Обява

Свий
Няма добавени обяви.

aster gdem

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: aster gdem

    Такова нещо не бях получавал - дупка в модел на DEM от SRTM 90 m. Това е за района K_3_44(200). По-долу картинка и самият модел. Icpart и DHV, могат да коментират. Дали не е от отвесни скали ??
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от tabak; 14-09-09, 12:45.

    Коментар


    • #77
      До: aster gdem

      Tabak, изпревари ме . Снощи късно генерирах хоризонтали за К3-44-170 приблизително, но после се чудих като какво да ги експортна, в каква проекция, и освен това са кафяви,не се сетих как да ги селектна всичките едновременно , за да видя как да сменя цвета, а една по една ме домързя, и накрая сейвнах GMW и отнесох плувката. Мислех днес довечера да ги експортна в аутокад и там да ги оцветя.Сега съм в цайтнот и каквото направих, го качвам. До довечера.

      Коментар


      • #78
        До: aster gdem

        Дупките в СРТМ модела са от стръмен терен. В началната версия имаше много такива дупки, сега повечето са запълнени с интерполиране, но някои все още са си там.
        Недостатъка на радара е че не работи при много стръмен терен, затова се получават тези "дупки"
        "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

        Коментар


        • #79
          До: aster gdem

          А и аз съм срещал дупки в оригиналните hgt файлове на SRTM данните например един път правих 3D модел за карта в Пирин с наслагване на топокарта и там си имаше на места такива дупки. За целта ползвайте този SRTM т.е. т.к. нар. "version 4" в който са оправени тези грешки и е най-добрия засега разработен на базата на оригиналния от НАСА SRTM но с отстранени именно тези дупки. Сигурно този линк го давам за сетен път но ползвайте само тези данни.

          Коментар


          • #80
            До: aster gdem

            Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
            А и аз съм срещал дупки в оригиналните hgt файлове на SRTM данните например един път правих 3D модел за карта в Пирин с наслагване на топокарта и там си имаше на места такива дупки. За целта ползвайте този SRTM т.е. т.к. нар. "version 4" в който са оправени тези грешки и е най-добрия засега разработен на базата на оригиналния от НАСА SRTM но с отстранени именно тези дупки. Сигурно този линк го давам за сетен път но ползвайте само тези данни.
            Здравей icpart,

            Искам да те попитам дали знаеш дали версия 4, към която си дал линк, е една и съща като версия 4.1 описана в тази статия

            астерикс

            Коментар


            • #81
              До: aster gdem

              Здравейте,
              IcPart линка който си дал ме свързва с данните, но при по-нататъшни действия дава Eroor и нищо не може да се изтегли. От преди имах изтеглен DEM 41_04 и Ви предлагам .dwg файлове с хоризонтали през 10 м за К_3_44(200) с резолюция 90 м. и 30 м и К_3_44(200) растерен файл калибриран. За SRTM те са само с кафяв цвят, а за Aster са мегента и за К_34_44(200) с кафяв цвят. Не мога да дам оценка за различията на моделите на база сравнение.
              Прикачени файлове
              Последно редактирано от tabak; 15-09-09, 00:11.

              Коментар


              • #82
                До: aster gdem

                Табак, ето какво се получава при мен. Изпращам dwg за сравнение. Според мен почти съвпада със SRTM-to, така че можем да смятаме драмата за приключена. Не съм пробвал само при стойности на закръгление,различни от нула-може дам нещо да се омазват нещата.
                Прикачени файлове
                Последно редактирано от 100yanov; 15-09-09, 05:55.

                Коментар


                • #83
                  До: aster gdem

                  Здравейте,
                  100yanov има разлики в двата DEM модела, но DHV и Icpart могат да ги коментират съществени ли са или не, но ги има. По-долу три картинки с Major, Minor and Intermediat хоризонтали за сравнение. С цвят Magenta са за Aster модела. Няма съществени различия в по стръмната част, но във високите части се наблюдават. Например за върха в твоя случай се появява още един хоризонтал ?? Защо ли ?

                  P.S. Icpart изтеглих версия 4 на SRTM от друг работещ сървър на същия сайт.

                  Привет
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от tabak; 15-09-09, 08:08.

                  Коментар


                  • #84
                    До: aster gdem

                    Първоначално публикуван от asterix85 Преглед на мнение
                    Здравей icpart,

                    Искам да те попитам дали знаеш дали версия 4, към която си дал линк, е една и съща като версия 4.1 описана в тази статия

                    астерикс
                    Астерикс85 да за същите данни става дума в линка който съм посочил.
                    Табак и 100yanov от сравненията които сте направили определено си приличат данните с модела от Астер но като че ли забелязвам малка разлика която и ти Табак си забелязал май като че ли по върховете т.е. в по тесните участъци като че ли този модел на 100yanov по-добре очертава релефа по върховете. А искам да попитам с какъв датум и проекция ги зареждате данните в Глобал Маппер от dwg файла предоставен от 100yanov тъй като на мен ми ги дава че са неизвестни и ме пита програмата за тях?

                    Коментар


                    • #85
                      До: aster gdem

                      Icpart аз зареждам файла с WGS84, UTM 34N

                      П.С По-долу .SHP файл за които програмата няма да ти иска datum. GMapper променя цветовете, но са различни за двата случая. Можеш да си насложиш и К-3_44(200) за сравнение.
                      Привет
                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от tabak; 15-09-09, 12:14.

                      Коментар


                      • #86
                        До: aster gdem

                        Прилагам ръчно кропнатият ДЕМ, с препратка към темата за Global Mapper с някои технически питанки."Уотсън, анализирай това!"

                        п.с. В проекция geografic e, защото така се кропва по-лесно с digitajzer tool-страните излизат що-годе равни.Пробвах да кропна ръчно в UTM, но дали защото там е накриво на екрана, страните излизат щърбави, така че си го обърнете.
                        Поздрави
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • #87
                          До: aster gdem

                          Вертикалните отклонения между този DEM и 5-хилядните топографски карти са около 5-10 метра, при отвесните скали достигат и над 30 метра. Сравнени с 50-хилядна карта съвпадението е доста добро. Много по-добре от SRTM3.

                          Може да се каже че точността на релефа е почти като на 50-хилядните карти на генщаба.
                          "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                          Коментар


                          • #88
                            До: aster gdem

                            Здравей 100yanov,
                            Защо с Digitizer ? Избираш: File\Export Raster and Elevation data\Export DEM следва Ok, по-нататък в меню DEM Export options избираш бутона Export bounds\Global Projection(UTM..) задаваш координатите за новия DEM файл и всичко е както трябва.
                            Получават се малки файлчета за лесна и бърза обработка.

                            Привет

                            Коментар


                            • #89
                              До: aster gdem

                              Добро утро,Tabak. Мислех да пусна това в темата за Глобал Мапер...Значи-пробвах да кропна по зададените от теб координати (горен ляв-долен десен)-нищо не става.После сеявнах метадейтата в текстови файл и с копи-пейст копирах и пробвах-пак не стана.Може би координатите трябва да са във десетични градуси, а не в градуси,мин,сек....После пък видях, че в програмата са сложили калкулатор за преизчисляване...ма дотам.Така че предлагам ,който има желание, в темата за ГМ да опише как се кропва нещо от нещо по-голямо по данните от метадейтата му.Прилагам файл за тестване.
                              Прикачени файлове

                              Коментар


                              • #90
                                До: aster gdem

                                100yanov другия вариант е при експорт в таба Еxport Bounds има един бутон Draw Box там си изчертаваш правоъгълник с областа която искаш да експортнеш и после Глобал Маппер автоматично си задава границите, иначе ако ти трябва точно експортване по точно определени координати би трябвало да стане по метода описан от Табак но него никога не съм го ползвал и не мога да твърдя дали е точно така, а с изчертаването на границите с експорт както написах винаги става.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X