Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

    Здравейте!

    Извинявам се, но началото на темата няма да е кратко, прочитайки я до край ще разберете защо, затова ще ви помоля за търпение.

    Не видях конкретен раздел за леки автомобили, за това пиша тук. Ако има по-подходящ раздел/подфорум моля преместете темата. Благодаря.

    Имам намерение и желание да завърша шофьорски курс, но съм попаднал в почти абсурдна ситуация. Първо трябва да си купя автомобил, да му монтирам
    инструкторски педали и тогава да се запиша на курс. Писах за моя случай и в други два форума (специализирани за конкретни марки), ако някой членува в тях и е видял темата ще е запознат.
    Така или иначе вече съм тук, затова накратко. С ТЕЛК 80% поради "тройна алтродеза"(пълно обездвижване) на лява тазобедрена и глезенна става. След 10 операции накрая получих това в наследство. Какво означава виско това и какъви усложнения поражда?

    Поради обездвижването не мога да използвам левия крак при шофиране. Въобще! Да пази господ, но все едно го няма в тази ситуация, но слава Богу на мястото си е. Проблемът е в това, че качването е мъчна рабора и при това само от дясно и отпред. Отзад не мога да се возя, тази част е само за да добиете представа за сериозността на случая.
    От ляво обаче ситуацията се променя драматично! Там ако въобще успея да вляза стой та гледай как се излиза, дано разбирате. Това е мисия невъзможна.

    И така критериите за автомобил са следните:
    - автоматик
    - плъзгаща предна врата или широка стандартна
    - регулиране на седалката
    - ако има регулиране и на волана малко към шофьора би било прекрасно
    - бюджет - тук за сега съм до 5000 лв, но обмислям варианти за малко завишаване, но да се спрем на 5000 лева
    - максимално възможна лесна и евтина подръжка


    Накрая, но не на последно място си харесах Пежо 1007. По същество това е идеалния вариант и както разбирам единственият автомобил с две врати при това с плъзгащи механизми - разбрах че се отваряла само с дистанционно и от таблото; трансмисията не била автоматична а роботизирана ръчна - не знам това добре ли е, не е ли. Освен това ми трябва кола подходяща и за дълги пътувания, не типичен градски автомобил, а тази ми прилича на такъв, но както се казва "когато няма риба и ракът е риба".
    Най-важното на този етап което не знам за тази кола е размерът на врата при отворено положение и разстоянието от пода до най-ниската част на таблото. Там където ще стоят краката, по-конкретно левия - ходилото ще стои изправено. Не съм висок, говорим за обувка 38-39 номер. Ако някой разполага с тази информация моля да пише, важно е. Дори в едноименния форум за тези коли все още никой не ми е отговорил.
    Ако все пак не се получи с тази кола отивам на вариант две врати и монтаж на LSD механизъм, но при този вариант вратата трябва да е широка или дълга, зависи от гледната точка.

    Защо при стандартна врата LSD механизмът е крайно необходим? Да предположим, че трябва да паркирам на място с малко пространство от страната на шофьора. Няма как да вляза, ако трябва да излизам няма как да изляза. Не мога да издирвам място за паркиране което позволява отваряне на вратата под ъгъл 90 градуса спрямо купето.
    Варианти за автомобил с модифицирана седалка изнасяща се и/или въртяща се е напълно неподходящ!

    Моля ви да не използвате съкращения и така наречен автожаргон, защото не съм на ти с колите. Идеята е да се разбираме от първия път, а не да разводнявам темата с молби за разяснения на иначе, вероятно, елементарни неща. Благодаря.


    На онези които са прочели всичко, благодаря за проявеното търпение.

  • #2
    От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1007-for-cover.gif
Прегледи:1
Размер:58.5 КБ
ID:5817404

    Peugeot 1007. Единственото, което се сещам вратите да са плъзгащи и да е автомат.
    При прроверка има в посочения ценови диапазон.

    Успех!

    Коментар


    • #3
      От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

      Ако не бързаш много, изчакай - говори се за доста сериозно бюджетно подпомагане за такива автомобили и преустройството им. Проучи въпроса.
      В тоя форум LSD означава съвсем друго нещо, давай без абревиатури.
      Успех!

      Коментар


      • #4
        От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

        Я да уточним условието:

        Левият ти крак е непрекъснато изпънат, непрекъснато сгънат на някакъв ъгъл по трите стави или нещо трето? Напиши, пък ние ще подходим инженерно. Ако не ти представлява неудобство в личен план може и снимка да приложиш.

        От контактите ми с хора с ограничения в подвижността (но не конкретно същите) съм забелязал че в някои случаи високата кола е голямо улеснение. Но не във всички.

        Коментар


        • #5
          От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
          Я да уточним условието:

          Левият ти крак е непрекъснато изпънат, непрекъснато сгънат на някакъв ъгъл по трите стави или нещо трето? Напиши, пък ние ще подходим инженерно. Ако не ти представлява неудобство в личен план може и снимка да приложиш.

          От контактите ми с хора с ограничения в подвижността (но не конкретно същите) съм забелязал че в някои случаи високата кола е голямо улеснение. Но не във всички.
          Така е. Едно е да се качваш в колата, друго е да слизаш в нея.
          Къса двуврата Кия Спортидж е с 25 санта по-дълга врата.

          Коментар


          • #6
            От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

            Мой колега преди доста време си беше направил Голф 2 с отварящи се нагоре врати. Едва ли е много скъпо, а и в случая ще е достатъчно едната врата да е такава. Сигурно е възможено за повечето коли.
            С десен волан вероятно ще е още по-удобно, че и без да се преправя вратата, но едва ли ще те допуснат на изпит.
            Отделно, може да се наложат някои корекции по педалите, но това са дребни неща.
            Най-важното е, колицата да е със сравнително безпроблемна техника като цяло, другото ще се пригоди.
            Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

            Коментар


            • #7
              От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

              Пежото въпреки удобството на плъзгащите врати си е малък автомобил. Отвън се отваря с бутане на дръжката и електромотора си я отваря до край.Отвътре има копче за отваряне и затваряне.Все в някоя автокъща има такова Пежо дори и да не е автоматик поне като влизане излизане и позиция на седене може да се тества.А роботизираната кутия е що годе добра .

              Коментар


              • #8
                От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

                Нещо такова няма ли да ти свърши работа:

                https://www.braunability.eu/en/produ...urny-hd-orbit/
                Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                Коментар


                • #9
                  От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

                  Viko, това Пежо накрая ще го зарежа. Как пък никой не намери време да направи две замервания. Наясно съм, че никой не ми е длъжен, просто съм любопитен какво толкова има в тези измервания. Виж снимките в края на този коментар.
                  Veni1, LSD e ламборгини врата на кратко, макар, че е правилно да се изпише LSD-Doors, моя грешка.
                  Ясен, левият крак е обездвижен в глезена и тазобедрената което означава, че коляното е подвижно, но в моя случай това е без значение. В биомеханиката е ключът.
                  cecoa1, Не знам колко евтини са били вратите на твоя приятел, но в момента виждам цени от 1500-2000 лева с германски механизъм с някакъв сертификат и т.н.
                  bocho64, особенностите при вратите вече ги знам. Дали е добре или не обаче, не знам. Някои казват, че били голям проблем, а други че лесно се поддържали. Полярни са мненията.
                  santaclash, този тип седалки ги зная, но те не ми вършат работа.... бях го описал.... все едно, просто не са за мен

                  И така ако може да сведем дискусията до следното.
                  Първо,нека всеки се чувства "освободен" от каквито и да било съображения, че видиш ли ако взема да си купя колата която е препоръчал и не съм доволен, тайно или явно, ще виня "съветника". Забравете го този момент!!!

                  Второ, кажете сега ориентировъчно двувратите коли с по-широки врати кои марки/модели са, за кои да се оглеждам.
                  Примерно, гледах че мерцедес имат доста такива и изглеждат доста широки, обаче не ги знам кои модели си заслужават.
                  Същото е за почти всяка марка, не разбирам от коли, но си мисля, че с малко помощ бих могъл да му "хвана цаката".

                  Видях един Chrysler Crossfire, е това е врата, обаче да не ме лъжат очите. Отделно колко ли ще му бъде подръжката. Това е просто пример.
                  Ето за такива неща иде реч.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P2.JPG
Прегледи:1
Размер:151.9 КБ
ID:5817461Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p1.jpg
Прегледи:1
Размер:232.0 КБ
ID:5817460
                  Последно редактирано от NGC 7092; 09-07-19, 00:07. Причина: снимки

                  Коментар


                  • #10
                    От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

                    M39, относно височината която те интересува, тя е твой враг във всички по-нови автомобили. Конструкторите се стремят да я намалят, защото е свързана с пасивната безопасност, а обемът в таблото е важен за навтикване на "екстри" като сложни климатични уредби например.

                    В някоя по-дърта и дървена джипка може и да намериш себе си. Я някой да каже за двуврато Дисковери 2 - там си е тесноватичко ама май точно нужните размери са правилни.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      M39, относно височината която те интересува, тя е твой враг във всички по-нови автомобили. Конструкторите се стремят да я намалят, защото е свързана с пасивната безопасност, а обемът в таблото е важен за навтикване на "екстри" като сложни климатични уредби например.

                      В някоя по-дърта и дървена джипка може и да намериш себе си. Я някой да каже за двуврато Дисковери 2 - там си е тесноватичко ама май точно нужните размери са правилни.
                      По широко от г няма.
                      Аз като седна и имам една педя и кусур до тавана.
                      Може да се монтира всякаква седалка.
                      За дълъг път е по малко Кеца от пежото 1007
                      Вероятно цената.

                      Диското вътре отпред и яко тясно за моя вкус
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        В някоя по-дърта и дървена джипка може и да намериш себе си. Я някой да каже за двуврато Дисковери 2 - там си е тесноватичко ама май точно нужните размери са правилни.
                        За двуврато Дискавъри 2 може да се каже само, че няма серийни такива модели.

                        А за размера за левият крак, всичкото автоматик има място, щото иначе там е падала на съединителя с ход около 15-20см, и още няколко сантиметра отгоре, че да го натискат спокойно произволно големи обувки, та даже и да могат да се вдигнат от педала без да закачат в таблото.
                        Единственото е, че при автомат спирачката понякога е с по-широк педал, но това ако пречи е поправимо. Проблем е, и че при ляв волан пода има арка отляво, влизаща навътре, заради предно ляво колело. В смисъл различно е при различните коли, и различно може да пречи това и трябва да се види на място. То и въобще всичко ще се донагоди на място, примерно може да се предвиди някаква подложка или трупче, с подходяща форма и наклон за болния крак. Успоредно с това, ако е необходимо може да се помисли и за форма на тази опора, която да предпазва влизането на болния крак под педала на спирачката, което може да застраши безопасността на движение(да ограничи възможността за спиране).

                        Спомена се Мерцедес, което е логично не само заради вратите, но са и здрави коли, със здрави автоматични скоростни кутии... Обаче много от моделите са с педал на ръчната спирачка, който в случая ще е неудобен за използване(евентуално с ръка, но едва ли).
                        Последно редактирано от cecoa1; 09-07-19, 09:56.
                        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                        Коментар


                        • #13
                          От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

                          Г е с лост
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

                            Първоначално публикуван от cecoa1 Преглед на мнение
                            За двуврато Дискавъри 2 (че и едно, и каквото и да е) може да се каже само, че няма серийни такива модели.
                            Може и да не е 2, я в сортах говна...

                            Със сигурност има Дисковери с 2 врати, дълго точно като това с 4 врати. Може да е 1, а не 2.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Автомобил за лице с ТЕЛК - търси се подходящ, марка/модел.

                              Впрочем, Търтей, станал си втори Пенчо. С тази разлика че в конкретната тема Кия може и да е по-удачна от Г.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X