Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пещерите в БЪЛГАРИЯ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пещерите в БЪЛГАРИЯ

    Здравеите на всички . искам да попитам защо не е отбелязана нито една пещера на картата ? много от потребителите се занимават точно със спелеология (наука за пещерите) и тези данни биха били много полезни на голяма група от хора ! (ако аз сам ж някаква грешка моля да ме поправите и извините ) .........БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ЗА ПОЛОЙЕНИЯ ТРУД ПО КАРТАТА !!!

  • #2
    До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

    Нарочно уважаеми колеги, макар че има точна и пълна информация за ВСИЧКИ пещери (известни) в България тя няма да бъде масово достъпна за да може да се опазят поне от масовите вандали...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

      Благодаря на Венци за бързият и коректен отговор , а на колегите който се занимават със Спелеология мога да кажа ,че съвсем скоро в БФС ще има Специален прозрачен слои съвместим с BG-offroad-map и съдържащ тематична информация за пещерите. Проблемът не е в създаването му ,а в разпространението за да се ограничи до минимум възможността да попадне наистина в неподходящи ръце.

      Коментар


      • #4
        До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

        очаквах този отговор и тои е напълно основателен дано да се измисли нещо

        Коментар


        • #5
          До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

          Не смятам че тази мярка ще помогне. Всеки който има достъп до интернет и елементарни познания по работа с търсачките , веднага ще намери десетки сайтове , като този http://caves.4at.info/index.php?page=1 , в който има доста подробни данни и точни координати на всяка една пещера в БГ
          [URL]http://doglickingscreen.com/dog.swf[/URL]

          Коментар


          • #6
            До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

            В никакъв случай липсата на информация на картата няма да помогне на опазването на пещерите. Който иска да ги намери - винаги може. Те даже са и общодостъпни, вкл. за някои взимат и такса за вход.

            Липсата им на картата според мен е доста непрактично. В крайна сметка повечето пещери са си официални туристически обекти.
            ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
            СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

            Коментар


            • #7
              До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

              Няма такова нещо... цитираните от вас пещери в голямата си част са благоустроени туристически обекти... има една друга категория много по-интересни за определени кръгове пещери които въобще няма да ги намерите по тези сайтове... а иначе Магурата и прочие мисля че си ги има в картата а и да ги няма скоро ще се появят...
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

                Първоначално публикуван от ml500 Преглед на мнение
                Не смятам че тази мярка ще помогне. Всеки който има достъп до интернет и елементарни познания по работа с търсачките , веднага ще намери десетки сайтове , като този http://caves.4at.info/index.php?page=1 , в който има доста подробни данни и точни координати на всяка една пещера в БГ
                Не разчитай много на координатите от този сайт! Наскоро качените може и да стават, но старите... За съжаление един субект, докато още имаше достъп до базата данни, след скарване с човека, който подържа сайта(въобразяваше си, че от него се изкарват пари), омаза координатите така хубаво, че понякога грешките са в километри...
                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                Коментар


                • #9
                  До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

                  Общата идея е, че има пещери, чието местоположение не е хубаво да се оглася. Това се прави, най-вече, заради опазването им. В повечето случаи, за тези пещери е нужна и екипировка (въжета, карабинери и др.), както и умения за да се влезе в тях. С други думи, дори и да затворим очи и да поместим координати, в тях ще влязат шепа хора. А точно пък тези хора, не се нуждаят от координати за да намерят пещерата Или, иначе казано: "Снежанка" я има на картата, а в "Кленовия въртоп" не можеш да влезеш

                  ПП
                  Пещетите в България са над 2000 (две хиляди). Туристическите, я има 20, я няма !
                  LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                  Коментар


                  • #10
                    До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

                    Първоначално публикуван от pacific Преглед на мнение
                    Общата идея е, че има пещери, чието местоположение не е хубаво да се оглася. Това се прави, най-вече, заради опазването им.
                    + 10! Преди повече от 30 години (заедно с един клуб на пещерняци) видях пещера, съсипана от иманяри. Още е пред очите ми. Глупаците не са намерили нищо, но в една малка заличка, която преди тяхната визита е била приказна, не беше останало ни едно сталакт(м)итче (грях ми на душата и на младежките хобита - все бъркам коя от двете думи стърчи, а коя виси). Всичко беше затъпкано в лепкавата кал, имаше следи от кирки и по стените. Варварска работа!

                    Освен това неогласянето е в интерес и на самите глупаци (все пак живи хора). Пещерата не търпи неподготвени. А неподготвените поначало най-активно си търсят белята. Примери:

                    1. Крадците на жици, които току научават в последния миг от живота какво значи волтова дъга (нищо, че "не си го пипнал").

                    2. Преди 15-ина години, когато рапаните внезапно станаха изгодни, имаше герои - лека им пръст - които се правеха на водолази с помощта на същите компресори, с които си помпим гумите...

                    Отклоних се. Мисълта ми беше, че съм съгласен, че засега няма нужда от всеобщо достъпна информация за пещерите в България.

                    Поздрави!
                    Искам България чиста!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

                      Освен това неогласянето е в интерес и на самите глупаци (все пак живи хора). Пещерата не търпи неподготвени. А неподготвените поначало най-активно си търсят белята. Примери:

                      1. Крадците на жици, които току научават в последния миг от живота какво значи волтова дъга (нищо, че "не си го пипнал").

                      2. Преди 15-ина години, когато рапаните внезапно станаха изгодни, имаше герои - лека им пръст - които се правеха на водолази с помощта на същите компресори, с които си помпим гумите...

                      Отклоних се. Мисълта ми беше, че съм съгласен, че засега няма нужда от всеобщо достъпна информация за пещерите в България.

                      Поздрави!
                      браво, това е добре казано

                      Коментар


                      • #12
                        До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

                        Напълно съм съгласен, че двете хиляди пещери нябива да се огласяват. Първо множеството ентусиасти (иманяри, заблудени "геолози" с думите "ооо арагонитче...трябва да си взема поне едно, а не само да го гледам на снимки" и други подобни) ще им видят сметката и втор същото (това със сметката) важи и в обратна степен при най заблудените)
                        Но двадесетте (не съм сигурен точно колко са, ама цитирам колегат по горе) с облагородени участъци е хубаво да се покажат защото колкото повече посетители има, толкожа повече парички за БТС, а оттам и пожече средства за изучаване на все още недотам изследваните и опазване то им

                        Коментар


                        • #13
                          До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

                          Въйиии , тая тема не трябваше да я пипам, яаа как се разлюти форума
                          [URL]http://doglickingscreen.com/dog.swf[/URL]

                          Коментар


                          • #14
                            До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

                            Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                            .............. сталакт(м)итче (грях ми на душата и на младежките хобита - все бъркам коя от двете думи стърчи, а коя виси).............
                            СталакТит=Таван=виси

                            Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
                            ..............
                            Но двадесетте (не съм сигурен точно колко са, ама цитирам колегат по горе) с облагородени участъци е хубаво да се покажат защото колкото повече посетители има, толкожа повече парички за БТС, а оттам и пожече средства за изучаване на все още недотам изследваните и опазване то им
                            То, тия ги има навсякъде - географска карта, карта на 100 нац. обекта, пътна карта на БГ, кафявите табели по пътищата, телевизии и прочее. Ако Сабмн намери време да ги вкара вкартата няма да им навреди.
                            LR Discovery I, 300 TDI+Grigri+велосипед и кънки+Nitrox+Icom ID-51

                            Коментар


                            • #15
                              До: Пещерите в БЪЛГАРИЯ

                              Моето мнение е , че е задължително, така наречените "комерсиални" пещери , да присъстват по всички възможни карти и да са лесни за намиране. Това ще доведе до повече посетители и съответно повече пари за поддръжката на обектите.
                              Това касае обекти от типа на Леденика, Съева Дупка, Магура и другите от този род, които са пригодени за масовия посетител.
                              А "пещерняшките" пещери , нека да ги няма....
                              [URL]http://doglickingscreen.com/dog.swf[/URL]

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X