Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

Свий
X

• Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

• Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

Здравейте! Имаме парцел 505 кв. с 24.50 м лице и дълбочина 20.5 метра с почти без денивилация. Чудим се кой вариант да изберем - едноетажна малка къща с 3 спални по 10-11 кв, хол с кухня и трапезария към 30 кв., баня и тоалетна 3.50 кв, отделно само тоалетна и малък килер или етаж и половина по 55-60 кв.м като си представям на първия етаж да има спалня 10 кв, хол 30 кв, баня тоалетна, стълбище и под стълбището да килера, а горе останалите спални. Конструкторите ми казват, че с едноетажната къща щяло да ни излезне по-евтино заради по-плитки основи. около 80 см е точката на замръзването. А строителите ми казват, че с двуетажната къща щяло да ни излезне по-евтино заради по-малко основи и покрив, не знам на кого да вярвам. Ние харесваме едноетажните къщи, но при нашия парцел около 200 кв. ще остане реален двор, докато с двуетажната към 300 кв.м. На три варианти сме се спряли - две двуетажни и една едноетажна.
    Ще се радвам да разбера какви са вашите мнения по въпроса.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:skiza.jpg
Прегледи:1
Размер:49.5 КБ
ID:6101579Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kam plovdiv.jpg
Размер:109.5 КБ
ID:6101577Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kam rodopi.jpg
Размер:89.7 КБ
ID:6101578Натиснете снимката за да я уголемите

Име:dvuetajna 5m.jpg
Размер:32.7 КБ
ID:6101580Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ednoetajna.jpg
Размер:29.7 КБ
ID:6101576

От: Едноетажна или двуетажна къща - кой вариант е по-евтин?

При тоя двор лично бих правил двуетажна. Не заради цената, (която ще е сравнима), а заради това че после рано или късно ще започне да ви хваща яд че нямате двор. Ако в перспектива има възможност за купуване на допълнителен двор от съседен имот, вече приказката е друга.

На едното ми село комшията беше силно убеден че двора ще му стигне, ама като сложи един басейн и батут за дечурлигата, мятото свърши.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

Коментар

От възрастен архитект работил изцяло във времето на социализма съм чувал, че постройките трябва да заемат максимум 20% от площта на имота, иначе било некомфортно.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

"Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

Коментар

По соц може и така да е било. Ама сега за новото строителство си е рядкост да се спазва тая "норма". Всеки иска голям двор, ама като кинтите са кът, по-добре малък, отколкото никакъв. Аз в София и балкон нямам.

800 квадрата място, застроено наполовина, се ядва, например. Едното ми село е така. Сега, друг е въпроса че половината застроено е за бутане, ма това са подробности.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

Коментар

Форма по близка до кубична с по малко стени се затваря повече обем, т. е. По малко топлоизолация и по евтино.
          Land Rover Discovery II, V8 4.0
          VW Golf VI variant
          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

Коментар

Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
            Форма по близка до кубична с по малко стени се затваря повече обем, т. е. По малко топлоизолация и по евтино.
            То от стени, което го спестиш от външни почти половината ще го изгубиш в преградни и плочи. Но да - топлоизолацията (и свързаните с нея разходи за отопление после) са по-лесни на кубичната къща.

Да не забравяме и покрива, който е ключов за доброто здраве на къщата и влачи разходи през целия експлоатационен период. Тези разходи са пропорционални на площта.

Мазе предвижда ли се?
            К'ви са тия джуджета бе? Ами те имат вид на пакистански търговци на употребявани хладилници.

Коментар

Определено двуетажна къща е по рентабилно. Повече квадратни метра ползваема площ на помалко земна площ. Разлика в цената няма да е голяма защото при два етажа ще имаш и една плоча в повече, но къща без двор си е като апартамент на първи етаж.

Помъдрувай с някой приятел архитект за удобна стълба. Начин на отопление и алтернативи също е хубаво да се съобразят още в проект.
              В наши дни Вазов щеше да напише " Под Егото", а Алеко само "До Чикаго".
              В. Иванов

Коментар

Два, с външно стълбище.
                А тези простотии се правят от името на всички ни.
                Даника
                Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

Коментар

Както си дал размерите на едноетажната къща,излиза по малко от100 кв. м.. Не си дал посоките на парцела.Има вариант улицата да е от север и тогава,ако разположиш къщата долепена до улицата,двора става доста приличен.Успех.

Коментар

Двуетажна. И хубава изолация, 10 см.
                    1 етаж - хубав хол, склад/сервизно, Ве Це.
                    2 етаж - 2/3 спални, Ве Це.
                    Къща на един етаж, с повече помещения е енергийно неефективна.
                    0885600006 - Чичо Коце

Коментар

Благодаря ви, че ми отговорихте! Пропуснах да напиша посоките. Улицата е от към западната част, а от северната част е към панорамната част и там ще е верандата. Къщата няма как да е долепена до улицата, тъй като вече има линия къде да бъде къщата вътре в парцела. Иначе мазе няма да има.
                      За съжаление няма такъв приятел архитект, който да ми помогне със стълбището. Иначе за отоплението не сме помислили, с какво отопление ще ни е най-удобно според вас?

Коментар

Първоначално публикуван от dimitrova_k Преглед на мнение
                        с какво отопление ще ни е най-удобно според вас?
                        Удобно има много аспекти в зависимост от доходи, здраве на обитателите, достъп до енергийни ресурси и местен климат.

Аз бих почнал с водна инсталация в пода. Нататък - термопомпа, камина, газ или котел с твърдо гориво. Според ситуацията. На водната инсталация хубавото и е че какъвто и номер да извъртят с цените винаги може да се превключи на друго енергоизточник.

Къде е това?
                        К'ви са тия джуджета бе? Ами те имат вид на пакистански търговци на употребявани хладилници.

Коментар

Първоначално публикуван от dimitrova_k Преглед на мнение
                          ... За съжаление няма такъв приятел архитект, който да ми помогне със стълбището. ...
                          Че като няма приятел-архитект да не би да я правите къщата без проект?!? Хващате да умува този, който ви прави проекта.

Спални по 10-11 квадрата биват, ама за един човек. Иначе, като се сложи една нормална спалня и място за гардероб остава толкова малко, че човек трябва да се провира между мебели и не може да отвори нормално гардероба. Само един "малък килер" (нещо обичайно за готовите проекти по сайтовете) е крайно недостатъчно. Ако решите да се топлите с парно (котел на пелети или твърдо гориво) ще ви трябва помещение за котелно + място за съхраняване на гориво ...
                          Последно редактирано от Чавдар (V93); 19-10-15, 19:48.

Коментар

С две ръце за водна инсталация в пода. И не слушай специалистите които ще ти обясняват за вдигането на прах и тем подобни. Аз ги послушах навремето,и сега съжалявам.
                            088пет722пет99
                            http://www.hydropompi.com/

Коментар

А в стените?
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

Коментар

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 7,066 в 14:57 на 11-07-20.

Зареждам...
                              X