Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко въпроса за 4х4

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Няколко въпроса за 4х4

    Здравейте на всички, от скоро съм собственик на Сузуки Джимни а преди него съм карал Субару-та, та кога да включвам 4х4 джипчето ще го ползвам предимно по асфалт и по време на ловния сезон из черните пътища (района е горе-долу лек) та на Субарките не пипах нищо само давах газ и при голям наклон ръчках понижаващите предавки и колата вървеше като змей та сега чета, че на Джимнито по сух асфалт не трябва да карам на 4х4 ама примерно ако качвам петрохан зимата и тук таме има сняг или лед кво да правя само на задно ли да джиткам, или на лов като ходя и на две три места има дълбоки кални локви а останалата част е сух черен път как? Тия лостове в движение може ли да включват, и трябва ли като изключа 4х4 да върна малко назад (казаха ми, че така трябвало). А да питам и ако по време на ловния сезон и сложа от ония рошавите гуми примерно кобри разбиват ли окачването на джипчето или лагери по лоши ли са от обикновени зимни гуми дали е проблем с рошави гуми да мина 200-300км на дълго? Извинявам се за странните въпроси ама субарките мислеха вместо мен къде и как да въртят колелата. Надявам се съм пуснал темата в точния раздел. Поздрави на всички колеги

  • #2
    От: Няколко въпроса за 4х4

    Първоначално публикуван от momcho2000 Преглед на мнение
    Здравейте на всички.....
    За системите 4х4 тук е писано, писано, писано,.....Колата си е обикновен "парт тайм", ако не ти се търси и чете, звънни ще обяснявам, не ми се пише едно и също отново......
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #3
      От: Няколко въпроса за 4х4

      http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=697
      Виж тази тема.
      Ако Джимнито е парт-тайм значи никак не е добре да го караш с включено 4х4 на твърда суха настилка, асвалт. Бавни се включват само от спряло положение. На бързите от задно на 4х4 можеш да сменяш до някаква определена скорост. Най- често тази скорост е показана някъде по колата (я на сенника, я пред малкия лост) нещо от рода на 20,30,40км/ч
      А за рошавите гуми - първо те не са зимни (поне масовите модели) и се пързалят доста по заснежен и заледен път. Не е особено конфортно на дълъг път с тях. Регенератите са и доста тежички. Чак да разбият нещо по окачването не знам, но примерно разхода ще се вдигне малко.

      Дядо Владо ме е изпреварил.
      Пиши от коя част на света си. Ако си около София - звънни му, мини през Костинброд, ще ти обясни що е то парт тайм, ще го тествате на полигона.
      I'm not Lost, I'm Discovering !

      088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

      Коментар


      • #4
        От: Няколко въпроса за 4х4

        Повечето неща са ми ясни поразчетох доста неща по темата, но не ми стана ясно като пътувам по асфалт и тук там има сняг лед и други хлъзгавотии на задно ли да си карам или на 4х4? Зимата често минавам през петрохан веднъж е чисто друг път не е и се притеснявам да не съсипя нещо джипчето! Продължавам да чета, на отзовалите се благодаря, а като минавам към Костинброд мога да ти звънна колега за по бира да ми разясниш някой работи ако ли не само бира поздрави на всички.

        Коментар


        • #5
          От: Няколко въпроса за 4х4

          Слагай бързи до 90км/час, тъй като си с капачки най-вероятно. Може да си караш с включени 4х4 и на сравнително сух път със заледявания, аз лично съм го правил с витарата, нищо й нямаше 120км бях без накладки и с криви дискове, успех

          Коментар


          • #6
            От: Няколко въпроса за 4х4

            Първоначално публикуван от trent Преглед на мнение
            Слагай бързи до 90км/час, тъй като си с капачки най-вероятно. Може да си караш с включени 4х4 и на сравнително сух път със заледявания, аз лично съм го правил с витарата, нищо й нямаше 120км бях без накладки и с криви дискове, успех
            Колега какво имаш предвид, че съм с капачки?

            Коментар


            • #7
              От: Няколко въпроса за 4х4

              Имаш ли хъбове или с постоянно зацепени полуоски?

              Коментар


              • #8
                От: Няколко въпроса за 4х4

                Първоначално публикуван от momcho2000 Преглед на мнение
                Колега какво имаш предвид, че съм с капачки?
                погледни какво има в средата на предните главини. Аок има щракалка, на която пише LOCK/UNLOCK или 4х4/4х2 си с ръчни хъбове. Ако има само голяма пача, на която (най-често) пише AUTO си с автоматични хъбове. Ако имаш само 2 дребни полусферични (грубо казано) нещица с диаметър около 35мм, си с капачки.

                капачки, значи че предното предаване е постоянно зацепено към гумите и с малкия лост на 4H/4L само го включваш към останалата част от трансмисията.
                Ръчни хъбове значи, че предното бачка САМО като ги вкл'чиш, без знзчение къде е лоста на раздатката.
                Автоматични значи, че при лост на 2H си само на задно и предните гуми са разкачени от предното предаване. на 4H/4L предното се включва към раздатката, а гумите автоматично зацепват към предното.

                За лека експлоатация, автоматичните хъбове са добра идея. За идиоти (не зависимо дали като стил на каране или като умствен багаж) - капачките. За нормални офроуд типове - ръчните хъбове.

                На асфалт с тук-там хлъзгаво покритие, включено парт-тайм 4х4 НЕ е добра идея. Едно, че товариш трансмисията, друго, шанса да се пребиеш на някой завой нараства в пъти. Субареца е друга система и някои от старите навици могат да те подведат лошо. Говоря от опит...
                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                Коментар


                • #9
                  От: Няколко въпроса за 4х4

                  Имам само голяма капачка хваната с болтчета и на нея не пише нищо това значи, че съм с автоматични най вероятно, даже се зачетох тук там и май са на вакум, ма кво що не ми е ясно, но щом работят нямам проблем кви са и що са!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Няколко въпроса за 4х4

                    Прав си - карай и не му мисли много!

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X