Обява

Свий
Няма добавени обяви.

car audio за Нива 21214

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • car audio за Нива 21214

    Отдавна се чудя дали да не пробвам с такава тема във форума... Аз имам интерес в тази област и ще споделя моя опит. Надявам се и вие да споделите за вашата музика в колата и да стане интересна дискусия, която да помага на всички, които се интересуват.
    Още като си купих Нивата започнах да обмислям какво трябва да се направи. Като цяло бих казал, че Нивата не е най-лесната и подходяща кола за целта. Има и доста заводски неудобства в нея, първото и основното от които е, че е доста малка и за да остане все пак някакво място трябва да се "пипа" внимателно. В колата липсва каквото и да е фабрично окабеляване. Няма захранване, няма кабели за говорители, антенен кабел, фабрични отвори за говорители. Доста липси, които правят труден процесът по озвучаване на любимата джипка.

    1. Касетофонът/СД-то

    За него има предвидено място на таблото - слава богу. Вярно, че не е никак удобно заради скоростния лост, но все пак бива. Вади се джобът, който запушва дин стандарта за плеъра, пооширява се отвора и готово. Дотук с лесното! Отворът за парното за купето е направен така, че духа право в пеъра. Направо ще го запали. Това естествено влошава показателите на крайното стъпало(усилвателя) и съответно качеството на звука. Аз промених парното, като насочих струята на въздуха на ляво и надясно към краката на шофьора и на пасажера. Имам такава отделна тема. Така хем на краката ми вече е топло, хем на плеъра е студено. Естествено, това не е задължително...

    2. Окабеляването

    2.1 Захранващ кабел за СД плеър.

    За да захраня възможно най-добре СД плеъра, използвах многожичен кабел 2,5мм2 за плюса и масата, който изтеглих директно до акумулатора и го свързах през бушон. Това се прави, за да не мига дисплея, когато музиката е увеличена. При удара на баса усилвателя гълта много ток и когато захранващите кабели са с малко сечение токът не стига и почва да мига осветлението на дисплея. Освен това и качеството на звука рязко пада.

    2.2 Захранващ кабел усилвател

    Една истинска музика няма как да мине без усилвател за задната система(говорители). Усилвателят при мен е монтиран на гърба на задната седалка в багажника. Захранващият кабел - за плюса и масата - съм изтеглил директно от акукулатора, през бушон. Сечението 10мм2 многожичен кабел с тънки жички. Важно е да са тънки и повече, защото това спомага кабелът да е по гъвкав и да минава по-голям ток през него. Прекарването от двигателният отсек, през купето та до багажника е свързано с разглабяне на кори, колани и всичко, което пречи по пътя.
    За управлението на усилвателя - така наречения remote controlо от плеъра до усилвателя съм изтеглил кабел 1х0,5мм2. По този кабел плеъра пали и гаси усилвателя. При някои усилватели не се налага такъв кабел, те се палят по входно ниво на аудио сигнала.


    2.3 Кабели за високоговорители предна система

    Доста трудно ми беше да вкарам кабели и говорители във вратите и на таблото. Аз ползвам двукомпонентна система - във вратите басче, на таблото пищялка.
    Във вратите има място за говорители, но за жалост в задния край на вратата. Там ги и монтирах. Това е максимално неподходящото място, защото при затворени врати говорителите свирят на долния край на седалката. Чисто акустично, по-подходящото място е в предната част, под машинката за сваляне на стъклото. Само че там няма отвор в ламарината и трябва рязане.
    За да стигнат кабелите от плеъра до говорителите във вратите, пробих отвори с бургия 10мм във колонката и във врата, като дупките не са една срещу друга, а са разминати във височина около 10см., съвсем целенасочено. Използвах кабели 2х0.75мм2
    Пищялките на таблото се окабеляват лесно.

    2.4 Кабели за високоговорители задна система

    Задните говорители свирят на усилвателя и сигналът до него стига по специален кабел с чинчове. Популярното му название е чинов кабел. Професионалистите го наричат ТЧП. Има готови такива кабели, които са заедно с управляващ кабел. Аз си ги направих сам, като си ги купих на метър + 4бр чинча


    2.5 Антенен кабел

    Пробвах с вътрешна антена - залепена на предното стъкло. Лош резултат. Непрекъснато станциите шумяха. Вече не се продават качествени вътрешни антени, а преди съм ползвал. Доста ме ядосваше шуменето и прекъсването на радиото и накрая намерих външна антена с усилвател за покрива на колата. Почти всички коли имат такива антени. Проблемът е, че трябва да се свали отчасти тапицерията на тавана и да се дупчи с бормашина. Използвах и някакъв специален силикон - за аквариуми. Все още не тече
    Антенният кабел се прекарва по тавана и после по предната колонка слиза надолу към таблото и стига до плеъра.


    3. Задни говорители

    За тях по принцип има отделено място на пластмасите зад седалката, между кората на багажника. Там, обаче, влиза малък по диаметър говорител и затова по-подходящото място е на кората на багажника.
    И от тук почват трудностите... Кората на багажника е много крехка и е готова да се скърши и без говорители. Естествено винаги е възможно да се подсили отдолу с някаква дъсчица. По-големият проблем, обаче, е в пластмасите, на които стои кората. Те хич не са стабилни, при мен даже са се попукали, а просто няма начин и те да се подсилят. Тежки говорители биха скъсили и без това не много дългия живот на въпросните детайли. Затова след много мислене реших проблема кардинално. Изработих нова дървена кора, която тапицирах с кече и я закрепих на панти на задната седалка. Задната седалка се явява най-здравата опора там и затова нея изплозвах. Така детайлите станаха здрави и надеждни, имайки предвид, че голямо друсане отнасят


    Засега толкова. Ако има интерес ще пусна снимки и ще навлезна в детайли. Весело посрещане на Коледа на всички колеги.

  • #2
    От: car audio за Нива 21214

    Сядаш,надуваш баса и нивичката тръгва....
    Нищо не мога,и нищо не знам...

    Коментар


    • #3
      От: car audio за Нива 21214

      Музиката трябва да е яка,че иначе се чуват разни други шумове.
      Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

      Коментар


      • #4
        От: car audio за Нива 21214

        Първоначално публикуван от krasivl Преглед на мнение
        иначе се чуват разни други шумове.
        Това е магията на шофирането:да чуваш шума на мотора,на гумите,звука от падащи части...
        Нищо не мога,и нищо не знам...

        Коментар


        • #5
          От: car audio за Нива 21214

          Първоначално публикуван от Димитър Колев Преглед на мнение
          Сядаш,надуваш баса и нивичката тръгва....
          От реактивните сили!
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #6
            От: car audio за Нива 21214

            На мен също ми е кеф, да седна да карам, да си пусна радио и да има хубава/не бас каси и тем подобни/ и силна музика, затова се оглеждам за едни по-добри колони да взема, та някой ако може да препоръча някакви за предни/гледах едни пайнерки 2лентови, та може и тях да грабна/ пък старите, да отидат задни, че няма
            РадиФцето си е ЖВЦ, 4х40 май Касетка баце
            За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
            Honda Dominator 650
            088ЧЧ93979-->Борис
            0878956Ч38-->Борис

            Коментар


            • #7
              От: car audio за Нива 21214

              За да имаш басове от обикновена колона, търси нещо с възможно най-ниска долна граница на възпроизвеждани честоти - например около 50-тинаHz. Над 14-15KHz човек по-трудно чува звуци, та горната граница може да е там някъде.
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #8
                От: car audio за Нива 21214

                Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                За да имаш басове от обикновена колона, търси нещо с възможно най-ниска долна граница на възпроизвеждани честоти - например около 50-тинаHz. Над 14-15KHz човек по-трудно чува звуци, та горната граница може да е там някъде.
                Бас по-скоро не гоня, мерси за съвета ще видя кои колони отговарят на тези изисквания
                За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                Honda Dominator 650
                088ЧЧ93979-->Борис
                0878956Ч38-->Борис

                Коментар


                • #9
                  От: car audio за Нива 21214

                  To e ясно, че няма да е перфектно, но поне да е задоволително зле. Отдавна не съм се заглеждал по колоните та вече може да има и още по-нисък долен праг - към 20-тина херца примерно.
                  Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                  Из "Златния телец"

                  Коментар


                  • #10
                    От: car audio за Нива 21214

                    И аз се бях засилил да слагам музика в нивата.





                    2 броя 10" pioneer, 1 брой 12" kenwood (9 кг тежи), 2 усилвателя.

                    Събират прах върху гардероба.
                    Нива е горски автомобил (когато изобщо се брои за автомобил).

                    - Ясен

                    Коментар


                    • #11
                      От: car audio за Нива 21214

                      Много са малко колите в които се струва човек да влага пари за аудио....а и общо взето на нивата специално говорителите и източника са и последния проблем що се отнася звук

                      Коментар


                      • #12
                        От: car audio за Нива 21214

                        Ма ние не говорим за участие в СЕМА. Важното е да дрънчи нещо, та като подкараш по асфалта да заглушава воя на раздатката и скоростите донякъде.
                        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                        Из "Златния телец"

                        Коментар


                        • #13
                          От: car audio за Нива 21214

                          Първоначално публикуван от evelinster Преглед на мнение
                          И аз се бях засилил да слагам музика в нивата.





                          2 броя 10" pioneer, 1 брой 12" kenwood (9 кг тежи), 2 усилвателя.

                          Събират прах върху гардероба.
                          А защо се отказа? Щеше да стане добър саунд!

                          Коментар


                          • #14
                            От: car audio за Нива 21214

                            Ооо свиреше брутално, но нямаше смисъл в тая кола.
                            Нива е горски автомобил (когато изобщо се брои за автомобил).

                            - Ясен

                            Коментар


                            • #15
                              От: car audio за Нива 21214

                              Заради музиката ще гепят Нивата.
                              Няма невъзможни работи.Тел.0888344659

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X