Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем със спирачките offroad?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем със спирачките offroad?!

    Здравейте колеги,
    Наскоро си купих Волво XC70 2,5 T (2006) 4x4.
    Не е типичния офроуд автомобил, но така или иначе аз си търсех нещо вместително (имам 3 деца) с повишена проходимост, а не джип.
    По празниците бяхме на вилата на един приятел в Рила. Наблизо имаше здраво подгизнал баир с мокра трева и хора с джипове (ако се наложи да ме вадят), та реших да направя първия офроуд тест.
    Без да навлизам в излишни подробности - Като цяло съм доволен, макар автомобила да се представи малко под очакванията ми.
    Оправдавам го с това, че все пак гумите бяха зимни, а в колата бяхме 5 човека с багаж.
    Естествено с изключен DSTC представянето беше значително по-добро.
    Но има едно голямо НО, заради което е и този пост всъщност.
    При достигане на максимално високата точка, колата естествено започва да превърта четирите колела и не ще по-нагоре. Решавам да се спусна плавно назад и в този момент установявам, че педала на спирачката е твърд като камък. Не поддава и на милиметър. Веднага ръчна. Спрях. Педала на спирачката омекна едва след няколко секунди.
    За да съм сигурен повторих опита със същия краен резултат.
    Някой имал ли е подобно "приключение"? Знаете ли на какво се дължи? И което е най-важно - възможно ли е да се повтори при "нормални" условия на експлоатация?

  • #2
    От: Проблем със спирачките offroad?!

    Това прилича на някакъв опит за задействане на ABS. Сигурно може да се изпробва с изваждане на съответния бушон.

    Коментар


    • #3
      От: Проблем със спирачките offroad?!

      Клапанчето на сервото +газ до ламарината май това прави, липса на вакуум и твърд педал!

      Коментар


      • #4
        От: Проблем със спирачките offroad?!

        Първоначално публикуван от bocho64 Преглед на мнение
        Клапанчето на сервото +газ до ламарината май това прави, липса на вакуум и твърд педал!
        Да, газ до ламарината си имаше, в продължение на няколко секунди, за да съм убеден, че съм стигнал "горна мъртва точка"
        Това с клапанчето на сервото какво означава? Че е дефектно или че е нормално в такава ситуация

        Коментар


        • #5
          От: Проблем със спирачките offroad?!

          Абе не е нормално - означава че клапанчето не работи изобщо.

          Коментар


          • #6
            От: Проблем със спирачките offroad?!

            Нормален (и неприятен) мурафет на АБС-а при такива условия. Не е като да не е имало спускащи се назад по баира жипки без спирачки и тряс в някое дърво ...
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              От: Проблем със спирачките offroad?!

              Първоначално публикуван от (0)g(0) Преглед на мнение
              Не е типичния офроуд автомобил, ?
              Това е верният отговор. НЕ Е ОФФ.....
              Първо, не познавам тази машина, това дебело и подчертано не познавам тази машина но подобни боклуци по маркетингови и регулационни причини много често се оборудват с всевъзможни екстри "за безопасност", (това хардуер и софтуер) и когато ги извадиш наистина извън пътя реагират "законосъобразно" - т.е. правят нещо което е описано на 380 и ътнайста страница в юзер мануала ( по дифолт никой не чете до там ) т.е. приемат сами че си в критична ситуация и включват и изключат нещо "за твое добро" (или поне така ще докажат адвокатите в съда при искове след твоята смърт) и то ти пречи.........следва покупка на "УАЗ", "Дифендър", "Вранглер"..........
              Последно редактирано от дядо владо; 12-05-16, 01:14.
              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

              Коментар


              • #8
                От: Проблем със спирачките offroad?!

                Система за тръгване при наклон. Като се задейства така става педала.На колата която карам при голям наклон като натисна няколко пъти спирачка и педала става твърд. Пробвай пак .

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем със спирачките offroad?!

                  Да не би да няма проблем със спирачките, а усещането за липса на спирачки да е заради това, че колата започва да се свлича с блокирани гуми...
                  Това, че педала е твърд няма значение, при условие, че спирачките успяват да спрат колелата...
                  При мен педала става твърд когато 'активните' спирачки са включени и поради някаква причина сработят (например сигнал от системата за опасност от сблъсък), но това в никакъв случай не им влошава работоспособността - напротив - сработват много по-остро и рязко...

                  А ако колелата не спират в този момент, значи има някакъв проблем... Но разбира се може да има и фактор 'сработване на АБС', което не значи, че не спират - просто АБС ги държи на границата на сцеплението, което в този момент може да го няма
                  Единствения случай, при който АБС не е толкова ефективно колкото 'без АБС' е точно пясък, рохкав сняг, 'рохкава' кал, защото при такива условия блокиралата гума събира пред себе си праг от пътния материал и колата спира по-бързо заради механичната преграда, докато АБС се опитва да търси сцеплението и съответно не позволява натрупването на такава преграда...
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Проблем със спирачките offroad?!

                    И според мен е "сработване на АБС" , един приятел няколко пъти опитва да кара шосейни коли в ниви с висока скорост след неправилни изпреварвания - резултата същият. Никакви спирачки твърд педал без традиционното вибриране и си чакаш колата да спре сама като заоре в рохкавата пръст.
                    Вариант е да се пробва същото упражнение без бушона, резултата ще е добре да се сподели.
                    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                    Ford Fiesta 1.4 Tdci

                    Коментар


                    • #11
                      От: Проблем със спирачките offroad?!

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Да не би да няма проблем със спирачките, а усещането за липса на спирачки да е заради това, че колата започва да се свлича с блокирани гуми...
                      Това, че педала е твърд няма значение, при условие, че спирачките успяват да спрат колелата...
                      При мен педала става твърд когато 'активните' спирачки са включени и поради някаква причина сработят (например сигнал от системата за опасност от сблъсък), но това в никакъв случай не им влошава работоспособността - напротив - сработват много по-остро и рязко...

                      А ако колелата не спират в този момент, значи има някакъв проблем... Но разбира се може да има и фактор 'сработване на АБС', което не значи, че не спират - просто АБС ги държи на границата на сцеплението, което в този момент може да го няма
                      Единствения случай, при който АБС не е толкова ефективно колкото 'без АБС' е точно пясък, рохкав сняг, 'рохкава' кал, защото при такива условия блокиралата гума събира пред себе си праг от пътния материал и колата спира по-бързо заради механичната преграда, докато АБС се опитва да търси сцеплението и съответно не позволява натрупването на такава преграда...

                      Не ми е хрумвало, иначе щях да накарам жената да слезе и да направи клипче.
                      Калта беше като лед, така че напълно е възможно спирачките да са си държали, но да съм се свличал назад заради хлъзгавия терен. Така или иначе като казвам, че педала беше "твърд като камък" така си беше. Аз съм 100 кила и само дето не се изправих върху него и не помръдна.
                      Силно се надявам това да е причината, че предпочитам на пътя да остана без двигател отколкото без спирачки
                      За да повторя опита при същите условия, ще трябва да се разходя пак до същия баир на Боровец, само дето този път няма да има кой да ме вади, ако закъсам

                      Коментар


                      • #12
                        От: Проблем със спирачките offroad?!

                        По-скоро не мъчи колата без нужда. Газенето в кал не е силна страна на този модел.

                        Иначе кална пътека в момента можеш да намериш в цялата страна.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Проблем със спирачките offroad?!

                          Първоначално публикуван от (0)g(0) Преглед на мнение

                          За да повторя опита при същите условия,
                          Не ми отговори-тази кола има ли система за тръгване при наклон.
                          Направи опит на стръмен асфалтов път. Спри и леко припомпай спирачката. И после кажи променя ли педала.
                          Пробвай и в двете посоки и на изкачване и спускане.
                          Не е сложно.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Проблем със спирачките offroad?!

                            Колегата казва, че спирачката не действа... Докато при система за тръгване при наклон спирачките практически блокират докато нещо не ги освободи (време или натискане на газ)...
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Проблем със спирачките offroad?!

                              Първоначално публикуван от ivo-police Преглед на мнение
                              Не ми отговори-тази кола има ли система за тръгване при наклон.
                              Направи опит на стръмен асфалтов път. Спри и леко припомпай спирачката. И после кажи променя ли педала.
                              Пробвай и в двете посоки и на изкачване и спускане.
                              Не е сложно.
                              Извинявай. Не знам да има. Поне няма такъв бутон. Ако има нещо автоматично ...

                              ---------------
                              Един колега ме посъветва на лични , да направя тест на спирачките и по-точно на клапанчето, като изгася колата, изчакам 10 секунди и преброя колко натискания на педала имам преди да се втвърди.
                              Трябва да са 3-4. Аз преброих 2, като третото вече е с по-голямо усилие, а на 4-то натискане си е твърд педала.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X