаване на големи и дълги преспи според мен най добре си минажа през тях бавно и метър по метър(напред-назад)пробиваш си малко път напред и назад си утъпкваш дирите да не затънеш и пак напред.Винаги си нося и вериги и ги слагам на предното ако има много сняг и повече зор-по добре да загубя 20минути и да сложа веригите но след това си спестявам много работа с лопатата.Ето и малко сняг които в момента е с 40см повече:
                    http://www.vbox7.com/play:b9c5703b
                    На тъмните снимки е една 200метрова преспа която с един приятел е разкопахме да може да минем.Виждат се и приятелите(лопатата и мотиката)
                    Поздрави
                    Прикачени файлове
                    Последно редактирано от djcrazy78; 17-02-10, 10:00. Причина: Добавяне на снимки
                    Със себе си съм имал повече проблеми,
                    отколкото с всеки друг човек. Нямам по голям враг от самия себе си!!!!!!
                    Да изградим Параклис: www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=113508

                    Коментар


                    • До: Кой кой е на сняг.

                      Агресивната гума те закопава, на сняг колкото по-малко буксуваш, толкова по-добре. А и в повечето случаи под снега има лед, където с агресивната гума си аут, калните гуми на лед са като сликове. Единственото ти спасение да има твърда почва, но това ако има максимум 30-40 санта сняг, при повече оставаш по корем ...
                      Грандоман WJ 3.1 QD

                      Коментар


                      • До: Кой кой е на сняг.

                        Първоначално публикуван от CJ_7 Преглед на мнение
                        За дълбок сняг , широката и не много агресивна гума според мен е по-добра.Не позволява да потъваш и се движиш върху него.
                        Всичките снимки на едно место ли са правени.Ако е така какъв е снега ,че човека потъва , а джипа не ?
                        Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                        Коментар


                        • До: Кой кой е на сняг.

                          Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                          Всичките снимки на едно место ли са правени.Ако е така какъв е снега ,че човека потъва , а джипа не ?
                          Ето ме и мене онзи ден
                          Тука се вижда колко е дълга лопатата


                          а тука се вижда колко минимум е снега отдолу

                          Грандоман WJ 3.1 QD

                          Коментар


                          • До: Кой кой е на сняг.

                            ето още малко практически примери със сток окачване и гуми

                            ________________________________________________
                            Subaru OUTBACK 2,5
                            Hyundai TUCSON 2.0

                            Коментар


                            • До: Кой кой е на сняг.

                              Кадилака ги отнесе всичките.
                              Много интересно филмче! Класацията от това филмче е:
                              1 - Кадилак - Ескалейд
                              2 - Джип - Гранд Чероки
                              3 - Тойота - 200
                              4 - БМВ - Х5
                              6 - май беше Хонда
                              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                              Златомир Попов - Forry

                              Коментар


                              • До: Кой кой е на сняг.

                                хондата излезна при втори опит а бмв-то ....не ги броих всичките но го отдавам или на по-малък клиренс или на ископан коловоз в който е попаднала гумата при някой от опитите
                                Honda CR-V I 2000 г.
                                0 осем 96 осем три 3 сто и 10

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X