Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Драгунов и всичко за него? + други снайпери?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    Като цяло идеална пушка няма. Няма такова универсално понятие за оръжие. Опитах се обясня съвсем бегло по-горе. Една е предназначена за едно - друго за друго, а в крайна сметка всичко опира и до стрелеца - всеки човек е уникален сам за себе си заедно със своя опорно-двигателен апарат и специфични особености на телосножението си. На един индивид може да му бъде удобно едно празпределение на масата на оръжието - по-изнесен център към края на ложата, на друг - при спусъка, на трети - отзад на приклада.... съвсем различно е ... и ако някой друг реши да стреля с това оръжие може въобще нищо да не направи.... За геометрията на ложата и приклада пък да не говорим - там има поне 7 базови модификации от които да се избира - отново ня кои каквото "му удисва"
    Иначе ако имаш желание - добре си дошъл. Аз нямам собствен клуб но мога ти кажа в кой членувам, както и да ти препоръчам още 1-2 - и ти сам да си прецениш. Ако решиш - пиши ми, с удоволствие ще помогна с каквото е по силите ми.
    The Knowledge is Power, The Knowledge is NOT a Crime!
    LZ1LZZ

    Коментар


    • #77
      Масовият център има отношение към възникващите въртящи моменти и само по себе си не значи много. Може да се постигне по коренно различни начини - повечето маса да е концентрирана около него или бая маса на късо рамо от него и малка маса на дълго рамо. То затова някои спортни пистолети и револвери си имат балстчета, които да си настройваш субективно. По правило е между двете опори (ръкохватката и ложата) и по-близо до спусъка.

      Коментар


      • #78
        Колеги, прави ми впечатление, че тук по същия начин, както и при джиповете се налага мнението, че няма "идеални пушки"...
        Идеални пущки и джипове може да няма, но има универсални такива, демек, тези които работят добре по предназначението си!
        Типичен пример е УАЗа или дядовите Манлихери или Маузери!
        В стремежа си да направят нещо уникално, производителите започват да ни набиват в главите - няма универсално, има специфично за конкретния случай, такъв джип за този случай, онакъв джип за онзи случай...
        Същото става и при пушките!
        И двата продукта си приличат по това, че имат ясно и просто предназначение и то е за едното - да те закара в безлюден район и да те върне с багаж, а за другото - да удари нещо до 200 метра точно и да го утрепе на място..
        Просто и ясно!
        Забравят се изходните данни на заданието и това дори създава нови спортове - примерно бенчерстта и оффроуда!

        А селските юнаци, нали не ги разбират, бичат по баирите с текезесарките и със стогодишни карабини бият кози на 300 метра без оптика!

        Не искам да звучи пренебрежително към тези приятни спортове, но според мен не трябва да се забравя основната задача, от която е възникал определения спорт! Днес на маратона в София никой не знаеше откъде идва тая работа, биатлона, съвсем е забравен откъм произход, а за шаха, най-интелигентния спорт да не говорим!

        Коментар


        • #79
          Ми, на мен във втори курс ми обясняваха за типовете металорежещи машини и една от класификациите им беше - универсални и специализирани.

          Универсалните струват майка си и баща си, имат високи експлоатацинни разходи и по-голямо технологично време на обработка. Покриват обаче огромен набор от операции и в някои отношения заместват цял технологичен парк от специализирани.

          Специализираните на свой ред имат ограничен набор от операции, но кратко технологично време, евтина експлоатация и ниска себестойност на произвежданите детайли.

          Та, ако искаш, можеш да бичиш едросерийно производство на муфи на универсална машина или да се пробваш с хидравлични корпуси на резбонарезен автомат, ама е дивотия. Не знам как е с пушките и с джиповете, но така стоят нещата в машиностроенето.

          Коментар


          • #80
            )) Че кво, така си е ...
            За да е точна и далекобойна пушката трябва да е тежка, дълга, несамозарядна. Значи веднага става мегакалпава в близък бой, в уличен бой, в траншеите. Виж снимки от Първата световна война. Първата година - наперени български офицери препасани с пищови и саби. Няколко месеца по-късно: Още по-наперени и мустаците им стърчат до ушите, ордени, обаче фуражките вече без пружини, като войнишките, а вместо сабите - препасани дълги щикове от Манлихери и тесаци. Явно са търгували със сапьорите
            Има такава характеристика на оръжието - маневреност. Е, снайперските винтовки имат възможно най-калпавата маневреност. Автоматите са вече на порядък по-добре, любимите на Фюрера картечни пистолети са още по-добре. Зер в ръкопашния бой побеждава този, който стреля пръв

            Коментар


            • #81
              Специализацията е нещо като кастрация за всеки продукт, вола вече само тегли каруцата и яде, човека става специалист по нещо си и е дотам, затворен за всяка друга мисъл, пушката вече не е пушка, защото или е за лов, или колекционерска или стреля при определена температура на въздуха и трябва да мериш и температурата на цевта преди изстрел!
              Не искам да засегна хората от бенчресттта, това е яка мания, просто вече е специализирано, демек не става за работа..

              Това ми напомня за специализацията на запад, единия държи клечка, другия кибрит, двамата палят огънче / ама шефа е наясно как става/, иначе ще си умрат от студ, специализирани отвсякъде!

              Коментар


              • #82
                Зависи от гледната точка, колкото и банално да звучи - волът влачи като трактор, специализираният неврохирург не знае как да си оправи ел. инсталацията вкъщи, ама може да навърже отнова отрязана ръка и т.н.

                А, бенчрестърите ще ги подредят на някой таван, образно казано, и ще обезсмислят 20 телохранителя, 3 бронирани джипа и десетки хиляди човекочасове тренировки и процедури. Това като сюжет от филм, де, ама става ясно за какво говорим.

                Затова в нормалните предприятия умните широките специалисти стават управленци и ръководят един куп тесни специалисти. Така работят успешните системи.

                Коментар


                • #83
                  Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
                  Затова в нормалните предприятия умните широките специалисти стават управленци и ръководят един куп тесни специалисти. Така работят успешните системи.
                  Те това исках да кажа, ама не се сетих как да го формулирам!

                  Коментар


                  • #84
                    Първоначално публикуван от Volk
                    Специализацията е нещо като кастрация за всеки продукт, вола вече само тегли каруцата и яде, човека става специалист по нещо си и е дотам, затворен за всяка друга мисъл, пушката вече не е пушка, защото или е за лов, или колекционерска или стреля при определена температура на въздуха и трябва да мериш и температурата на цевта преди изстрел!
                    Не искам да засегна хората от бенчресттта, това е яка мания, просто вече е специализирано, демек не става за работа..

                    Това ми напомня за специализацията на запад, единия държи клечка, другия кибрит, двамата палят огънче / ама шефа е наясно как става/, иначе ще си умрат от студ, специализирани отвсякъде!
                    Абе знаех си аз че ще дойдеш на моето мнение че
                    за нашето занаятие си трЕбе цял арсенал."Нема пълно щастие"
                    /Стефан/!Няма и универсална пушка.
                    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                    Коментар


                    • #85
                      колеги с интерес чета възникналата дискусия относно специализацията до тук Мненията са доста интересни , като цяло в правилната посока, но позволете ми и аз да добавя нещо от себе си:
                      1. Що се отнася до специализацията на видове снаиперси винтовки - вече бесе писано по темата. Да една снаиперска винтовка може да бъде и дълга и къса, да бъде предназначена за къси дистанции, олекотена с максимално къса цев, но това не означава, че не може да порази мишена на 3 пъти по-голямо разстояние от това за което е предназначена да сттреля основно... Това в контекста за специализацията.
                      Иначе какво означава една пушка да е снайпер - да бъде изработена за произвеждане на прецизни /повтаряеми/ изстрели с необходимото качество на цевта за това, да има оптически мерник, който да позволява да се прицелва стрелеца върху мишената на големи и пределни дистанции и да бъде с болтов затвор, които да позволи такъв изстрел- 80% от изстрела идва от затвора, колкото и чудно да звучи /за полуавтоматичните снайпери не смятам да коментирам /. По тази дефиниция всяка една ловна пушка, тактическа, военна или полицеиска винтовка може да бъде снайпер...
                      Но обърнете внимание, че ако говорим за бечреста като спорт дори в него има ДВА КАЛАСА - Клас ЗАВОДСКА КАРАБИНА и Клас БЕНЧРЕСТ КАРАБИНИ /OPEN/ за специално произведени за целта спортни карабини. Така в заводска карабина влизат всички серийно произвеждани ловни болтови карабини, серийно произвеждани снайперски винтовки /слагам всички изброени по-горе видове под общ знаменател/, които отговарят на регламента.
                      Аз лично в ЗАВОДСКА карабина стелям с ловно САКО. Има хора с БЛАЗЕРи, ЧЗ, Браунинг и какво ли още не. И всеки един от тях може да постигне същия, че и по-добър резултат от дори произведена за целта снайперска винтовка....
                      Така и с всяка снайперска винтовка можете да ходите на ЛОВ и къде отива специализацията тогава? Два оръжия - произведени с различна цел вършат една и съща работа и на професионалиста и на ловеца. И бих казал с едно и също качествено изпълнение на заданието...
                      Иначе всеки може да си нарича и специализира продукцията както си иска
                      и както беше казано по-горе - важен е КЕФА
                      The Knowledge is Power, The Knowledge is NOT a Crime!
                      LZ1LZZ

                      Коментар


                      • #86
                        Обработката на огледалото на затвора е от съществено значение, но не е основното, камо ли измерено в някакви 80%.

                        За мен основно влияние играят каналът на оста и обработката на дулния срез. Естествено, че е много важна геометрията на челото на затвора и изобщо конструкцията му, която е натоварена основно на натиск, следователно и на изкълчване.

                        Общо взето, при изстрел трябва трите отделни детайла - цев, затвор и гилза да се държат като един хомогенен и монолитен детайл, а не като възел. Това естествено не е възможно, но колкото по-малко взаимни движения и трептения, толкова по-добре. А това се постига с високи класове на допуските на детайлите.

                        В заключение - затворът е важен, но не е доминиращ. Напускането на цевта от куршума е може би най-критичният момент в целия изстрел. Един посредствен дулен срез ще вкара куршума в необходимата нутация за отклонение от няколко ъглови винути и язък за старанието.

                        Коментар


                        • #87
                          Obersturmbahnfuehrer,
                          може ли да ти предложа един друг сценарии:

                          Затворът заключва и държи патрона в цевната/затворната кутия/група.
                          Куршума влиза и уплътнява в/към каналите на цевта. Колкото и прецизна и с перфекта дулна фаска да е цевта /предполагам визираш именно нейното влияние при напускането на куршума на цевта върху изстрела, говорейки за дулен срез/ не може да се произведе прецизен изстрел АКО:
                          1. Патронът не е легнал плътно и правилно в цевната кутия и не е вложен до стъпване на куршума върху нарезите на цевта /неговото вкатаване върху тях/ - ако куршума не е вложен плътно и не е обхванат от нарезите, то при изстрела пътя, който ще измине от положението му при заключен затвор до врязването му в нарезите на цевта ще се трансформира в импулс, които предизвиква съотвените вибрации на цялата система - т.е. той няма да е бил уплътнен и ще се получи удар преди да започне да се движи по цевта - това ще се отрази неминуемо на изстрела, да не говорим как ще повлияе при излизането ан куршума от цевта и напуснкането при дулния срез...
                          2. Затворът не е заключил по такъв начин, че дори и 1/100 от милиметъра да има изместване по преме на произвеждане на изстрела /както ти каза да се държи като детайл а не като възел/ този макар и минимален ход ще се отрази също върху движението на патрона вътре в затвора и съответно промяна на положението на куршума спрямо нарезите на цевта, преди той да е напуснал гърлото на гилзата, която го стабилизира до момента на напускането на затворната група и движението му по цевта.
                          Това съвсем грубо казано....
                          доста съм се итересувал от тази проблемататика и от всичко което съм научил, видял и изчел сматам че стреля затвора, а не цевта... ако мога така да се изразя
                          The Knowledge is Power, The Knowledge is NOT a Crime!
                          LZ1LZZ

                          Коментар


                          • #88
                            Понеже и аз съм се "интересувал" от тези неща, май знам за какво говоря.

                            От голямо значение е изпълнението на камерата на цевта и преходът и в нарезния канал. Това, за което ти говориш се казва усилие на врязване и зависи от затвора пренебрежимо. Обяснявам защо - при всяко зареждане на нарезно оръжие, куршумът захапва началото на нарезите и всеки, който е вадил патрон от цевта е вижал следите от пластичната деформация. Обвивката на куршума е от мек (в сравнение с канала) материал, за да осигури воденето от браздите и висока обтурация на барутните газове. Та, реакцията на силата на пластичната деформация на обвивката на куршума, умножена по времето на действие дава импулса, за който говориш. Т.е. затворът далеч нищо не прави, освен да накара куршума да захапе повърхността на полетата. Истинската сила идва от барутните газове, защото при завинтването на затвора се деформира нищожна част от обвивката. Сценарият, който рисуваш, че куршумът нямало да е обхванат плътно е нетипичен за нарезно оръжие, с изключение на револверите. Важно е след това какво става. Така че силата на врязване под действието на затвора е нищожна спрямо силата от налягането на разпатрониране и на врязване.

                            Ако ти е интересно - екстремален случай е водещият пояс на снарядите, който е подложен и на срязване, освен на деформация, т.е. захапването от затвора е 1% от усилието на врязване (образно казано). Вярно, че масата на оръдието с лафета е доста голяма, съотнесена към снаряда, но принципът си е принцип.

                            Тезата ти лесно може да се обори - сложи идеалния според теб затвор на средностатистическа цев и после сравни резултата с прецизна цев и просто адекватен затвор. Така че не стреля затворът, а цевта (барабар с камерата) и патрона. За мен патронът е много по-важен от огледалото на затвора, а същността на съвременното огнестрелно оръжие се крие именно в боеприпаса.

                            Да не говорим, че вече е постигнат праг в развитетие на тази механика и оттук нататък са нужни големи вложения за минимално подобреие на показателите. Поради което отдавна е дошло времето на активния контрол на външната балистика. И най-прецизният снайпер е нищо съотнесен към управляема ракета на по-голяма дистанция, а за далекобойност да не споменавам. Неслучайно от доста време дори и снарядите са управляеми. Въпрос на време и технология е това да застигне и по-едрите калибри куршуми.

                            Това по техническата част.

                            Да се врънем малко към началото на темата, че като намесихме и прецизната стрелба на бенчреста, се отклонихме бая.

                            Терминът снайперист е доста девалвирал вече, поради модната му и непрекъсната употреба. По същество, снайперистът е разузнавач/диверсант. Основната му задача е именно промъкването покрай противника, оценка на обстановката и връзка със щаба си. Когато на пътя му се изпречи твърде апетитна цел - стреля, но не му е това основната работа. Основната е да тероризира противника и да му нарушава командната и комуникационната верига, както и да му наняса материални щети като поврежда ключове възли на скъпоструващата техника. Та, в тоя ред на мисли, снайперистът трябва да има много сериозни умения и познания по камуфлиране, придвижване, тактика и стартегия. Да знае как да спре и деморализира цял взвод или как и кога да резне някой висш офицер. С други думи - снайперистът много рядко си ползва пушката. Отделно да не говорим за физическата и психическата му подготовка.

                            В западните армии снайперистите обикновено са с по-високи чинове и са прикрепени към по-големи формации. Това, за което говорихме са т.нар. стрелци към отделенията и взводовете. Именно те често влизат в бой и помагат с по-прецизната си и по-далекобойна стрелба. Та, тези хора ползват например СВДта. Само, дето имат много малко общо със снайперистите.

                            Поради тази причина, няма снайперисти в полицейските сили. Това там са прецизни стрелци от тип бенчрест, които решават съвсем различни задачи и се водят от различни цели. Естествено, снайперистът има своето подобаващо място в града - разузнаване и диверсии. Неведнъж руснаците са зарязвали по един снайперист в оставените на немците градове, който ги е побърквал после.

                            В заключение - на снайпериста пушката е едно от многото оръжия. Факт е, че на съревнование, полицейските стрелци и бенчрестърите ще изкарат повече точки, ама на тях това им е единствената работа - да вкарват всички куршуми в една точка.

                            Коментар


                            • #89
                              ZawHeR посети този линк има информациа за свд-то

                              http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%...BD%D0%BE%D0%B2


                              Василий Григориевич Зайцев (23 март 1915, село Елино, Челябинска област — 15 декември 1991, Киев) — е съветски снайперист от 62-й армия Сталинградски фронт по време на Великата отечествена война.

                              Герой на Съветския съюз.

                              По време на Сталинградската битка между 10 ноември и 17 декември 1942 елиминира 225 войници и офицери от немската армия и нейните союзници, включително 11 снайперисти, сред които — ръководителя на снайперистката школа на Вермахта майор Кьониг.

                              До 10 ноември унищожава 32-ма войника със стандартна карабина - винтовка Мосин.

                              Известно е също, че 28 снайперисти, които е обучил Зайцев, унищожават повече от три хиляди противника.

                              Смята се, че той е изрекъл фразата: "Зад Волга за нас няма земя".

                              Зайцев става герой във известния игрален филм - „Враг пред портата“ (САЩ, 2001). Умира на 15 декември 1991 в Киев, на 31 януари 2006 тленните му останки са пренесени на „Мамаев Курган“, край Волгоград.

                              Коментар


                              • #90
                                Re: Драгунов и всичко за него? + други снайпери?

                                Здравейте ,виждам ,че във форума има хора с големи познания на тема снайпери,пушки и въобще оръжие .Затова срам-несрам ,въпреки ,че съм разузнавач-снайперист от 4години,ще задам един въпрос.По щат личното ми оръжие трябва да е "драгунов'' ,но преди 3 години ги взеха за Кербала и не ги видяхме повече.И сега съм с ''Мосин-Наган''обр.1891/30г. произведена 1944г.Пушката е добра ,може би е по-точна от свд-то,но след стрелба цевта и патронника са пълни със стружки.Разни капацитети при нас се изказаха ,че това било щото съм стрелял обикновени патрони(7,62х54R) и били много мощни и един куп глупости,че трябвало да стрелям с пушечни патрони.Ама какви са тея патрони никой не ги знае.Моля ако някой знае нещо по въпроса драснете ,да ме осветите.Благодаря предварително.Аре със здраве.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X