Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GPS за измерване на надморска височина ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: GPS за измерване на надморска височина ?

    И преди съм го казвал - любезно поискай съдействие от местната служба по земеделие, имат точни карти, имат джи пи ес истински, имат хора с умения, имат снимки на местностите с точни координати и денивелация и т.н. цените им са смешни, няколко левчета на точка, започни от там и после когато опознаеш хората може да поискаш да бъдат малко по-гъвкави и да ти помогнат повече...
    Бъдете живи и здрави!

    Коментар


    • #17
      От: GPS за измерване на надморска височина ?

      Всъщност положението при барометричните висотомери е също сложно. Играл съм си със скъп висотомер с температурни компенсации и всякакви там допълнителни екстри (Trimble, ако са ми верни спомените), струващ неприлична сума и грешката му беше няколко метра на 70-80 метра разлика в точките, но е възможно проблема да е бил в предбарометричното устройство и опитен човек да се справи далеч по-добре.

      Същото се отнася в голяма степен и за геодезическите gps. Изваждането на точни координати и височина не става "на живо", а с продължително наблюдение на точката и последваща обработка на информацията с компютър. Оделно се работи с два gps-a, като единият не мърда много-много. Или поне така беше преди години. Не е същото като любителски gps - палиш и гледаш.
      Последно редактирано от bokomo; 21-05-14, 12:10.

      Коментар


      • #18
        От: GPS за измерване на надморска височина ?

        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
        И преди съм го казвал - любезно поискай съдействие от местната служба по земеделие, имат точни карти, имат джи пи ес истински, имат хора с умения, имат снимки на местностите с точни координати и денивелация и т.н. цените им са смешни, няколко левчета на точка, започни от там и после когато опознаеш хората може да поискаш да бъдат малко по-гъвкави и да ти помогнат повече...
        Абсолютно нищо от това не е вярно, по-скоро е точно обратното... ама усилено 50 пъти.

        Точност от 1-2 метра с който и да е навигационен ГПС е мокър сън, може и да ти се случи, но е толкова невероятно че до последно не си сигурен дали не си го изфантазирал.
        Георги Тонев

        Коментар


        • #19
          От: GPS за измерване на надморска височина ?

          Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
          Абсолютно нищо от това не е вярно, по-скоро е точно обратното... ама усилено 50 пъти.

          Точност от 1-2 метра с който и да е навигационен ГПС е мокър сън, може и да ти се случи, но е толкова невероятно че до последно не си сигурен дали не си го изфантазирал.
          Адаш оставяйки настрана селския ти тон, би ли се обосновал малко с примери, защото аз съм работил една година и всичко което казвам го споделям от опит, може би ти си попадал на тетки малоумки но има и професионалисти и НЕ визирам само служителите на службата а също и фирмите с които работят, никой в службата НЯМА да ти набие колчета, точките като координати се подават от службата, службата има и карти и точките/граници на парцелите а субконтракторите ходят по места, често с 4х4 возила и показват точките и набиват колчета, те си ползват маркери и имат техника която НЕ Е НАВИГАЦИОННА.

          Службата ходи и "мери" парцели с уреди които НЕ са навигационни, за техните нужди 1-2-3 метра НЕ Е проблем.

          Ще приема извиниението ти за грубия тон, може и на ЛС
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #20
            От: GPS за измерване на надморска височина ?

            Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
            Всъщност положението при барометричните висотомери е също сложно. ...
            При всички положения ще е добре да се калиброва непосредствено преди употреба. Че без калиброване GPSMap 60csx ми показваше 8 м при положение, че морските вълнички ми се плискаха в краката.

            Също така ме гризат едни съмнения по отношение използването на неспециализирани GPS-и за определяне на координатите на парцели. Точност 3 м и по-добра може да се постигне с по-професионална техника, но едва ли с уредите за обща употреба.
            Миналата година си направих един експеримент да маркирам ъглите на един парцел 550 кв.м. и резултатът беше пълен провал. Записаните точки нямаха нищо общо с действителността. В една друга тема бях споменал, че при неколкократно снемане на координатите на една точка в продължение на няколко минути GPS-ът (без да е мърдан от мястото) беше записал резултати, разминаващи се с едно 20-на м.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #21
              От: GPS за измерване на надморска височина ?

              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              При всички положения ще е добре да се калиброва непосредствено преди употреба. Че без калиброване GPSMap 60csx ми показваше 8 м при положение, че морските вълнички ми се плискаха в краката. ...
              Гармина имаше калибриране по позната височина, или чрез GPS... Ако е през GPS грешката е ясна. А и дори да не е през GPS земята не е точна сфера или елипсоид (или геоид). А и малка промяна във времето (метеорологичното) с промяна на налягането вече ще промени показанията.
              Доколкото разбрах колегата иска да мери денивелации (разликата във височината) , а не абсолютната стойност на височината...
              Там грешката при барометрично отчитане няма да е голяма ако точките не са много дистанцирани една от друга и се мерят в кратък интервал от време...
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #22
                От: GPS за измерване на надморска височина ?

                Не разбрах защо приемаш така лично нещата, нито защо това което съм написал ти се струва грубо.
                Споделям го с великодушна усмивка, с която съм се научил да подминавам примерите на агресивно неработеща държавна администрация.
                Аз това го работя и впечатленията ми са на база повече от една година и повече от една техническа служба или ОСЗГ.
                Не съм щастлив, ама това е...
                Извинявай ако съм те засегнал.

                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                местната служба по земеделие, имат точни карти
                - Доколко КВС-тата отговарят на някакви критерии за точност е много спорна материя, а по отношение на собствеността - още по-малко, но това е друга тема. КВС-то е специализирана карта с кадастрална информация, която не засяга релеф. Ако имаш предвид старите топографски карти в 1:5000, ОСЗГ не боравят с тях.

                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                имат джи пи ес истински
                - не, нямат. ГПСи имат частните фирми с подписани договори за поддръжка на землищата.

                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                имат хора с умения
                - не, категорично нямат. В службите работят прости чиновници - хора без специално образование, които едва имат сили да правят справки от дадения им наготово и поддържан от частната фирма цифров модел. За сметка на това са неотзивчиви.

                Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                имат снимки на местностите с точни координати и денивелация и т.н.
                - Ако имаш предвид ортофото заснемането, което ОСЗК ползват по ИСАК, то отново идва темата за точностите, само че тук вече се намесват и картни проекции пък височинно да се дешифрира каквото и да било изобщо не се е и случвало с него.


                ПО ТЕМАТА:
                Щом става дума за гора, GPS-а просто няма смисъл да се споменава. Дали е навигационен или "геодезически" все една и съща работа ще свърши - окомерна. Даже навигационния ще се справи по-добре, защото ще показва нещо, макар и грешно, докато геодезическия просто ще каже "мяу" и ще реве за сателити, без да иска да работи повече.
                Последно редактирано от VECTOR; 21-05-14, 14:53.
                Георги Тонев

                Коментар


                • #23
                  От: GPS за измерване на надморска височина ?

                  Барометърът на навигационните прибори не е по-точен от GPS сигнала (когато го има).

                  Коментар


                  • #24
                    От: GPS за измерване на надморска височина ?

                    Ако искаш професионален уред отиваш в друг ценови диапазон, ама много друг. За описаните цели трябва барометричен алтиметър и да, трябва да се калибрира непосредствено преди употреба. Барометричния алтиметър е много прецизен уред и точността му е поне един порядък по-добра от тази на любителски GPS, но естествено се влияе непрекъснато от атмосферните промени. Затова имай предвид и че понякога 1-2 часа са достатъчни за да загуби точност - при преминаване на фронт най-вече. Друг път може да е абсолютно точен със седмици - при як антициклон например. Но все едно, това е единствената разумна алтернатива. Т.е. купуваш GPS с вграден БАРОМЕТРИЧЕН алтиметър или купуваш какъвто искаш и отделно алтиметъра - така вероятно ще постигнеш по добра точност с еднакво количество пари.
                    Technical Rescue Direct - life lies in courage
                    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                    Коментар


                    • #25
                      От: GPS за измерване на надморска височина ?

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Гармина имаше калибриране по позната височина, или чрез GPS...
                      При калибрация на висотомера 60CSX те пита: 1) Дали знаеш правилната височина или 2) Дали знаеш точното атм. налягане. Ако нямаш едно от двете калибрация не е възможна.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #26
                        От: GPS за измерване на надморска височина ?

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        При калибрация на висотомера 60CSX те пита: 1) Дали знаеш правилната височина или 2) Дали знаеш точното атм. налягане. Ако нямаш едно от двете калибрация не е възможна.
                        Мисля, че поне 60CS имаше възможност и за GPS корекция (счупи му се дисплея, та не мога сега да го пробвам).
                        Но имам предвид, че навярно на колегата не му трябва абсолютната височина, а само денивелацията... Тогава е достатъчно бърз отчет на показанията на алтиметъра (и то при изключена корекция от GPS) - там не е нужно каквото и да е калибриране, а само отчет на разликата между двете стойности..
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #27
                          От: GPS за измерване на надморска височина ?

                          Здравейте,
                          Благодаря на всички, които се включиха по темата.
                          Не е проблем голям проблем, че надморската височина ще има 7-8 метра грешка, особено ако между две точки за които ми трябва денивилацията, грешката е една и съща. Както предполижихте за мен по-важно е разликата в надморските височини - денивилацията, а не толкова точната надморска височина. Ще меря денивилация на точки на разстояние 150 - 200 метра една от друга по поречието на река, като разлика във времето на измерването за двете точки е около 10 минути. От нещата които написахте разбрах, че някои от тези устройства ще ми свърши работа http://www.garmin.bg/?s=6&group=17&c...duct%5B%5D=355
                          Аз избрах модела GPSMAP 62s, защото е по-евтин. Да има и по-евтин Dakota™20 ,но някак си не ми вдъхва доверие, може би поради формата му. GPSMAP® 64s е 140 лв. по-скъп от моя фаворит може би защото има Глонас, но мисля че това няма да ми помогне(особено последно време, като четох някои материали за точността на Глонас) и мисля че този 140лв. не си заслужават.
                          Някой каза да си купя допълнително алтиметър за да сравнявам - къде се продават такива устройства, гледах в Google и нищо не намерих , те са вградени като част от други устройства - часовници , компаси и т.н. Май самостоятелно не се продават.
                          Искам да попитам и за калибрирането барометъра на GPS устройствата -имало два варианта да знам точната височина или точно атмосферно налягане. Ако съм на морето лесно , н съм в София - може ли някъде в София да посочите място с точна надморска височина или някъде от където мога да намеря данни за точно атмосферно налягане?

                          Благодаря за отговорите.

                          Коментар


                          • #28
                            От: GPS за измерване на надморска височина ?

                            Първоначално публикуван от myspam Преглед на мнение
                            съм в София - може ли някъде в София да посочите място с точна надморска височина или някъде от където мога да намеря данни за точно атмосферно налягане?

                            Благодаря за отговорите.
                            На западната стена на черквата "Света Неделя" имаше репер преди години. Мисля и на централна поща също.

                            Коментар


                            • #29
                              От: GPS за измерване на надморска височина ?

                              Първоначално публикуван от myspam Преглед на мнение
                              ... или някъде от където мога да намеря данни за точно атмосферно налягане?

                              Благодаря за отговорите.
                              Не знам колко са точни данните, но информация за налягането има по някои сайтове за метеорологични прогнози. Примерно на синоптик.бг в момента показва 1020 hPа. Моят GPS преди малко показваше 1016.4.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #30
                                От: GPS за измерване на надморска височина ?

                                Ако не е ясно какво правите - наистина по-добре потърсете специалист (това във връзка, че тръгвате да търсите точна височина, или пък налягане, но без да споделяте на каква височина и в коя точка е измерено).
                                Това, че в София на позната точна надморска височина налягането е еди-колко си, не означава, че 20км настрани дори на същата височина налягането е същото.
                                А за конкретния случай дори не ти трябва да знаеш абсолютното налягане или точната височина - ти ще отчиташ само разликата в налягането между двете близки точки и от там - разликата във височините/денивелацията.
                                На твое място не бих си купувал GPS, а просто бих помолил някой приятел с телефон с барометър/алтиметър да направиш пробата (например Samsung S3, S4, S5).
                                Отчитам височината в едната точка, придвижвам се в другата и отчитам там височината... Абсолютните стойности няма да са точни (освен ако в района има някоя точка с точно позната височина, където да калибрираш алтиметъра), но разликата ще е що годе точна.
                                Каква точност на денивелацията търсиш?
                                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X