Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Родни проекти за Автомобили.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Родни проекти за Автомобили.

    ето как!!!
    Прикачени файлове

    Коментар


    • #47
      До: Родни проекти за Автомобили.

      Ето малко снимки от предишния проект вече действителност.
      http://www.tuning.bg/gallery/index.php?cat=10482

      Коментар


      • #48
        До: Родни проекти за Автомобили.

        И тук стана една каша... Аз казвам нещо точно и ясно, други ме разбират коренно погрешно...
        Пак повтарям, че с въпросната таблица имах желанието да онагледя по безспорен начин, че колата (отначало само като самоделка в "насипен" вид), която възнамерявам да произвеждам, ще се цели в коренно различен пазар от този на посочените две най-продавани имитации на ретро коли. Да, те си имат един що-годе гарантиран поток от клиенти, НО този процент с годините намалява, защото вече доста хора, които с носталгия от онези години са желали да притежават колите, вече притежават поне техни копия. Друг момент е, че точно тези два модела се срещат често и за препродажба, тъй като собствениците им по една или друга причина вече си търсят нещо по-сериозно (удобно, широко, практично, ползваемо по всяко време, ярко изпъкващо на фона на останалите коли).

        Цената им 2-ра употреба пада главоломно, защото след 2-3 години:

        - вече започват да ръждясват (почти никоя фирма не прави рамите от неръждавейка).

        - алуминиевите им панели се разяждат от солите (особено около нитовите шевове).

        - рамите и носачите на окачването се огъват (недобро проектиране и ползване на хилави тръби, допълнително отслабени от стотиците дупки за нитове по тях).

        - високата конкуренция между десетките фирми, предлагащи почти едни и същи модели, сваля цената им до такова равнище, че нов комплект на пазара струва 2 пъти по-малко, отколкото такъв, който е закупен и построен само преди няколко години. Което не значи, че сега са евтини, просто преди години имаше малко фирми, което им даваше предимството да надуват цените.

        - нарояват се прекалено много имитации и вече не е толкова гъзарско (има го и този МНОГО важен момент, особено при по-младите собственици) да имаш нещо, което го имат още 20 човека от квартала.



        За особените черти, лежащи в основата на разработката на моята кола - т.нар. платформена политика предразполага към лесната (евтина и бърза) разработка на редица модели на една основа (рама), както и периодични освежавания на съществуващите такива с нови по стил брони, прагове, спойлери, огледала... Застоят в предлагането на един и същи продукт, докато конкуренцията не спи, е най-големият враг на успеха в тази индустрия. Имам предвид колите с оригинална външност. Това почти не се отразява на имитаторите на Лотус 7 и Кобра (които и без това се стремят да са близо до първообразите), макар че и при тях има често обновяване на конструкцията, окачването и най-вече на сглобката.

        Следващото предимство е лекотата на сглобяване, невиждана до този момент в този клас коли (единствено Лотус 7 и Кобра са отчасти по-лесни, тъй като не разполагат с тапицерия, ел.стъкла, ел.седалки и т.н., НО аз сравнявам моята разработка с останалите "нормални" спортни коли-самоделки на пазара).
        Това е от ОСОБЕНО ГОЛЯМО значение за продажбата на повече бройки, тъй като има една такава зависимост - несглобените копия могат да се окажат троянски кон, който да разруши пазара на по-нататъшното производство. Какво имам предвид - когато хората срещнат трудност да построят колите си, някои от тях в един момент решават да се откажат и да ги препродадат, дори и да е на по-ниска цена от тази, която са платили наскоро. Примери от действителността с лопата да ги ринеш - стъклопластовото купе за имитация на Ламборгини Диабло беше между 7 и 17 хил. долара през 2005 година. В момента, едно такова върви към 3-5 хил. долара ново, защото има стотици хора, продаващи своите незавършени проекти на подбивни цени, което извади от строя половината производители. Другите бяха просто съдени от АУДИ (собственикът на Ламборгини) и принудени да прекратят незаконната си копираща дейност. Въпросните имитации винаги изискваха огромни преработки (нерядко и масирано прекрояване и китване на уж готовите стъклопластови купета) и НИКОЯ фирма не предлагаше купета с готови точки на закрепване, което изисква месеци допълнително напасване и работа със стъклопласт, която не всеки умее. В допълнение, хората срещаха (в монало време, защото този техен пазар замря) огромни затруднения при напасването на гумените уплътнения около вратите, защото производителите бяха "спестили" тази част от разработката, оставяйки всички проблеми в ръцете на купувачите. Единствената самоделка, що-годе разработена съвестно и улесняваща сглобяването на купето към рамата, е английската Ултима. Макар, че се води световен рекордьор в дисциплината "От 0 до 100 и пак до 0", поради малкото си тегло и мощните двигатели, това не и дава предимство при отстояването на високи цени. Просто страда от някои отблъскващи клиентите недостатка - спартанско обзавеждане, тясно и неудобно купе, ужасяващо грозна външност.

        Трето предимство - екзотична и оригинална външност, НИКАКВА търсена имитация на каквото и да било. АКО външността не е уникална и красива, това се оказва ключов за фалита недостатък, но смея да твърдя, че тук няма да имам никакви проблеми.

        Четвърто предимство - стратегическа изработката на важни детайли, които не могат да се копират лесно. Един от препъникамъните в индустрията е незаконното копиране на комплектите от страна на недобросъвестни клиенти, продаващи тайно "собствени" копия на черния пазар. За да се ограничи силно (и дори елиминира напълно) това, някои от ключовите детайли не бива да се взимат наготово от кола-дарител, а да се разработят от производителя (в моят случай - от мен). Това включва стъкла (което допълнително отвързва ръцете ми за направата на каквито си пожелая форми и съответно - в пъти по-добра продаваемост), предни и задни фарове, фрезовани детайли от дуралуминий и т.н. И всичко това, предлагано на разумна (но не убийствено ниска за производителя) цена. За потенциалният "копировач" всички тези неща се оказват едно скъпо приключение, което не си струва занимавката. Разбира се, това изисква немалки вложения от страна на производителя (изработка на поръчкови стъкла, матрици за отливане на фаровете, фреза с ЦПУ), изплащащи се от двете предимства, които предоставят - неограничена от съществуващите стъкла и фарове външност, и почти пълната гаранция срещу недобросъвестно копиране и подбив на цените.

        Пето предимство - качество на изработка. Това е съвкупност от качествено отлети стъклопластови панели (без нужда от доработки от страна на купувача), правилно проектирана и заварена рама, безпроблемно напасване на основните детайли, грижа към детайлите (липса на всякакви недоразумения от рода на 10 мм фуги между панелите или несиметрични форми).

        Шесто предимство - много детайлно упътване за сглобяване, включващо: книжка с детайлни снимки "Стъпка по стъпка"; чертежи в А0 формат; DVD с видео, проследяващо стъпка по стъпка сглобяването на всяка една част. Почти никоя фирма не предлага подобен род жизненоважни упътвания. Ако пък предлага, то те са крайно незадоволителни и скалъпени на две-на три. Имал съм досег с няколко от уж добри ръководства, и всичките бяха една голяма подигравка с клиента. Това включва DVD на Factory Five (най-голямата в Света фирма за имитации), DVD на Euroworks Exotics (беше най-големият производител на имитации на Ламборгини Кънтач), PDF-документи на десетина други фирми.

        п.п.: Отново държа да отбележа, за да няма недоразбрали, че горните предимства ги изброявам с цел, да покажа кои неща лиупсват при преките конкуренти на моята самоделка, а не е сравнение с Лотус 7 или Кобра. Въпросните 2 имитации разчитат на коренно противоположни качества.
        Формотворец на коли

        Коментар


        • #49
          До: Родни проекти за Автомобили.

          Колега kotarakafeliks, колко приблизително би струвала изработката на 3 матрици (или една обща) за отливане на 3 детайла от прозрачна пластмаса (забравих и името, но е като тази за колбичките, от които се издуват пластмасовите бутилки, само че червена), всеки от тях, дълъг около 60-80 см и дебелина на стената към 3 мм? Става въпрос за матрици(а) за задните фарове, т.е. задължително от стомана, защото алуминият не става. Предните 2 фара също имат нужда от подобна матрица, но пластмасата трябва да е чиста. Баща ми тук ме плаши с някакви цени от по 20 хил. евро за матрица

          п.п.: Сега видях, че докато съм писал, си пуснал 2 скици на новия си поект. Пожелавам ти успех с него и пускай тук-там по някоя снимка от процеса на разработка
          Последно редактирано от SOR4; 24-05-09, 15:27.
          Формотворец на коли

          Коментар


          • #50
            До: Родни проекти за Автомобили.

            Явно са паднали цените на матриците. Имам приятел производител на бутилки който се оплакваше от цени в порядъка на 70000 евро (преди години). Мисля че наскоро си купи някакви луди цпу машини за грешни пари само и само да може да си прави матриците сам.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #51
              До: Родни проекти за Автомобили.

              Трябва наистина да те разочаровам но от 15 години точно това изработвам.В своята кариера съм направил около 15 сложни и нат 2000 прости матрици за бутилки, но една шприцформа за преден фар наистина даже би надхвърлила 20 000 евро. а материала за стопове и фарове се нарича поликарбонат а оцветитела се нарича мастербач. Но смисъла на шприцформата е в серията детайли или с други думи над 10 000 бр. и тогава тя се 'изплаща" защото едно стъкло за преден фар излиза към 2 евроИзработвал съм така наречените прототипи /директно фрезоване на cnc но и те излизат около 3000 лева после лъскане , полиране и т.н. Това с което си се захванал иска база , екип, съмишленици които да работят за "чест и слава". Аз плащам 35 заплати на работници и бъгитата ги правя "между другото" иначе може би ще умра от глад или най-малкото жена ми ще ме напусне Но все пак съм на 48 години а ти явно си още млад. Аз на твоите години свирех в рок група и си мислех че ще стана известен като другите.Явно трябва да изживееш този момент а и ако няма такива като теб нацията няма да мръдне и метър напред.

              Коментар


              • #52
                До: Родни проекти за Автомобили.

                Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                Явно са паднали цените на матриците. Имам приятел производител на бутилки който се оплакваше от цени в порядъка на 70000 евро (преди години). Мисля че наскоро си купи някакви луди цпу машини за грешни пари само и само да може да си прави матриците сам.
                Е, виж сега, всичко е много относително. Една бутилка иска матрица за колбичка, и отделно матрица за отвесно издуване на бласт-форма. Капачката на бутилката пък, макар и дребна на вид, изисква дори по-сложна матрица от най-малко 2-3-4 части, една от които въртелива, а това определено оскъпява матрицата.
                Бащи ми разправяше, как преди няколко години правели за някакви германци матрица за 500 000 евро (половин милион не на шега). Имала 10х10 гнезда за пластмасови капачки, т.е. прави по 100 бройки на всеки няколко секунди. Кой знае какъв оборот са имали, че да дадат толкова пара за матрицата.
                А аз говоря за доста по-опростена матрица, съставена от две части - горна и долна. Само дето май е зор да се намери толкова голяма машина, на която да се върже. Даже и полирането на матрицата ще е в пъти по-бързо и лесно от това на една бутилка, тъй като детайлите от едната си страна са изцяло гладки, а от обратната са леко релефни само в 5-10% от площта си (останалото отново е изцяло гладко).
                Формотворец на коли

                Коментар


                • #53
                  До: Родни проекти за Автомобили.

                  Най- голямата ми cnc машина може да изработи матрица с активна площ 1000х600х400 .

                  Коментар


                  • #54
                    До: Родни проекти за Автомобили.

                    Първоначално публикуван от kotarakafeliks Преглед на мнение
                    Най- голямата ми cnc машина може да изработи матрица с активна площ 1000х600х400 .
                    Много бе Тук вече ме изненада. Мен тъкмо ме бяха отказали, че такова чудо може да се намери в България... После иди ме разубеждавай да не ти ставам клиент.

                    Заветните предни или задни фарове (само корпуси, без ксеноновите лампи и другите чарколяци по осветлението) по принцип вървят към 300-2000 долара за чифт, в зависимост от марката (говорим си все за спортни коли в по-малки серии). Повечето от тях са съставени от 2 части - отражател и стъкло. Доста фирми правят отражателите от въглеродни нишки, за да заобиколят нуждата от втора матрица. После поядисват изделието с хромна боя. Хубавото е, че в момента повечето лампи си идват в комплет с лупите и отражателите, така че дори няма нужда от матрица за отражател, който вместо това се отлива по калъп.
                    Така, като гледам, ако принципно един фар изисква 1 матрица от 20.000 евро и си го начислявам по 400 евро бройката, то тя ще се изплати след 50 продадени самоделки. Разбира се, има си и други разходи - материал, заплата, ток.... , но като цяло е съвсем осъществимо като брой продажби на самоделки, ако се намери нужната пара за влагане в началото.

                    Това за жена ти много добре го разбирам, защото покрай моите харчове от 3+ години насам все още не съм ерген по някакво странно стечение на обстоятелствата А тя отдавна е на възраст за детенце и аз, с моите непрекъснати харчове, съм единствената причина това чакане да се удължи с още поне 2 години.
                    Никога не съм бил грандоман и надъхан с непосилни мечти, дори напротив - стремежите ми са много скромни и осъществими. При мен единствената разлика с течение на годините е, че преди 12-13 години желаех да произвеждам нормални български коли, а в момента искам да произвеждам тях + спортни коли

                    Сега се сетих, че има и един по-сиромашки, макар и доста по-ограничен откъм релеф и видимо по-некачествен вариант за направата на фаровете - има едни преси, които работят на принципа на вакуумното изтегляне с горещ въздух. Виждал съм такава на живо в Пловдив да прави за 1 секунда половинката на голям пластмасов куфар. Самата матрица представляваше дървен макет на опаката (вътрешна) страна на куфара, който отгоре е китван и боядисан с някаква огнеупорна боя. Само че този вариант изисква допълнително полиране на повърхността на всеки фар, защото дупчиците за вакуумно изтегляне бяха на всеки 2-3 см и на тези места на изделието се получаваха едни малки изпъкнали кръгчета.
                    Последно редактирано от SOR4; 24-05-09, 21:08.
                    Формотворец на коли

                    Коментар


                    • #55
                      До: Родни проекти за Автомобили.

                      Ето го новото зверче което след три месеца ще е налице!Ще го направя така че да става за регистрация.От утре ще помествам снимки как ще израсте
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #56
                        До: Родни проекти за Автомобили.

                        Първоначално публикуван от kotarakafeliks Преглед на мнение
                        Ето го новото зверче което след три месеца ще е налице!Ще го направя така че да става за регистрация.От утре ще помествам снимки как ще израсте
                        Добре изглежда возилцето, само така! С нетърпение очаквам повече подробности (снимки) за него. С каква програма си нарисувал горното и с каква програма проектираш в 3и, ако не е тайна?
                        < Нещо връзката към страницата ти www.plasticabg.com не работи - показва ми, че не съществува >

                        Дано все повече българи се решат на смелото начинание за разработка на родна марка кола! Аз засега само мога да си мечтая да подхвана подобно нещо...
                        Формотворец на коли

                        Коментар


                        • #57
                          До: Родни проекти за Автомобили.

                          SOR4,нали правеше нещо в момента..Правиш или не правиш ? ..щото ми е интересно да видя нещо от работата ти ,..и въобще да си погълчим дет са вика..нахъсано пишеш-явно поназнайваш..ако имаш желание и време звънни или пиши да се видим на по бира-от един град сме..тел. ми е в подписа
                          [SIGPIC][/SIGPIC]0877368068 Зарие Дестанофф
                          Всеки ден гледам "Отечествен фронт"...макар,че не го дават всеки ден...хъ-хъ.:|

                          Коментар


                          • #58
                            До: Родни проекти за Автомобили.

                            Първоначално публикуван от peterbg1 Преглед на мнение
                            SOR4,нали правеше нещо в момента..Правиш или не правиш ? ..щото ми е интересно да видя нещо от работата ти ,..и въобще да си погълчим дет са вика..нахъсано пишеш-явно поназнайваш..ако имаш желание и време звънни или пиши да се видим на по бира-от един град сме..тел. ми е в подписа
                            В момента главно се изявявам като заварчик , правейки носещата рама за макета на един клиент (Bentley Speed 8 2003). Живот и здраве, след 3 седмици би трябвало да съм изваял грубо стиропорения макет отгоре и почвам финото мазане с епоксидна смола, кит и разни други чудесийки.
                            http://img8.imageshack.us/img8/6097/dsc02358z.jpg

                            С удоволствие бих се видял с теб , само че нека е след около седмица+, че в момента наваксвам изоставане със сроковете, а докато не завърша проекта, няма да видя и стотинка и кретам на заеми.
                            Формотворец на коли

                            Коментар


                            • #59
                              До: Родни проекти за Автомобили.

                              ОК,както кажеш..чакам да се обадиш-да не спамим повече..
                              [SIGPIC][/SIGPIC]0877368068 Зарие Дестанофф
                              Всеки ден гледам "Отечествен фронт"...макар,че не го дават всеки ден...хъ-хъ.:|

                              Коментар


                              • #60
                                До: Родни проекти за Автомобили.

                                Вече се започна! Ден първи и ден втори
                                Прикачени файлове

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X