Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Улични осветителни лампи/тела

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Улични осветителни лампи/тела

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Колко е разстоянието до първия стълб с осветление в селото? Може да пуснете 5-ти проводник.
    Много е. Трудно ми е да кажа, но той трябва да мине по стълбовете, иначе няма как. Улиците са успоредни, "долната" е захранена. Ако трябва да мине по стълбовете ще е поне километър, напряко през местата не става.... около 200м е.
    Ето горе-долу как изглежда. Със стрелката съм означил лампата на осветената улица!
    Прикачени файлове
    LZ1PER

    Коментар


    • #62
      От: До: Улични осветителни лампи/тела

      Случайно попаднах на темата и понеже има доста неточности, та реших да я вдигна от преди година и половина за да е полезна в бъдеще.

      1. Живачни лампи в БГ ги има във варианта 50 и 80W (много рядко се срещат и предполагам освен в колекцията ми ги няма вече никъде) 125W, 250W, 400W са тези, които още се използват все още.
      Единственото им предимство, е че ползват само дросел(без устройство за запалване, което в същност е вградено в тях).
      Има и по силни, но ние не ги ползваме масово.

      2. Натриеви лампи високо налягане - светят оранжево и всеки ги е виждал. Вариантите са 35, 50, 70, 100, 150, 250, 400W ... и доста по-силни. Преди много години имаше 210 и 360W без електроника за запалване , но вече са само спомен. В България са разпространени масово 50W, 70W, 250W, 400W и по-рядко 100. Те също както живачните имат дросел (може и електроннен) и съответно запалително у-во което генерира 3...4KV импулс.

      3. Натриеви лампи ниско налягане - има в БГ, но са рядкост. Познават се по много оранжевия цвят на светене.

      4. Металхалидните (мисля, че колегата не е уцелил наименованието им на Български) - което в същност е металхалогенна лампа. - Свети бяло (макар, че има "колор" варианти , светещи в зелено, синьо, червено и се ползват за декоративни осветления)и все по-често навлиза в света около нас. Освен за улично осветление се ползва за витрини, офиси, домашни сгради и молове. От 10г. те са навсякъде около нас. Както при горе изброените ползват дросел (баласт) вече много по-често електроннен който им удължава живота и запалително у-во (само при магнитните дросели). Ксеноновите фарове на колите не са първи както писа някой по-нагоре, а са разновидност на металхалогенните. Има ги във варианти 20, 35, 50, 70, 100, 150, 250, 400 .....2000W. Последните се използват за летища и стадиони.

      При всичките по-горе изброени лампи живота е 2....10 000часа. Освен това при пресмятане на консумираната от тях ел. енергия забравяте фактора на мощността - косинус фи.
      Една 70W лампа примерно светеща 10 часа гори около 1 до 1,2 kw, а не 700W както много често се смята.
      Цените на натриевите лампи високо налягане са приблизително равни с тези на металхалогенните лампи . Заблуда е, че вторите са по-скъпи. Някой фирми продават такива с "по - добри" характеристики уж и доста висока цена, но човек има глава на раменете и може да прецени. Стандартно са 5...6 лв за 70W на цокъл Е27 и много малко по-скъпи на RX7. Крушките на G8,5, G12 и подобни измислени са доста по-скъпи само защото търгаша е решил така.

      Много интересни са светодиодните улични тела. Според мен чисто безумие. Търговците изтъкват живота на диода и неговата икономия, но забравят да спомента за електрониката. Какво би станало ако се офази нулата на захранващия кабел?
      При подобен случай ( май на Цариградско изгоряха 250 лампи и дросели)?
      Другото нещо са безумно скъпите тела със соларни панели. Заради малката им мощност (примерно в градината на жк. Хиподрума) са 3 пъти по на гъсто стълбовете. Освен това тези акумулатори с които работят са доста скъпи и никога няма да си "избият" цената. Ясно е, че вечните диоди не са с вечни батерии и на 2...3 години следва смяна и то ако не се повреди контролера примерно.
      При стойност 3000лв за тямо и 3 пъти по-голяма гъстота на стълбовете, които и те са пари?????
      Някой мислил ле е дали след 10000000 години ще се избият?
      Освен това по-мощните диодни лампи искат активно охлаждане и представете си какво ще стане ако му спре вентилатора и "вечния" изгори?
      Та бъдещето е на металхалогенните лампи и светодиодите, но докато последните станат масови доста време ще мине.
      Последно редактирано от 1115; 19-02-11, 22:10.

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X