Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Google vs Garmin - иде ли ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Google vs Garmin - иде ли ...

    Дали Google ще дръпне килимчето под краката на сегашния GPS-лидер Garmin:

    http://www.bc4x4.com/features/2009/google-kills-garmin/

    Според мен дните на Garmin са преброени. Google имат солидните основи на система, която е недостижима за Garmin в настоящия момент:

    1. Универсална мобилна ОС - Андроид. Може да бъде вградена в смартфони (ръста им последната година е гигантски) или в самостоятелно GPS-устройство. Примерно произведено от местни фирми в Тайван или в Китай.

    2. Имат приложение за навигация - Google Maps for Mobile. В момента то разчита на онлайн-сваляне на данни. Освен несъмнените предимства на тоя метод, някои спрягат недостатъците му в райони без клетъчно покритие. Разбира се - за целта има кеширане на данните в района от интерес.

    3. Имат гигантско количество растерни данни на целия свят. Активно векторизират по растера където им падне. Т.е. векторния аналог на растерите постоянно нараства.

    4. Цялата им система е свръх-гъвкава. Нов ъпдейт на Андроид, ново приложение за визуализация, нови растери, добавяне на векторизирани данни - всичко тече и се случва в движение за целия свят. Това покрай постоянно множащия се Андроид-хардуер.

    Преди 2-3 години не виждах възможен конкурент на Garmin, а силно се надявах да се появи такъв. Днес гледайки Google-ската инвазия, Garmin ми се струват обречени...

  • #2
    От: Google vs Garmin - иде ли ...

    А за мен това дори и да стане, ще е най-много при автомобилната навигация.
    Я си представи в планината, в някое дере, проливен дъжд...и чакай Андроид телефона с Гугъл Мапс да те ориентира. И телефона да оцелее и да му държи батерията.

    И друго - аз доста време бях с телефон с Андроид и при липсата на Гармин за тази платформа търсих какви ли не заместители. Ами нищо използваемо не намерих.
    Кога и откъде Гугъл ще съберат офроуд данните като от картата на Събин? То и за пътната мрежа не е по-добре, ама там е по-възможно. А POI?
    Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
    Seat Leon 2007 1.9 TDI

    Коментар


    • #3
      От: Google vs Garmin - иде ли ...

      Ползвам нещо такова на Google ,което е вградено в телефона(С.Е-Сатио) и върши прекрасна работа.Въпроса е, че сваля картата(атласа) на момента и работи само когато има покритие(Интернет връзка).Самото позициониране става грубо по клетките на ГСМ-мрежата (a-GPS),но самото точно позициониране и 'водене' по GPS сателити.
      В Дата-форума има навигационна програма, подобна на описаната, но с тази разлика, че картата на Google-то е свалена предварително.Там пише , че за сега е по-слаба от Garmin-а, но засега....
      Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

      Коментар


      • #4
        От: Google vs Garmin - иде ли ...

        А, подценяваш производителите на хардуер. При наличието на свободна софтуерна платформа не виждам проблем да се направи машинка за туристически или други подобни цели - т.е. здрава и издържлива.

        За събирането на данни - Гугъл си знаят работата. Още повече, че ако тази платформа се отвори за импортиране на външни данни, въпрос на много малко време е наличните карти да се трансформират в гугълски формат. Примерно добре познатия KML :-)

        Коментар


        • #5
          От: Google vs Garmin - иде ли ...

          Както казвах и друг път, всичко е въпрос на гледната точка, както и за какво ще се ползва уреда. Ще споделя прякото си впечатление от сравнение на туристически дакота20 и Нокиа е5 с нокиа-ови-гугъл-мапс при скорошното пътуване в Турция.

          Е5 - изобщо не се интересувам от това, че нямам качена карта, Гугъл се грижи за всичко, при това по три начина, сателитни снимки, топографска карта и обикновен пътен атлас. За да не хабя трафик, който не ми е неограничен, и знаейки маршрута си, ловя първата свободна точка за достъп /да речем първят срещнат Лукойл/ и свалям всичко което ми трябва. Предимства и недостатъци:
          - пътният атлас, издиша по точност в сравнение с Гармин, за сметка на това, сателитните снимки, особенно в туристически райони са перфектни.
          - ПОИ се свалят на место и са доста повече за Е5 отколкото заложени в Гармин,
          - туристически обекти се изрисуват в 3д модел в Е5, което отново е голямо предимство за мен пред Гармина,
          - ако нямате роуминг и за трафик и ползвате Е5 оффлайн, вградения ГПС приемник просто издиша пред гармин.
          - съответно точност при доста сателити, понякога бяга дори със стотина метра при Е5 в сравнение с Гармин който в това отношение е точен.
          - екрана в Е5 на слънчева светлина е по-четлив отколкото при дакотата, съответно когато се разхождам е по приятно и бързо прочитаем.
          - Е5 не може да го мокриш все пак е телефон.
          - в Анкара Е5 даде по-готин маршрут от точка до точка на разстояние от около 10км. Гармина на оптимални настройки все се навираше в третостепенни улички.
          - Ако нямате достъп до 220в батерия на Е5 издържа около 24часа навигиране, при дакота сменявате и продължавате.

          И като резюме с лично мнение. Ако нямате възможност или не ви се развлачат сто джаджи по Вас. При нормално туристическо пътуване в цивилизация /ток и интернет/, аз бих избрал Е5. За всичко друго си има Гармин.
          Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

          Коментар


          • #6
            От: Google vs Garmin - иде ли ...

            За точността-с Google maps минахме по трасе(с колега от този форум) , където кърските пътища са през 5 метра един от друг и благодарение на сателитния изглед избрахме верния.Та мисля точността е много добра.Пробвал съм да ходя по пътеки на няма и метър една от друга, вливащи се една в друга и показанието е точно, т.е мисля че ще мога да ходя по тези пътеки, без да ги виждам(на тъмно да речем),гледайки само екрана....трябва да се заинатя и да пробвам
            Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

            Коментар


            • #7
              От: Google vs Garmin - иде ли ...

              Точноста зависи все пак и от устройството, аз сравнявам конкретно Нокиа Е5 с Дакота а сателитната снимка, ако е с добра резолюция е наистина изключително полезно нещо.
              Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

              Коментар


              • #8
                От: Google vs Garmin - иде ли ...

                Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                За точността-с Google maps минахме по трасе(с колега от този форум) , където кърските пътища са през 5 метра един от друг и благодарение на сателитния изглед избрахме верния.Та мисля точността е много добра.Пробвал съм да ходя по пътеки на няма и метър една от друга, вливащи се една в друга и показанието е точно, т.е мисля че ще мога да ходя по тези пътеки, без да ги виждам(на тъмно да речем),гледайки само екрана....трябва да се заинатя и да пробвам
                Направи си застраховка живот преди това или си купи SPOT

                Коментар


                • #9
                  От: Google vs Garmin - иде ли ...

                  Първоначално публикуван от dido2 Преглед на мнение
                  Дали Google ще дръпне килимчето под краката на сегашния GPS-лидер Garmin:

                  http://www.bc4x4.com/features/2009/google-kills-garmin/

                  Според мен дните на Garmin са преброени. Google имат солидните основи на система, която е недостижима за Garmin в настоящия момент:

                  1. Универсална мобилна ОС - Андроид. Може да бъде вградена в смартфони (ръста им последната година е гигантски) или в самостоятелно GPS-устройство. Примерно произведено от местни фирми в Тайван или в Китай.

                  2. Имат приложение за навигация - Google Maps for Mobile. В момента то разчита на онлайн-сваляне на данни. Освен несъмнените предимства на тоя метод, някои спрягат недостатъците му в райони без клетъчно покритие. Разбира се - за целта има кеширане на данните в района от интерес.

                  3. Имат гигантско количество растерни данни на целия свят. Активно векторизират по растера където им падне. Т.е. векторния аналог на растерите постоянно нараства.

                  4. Цялата им система е свръх-гъвкава. Нов ъпдейт на Андроид, ново приложение за визуализация, нови растери, добавяне на векторизирани данни - всичко тече и се случва в движение за целия свят. Това покрай постоянно множащия се Андроид-хардуер.

                  Преди 2-3 години не виждах възможен конкурент на Garmin, а силно се надявах да се появи такъв. Днес гледайки Google-ската инвазия, Garmin ми се струват обречени...
                  Няма да стане, защото докато Гугъл се развива се развива и Гармин. Хубаво е обаче да има такива фирми като Гугъл да раздвижат мързеливите заспали гиганти.

                  1. Гармин си исмат свой телефон Nuvifone, а няма да се очудя и да пуснат клиент за андроид! Андроида ще събуди Microsoft от зимен сън и ще си размърдат и те мързеливите тромави ояли се задници.

                  2. "кеширане на данните в района от интерес" имат и всички нови горски Гармини, само че кешират само "екстрите" т.е. снимките. Картата си я имаш винаги. На тези които не са на ясно ще поясня че имането на GSM сигнал в гората (т.е. чертичките) и провеждането на разговор са 2 различни неща. А прехвърлянето на данни пък е едно още мноооого по различно и трудно нещо. Колко точно време ще издържи смарт телефон с включен екран? А като свърши батерията сигурно вадиш 2бр АА и сменяш или???

                  3. Ами и векторите постоянно нарастват на Гармин. Да не говорим, че за гармин така или иначе има най много векторни карти

                  4. Много са яки - факт!!! Гоогъл за мен са най бачкащата фирма на земята. Възхищавам им се и мисля, че каквото си поставят за цел могат да постигнат!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Google vs Garmin - иде ли ...

                    Интересни гледни точки. Не предполагах, че някой е тествал тая услуга вече :-)

                    Разбира се моя коментар е за устройство - GPS - който е проектиран за екстремни условия на ползване - водо/прахозащита, сменяеми батерии, издържливост на удари и т.н. Това му е чара на Android-а - по дизайн може да се качи на всякаква машинка, а за какво точно ще го ползвате - вие си решавате :-)

                    Интересното в позицията на Google е, че те не се интересуват от хардуера. Искат да промотират платформата си, картните услуги и глобалното търсене. Това пък е добре дошло за производителите на ВСЯКАКЪВ хардуер. Последните това искат - да бълват милиони евтини устройства с една експлозивно развиваща се безплатна операционна система. Дали е умен хладилник, в който да проверите онлайн колко бира ви е останало, или GPS - Android-а ще го подкара.

                    Garmin от друга страна просто не могат да си позволят това. Първо - те произвеждат софтуера и хардуера, вие плащате и двете. Съответно Garmin няма как да ви продадат по-евтин GPS отколкото китайския ACME примерно, който иде с безплатен Андроид. После - за Google работят 25 000 души и реализират оборот от продажби на софтуер 8 милиарда годишно. За Garmin - 8500 души работна сила, впрегната в разработка на само техен си софтуер и хардуер и печалби 800 милиона годишно. Както и да го погледнеш - гиганта е Google, Garmin са дребната риба в тази игра.

                    Другото интересно мое наблюдение. Преди 5 години Google изкараха Google Earth - един на пръв поглед странен и едва ли не алтруистичен ход да вкарат кеф на човечеството - да опознае света. После измислиха приложението Maps - уж с идея да се търсят разни POI-та и да се визуализират локации на търговски обекти. Maps се сдоби с векторен овърлей, взеха да вкарват пътища. После се оказа, че Maps може да рутира и да ви отведе от А до Б дори по-добре от една Garmin-ска машинка. Тази година тръгнаха приказките, че персонал на Google снима масово улиците из европейските градове. За какво - не е ясно.

                    Е като видях видеото от горния линк работата мисля излиза наяве. За мен е очевидно, че те искат да произведат някаква ultimate-навигационно-търсеща система. От сорта питате хладилника дали има бира, оня казва, че е останало само едно шуменско, но вие сте в Пловдив в момента. Google услужливо ви навигира до най-близкия супермаркет, където продават Загорка да речем ... :-)

                    Коментар


                    • #11
                      От: Google vs Garmin - иде ли ...

                      Ако някой ден сме онлайн постоянно и безплатно това ще е супер решение. Също и апаратите е добре да са на друга цена, защото с парите за моторолата която се очаква ще мога да си купя 2 гармин-а и 2 ГСМ-ма. И последно картата на гоогле може да ти показва сателитни снимки, 3D и уличен изглед, но ако продължава да е толкова грешна колкото е сега няма да има голям ефект от тези пудри! То ясно че "луд на шарено се радва" ама нали трябва и да стигнем някъде все пак.

                      Ето един уличен изглед на маршрут който ми предлага гугъл:

                      Това е маршрута:



                      А това е уличният изглед (street view):



                      Поздрави!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Google vs Garmin - иде ли ...

                        Е, карти без грешки няма. Наскоро четох за бг-карта, която навигирала по дъното на язовир, т.е. това през релсите е бял кахър ... Разбира се всички тия неща се оправят с течение на времето ;-)

                        Коментар


                        • #13
                          От: Google vs Garmin - иде ли ...

                          Да така е - всички карти имат грешки, но някой имат повече от други. Най важното обаче е кой колко бързо си оправя грешките и по този параграф "големите" издъхват. Като си говорим за маршрут по дъното на язовир ето ти и един такъв:



                          Това са грешки които ги знам защото ние сме ги оправили много отдавна. Мога да дам още много примери но някой ще трябва да ми плати

                          Поздрави!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Google vs Garmin - иде ли ...

                            Първоначално публикуван от sabin Преглед на мнение
                            Направи си застраховка живот преди това или си купи SPOT
                            Това по темата ли е......Иначе заповядай , ще ти демонстрирам.
                            Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Google vs Garmin - иде ли ...

                              Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                              Това по темата ли е......Иначе заповядай , ще ти демонстрирам.
                              Да по темата е. Снимките на Гоогле са отместени на места до 20м. Прибави и грешката на GPS-са която е 5-200м според зависи къде се намираш и пак си помисли над препоръката ми

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X