Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кемпер или каравана?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение

    В лучая - няма значение.
    Питането е по принцип. Не за конкретен избор. Моя, за сега, съм го направил.
    Нещата са различни, с различно предназначение. В моя случай кемперът не ми върши работа, а караваната е ОК. Ако, обаче скиташ често, примерно по язовири, за предпочитане е кемпер и то пълноприводен, или поне със задно предаване. Опитът ми с кемпери е с Форд транзит и Фиат Дукато. Колкото и да е калпав Фордът, задното предаване се държеше несравнимо по-добре на кофти терен. Просто кемперът е винаги натоварен отзад. Ако не се установяваш никъде, кемперът е за предпочитане. Ако се установяваш, както в моя случай, трябва да си возиш и алтернативен транспорт. То аз и на караваната имам един дрът скутер за до магазина, но имам и автомобил на разположение.
    "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

    Коментар


    • #17
      Абе гледам зад някои кемпери платформа с кола или директно с твърд теглич дърпат кола(фиат 500,смарт-такива фъстъци)
      "Ob Arm, ob Reich, im Tode gleich“
      Русофилия: Тежка, наследствена незаразна болест, която не се лекува и от която за съжаление не се умира. Същата е дефиницията и за шизофрения.

      Коментар


      • #18
        Първоначално публикуван от Dilyan Zagorchev Преглед на мнение
        Абе гледам зад някои кемпери платформа с кола или директно с твърд теглич дърпат кола(фиат 500,смарт-такива фъстъци)
        Абе да, ама, като дърпаш нещо, то се губи смисълът от кемпера - дали дърпаш каравана или платформа - все си с компзиция с всички последствия.
        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

        Коментар


        • BatGeorgeone
          BatGeorgeone коментира
          Редактиране на коментар
          Не точно, когато дърпаш лек автомобил БЕЗ платформа с А-рамо, винаги може да седнеш в него и да разкачиш теглича и да маневрираш, докато с каравана, а си закъсал, и си до там без чужда помощ от специализиран автомобил или поне няколко чифта ръце да бутат, моята каравана изискваше 3-4 възрастни за бутане на равно ИЗВЪН асвалта, в кал или ако се е окантарила или в пясък, сигурно трябва да умножим по две бройката помощници.

      • #19
        За мен кемпер, ама не точно.
        Първо, не обичам да се застоявам на едно място повече от една нощувка.
        Второ, такъв кемпер, какъвто ми трябва, няма. Затова сам си го произвеждам.
        Взех един бус, оборудвах го с най-нужните неща за пренощуване в него - легла, отопление и осветление и маса. В плановете влиза и баня.
        Само че е трансформърс - уикенда кемпер, през седмицата бус за работа. А работата е превоз на мотори.
        За да може да се случи, всичко е сгъваемо. Легла, маса, баня, стойките за моторите - всичко.
        Вече няколко пъти го ползвам, като нося поне един мотор.
        Малко е хамалогия, но по-малка от разпъването на форселти.
        Спирам, свалям мотора, пускам леглата и съм готов.
        Готвенето е отвън, с турстически котлон. Не виждам смисъл в стационарен.

        Коментар


        • Roninn
          Roninn коментира
          Редактиране на коментар
          Няма да е лошо да качиш някоя снимка.Аз ползвам малък бус по същия начин.Легло маса стол и толкова....през седмицата вози материали и инструменти.......Оглеждам се за дълго и високо дукато,,боксер ,джъмпер....И за протокола,дърпам двуосно ремарке със 140 по магистралата...мисля че съм 9.5 метра нямам проблем да карам назад и да завивам назад ....миналата събота се наврях във Владая София....тясна стръмна нагоре улица и без изход натоварен....две къщи отвориха дворните врати и успях да обърна ,за разкачване в стръмна улица където влекача драпа със блокаж нагоре забрави.......Това е 2 тона снаряд по нанадолнището.

        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          Едни немци бяха наптравили нещо много подобно в товарен ван. Легалата по дължина се прибират в стените, мивката и банята също сгъваеми.Не мога да намеря сайта им. Май го и произвеждат.

        • Пламен Атанасов
          Пламен Атанасов коментира
          Редактиране на коментар
          С ремарке максимална скорост би трябвало да е максимум 100 км.ч ,

      • #20
        Най-вече зависи къде ходиш. С палатка ходиш навсякъде където ти кефне. На второ място са микробусчетата-кемперче, спокойно се паркира почти навсякъде. На трето място е кемпера, лесно може да спреш за едно кафе в отбивка край пътя, може би не винаги ще успееш да се паркираш пред крайпътния ресторант или някоя сергия за домашен мед и ягоди, но пък катери баири и поне през прозореца ще видиш някой интересен пейзаж. И на последно място откъм всякаква маневреност ти е караваната, едно защото се получава тежък влак да влачиш и не е за баири, и в града е терсене, и още защото паркирането пред крайпънтия ресторант, магазинче или въобще спирането край пътя да разгледаш пейзажа е с тенденция да отпадне. На дълъг път и из непозната територия тия иначе дребни неща почват много да ти липсват. Каравана става ако пътуваш от точка А до точка В, и то някъде на лесно място, да идеш на моренцето е идеално. Има едни машинки дето сами маневрират караваната с моторче, може да натовариш едно такова за помощник.

        Коментар


        • Ivan_J
          Ivan_J коментира
          Редактиране на коментар
          Бусокемпера е най-стелт от всички варианти - отвън си е стандартен бус, също като хилядите други наоколо. Т.е. ходиш където искаш, без да привличаш внимание.

        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          КемперВан има такава категория кемепери, които външно са със заводското купе.

      • #21
        Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
        Н Има едни машинки дето сами маневрират караваната с моторче, може да натовариш едно такова за помощник.
        Има и с ел. задвижвано и управлявано колело на теглича. Имам такова - и жената може да я паркира караваната.

        Коментар


        • #22
          Голяма част от проходите в Алпите са забранени за каквито и да е било автокомпозиции. Аз за един ден минах през три такива прохода и ако теглех даже обикновено ремарке за багаж, щеше да трябва да минавам по магистралата през тунелите. В България толкова стръмни проходи нямаме. Значи зависи от целта на пътуването и терена по който ще се ползва.

          Коментар


          • #23
             
            -Чем занимаетесь по жизни?
            -Ну в последнее время - в основном офигеваю от происходящего.
            -Историята се пише с кръв, а се чете с пот!

            Коментар


            • ИВАН НЕДОКЛАНОВ
              ИВАН НЕДОКЛАНОВ коментира
              Редактиране на коментар
              Нещо не се е наложил този вариант

          • #24
            Отговор на поставения въпрос явно няма как да излезе, но браво на Пенчо за хубавата тема. Разглеждам я като място за разговор и дискусия, а не като въпрос - кое от двете е верния отговор.

            Аз нямам нито кемпер, нито каравана. Но пък имам няколко стотици нощувки и приблизително толкова хиляди километри с 4х4 и покривна палатка. Та от там ми идват разсъжденията по темата.
            В джипа с палатката, макар и много рядко са ми липсвали 2 неща - вътрешна баня и закрито пространство за... престой.
            Първото в дивата природа никога не е проблем, но примерно като се паркираш на мегдана на някое китно селце и искаш да пиеш на спокойствие 2 бири и да не местиш колата после... създава известни притеснения. В повечето случаи те не са основателни, защото там където пиеш бира, обикновено има и цивилизована WC, но все пак...
            Второто има значение само при лошо време, т.е. зимата не е отличен сезон за покривна палатка, въпреки че става. И при изключително интензивна гръмотевична буря, трябва да седите по седалките в колата, а в кемпер ще може през това време да играеш шах примерно
            За сметка на това не съм склонен да се разделя със свободата, която ти дава пълноценен 4х4. Опита ми показва, че където и да сме отишли, независимпо в България или навън, винаги по случайност се озоваваме на крайно интересен път, който преминава в пътека и накрая в скалолазене до някъде... Никога не се бутам нарочно по дерета и канари, но винаги се оказва че пътя, който ме кефи от там минава... И с това не съм склонен да се разделя...
            Та затова за мен караваната отпада като опция, а кемперите, които ми харесват не са много. Задължително компактен и пълноприводен 4х4. Например Mercedes Vario 4x4, къса или средна база и пак спалните на покрива, но вътре да могат седалките да се въртят една към друга, да има малка маса и баня вътре.
            Technical Rescue Direct - life lies in courage
            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

            Коментар


            • #25
              Ние имахме каравана на младини много беше е хубаво с нея но и много ангажиращо.
              Сега имаме два кемпера да вярно на Христова възраст но и ние не сме първа младост.
              Твърдо съм за кемпер , дава свобода на движение и много бързо влизаш в режим на почивка.Спираш в дясно и след минута две си готов за активно отмаряне .
              И не на последно място кемперът е в състояние да те отведе на доста Криви места даже и без 4х4.
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от Николай Колев; 14-10-21, 19:26.
              Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
              Място и хора към които да принадлежи ...

              Коментар


              • #26
                https://www.youtube.com/watch?v=C9GIs0IYL4A
                Only after the last tree has been cut down,
                Only after the last river has been poisoned,
                Only after the last fish has been caught,
                Only then will you find that money cannot be eaten.

                Коментар


                • Asteri
                  Asteri коментира
                  Редактиране на коментар
                  Доста са спартански в сравнение със заглавните кемпер или каравана.

                • blackfirefly
                  blackfirefly коментира
                  Редактиране на коментар
                  Както писах в една друга тема зависи какво търсиш - усамотение, спокойствие, гледки, бивакуване в дивото т.н. или комфорт, глезотии, атракции, ол инклузив и т.н. За двама човека е повече от екстра!

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X