Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GPS за измерване на надморска височина ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: GPS за измерване на надморска височина ?

    Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
    Точността в глобалните пространствени измервания е зависима от:
    1. Пределната точност на уреда и метода с който мерим.
    2. Точността на определяне на опорните точки.
    3. Влияния на околната среда върху преките измервания.
    4. Глобални въпроси от типа на форма и размери на планетата ни, картни проекции и съответните грешки при обобщаването им.
    Всичките тези неща при добри практики (и пари де, ама не чак невероятни) се свеждат до 1-2 мм.

    Спомням си когато набедиха неутриното за скорост над светлинната - изтърбушиха цялата GPS тема в проекта и пак нищо не намериха като проблеми (намериха ги другаде). А ползват съвсем редово и търговски достъпно оборудване което дава подобна точност.

    Коментар


    • #47
      От: GPS за измерване на надморска височина ?

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      Всичките тези неща при добри практики (и пари де, ама не чак невероятни) се свеждат до 1-2 мм.
      Спрямо какво?
      Георги Тонев

      Коментар


      • #48
        От: GPS за измерване на надморска височина ?

        Добре де щом ще се ползва само за измерване на разлики в денивилацията то ако има пряка видимост може да се ползва лазерен нивелир и калибрирана летва 1-2-4 метрова при условие че има пряка видимост между точките.Разстояния от 100-200 метра пак повтарям при пряка видимост изобщо не са проблем.Изобщо не е нужно да се вкарвате във филми с налягания и координати.
        BMW X6

        Коментар


        • #49
          От: GPS за измерване на надморска височина ?

          Първоначално публикуван от Вещер Преглед на мнение
          Добре де щом ще се ползва само за измерване на разлики в денивилацията то ако има пряка видимост може да се ползва лазерен нивелир и калибрирана летва 1-2-4 метрова при условие че има пряка видимост между точките.Разстояния от 100-200 метра пак повтарям при пряка видимост изобщо не са проблем.Изобщо не е нужно да се вкарвате във филми с налягания и координати.
          Така де, ама някой трябва да носи латата, а мераклии май няма. А иначе с обикновен оптически май ще е най-точно, лесно и евтино.
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #50
            От: GPS за измерване на надморска височина ?

            Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
            Абеее, честно да ти каж,а 1-2 милиметра няма как да сте постигнали. .....
            Не ми се спори колега.... Факт е, че изчислените координати дойдоха с 'максимална грешка' еди-колко си от местната централа на GPS... Най-голямата - по Z бе около 3мм...
            И след година точките бяха мръднали с над 1.5см....
            Трябва да поровя архивите дали е останало някъде файлчето... Все пак бе преди около 10 години...
            Измерено със свободно достъпно (невоенно, макар и скъпо) оборудване...
            А по въпроса - някой знае ли какво отклонение дава лазерния нивелир на 100м....
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #51
              От: GPS за измерване на надморска височина ?

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              А по въпроса - някой знае ли какво отклонение дава лазерния нивелир на 100м....
              На 100м само изкривяванията от въздуха могат да ти докарат няколко сантиметра.

              Коментар


              • #52
                От: GPS за измерване на надморска височина ?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                На 100м само изкривяванията от въздуха могат да ти докарат няколко сантиметра.
                Предполагам, че основната грешка ще е не заради изкривяване от въздуха, а поради няколко милисекунди или секунди грешка в намиране на вертикалата, която ще се мултиплицира при такова разстояние...
                Но не съм работил с такъв уред, та ми е интересно наистина каква точност ще даде...
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #53
                  От: GPS за измерване на надморска височина ?

                  При геометрична нивелация с дигитален нивелир на стойност от около 5000 лв постигаш 0.3мм на 1км двойно пронивелирано разстояние. Това с инварна баркодова лата. Ще рече че тръгваш от точка с някаква кота, пълзиш един километър и като се върнеш назад един километър несъвпадението в точката от която си тръгнал може да е 0.3 мм.
                  Но самата нивелация следва правила, които редуцират грешки.
                  Георги Тонев

                  Коментар


                  • #54
                    От: GPS за измерване на надморска височина ?

                    С лазерен нивелир постигаш на 100 метра 1 см точност без никакви проблеми.Разбира се не трябва да вали ама пък не се сещам за някой който да тръгне да мери по баирите в дъждовно време освен ако не е мазохист.Щом не ви интересува надморска височина а само нивелация - това е вашият уред а и честно казано не вярвам за тази работа и 10см да са ви проблем.
                    BMW X6

                    Коментар


                    • #55
                      От: GPS за измерване на надморска височина ?

                      Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
                      При геометрична нивелация с дигитален нивелир на стойност от около 5000 лв постигаш 0.3мм на 1км двойно пронивелирано разстояние. Това с инварна баркодова лата. Ще рече че тръгваш от точка с някаква кота, пълзиш един километър и като се върнеш назад един километър несъвпадението в точката от която си тръгнал може да е 0.3 мм.
                      Но самата нивелация следва правила, които редуцират грешки.
                      Ти уби цялата геодезия, а в Leica започнаха масови самоубийства, защото тяхната тотална станция от висок клас, струваща скромните 24 000 лева (в България сигурно е над 30к) без "глезотии" като триноги и отражатели дава минимална теоретична грешка от 2 мм.

                      Първоначално публикуван от Вещер Преглед на мнение
                      С лазерен нивелир постигаш на 100 метра 1 см точност без никакви проблеми.Разбира се не трябва да вали ама пък не се сещам за някой който да тръгне да мери по баирите в дъждовно време освен ако не е мазохист.Щом не ви интересува надморска височина а само нивелация - това е вашият уред а и честно казано не вярвам за тази работа и 10см да са ви проблем.
                      На открито да видиш лазер на 100 м. е трудна работа или аз не съм виждла такива. Знам, че има такива с допълнетилен детектор и пулсиращ режим, но няма представа доколко работят на практика и на открито.

                      Коментар


                      • #56
                        От: GPS за измерване на надморска височина ?

                        Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                        Ти уби цялата геодезия, а в Leica започнаха масови самоубийства, защото тяхната тотална станция от висок клас, струваща скромните 24 000 лева (в България сигурно е над 30к) без "глезотии" като триноги и отражатели дава минимална теоретична грешка от 2 мм.
                        Геодезията не я убивам аз, ами ти с невежеството си.
                        Очевидно не си обърнал внимание на думите "геометрична нивелация", " дигитален нивелир", "инварна лата"... пък те означават нещо...
                        Въпреки че вероятно заради думата "тотална", тоталната станция ти звучи като дедо боже в геодезията, запомни от чичо си че това не е така. С нея може да се прави тригонометрична нивелация - върху чиято точност може да разсъждаваш допълнително.
                        (Да уточня че дигитален нивелир не означава майсторска лазерна терзия дето пуска лъч, както може човек би се досетил от посочената от мен цена.)

                        Това че си ми цитирал съвсем просташки двата милиметра от точността на далекомера (даже без онези мистериозни неща +2ppm) по-добре да не го беше правил. Очевидно не си прочел източника, който сам цитираш или просто не си схванал смисъла на точността на отчитането на ъгли, която пак ще оставя сам да си обясниш по какъв начин влияе на точността на определяне на превишението.
                        Последно редактирано от Чавдар (V93); 27-05-14, 07:58. Причина: Корекция на цитат
                        Георги Тонев

                        Коментар


                        • #57
                          От: GPS за измерване на надморска височина ?

                          Най-важния въпрос е до каква точност искаш да постигнеш.

                          "Цената расте експоненциално според точността" ... това пише в скрипта за изпита по Геодезия за който се готвя

                          Тук стигнахме вече до Total Station-и , скоро сигурно и спътник ще карате човека да пусне (то един няма да стигне ...)

                          Ако ще мерят едно към гьотере, по добре с GPS-a да си отбележат там точките и да си мислят , че правят нещо
                          Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                          Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                          Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                          Коментар


                          • #58
                            От: GPS за измерване на надморска височина ?

                            Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
                            Геодезията не я убивам аз, ами ти с невежеството си.
                            Очевидно не си обърнал внимание на думите "геометрична нивелация", " дигитален нивелир", "инварна лата"... пък те означават нещо...
                            Въпреки че вероятно заради думата "тотална", тоталната станция ти звучи като дедо боже в геодезията, запомни от чичо си че това не е така. С нея може да се прави тригонометрична нивелация - върху чиято точност може да разсъждаваш допълнително.
                            (Да уточня че дигитален нивелир не означава майсторска лазерна терзия дето пуска лъч, както може човек би се досетил от посочената от мен цена.)

                            Това че си ми цитирал съвсем просташки двата милиметра от точността на далекомера (даже без онези мистериозни неща +2ppm) по-добре да не го беше правил. Очевидно не си прочел източника, който сам цитираш или просто не си схванал смисъла на точността на отчитането на ъгли, която пак ще оставя сам да си обясниш по какъв начин влияе на точността на определяне на превишението.

                            Очевидно съм те обидил по някъкъв начин, след като употребяваш тези не съвсем необходими думи като "невежество" и "просташки". Направих необходима справка с практикуващ геодезист и ми стана ясно откъде идва твоята агресивна увереност. Отначало си помислих, че се опитваш да промотираш някъкъв нелеп уред, но се оказа, че заблудата ти идва от съвсем друго място. Пожелавам ти успех и много, много късмет с постигането на подмилиметрова точност при такива измервания. Много ще ти е нужен.

                            П.С. В тоталната станция има "дигитален" нивелир по дефиниция. Толкоз за познанията ти.

                            Коментар


                            • #59
                              От: GPS за измерване на надморска височина ?

                              Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                              ....На открито да видиш лазер на 100 м. е трудна работа или аз не съм виждла такива. Знам, че има такива с допълнетилен детектор и пулсиращ режим, но няма представа доколко работят на практика и на открито.
                              Постановката, за която писах по-рано бе центровка на жирокомпас, като основата за това бе точното определяне курса на кораба, като на носа и кърмата му имаше по един отражател (някаква призма).
                              Такъв отражател имаше и на предварително определените с голяма точност опорни точки на сушата. На едната опорна точка юнака сложи нещо подобно на тоталната станция (май бе Thrane&Thrane и се насочваше грубо към дадения рефлектор, а устройството електромеханично се донастройваше/прицелваше и си снемаше отчета). Дистанциите бяха навярно между 150 и 200м. И работи уверено в продължение на часове.
                              Юнака правеше отчет нос и кърма максимално бързо едно след друго, като повтаряше тези замери през минута. И през няколко минути снемаше отчет и от другата реперна точка (навярно за изчистване натрупана грешка?)...
                              Така, че явно работи и при дистанции над 200м.
                              Последно редактирано от slowtraveler; 28-05-14, 07:44.
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #60
                                От: GPS за измерване на надморска височина ?

                                Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                                Очевидно съм те обидил по някъкъв начин, след като употребяваш тези не съвсем необходими думи като "невежество" и "просташки". Направих необходима справка с практикуващ геодезист и ми стана ясно откъде идва твоята агресивна увереност. Отначало си помислих, че се опитваш да промотираш някъкъв нелеп уред, но се оказа, че заблудата ти идва от съвсем друго място. Пожелавам ти успех и много, много късмет с постигането на подмилиметрова точност при такива измервания. Много ще ти е нужен.

                                П.С. В тоталната станция има "дигитален" нивелир по дефиниция. Толкоз за познанията ти.
                                Ама много те моля, престани да пишеш тези абсолютни глупости!
                                В тоталната станция НЯМА никакъв нивелир, не може да има и никога няма да има. Това са два отделни уреда и завинаги ще останат такива.
                                Сега се сетих!
                                О, боже! Да не би за теб "нивелир" и либела да са едно и също нещо?!
                                Понеже не мога да допусна че колегата геодезист, който те консултира може да ти говори тези глупости, предпочитам да си мисля, че на теб не ти стига да осмислиш казаното и пишеш думичките от разваления телефон.

                                Ето малко информация:

                                Leica DNA03 - 0.3 mm
                                standard deviation per km double levelling (invar staff)
                                http://www.leica-geosystems.com/en/L...DNA10_5287.htm
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:LEICA-DNA.jpg
Прегледи:1
Размер:77.0 КБ
ID:5589823



                                SOKKIA SDL1X - 0.2 mm
                                (0.008 in.) with BIS30A Staff
                                http://www.topcon.co.jp/en/positioni...vel/sdl1x.html
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img_sdl1x_main.jpg
Прегледи:1
Размер:40.3 КБ
ID:5589822



                                Trimble DiNi Digital Level - 0.3 mm
                                : Invar precision bar code staff
                                http://www.cansel.ca/en/products/sur...level?vmcchk=1
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:pc328035-trimble_dini_03.jpg
Прегледи:1
Размер:7.6 КБ
ID:5589824
                                Последно редактирано от VECTOR; 28-05-14, 09:04.
                                Георги Тонев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X