Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свети ми лампата за маслото!!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    До: Свети ми лампата за маслото!!!

    лесно ги монтирах едната от пред другата отдзат.неможах да те разбера как да работят на опаки

    Коментар


    • #92
      До: Свети ми лампата за маслото!!!

      Ясно. Имаш половин охлаждане.

      Иначе, перката на Самара е смучеща. Ако я накараш да нагнетява, го прави зле. Значи трябва да е зад радиатора. Не съм сигурен дали въобще има полза от другата, която е отпред.

      Нивовските перки, които са пред радиатора, са с друга форма. Те са нагнетяващи. Всяка от тях е доста по-ефективна от тази в Самара, а в Нива те са две.

      Коментар


      • #93
        До: Свети ми лампата за маслото!!!

        Само един въпрос: "Смучещата" перка какъв дебит има отпред и от зад и каква е раликата със "нагнетяващата"? Щото аз си мисля с кухата си глава, че колкото "смуче", толкова би трябвало и да "плюе" и обратното или греша?
        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
        Неизвестен мъдрец

        Коментар


        • #94
          До: Свети ми лампата за маслото!!!

          Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
          Само един въпрос: "Смучещата" перка какъв дебит има отпред и от зад и каква е раликата със "нагнетяващата"? Щото аз си мисля с кухата си глава, че колкото "смуче", толкова би трябвало и да "плюе" и обратното или греша?
          Различна е формата на перките. Ако се загледаш, всяка лопатка има нещо като корем, изпъкнал в посока, обратна на движението на въздуха. Ако я накараш да движи въздух към корема, движи примерно 30% от истинския си дебит.

          Коментар


          • #95
            До: Свети ми лампата за маслото!!!

            Не говориме за налягания, подналягания и прочее щуротии. Според мен, дали "смуче" или "плюе" е въпрос на трактовка. Останалото е подходящ въздухозаборник. Щото колкото влиза, толкова и излиза....
            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
            Неизвестен мъдрец

            Коментар


            • #96
              До: Свети ми лампата за маслото!!!

              Добре де, смученето и плюенето са от гледна точка зад мотора на перката, за да изясним посоката.

              Да се монтира перката с мотор към радиатора силно усложнява задачата с кожуха и с мястото, обикновено не е практично. Да прекарваш въздуха в посока от двигателя напред по посока на движението също е неудачно, освен в много редки случаи (разписал съм една такава тема) - значи перките движат въздуха отвън навътре към коша на двигателя. Така че остават два принципно различни вида перки - за пред радиатора и за зад радиатора. Това пък гледано откъм муцуната на колата. Моторите на перките могат еднакво добре да се въртят и в двете посоки, но лопатките на перките правят разликата.

              Коментар


              • #97
                До: Свети ми лампата за маслото!!!

                Е, така е, защото за да надува добре перка с мотор пред радиатора, ще и трябва въздухозаборник като турбина на самолет. Май говориме за едно и също нещо, ама с различни думи. Иначе хич не ми е ясно защо на някой ще му трябва да прави въздушен поток, противопоставящ се на потока от насрещния въздух. Тая тема съм я пропуснал.
                "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                Неизвестен мъдрец

                Коментар


                • #98
                  До: Свети ми лампата за маслото!!!

                  Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                  1. Е, така е, защото за да надува добре перка с мотор пред радиатора, ще и трябва въздухозаборник като турбина на самолет. 2. Май говориме за едно и също нещо, ама с различни думи. 3. Иначе хич не ми е ясно защо на някой ще му трябва да прави въздушен поток, противопоставящ се на потока от насрещния въздух. Тая тема съм я пропуснал.
                  1. Ами не. Конкретния пример - перките на Нива (пред радиатора) нямат почти никакъв въздухозаборник/кожух и са по-ефективни от смучещите перки на другите Лади, които и кожух си имат.

                  2. По-скоро не, ама кой знае .

                  3. Смислено е когато НЯМАШ поток от насрещен въздух. Примерно кротко си чакаш на светофара или също толкова кротко буксуваш в някоя кал или бавно изкачваш стръмен наклон. Има го реализирано в някои мотоциклети, а и в моята Нива - нямах си работа. Печелиш, че жегата се издухва напред, а не под купето (като нямаш климатик е важно), печелиш размразяване на леда по решетката (когато се образува) и печелиш един по-хладен двигателен отсек, което не е никак лошо. Разбира се, като тръгнеш със забележима скорост, трябва да обърнеш вятъра в нормалната посока или ЩЕ прегрееш двигателя.

                  Коментар


                  • #99
                    До: Свети ми лампата за маслото!!!

                    Имах предвид, ако перката е пред електромотора, защото разстоянието се увеличава значително. Иначе PSA открай време си слагат перките отпред без никакви обтекатели и си имат перфектно охлаждане. Както и да е, схванах идеята.
                    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                    Неизвестен мъдрец

                    Коментар


                    • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                      това е фланеца за масленния радиатор
                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от токарев; 07-01-10, 18:29. Причина: снимка

                      Коментар


                      • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Различна е формата на перките. Ако се загледаш, всяка лопатка има нещо като корем, изпъкнал в посока, обратна на движението на въздуха. Ако я накараш да движи въздух към корема, движи примерно 30% от истинския си дебит.
                        много ми е интересно тез проценти как ги изчисляваш.

                        Коментар


                        • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                          Измислям си ги.
                          След 10 семестъра математика и откакто се помня - физика, може и така.

                          За перките по автомобилните радиатори това са даже завишени числа. По трудния начин съм проверил (и не само аз), че назад са изключително куци.

                          Коментар


                          • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            Измислям си ги.
                            След 10 семестъра математика и откакто се помня - физика, може и така.

                            За перките по автомобилните радиатори това са даже завишени числа. По трудния начин съм проверил (и не само аз), че назад са изключително куци.
                            на лекцията за перките сигорно си отцъствал.ама аз съм бил и знам как дая монтирам.дори да я монтирам обратно пак ще си изпълнява задължението.дали ще охлажда 100% или 70% пак ще отнема топлина.

                            Коментар


                            • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                              Мисля, че най-важен е резултатът. Имах Нива 1,7 карб. с постоянно въртяща се 1 перка, която и зиме загряваше при яко катерене и боксуване, чак преливаше от казанчето. На новата 1,7i перките са 2, с ел.мотори. Тръгват след 90 градуса с як вой и антифризът не загрява повече и в горещо време.
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар


                              • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                                Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                                Мисля, че най-важен е резултатът. Имах Нива 1,7 карб. с постоянно въртяща се 1 перка, която и зиме загряваше при яко катерене и боксуване, чак преливаше от казанчето. На новата 1,7i перките са 2, с ел.мотори. Тръгват след 90 градуса с як вой и антифризът не загрява повече и в горещо време.
                                Много по-шумни са когато работят и имат повече неща за разваляне. Аз така тъпо си карах на старата кола без работеща перка, защото термостатът не бачкал както трябва. Чист късмет, че не съм прегрял някой път.

                                Така, че недейте да отписвате предимствата на постоянно работещите перки с лека ръка

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X