Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

    От няколко години караме Нивата с два комплекта гуми - пролет, лято и есен с ВлИ5 , а Зимата - с Yokohama Geolandar M+S на 15ки от сузуки.
    Сериозно обмислям да се разделя с двата комплекта (те са и вече на няколко години) и да мина на нещо на 15-ките. Тъй като рядко се ходи извън пътя, а и гледам да не се бутам в най-голямата кал, съм се спрял на това :



    Ще се слага на 15-ките от витара (Онези с 11 дупки мисля че бяха, някъде имаше параметрите им) - какъв размер според вас да търся - спрял съм се евентуално на 205/75 R15 97T, но да не би пък да са твърде малки.

    Иначе са ми интересни и тези гуми :



    Които със сигурност ще ядат баири за закуска, но са скъпи а и дали няма да се хлъзгат по мокър асфалт.
    Последно редактирано от axlastro; 11-10-10, 20:50.
    Александър

    Коментар


    • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

      Привет и от мен. От личен опит ,според мен , най-добрия вариант е да вземеш 15 ки. Избора в пъти е по-голям от 16 ки. Тук във форума има много добри оферти в раздел купува-продава за комплект 4 джанти с гуми за 400-600 лева. За мен оптималния вариант са размер 195R15 на витарови джанти с кръглите отвори. Гумите са FULDA 4x4 MULTITRACK всесезонни. Пробвани са на всякакъв терен , без тежък офф и се даржат доста добре, на асвалт са малко шумни. Иначе този размер ми се вижда оптимален и изглежда нивата много злобно. Нямам снимки с новите гуми и джанти.
      ЛАДА НИВА 1.7
      Карана е само по асфалт, няма грам ръжда

      Коментар


      • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

        Първоначално публикуван от sharky09 Преглед на мнение
        Привет и от мен. От личен опит ,според мен , най-добрия вариант е да вземеш 15 ки. Избора в пъти е по-голям от 16 ки. Тук във форума има много добри оферти в раздел купува-продава за комплект 4 джанти с гуми за 400-600 лева. За мен оптималния вариант са размер 195R15 на витарови джанти с кръглите отвори. Гумите са FULDA 4x4 MULTITRACK всесезонни. Пробвани са на всякакъв терен , без тежък офф и се даржат доста добре, на асвалт са малко шумни. Иначе този размер ми се вижда оптимален и изглежда нивата много злобно. Нямам снимки с новите гуми и джанти.
        Колега за минаването към 15 цолови джанти съм съгласен с теб-/колата придобива съвсем друга визия и избора на АТ и МТ гуми при 15-ките е много голям/.Но за този размер 195R15 не съм съгласен поради причината,че гумата е малка-/около 66см. в диаметър/ и оттам клиренса на Нивата страда много.С този размер гуми-/пробвано с Кобри 195/15/ разстояние от земята до задния диф е едва 21см.,което поне по моите разбирания за просвет и проходимост е смешно.Аз бих заложил на 205 или най-много 215/75 та поне малко от малко да му мяза.Аз в момента все още карам с 16-ки и добрепознатия модел гуми Ласа ОК-144.Като цяло съм доволен от поведението на машината извън пътя.Просвета под задния ми мост с тях е 24см.Отпред е 29см.,но колата е повдигана допълнително с втулки.

        Коментар


        • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

          Колеги,незнам вие на какво мнение сте,но мисля нивата ще върти 205/15 без проблем.Ако избирам между 15цолови джанти и 16цолови за гората,първо бих си отговорил на следния въпрос-Какво искам от Нивата,ако я ползвате като мен и за ежедневен автомобил,неможете даси позволите МУД гуми.Поради простата причина,че са шумни и не са стабилни на асфалт,но пък в гората нямат равни.Докато АТ или някой друг модел са доста прилични на асфалт и някое друго горско пътче,но пък за сеиозна заигравка не стават.Аз лично карам мойте Ласса-ОК 144 само зимата и сам много доволен от ефективноста им на неотъпкан сняг.Склоннен сам да кажа,че се справят отлично в не толко дълбока кал и изкачването на стръмни препядствиа с тях е без проблемно.Вярно е,че на 15ки има по-голям избор и за АТ и за МУД,докато при 16ки е по-ограничено,тоест за нивата е по-ограничено.Аз лично ще минавам на Малатеста кайман в размер 205/15.За мен това е гумата за всякакъв терен извън пътя.Поздрави колеги

          Коментар


          • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

            Каймана е добър,но товари много трансмисията-/особено Нивовата/-трябва да знаеш къде да раздаваш газ и къде не-иначе постоянно ще имаш проблеми-/иска си опит/.Лично аз не бих избрал точно тази гума за Нива-това е страшно груба и тежка гума,която е за 100% кал и безпътие.С нея особено през Зимата нямаш никаква работа на асфалта-просто ставаш опасен и за себе си,и за останалите участници в движението.
            Последно редактирано от Янко Желязков; 12-10-10, 15:48.

            Коментар


            • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

              Първоначално публикуван от Янко Желязков Преглед на мнение
              Колега за минаването към 15 цолови джанти съм съгласен с теб-/колата придобива съвсем друга визия и избора на АТ и МТ гуми при 15-ките е много голям/.Но за този размер 195R15 не съм съгласен поради причината,че гумата е малка-/около 66см. в диаметър/ и оттам клиренса на Нивата страда много.С този размер гуми-/пробвано с Кобри 195/15/ разстояние от земята до задния диф е едва 21см.,което поне по моите разбирания за просвет и проходимост е смешно.Аз бих заложил на 205 или най-много 215/75 та поне малко от малко да му мяза.Аз в момента все още карам с 16-ки и добрепознатия модел гуми Ласа ОК-144.Като цяло съм доволен от поведението на машината извън пътя.Просвета под задния ми мост с тях е 24см.Отпред е 29см.,но колата е повдигана допълнително с втулки.
              Понеже преди с 205/70/15 и сравнено с 195R15, последните са по–високи и повдигнаха колата, а нивата не е основна кола. Сега при натоварване силно леко закача и не смея да сложа по–високил
              ЛАДА НИВА 1.7
              Карана е само по асфалт, няма грам ръжда

              Коментар


              • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

                Аз съм силно разколебан в избора си на гуми - мисля зимните да си ги оставя, те са на 3 зими вече, но не са износени и ще изкарат още поне 2. Много съм доволен от поведението на зимните йокохами на пътя и не толкова в дълбокия сняг и сериозно се замислям за ласите - само не знам дали си заслужава, след като се кара повече на асфалт колата. Иначе размера 195х80х15 с витарови джанти много добре стои на нивата, но гумите изглеждат малки. 215х75х15 дали няма да стоят по-добре и ще закачат ли някъде според вас. С една дума - каква е най-високата гума ,която може да се сложи на 15-ките за да преценя дали да запазя 16-цоловите джанти или да мина изцяло на 15-ки.

                Ще питам и за мнението ви за тази гума - някаква нова е сякаш, не е тази ласа, с която карат всички.
                http://www.avtogumi.com/bg/tires/tir...p?model_id=388

                Доколкото разбрах от сайта на Ласа, с такива са оборудвани дифендърите на турската армия.

                А дали ще е възможно да се сложат 235/75R15 и на какви джанти
                http://www.sears.com/shc/s/p_10153_1...u=09588260000P
                Последно редактирано от axlastro; 20-10-10, 13:03.
                Александър

                Коментар


                • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

                  Според мен си запази и оригиналните джанти, и 15-ките. На 16-ките, може да си сложиш едни Ласа ОК144, които ще ти вършат чудесна работа за разходки в гората (дълбока кал и неотъпкан сняг). За витаровите джанти по-скоро е вече въпрос на компромис, тъй като повечето гуми в размер 195/80R15 са с малък диаметър (65-66см) и от там клиренса на Нивата става недостатъчен за по-сериозни офроуд разходки. Размерът 235/75 и конкретно тези които си посочил изглеждат много добре, но категорично ще имаш проблеми с тях. Аз в момента съм с АТ гуми 215/70R15 и без подкалници. Опират си доволно в задните вежди, а също и при пълен ляв или десен леко закачат в предния край на предните вежди. Ето и две снимки, които леко дават представа колко излизат от калниците този размер гуми...





                  С 235/75R15 категорично ще се наложи изрязване на веждите и част от калниците.
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от Kara Kolio; 20-10-10, 15:24.

                  Коментар


                  • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

                    Аз за гората имам ВЛИ-5, макар и вече на 4 години, може и още да се карат. Май ще са Генерал Грабер 205/75 или Йокохама AT 205/70R15, или ще взема ласите и ще си търпя бученето по асвалта. А иначе зимните ми са 195 80 15 и определено идват малки за нивата. Малко като магарето с двете купи сено, а и е далече момента чак напролет.
                    Александър

                    Коментар


                    • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

                      И аз живот и здраве догодина мисля за 15-ките да пробвам с General Graber AT2 в размер 205/70 или 195/80. Интересно ще е някой, ако е карал с такива гуми Нивата да сподели своите впечатления . Имаше цяла тема за тези гуми и като цяло колегите споделят, че на сняг и мокър асфалт се представят на ниво. Друг вариант също са Insa Turbo Ranger, 205/70 R15.

                      Коментар


                      • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

                        Insa са регенерат. Аз регенерат няма да сложа, особено като се има предвид, че струват колкото генерала. На пловдивския панаир ми обясняваха, че генерал се правят във фабриките на БФГ. Те и БФГ АТ май са вариант... Аз напоследък де що е джипка все им гледам гумите, и генерала и бфг с тази шарка са най-масови. А ти защо се колебаеш между двата размера - тя разликата в диаметъра май е минимална...
                        Последно редактирано от axlastro; 20-10-10, 19:00.
                        Александър

                        Коментар


                        • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

                          Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                          Аз за гората имам ВЛИ-5, макар и вече на 4 години, може и още да се карат. Май ще са Генерал Грабер 205/75 или Йокохама AT 205/70R15, или ще взема ласите и ще си търпя бученето по асвалта. А иначе зимните ми са 195 80 15 и определено идват малки за нивата. Малко като магарето с двете купи сено, а и е далече момента чак напролет.
                          Че колега, що не си караш направо с ВЛИ-5-ците, аз зима, лято с Вли-тата, бучат ама какво пък.И съм доволен, но мойте са новички, на има няма 4-5 месеца..
                          За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                          Honda Dominator 650
                          088ЧЧ93979-->Борис
                          0878956Ч38-->Борис

                          Коментар


                          • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

                            Лично мение,ВЛИ-5 е калпава гума,слабо представяне в по-дълбока кал/сняг,неустойчиво държане на асфалт.На отъпкан сняг дане говорим,пък за шуменето/бученето,този който е карал ВЛИ-5ци знае какво е.Ако ще се жертваш на всичко това,аз бих предпочел Ласата.Според мен ВЛИ-5 е за леко разкалян терен и сняг махимум до 30см-след тва увисваш.

                            Коментар


                            • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

                              Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
                              Че колега, що не си караш направо с ВЛИ-5-ците, аз зима, лято с Вли-тата, бучат ама какво пък.И съм доволен, но мойте са новички, на има няма 4-5 месеца..
                              Моите са стари - на 3-4 години. Не ми харесват как се държат зимата на утъпкан сняг или заледено - затова сложихме Yokohama и направо се родих откъм пътно поведение (140 на магистралата), та чак и лятото ми се иска да ги карам, ама ще се износят много бързо а и като се стопли и стават едни лигави. Обаче такива гуми не стават за офроуд категорично, та затова ще се мисли в посока на нещо по компромисно. Иначе най ми е на сърце да сложа едни ОК 144 и само в най големите студове да слагам японките. Бученето не ми пречи, то доволно много други шумове има, този си е фонов.
                              Александър

                              Коментар


                              • От: Какви гуми,размер и цолаж макс стават на нива

                                Първоначално публикуван от Rocco Преглед на мнение
                                Лично мение,ВЛИ-5 е калпава гума,слабо представяне в по-дълбока кал/сняг,неустойчиво държане на асфалт.На отъпкан сняг дане говорим,пък за шуменето/бученето,този който е карал ВЛИ-5ци знае какво е.Ако ще се жертваш на всичко това,аз бих предпочел Ласата.Според мен ВЛИ-5 е за леко разкалян терен и сняг махимум до 30см-след тва увисваш.
                                А ти с Ласа караш ли целогодишно и колко горе-долу километри въртиш. Колко по-безшумни са от ВЛИ5
                                Александър

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X