Обява

Свий
Няма добавени обяви.

MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

    Само ОФРМ картата не ми е достатъчна за планиране на маршрути на места, на които не съм бил. Нещо повече - установих, че използвам доста голям брой различни GPS софтуери за планиране и за навигация после.

    Затова пускам тази тема за съвместяването на всички тези приложения. Аз лично ползвам поне следните:

    На PC-то
    =======
    1. MapSource
    2. Google Earth
    3. Google Maps

    На WindowsMobile устройството ми (най-доброто, сами се сетете кое ):
    =========================================================
    1. GarmineMobileXT
    2. OziExplorerCE
    3. GoogleMaps
    4. GCzII (за геокешинг - супер е яка)
    Последно редактирано от Андрей Боянов; 02-04-10, 06:27. Причина: Конвертиране, MapSource, GoogleEarth, GarmineMobileXT, OziExplorerCE, GeoCaching
    "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
    Gabriel Garcia Mаrquez

  • #2
    До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

    В MapSource за определени места ми е по-лесно да си направя маршрута като track, вместо като route. Обикновено това са всички места, за които няма пътища на картата.
    За тези места предпочитам да използвам OziExplorerCE, вместо GarminMobileXT (всъщност обикновено е комбинация от двете). А пък в Озито ми е по-удобно да имам route, вместо трак.

    Ето какво открих за превръщането на tracks в routes и обратно:

    http://www.elsinga.net/206.html

    Надявам се да е полезно.
    "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
    Gabriel Garcia Mаrquez

    Коментар


    • #3
      До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

      Първоначално публикуван от andreiboyanov Преглед на мнение

      Ето какво открих за превръщането на tracks в routes и обратно:

      http://www.elsinga.net/206.html

      Надявам се да е полезно.
      Превръщането от route в track се оказа много полезно. Само че имам следния проблем - при конвертиране route-а излиза само с точките, върху които съм кликнал, за да ги създам.

      Има ли начин MapSource (или друга програмка) автоматично да описва route-а с равнимерно разпределени точки?
      "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
      Gabriel Garcia Mаrquez

      Коментар


      • #4
        До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

        Прехвърляне на тракове от MapSource в Google Earth

        Едно от готините неща е да си визуализираш трака в Google Earth. Ето как го правя:

        1. Редактирам го в MapSource - обикновено махам безинтересни участъци (отиването от София до Земен по асфалт например), обединявам няколко трака в един и т.н.

        2. Гледам в .gdb файла да оставя само интересуващия ме трак - другите неща като други тракове, интересни точки, пътища ги трия, да не се пречкат.

        3. Конвертирам .gdb файла (например zemen.gdb) до GoogleEarth формат (.kml) с GPSBabel - http://www.gpsbabel.org/. Получавам, да речем, Zemen.kml

        4. Отварям zemen.kml в GoogleEarth - Файл/Отравяне

        5. В прозореца "Места" на GoogleEarth, в папка "Временни места" се появява всичко, което е вмъкнато от избрания файл Zemen.gdb. Намирам трака, който ме интересува (ако всичко съм почистил в т. 2 би трябвало да е само той там). Под него има 2 неща Points и Path :



        6. Хващам с мишката елемента Path и го премествам по-нагоре, в "Моите места". Сега вече новия трак почва да си се вижда на картата

        7. Преименувам трака по подходящ начин.

        8. Трия всичко от групата "Временни места", за да не ми пречи следващия път.

        Ако ви кефи този начин на показване на тракове, не се колебайте да поствате вашите маршрути на подходящите за това места във форума
        "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
        Gabriel Garcia Mаrquez

        Коментар


        • #5
          До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

          От Мапсорс можеш директно да прехвърляш трака в Гугъл земя. В менюто на Мапсорс - View - View in Google Earth... Така не се разправяш да конвертираш през GPSBabel
          Освен това ако си снимал по време на пътя можеш да геореферираш снимките с А-трип , да ги поставиш в Пикаса, от там да вземеш кода и да го сложиш в Google Earth. По този начин освен трака, в .kml файла ще имаш и снимките точно където са направени. За по-ясно прилагам отдолу .kml-то ми от вчера.
          Прикачени файлове

          Коментар


          • #6
            До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

            Първоначално публикуван от andreiboyanov Преглед на мнение
            Прехвърляне на тракове от MapSource в Google Earth

            Едно от готините неща е да си визуализираш трака в Google Earth. Ето как го правя:
            Защо толкова сложно?!? Когато приключиш с редактирането на трака в Mapsource просто избери от менюто View -> View in Google Earth и се оказваш директно на т. 5.

            Програмката за конвертиране на тракове в маршрути и обратно WinGDB има по-нова версия - 3.50, която може да се свали от тук.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              Защо толкова сложно?!? Когато приключиш с редактирането на трака в Mapsource просто избери от менюто View -> View in Google Earth и се оказваш директно на т. 5.
              В моя MapSource няма таквоз нещо. Аз съм с 6.10.2...


              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              Програмката за конвертиране на тракове в маршрути и обратно WinGDB има по-нова версия - 3.50, която може да се свали от тук.
              Тенкс!
              "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
              Gabriel Garcia Mаrquez

              Коментар


              • #8
                До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

                Първоначално публикуван от sotk Преглед на мнение
                От Мапсорс можеш директно да прехвърляш трака в Гугъл земя. В менюто на Мапсорс - View - View in Google Earth... Така не се разправяш да конвертираш през GPSBabel
                Освен това ако си снимал по време на пътя можеш да геореферираш снимките с А-трип , да ги поставиш в Пикаса, от там да вземеш кода и да го сложиш в Google Earth. По този начин освен трака, в .kml файла ще имаш и снимките точно където са направени. За по-ясно прилагам отдолу .kml-то ми от вчера.

                Супер са снимките! Минава ли се с джипка целия маршрут?

                Защо геореферираш снимките с a-trip? Не можеш ли директно в pacasaweb?
                "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                Gabriel Garcia Mаrquez

                Коментар


                • #9
                  До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

                  Трасето става за джип без проблеми.
                  Пикаса може да геореферира снимки, обаче трябва всяка една по отделно да се поставя на мястото, където е заснета /ако го помниш/. Докато A-trip сравнява gps трака с времето на заснемане на снимките и така ги геореферира много точно и автоматично всичките на куп. След тази процедура географската информация вече е интегрирана във всяка снимка и Пикасата си я разбира от там.

                  Коментар


                  • #10
                    До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

                    Първоначално публикуван от sotk Преглед на мнение
                    Трасето става за джип без проблеми.
                    Пикаса може да геореферира снимки, обаче трябва всяка една по отделно да се поставя на мястото, където е заснета /ако го помниш/. Докато A-trip сравнява gps трака с времето на заснемане на снимките и така ги геореферира много точно и автоматично всичките на куп. След тази процедура географската информация вече е интегрирана във всяка снимка и Пикасата си я разбира от там.
                    А как експортираш от Пикаса към Гугъл Ърт?
                    "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                    Gabriel Garcia Mаrquez

                    Коментар


                    • #11
                      До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

                      Има два различни метода да направиш kmz файл. Единия е от менюто на програмата Picasa - Инструменти - Геграфско маркиране - Експортиране във файл на Google земя. При това положение в KMZ-то ще се вкарат снимките с малък размер. Другият, по-хитър начин според мен, е първо да се качат снимките в Пикаса уеб албуми, след това влизаш в съответния албум и долу в дясно имаш "Преглед в Google земя". Трябва да изтеглиш файла от там, а ако той не е KML просто трябва да му преименуваш разширението така. В това KML има само линкове към снимки. Така получаваш по-малък размер на файла, а снимките могат да се виждат уголемени. Този метод използвам и аз. Получения файл обединяваш с файла с трака.

                      Надявам се, че не съм го обяснил сложно. Ако има нещо неясно питай.

                      А полученият файл можеш да импортираш в Google maps и така да се вижда онлайн в браузъра: http://maps.google.com/maps/ms?ie=UT...22988&t=h&z=13
                      Ако си слагаш всички тракове със снимки там ще си имаш прекрасен онлайн архив.

                      Коментар


                      • #12
                        До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

                        Първоначално публикуван от sotk Преглед на мнение
                        Трасето става за джип без проблеми.
                        Пикаса може да геореферира снимки, обаче трябва всяка една по отделно да се поставя на мястото, където е заснета /ако го помниш/. Докато A-trip сравнява gps трака с времето на заснемане на снимките и така ги геореферира много точно и автоматично всичките на куп. След тази процедура географската информация вече е интегрирана във всяка снимка и Пикасата си я разбира от там.
                        Това ме заинтригува. Реших да опитам.
                        Свалих си @trip PC от http://www.a-trip.com/download.
                        Инсталирах го (оплака се, че някакво устройтво не било вързано и не можел да инсталира драйверите, ама аз не му обърнах внимание).
                        Записах си трак, за който имам снимки, с MapSource, версия 6.10.2, директно в .gpx формат.
                        В @trip PC дадох "New Trip" и му казах да си вземе трака от .gpx файл, като му посочих току-що създадения с MapSource. Той обаче ми извади съобщение "Invalid data downloaded.". И след това второ съобщение "Found no track data in the file.".
                        Файлът си се отваря перфектно в MapSource...

                        Някаква идея къде ми е проблемът?
                        "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                        Gabriel Garcia Mаrquez

                        Коментар


                        • #13
                          До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

                          Първоначално публикуван от andreiboyanov Преглед на мнение
                          Това ме заинтригува. Реших да опитам.
                          Свалих си @trip PC от http://www.a-trip.com/download.
                          Инсталирах го (оплака се, че някакво устройтво не било вързано и не можел да инсталира драйверите, ама аз не му обърнах внимание).
                          Записах си трак, за който имам снимки, с MapSource, версия 6.10.2, директно в .gpx формат.
                          В @trip PC дадох "New Trip" и му казах да си вземе трака от .gpx файл, като му посочих току-що създадения с MapSource. Той обаче ми извади съобщение "Invalid data downloaded.". И след това второ съобщение "Found no track data in the file.".
                          Файлът си се отваря перфектно в MapSource...

                          Някаква идея къде ми е проблемът?
                          Стана! Записах го с MapSource в неговия си .gdb формат и го конвертирах след това до .gpx с GPSBabel. Отвори се без проблем в @trip PC след това.

                          Супер доволен съм Сега остава да се оправя и с времената на снимките, които ми дава, и ще съм перфектен

                          Благодаря много, sotk, ако можех, щях да ти добавя още към репутацията
                          "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                          Gabriel Garcia Mаrquez

                          Коментар


                          • #14
                            До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

                            Първоначално публикуван от sotk Преглед на мнение
                            Трасето става за джип без проблеми.
                            Пикаса може да геореферира снимки, обаче трябва всяка една по отделно да се поставя на мястото, където е заснета /ако го помниш/. Докато A-trip сравнява gps трака с времето на заснемане на снимките и така ги геореферира много точно и автоматично всичките на куп. След тази процедура географската информация вече е интегрирана във всяка снимка и Пикасата си я разбира от там.
                            Друг въпрос - как геореферираш видеоклипчета?
                            "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                            Gabriel Garcia Mаrquez

                            Коментар


                            • #15
                              До: MapSource + GoogleEarth + GarmineMobileXT + OziExplorerCE + GeoCaching + ...

                              Радвам се, че съм бил полезен.
                              Само това за времената на снимките не ти го разбрах. Номера с автоматичното георефериране няма да стане, ако фотоапарата и GPS-а ти не са показвали едно и също време. В такъв случай отваряш най-новата Пикаса и влачиш снимките до картата от дясно. Така може да действаш и с клипчетата. Хайде успех и ще чакам да се похвалиш какво си сътворил.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X