Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Създаване на DEM модели, програми и източници

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

    Ясно, за да се използва това е небохдимо DEM модела да бъде с висока точност което практически е много трудно достижимо и си остава нуждата от човешка намеса с помощта на структурните линии.

    Коментар


    • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

      Здравей 100yanov,
      Ето това по-долу се предлага в Интернет за повърхността на USA - 3m хоризонтали в .shp и arcgis format. Освен това отделно предлагат структурни линии (Digital Orthophoto Topographic Breaklines). Може би топографите ще кажат в професионален план, че това е мечтата им за входни данни при направата на топографски карти.
      Прикачени файлове

      Коментар


      • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

        Здравей,tabak
        Ми на мене ми харесва-то с такава основа и да не си картограф, би ти се приискало да бъдеш.Имаш много добри източници,трябва да отбележа. Можем само да си пожелаем и за БГ да се появят такива данни..
        А случайно да знаеш с какъв софтуер обработват тези данни с наложените структурни линии? (Предполагам, че autocad civil 3D има друго, по-инженерно предназначение, но се справя и с такива задачи).
        Поздрави
        пс. Намерих ги.Arcgis,естествено.Благодаря.
        The breaklines were produced using the Arc/INFO GENERATE command. The INPUT file was a .GEN file produced with an awk script which contained DTM point coordinates coded either "hard" or "soft". All of these data were extracted from the original DTM files collected on stereo analytic plotters.
        Последно редактирано от 100yanov; 31-01-10, 23:45.

        Коментар


        • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

          До няколко години сигурно ще продават приемниците с вградени сателитки и карти на страната,както вървят нещата
          Последно редактирано от 100yanov; 31-01-10, 23:53.

          Коментар


          • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

            Да, когато разполаш с качествени входни данни, не е необходимо да се добяват много прекъснати линии. Две картинки в далечен и близък план от данните в пост # 107. Ако картите 5К бяха векторизирани резултата щеше да бъде близко до този. Това е четвъртинката на горния десен ъгъл на данните от пост #7. Между другото файла с прекъснатитие линии се оказа в случая линията по билата на терена.Тука не съм го предложил защото няма "Z" координати. В петата картинка са линиите на прекъсване за част от картинката. Да точно така е, но нали виждаш черните линии от петата картинка къде вървят, може би защото всичко друго им е по подробно изобразено.
            Да все пак скалата не едноскатна, не че няма прикрепени в една от страната си към нивото на терена. В повечето случай скалата е ръбесто тяло с откоси от някаква повърхнина надолу.

            Сега гледам, че предлагат още един файл и може би той да истинския със структурните линии. Оказа се че е същия.
            Сложих го в NAD83 zone 15, защото няма информация за Datum. Така че не се опитвай да го привързваш към светона карта. Отваряй го с GMapper.
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от tabak; 02-02-10, 13:35.

            Коментар


            • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

              Аз нямам представа колко вида структурни линии има и кога и как се прилагат, и дали са цели или прекъснати- само си представям, че при резки промени на релефа се използват те.Линията на билата не винаги е характерна толкова рязка промяна..ако не говорим за Кончето и Матерхорн.


              Със жълто съм показал набързо какво имах пред вид, като дебелата линия е горният ръб, а тънката долния;
              Във втората картинка показвам как си представям нещата в 2Д, без да се закачат изобщо хоризонтали и демове-просто един наложен векторен слой отгоре подобен на тоя, който ти приложи.
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от 100yanov; 02-02-10, 14:38.

              Коментар


              • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                100yanov,
                В бспелео съм ти пратил и растерно файлче на горния район.

                Коментар


                • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                  tabak, според мен става дума за геоложки структурни линии, защото тези не следват особена логика-на места съвпадат с билата, на места с долините и реките.
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                    Не става въпрос за геоложки линии. Написано е следното:
                    "Digital Orthophoto Topographic Breaklines". Явно всяка една промяна на посоката на гладката повърхнина с друга такава се смята за линия на прекъсване. Билото ако сечението му е някаква крива например линията на прекъсване няма да е на най висота кота, а там където гладката линия се прекъсва и преминава в друга повърхнина. Един вид линия разделител между две отделни гладки повърхнини.Като се движиш по линията на сечението, като натиснеш върху точка отговаряща на пресичанто на жълтата линия с линията на прекъсване се получава автоматично кръстче.

                    Малко информациа: Трета картинка:

                    Breakline - A line with a series of vertices that defines points of inflection in the topographic surface of the earth (i.e., places where there are sharp changes in the direction of slope on the earth's surface). Breaklines are used in conjunction with masspoints to form a DEM or DTM.
                    Не BreakLines допълнителн модилира създадената TIN повърхнина. Няма съвършени модели за създаване на повърнини, затова се доизграждат когато има информация за това. Но в изграждането на една близко до реалната повърхнина могат едновременно да участват: точки, линии на прекъсване, хоризонтали, Dem повърхнина, външен контур.
                    Това къде e, да не го търся ? Ако е каньона, мога дати да изпратя DEM.
                    Крайната ми точка е 37d 00 N 112d 00 W
                    Прикачени файлове
                    Последно редактирано от tabak; 02-02-10, 21:53.

                    Коментар


                    • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                      Логиката на тия линии няма нищо общо с мойта от горните постове и примери, явно съм далече :-)
                      Последно редактирано от 100yanov; 02-02-10, 23:45.

                      Коментар


                      • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                        Не всичко се предлаг фрее. Но ще проверя дали има нещичко за тази точка.

                        Дай ми близки градове, Защото са направили индекса, без координати само кодове и разграфки и отделно данни за близки градове./Ок.
                        При мен в грида няма координати.Искам да кажа в индекса за картите, където би могло да има информация.[COLOR="Blue"]
                        Последно редактирано от tabak; 02-02-10, 23:19.

                        Коментар


                        • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                          Ми не намерих, и аз се опитах.Има някакви екселски файлове, ма..Сега се боря с индекса
                          Последно редактирано от 100yanov; 02-02-10, 23:44.

                          Коментар


                          • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                            Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
                            Въпроса е, че аз с ГМ не мога да приложа breaklines, нямам баш цивил 3д...
                            Логиката на тия линии няма нищо общо с мойта от горните постове и примери, явно съм далече :-)
                            Привет колеги .
                            100yanov, доколкото си спомням се справяше успешно с ArcGIS, затова реших и аз да помогна (дано да съм от помощ де ). Та значи Civil 3D не е единствената програма с която може да се постигне това, което правите. ArcScene има точно търсените тук функции, за тях може да се прочете на снимките по долу, както естествено и в helpа на програмата . Предполагам, че да работиш там ще ти бъде по-лесно, отколкото в Civil.
                            Логиката на работа всъщност е много проста. Имаш 3 основни типа информация (може и с по-малко).
                            Point (принципно повечето програм могат и с линии) - от тях се задава основната повърхнина на TIN. Това трябва да са точки с X, Y и Z координата.
                            Soft line - Линии отново имащи X, Y и Z координата, по които може да се заглди повърхнината. За тях характерно е, че не са строги ограничители на повърхнината, т.е. около тях при достатъчно данни се описва дъга.
                            Hard line - тук вече си идваме на думата, това са линиите, които строго ограничават повърхнината, какъвто би бил случея при посочените в пост 111 снимки (тук искам да подчертая, че не всички обекти отбелязани на тази карта като скални откоси са строго вертикални, всъщност поне половината от тези на картата са сипеи които следват останалата част от релефа ). Важно е да се каже също, че те не е задължително да са изолиниии затова може би изглежда че нямат логика и категорично не са геоложки именно по тази причина (геоложките структурни контури задължително следват наклона на пласта т.е. важна за тях е разликата в ъгъла на наклона и ъгъла на затъване на скалата, ако има и гънки....айдее овлякох се ).
                            Та сдуми на последната снимка се вижда как релефът ряско променя посоката си (наклона) при всяка синя линия. А теоретично липсата на данни (хоризонтали) в зоната на скалното изходище би трябвало да доведе до търсения ефект.
                            Дано поне малко да съм бил от полза, че гредам вече имате идея да разнищите GRAND CANYON, а аз за какви глупости говоря, успех
                            Прикачени файлове

                            Коментар


                            • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                              100yanov, доколкото си спомням се справяше успешно с ArcGIS, затова реших и аз да помогна (дано да съм от помощ де

                              Напротив, всячески се стремя да го избегна,защото той май си върви с отделен компютър само за него.(опитвам се да ритам срещу ръжена).Тук въпроса опира как го използваш- като хоби, професионало или начин на живот. Първата категория си има подкатегории- "хем ми се иска, хем не ми стиска", и другото-колко други хобита имаш, които си искат яко компютър, и какво работиш иначе.Втората и третата категория са ясни.Извинявам се за спама.
                              the sandman, поста ти е много информативен и напълно в контекста на разглежданата тема.

                              Коментар


                              • До: Създаване на DEM модели, програми и източници

                                Ето това са скалните образувания в района на Триград изобразени с хоризонтали.. Вижте картинките по долу.

                                П.П - Забравих - Свалени са от GoogleEarth за около 1.5 часа.
                                Прикачени файлове
                                Последно редактирано от tabak; 04-02-10, 06:58.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X